Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Δηλωσεις Σακελλη στο sbc.Φωτογραφιζει Βlue Horizon για τα Χανια η' αναφερεται απλα στην τραμπα που εγινε με το Τσαμπιον?

Edited by MILTIADIS
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 256
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

εκείνο που έγινε ξεκάθαρο είναι ότι παίζουν πλέον μαζί ασχέτως πλοιοκτησίας (θα έλεγα σινιάλων αλλά αυτά μπορεί και να αλλάξουν). Το πλήθος των πλοίων των 2 εταιρειών είναι μεγάλο και συνεπώς οι συνδυασμοί που μπορεί να γίνουν είναι πολλοί. ΄Αρα -εκείνοι ίσως ξέρουν, εμείς όμως όχι- το πρώτο ζητούμενο είναι αν θα αλλάξει κάτι στον στρατηγικό τους σχεδιασμό ειδικά στην Αδριατική που φαίνεται να "πονούν" περισσότερο. Στις μέχρι τώρα γραμμές τους -όπως ήταν σχεδιασμένες- είναι (προφανώς) -1 πλοίο (τουλάχιστον). Συνεπώς ή θα επανασχεδιάσουν συνολικά τις γραμμές τους ή θα πρέπει να το(τα) αντικαταστήσουν.

Επίσης δεν ξέρουμε αν θα διατηρηθεί το "δόγμα" της ΑΝΕΚ για "θωράκιση" των Χανίων. Αν ναι (σε περίπτωση αντικατάστασης) ο αντικαταστάτης θα πρέπει να είναι ισάξιος (η ανώτερος). Σε αυτή την περίπτωση το Λ.Ο. μάλλον "δεν παίζει". Σταματάω εδώ γιατί τουλάχιστον 5-6 "εαν-τοτε" περνούν ήδη από το μυαλό μου και δεν ξέρω αν πρέπει να αναλωθούμε σε σενάρια όταν μας "λείπουν" (εμένα τουλάχιστον) βασικές ενδείξεις ως προς το αν και τι σκέπτονται ή είναι αναγκασμένοι να αλλαξουν,

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου μυρίζει κόκκινο σινιάλο στο Ηράκλειο...

Αυτο πως στηριζεται?Θελω να πω οτι πριν λιγο καιρο το 12 αποσυρθηκε απο το Ηρακλειο με τη λογικη του να μπουν στη γραμμη πιο οικονομικα πλοια και να διατηρηθουν υψηλες οι υπηρεσιες στην Aγκωνα μετα και τη φυγη του 6.

Εκτός αν εννοεί το ΛΕΥΚΑ ΟΡΗ...

Θα συμφωνησω.Ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι το Λευκα Ορη ετοιμαζεται για το Ηρακλειο στη θεση του Κρητη Ι.Ισως αυτη να ειναι και η μονη ασφαλης μαντεψια που μπορουμε να κανουμε σχετικα με το ποιος θα παει που απο τον αλλο μηνα.

 

Αν και πιστευω οτι ουτε οι ιδιοι δεν ξερουν ακριβως και θα περασουμε μια περιοδο πειραματισμων μεχρι να κατασταλαξει η κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

κανετε υπομονη.

 

να συγχωνευθουν σαν εταιρειες ειναι δυσκολο οχι μονο λογω επιτροπης ανταγωνισμου κλπ, αλλα και λογω του οτι η καθε εταιρεια δεν εχει ακριβως τις ιδιες υποχρεωσεις (δεν μιλω μονο για ποσα), και γενικως μια αποτιμηση θα ηταν χρονοβορα.

 

εκεινο που ειναι ευκολο να γινει ειναι μια λειτουργικη ενοποιηση, ειτε με διευρυνση της κοινοπραξιας ειτε με συσταση αλλων κοινοπραξιων οπου υπαρχει συνυπαρξη, οχι μονο attica & ΑΝΕΚ, αλλα και της HSW (πχ, χιος μυτιληνη, κυκλαδες, βενετια).

