Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 520
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

σημερα αλλαξαν τα νυχια του καταπελτη με μεγαλητερα που φτανουν τα δυο μετρα περιπου οπου αναγραφεται και το ονομα της ανες πανο στα νεα νυχια

Link to comment
Share on other sites

αντε να σταματησει και η παραφιλολογια για το ιδιοκτησιακο καθεστως:D .

το μεγαλο αυτι του μικρου proud ειχε ακουσει οτι μετα τη 35ετια η ΑΝΕΣ σκοπευει να το χρησιμοποιει για ημερησιες κρουαζιερες και εκδρομες, γι'αυτο το πηρε.

ο αποχαιρετισμος που του εκαναν οι προηγουμενοι πλοιοκτητες του (και οχι μονο αυτοι) παντως τη μερα που εφευγε απο το Ζαντε, δεν αφηνει καμια αμφιβολια οτι δεν ανηκει πια στους Ζακυνθινους.:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση η πρώην εταιρία του το είχε βγάλει προς πώληση εδώ και καιρό και μόνο για πώληση ενδιαφερόταν.

Αν ήταν για οποιαδήποτε μορφής ναύλωση θα το είχε κάνει νωρίτερα.

Επίσης είναι κι αυτό που λέει ο proud.

Δεν υπήρχε περίπτωση να είχε στηθεί αυτή η τελετή μόνο και μόνο για μια ναύλωση ή για οτιδήποτε άλλο πέραν της πώλησης.:)

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά το λιμάνι της Κω, το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο απάντησε ότι δεν είναι δυνατή η παρέμβαση που ζητήθηκε να γίνει από την ΑΝΕΣ (να κατεβεί η στάθμη του λιμανιού κατά 1 μέτρο περίπου) και κατά συνέπεια το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται. Πιθανόν όμως να έχει καλυτερεύσει η κατάσταση όπως διάβασα από άλλο μέλος με την προσθήκη "νυχιών", όπως χαρακτηριστικά αναφέρει, στο καταπέλτη του πλοίου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι όταν ήρθε το highspeed 1 στην Πάρο αμέσως μία θέση πρόσδεσης την τροποποίησαν με σκοπό να ταιριάζει στο καταπέλτη του πλοίου.

Δεν λέω ότι κακώς το έκαναν το αντιθέτο μάλιστα αλλά το ίδιο θα έπρεπε να κάνουν και στην Κώ με τον Πρωτέα.

Να βρουν ένα σημείο να μην ενοχλεί και τα μεγάλα βαπόρια και να κάνουν ένα κοίλωμα.

Διότι δεν μπορώ να διανοηθώ ότι σε περίπτωση που υπήρχε πρόβλημα με τον καταπέλτη του ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ δεν θα το έφτιαχναν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ηλία, επειδή ζούμε στην Ελλάδα και όλοι δυστυχώς δεν είμαστε ίσοι δεν είναι δυνατό να πιστεύεις ότι αν ζητούσε μιά τροποποίηση σε κάποια προβλήτα μία από τις BLUE STAR ή HSW δε θα γινόταν πάραυτα.Όλοι μας το έχουμε ζήσει στο πετσί μας το "ειδικό" βάρος ορισμένων εταιρειών και βέβαια αυτές καλά κάνουν για την πάρτη τους.Η πολιτεία θα έπρεπε να μας βλέπει όλους ίσους .

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω συναντήσει ουκ ολίγες φορες που το λιμενικό ταμείο που τα παίρνει θα κάνει 3 μήνες να φτιάξει ράμπα, οποτε και την φτιάχνει ο πλοιοκτήτης για να τελειώνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι όταν ήρθε το highspeed 1 στην Πάρο αμέσως μία θέση πρόσδεσης την τροποποίησαν με σκοπό να ταιριάζει στο καταπέλτη του πλοίου.

Ηλια δεν εγινε ακριβως ετσι η ιστορια αυτη...Περασε ενας χρονος μεχρι να γινει η αλλαγη...Και τελικα προσαρμοστηκε και ο καταπελτης του πλοιου και οχι μονο η προβλητα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

απο οτι κυκλοφορησε εκτος απο τα νυχια του καταπελτη, εχει προβλημα και με τα νυχια του λιμεναρχη συμης.

το βαπορι επειδη κανει επιδοτουμενο δρομολογιο πρεπει να σφραγιζει το ημερολογιο του σε καθε λιμανι στην οικεια λιμενικη αρχη. σε ολα τα λιμανια εχει ενας λιμενικος τη σφραγιδα μαζι. στη συμη επιμενουν να πηγαιενι μελοες του πληρωματος του Πρωτεα στο λιμεναρχειο (λιμενικος σταθμος οτι ειναι τελος παντων).