ιππομονη B)  και θα τα μαθουμε ολα. απο το μαρτιο μιλαγαμε για διευρυνση της κοινοπραξιας και εγινε τωρα. σιγα σιγα θα φανει και το line up.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αρχικά -αν έχω καταλάβει καλά από τις δηλώσεις- σκοπός της κοινοπραξίας θα είναι πλεόν να χρησιμοποιούνται τα καταλληλότερα πλοία (ασχέτως σινιάλων) για τις ανάγκες των γραμμών που εξυπηρετούνται από κοινού (ή και άλλες).

 

Αλλά πέραν τούτου με τα σημερινά δεδομένα η γραμμή καλύπτεται από καλύτερα πλοία (νομίζω) και δεν βλέπω σκοπιμότητα στο να μεταφερθεί το BH στα Χανιά (εκτός βέβαια αν αυτό είναι αποτέλεσμα γενικότερης αναδιάταξης και ανάγκης για καλύτερο/ταχύτερο πλοίο αλλού) ;)

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θεωρώ αμετακίνητα τον ΕΛΥΡΟ και το Horizon. Αλλά δε θα έπαιρνα και όρκο γιατί μιλάμε για πολλά βαπόρια και πολλές γραμμές. Σε αντίθεση με την υπόθεση αντικατάστασης του ΙΘΑΚΗ που τα κουκιά ήταν μετρημένα και εύκολες οι προβλέψεις των αντικαταστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σίγουρα σκέφτεται η εταιρεία να κατεβάσει κόκκινο για Κρήτη και το Horizon Δωδεκάνησα. Ακόμη όμως όλα είναι ρευστά. Κάθε μέρα ακούγεται και κάτι διαφορετικό!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σίγουρα σκέφτεται η εταιρεία να κατεβάσει κόκκινο για Κρήτη και το Horizon Δωδεκάνησα. Ακόμη όμως όλα είναι ρευστά. Κάθε μέρα ακούγεται και κάτι διαφορετικό!

 

η λογικη αυτο λεει. κοκκινο στα χανια με ελυρο και horizon 12νησα για να βγουν και τα υπολοιπα για το καλοκαιρι τουλαχιστον.

δεν μπορω να φανταστω το horizon αλλου πλην δωδεκανησου και ηρακλειου, ουτε μπορω επισης να φανταστω καποιο απο τα ΧΙ & ΧΙΙ να ειναι αποδοτικο σε γραμμη εσωτερικου αλλη πλην των χανιων (υπο τη σκεπη της ΑΝΕΚ παντα).

Link to comment
Share on other sites

Το τελικο σχεδιο της κοινοπραξιας για τις γραμμες της Κρητης περιλαμβανει Σοφοκλη Β και Λευκα Ορη στο Ηρακλειο(μαλλον με σινιαλα 1+1 η' λιγο απ ολα)και Ελυρος με ενα απ τα δυο superfast στα Χανια.Επισης το Olympic Champion Αδριατικη.

 

Τα παραπανω ειναι τα σιγουρα αλλα, εχω και συνεχεια με υποθεσεις ομως

 

Αν παει το ΧΙΙ στα Δωδεκανησα οπως μας ειχε πει προ ημερων o voyager τοτε στα Χανια θα ερθει το ΧΙ..Και ερωτω μηπως μοιρασουν την Αδριατικη με πλοια της Ανεκ στο Βορρα(Σπιριτ,Τσαμπιον,Φορτσα)με κοινη γραμμη Αγκωνα-Βενετια και αφησουν στο νοτο τα καμπριο της Φαστ?Διαφορετικα ερχεται το 12 στα Χανια και μενουν το 11 και τα Φοσσεν σε Αγκωνοβενετια και ξεναυλωνουν το Ιταλικο.

 

Οι αλλαγες πριν τις γιορτες!!

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

To Olympic Champion ετοιμάζεται για Αδριατική και ένα κοκκινάκι για Αιγαίο...