πριν λιγες μερες λογω καιρου το πλοιο εφυγε χωρις να παρει σφραγιδα και ο αρχοντας του λιμανιου της συμης κατηγγειλε τον πλοιαρχο στο ΚΛ Ροδου οτι δεν "πηρε αποπλου". ετσι μολις εφτασε ο πρωτεας ροδο ο πλοιαρχος πηγε αυτοφωρο. αθωωθηκε πανηγυρικα βεβαια γιατι δεν χρειαζοταν να "παρει αποπλου".

ΥΓ1 αυτα τα περι αποπλου και περι σφραγιδας (αλλου θελει το ενα αλλου θελει το αλλο) ειναι διαδικαστικα σχετιζομενα κυριως με την επιδοτηση.

ΥΓ2 πλοιαρχος στον Πρωτεα μεχρι 31/3 ειναι ο πλοιαρχος του και επι οικογενειας Τυρογαλα καπτα-Πετρος Κυπριωτης που εκπαιδευει το διαδοχο του. Θα'χει να διηγειται οταν γυρισει στο Ζαντε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά να προσθέσω ότι όταν πηγαίνει το ΡΟΔΑΝΘΗ κάθε παρασκευή πρωί στην Σύμη από ότι παρατήρησα την σφραγίδα την κατεβάζουν στο λιμάνι.

Τώρα γιατί δεν γίνεται και με τον ΠΡΩΤΕΑ τα ίδια ο θεός και ο λιμενάρχης μόνο ξέρουν.Πάντως σε όλα τα λιμάνια που εκτελούνται επιδοτούμενα δρομολόγια από ότι έχω δει ΠΑΝΤΑ ο λιμενικός βάρδιας που βρίσκεται στην προβλήτα έχει μάζί του την σφραγίδα και την βάζει στο ημερολόγιο.Δεν είναι δυνατόν άλλωστε ένα πλοίο να στέλνει άνθρωπο στο λιμεναρχείο που μπορεί να βρίσκεται μακριά από την προβλήτα και να καθυστερεί πολύ περισσότερο βέβαια όταν έχει καιρό.

Επίσης από όσα ξέρω βάση νόμου το πλοίο δεν είναι υποχρεωμένο να πάρει απόπλου και κατάπλου από τα ενδιάμεσα λιμάνι παραμόνο από το λιμάνι αφετηρίας και το τελευταίο λιμάνι.

Την σφραγίδα την βάζουν στο ημερόλογιο κι έτσι η εταιρία πααίρνει την επιδότηση αν δεν την βάλουν σε κάποιο λιμάνι δεν την πέρνουν για το συγκεκριμένο λιμάνι.

Επίσης αυτή η σφραγίδα είναι ξεχωριστό θέμα από τον απόπλου και τον κατάπλου του πλοίου.

Όσο αφορά το θέμα για άλλη μια φορά το λιμενικό σώμα έδειξε τον ευγενή του χαρακτήρα.Σύρθηκε ένας άνθρωπος αθώος στα δικαστήρια χωρίς λόγο και αιτία.:Pπολύ περισσότερο όταν αυτός επιτελεί κοινωνικό εργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τόσα χρόνια στο Ιόνιο αφανής και άσημος εργάτης.

Και μόλις ήρθε στο Αιγαίο…να η ολική έκλειψη ηλίου…να κόσμος στο Καστελλόριζο…

πρώτη φίρμα στο Reuters το βαποράκι! :eek:

2006-03-29T173409Z_01_YIO06D_RTRIDSP_2_GREECE-ECLIPSE_articleimage.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 months later...

τωρα που θα μας ανεβει για δεξαμενισμο, ας κανουν τον κοπο να κοψουν τα "Τ" και να βαψουν τα σινιαλα της ΑΝΕΣ.

οποιος το παρει χαμπαρι στα... outskirts ας μας πει αν γινουν και αλλες εργασιες περαν των προβλεπομενων.

Link to comment
Share on other sites

Να επαναλάβω ότι ακούγεται κάτω στα νησιά...

Αυτό που λέγεται και νομίζω έχει αναφερθεί ξανά, είναι ότι το πλοίο δεν έχει αγοραστεί από την ΑΝΕΣ αλλά θα αγοραζόταν ανάλογα με την εξέλιξη της 35ετίας.

Αγοράστηκε όμως τελικά?

Link to comment
Share on other sites

τωρα που θα μας ανεβει για δεξαμενισμο, ας κανουν τον κοπο να κοψουν τα "Τ" και να βαψουν τα σινιαλα της ΑΝΕΣ....

Τα οποία σινιάλα της ΑΝΕΣ κρύβουν μεγάλη φαντασία, έχουν έντονο συμβολισμό και θέλουν και πολύ χρώμα :P. Για παράδειγμα, δείτε το "Σύμη", ex-"Ευτυχία":

post-186-128326959306_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...