 

Προς το παρόν το γράφω εδώ σε συνέχεια του χθεσινού, αλλά πιστεύω σύντομα θα το γράψουμε και στις αντίστοιχες γραμμές, ότι ζητήθηκε σήμερα το SUPERFAST XII να αντικαταστήσει το BLUE STAR 1.

 

 

Μίλτος χαίρομαι που με επιβεβαιώνεις. Με επιφύλαξη μέχρι να αναρτηθουν κι επισήμους ;)

 

 

Υποθέτω πως με τόση πληθώρα δεν το χρειάζονται το FORZA. H έλευση και δεύτερου κόκκινου στο Αιγαίο (πλην Χανίων) είναι δεδομένη?

 

Η αναφορά που έκανα στις 23/10 για το 12 στη θέση του 1 ήταν έγγραφη αίτηση προς το Υπουργείο..

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Το τελικο σχεδιο της κοινοπραξιας για τις γραμμες της Κρητης περιλαμβανει Σοφοκλη Β και Λευκα Ορη στο Ηρακλειο(μαλλον με σινιαλα 1+1 η' λιγο απ ολα)και Ελυρος με ενα απ τα δυο superfast στα Χανια.Επισης το Olympic Champion Αδριατικη.

 

 

 

Απο οτι φαίνεται proud... και αν φύγει ..θα ενεργοποιηθεί κανένα Δήλος/Πατμος σε υπερκυκλαδική...

 

 

Τη Μανταμ Ζαιρα τη ρωτησατε;; Πάντως για τα κορεατικα της ΑΝΕΚ ίσως το ένα ναι στη bsf.

Υ.γ. " κορεατικα"

 

να την ακούτε την Υβέτ. B)

 

υ.γ. σε μια ωρα ειναι το Τζοκερ...να ελπιζω ? :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,για πιο λόγο να έρθουν τα SF στο Αιγαίο;

Ταιριάζουν καλύτερα τα specs τους στις συγκεκριμενες γραμμές;

Νομίζω έχουν χτίσει ένα όνομα σαν πλοία στην Αδριατική....

Link to comment
Share on other sites

Μα η κοινοπραξια εγινε σε δυο γραμμες που και οι δυο ειχαν προβληματα απο τον Ιταλο, δεν εγινε καμια μεγαλη χαρη στην ΑΝΕΚ, το ηθελε και η Attica αυτο...

 

Δηλαδη οταν ζητας απο το συνεταιρο σου να παρεις μεριδιο απο την καλυτερη πιτα του δεν παυεις σιγα σιγα να εισαι συνεταιρος;

Edited by Captain_Nionios
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,για πιο λόγο να έρθουν τα SF στο Αιγαίο;

Ταιριάζουν καλύτερα τα specs τους στις συγκεκριμενες γραμμές;

Νομίζω έχουν χτίσει ένα όνομα σαν πλοία στην Αδριατική....

κ εννοειται οτι τα κοκκινα καινε παραπανω σε λογκαδα ταξιδια απο τις ανεκ τα πλοια οποτε κ σε γραμμες εσωτερικου με μικρες αποστασεις θα καινε λιγοτερο

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

τα ειπαμε νιονιο απο την αρχη.  ειναι ξεκαθαρο οτι η ΑΝΕΚ δεν ειναι ισοτιμο μερος.

 

συμφωνω με τον μιλτιαδη για ενοποιηση γραμμων ancona βενετιας. ειναι το πρωτο που σκεφτηκα.

η κοινοπραξια και η επεκταση της ειναι προφανεστατα αμυντικη κινηση και βεβαια ειναι ενα μετωπο οπου η ανεκ δεν μπαινει ισοτιμα. μοιραζεται τη χασουρα της αδριατικης και προσπαθουν να τη μαζεψουν, μοιραζονται ομως πλεον και τα χανια οπου ηταν η καρδια και ο αιμοδοτης, της ενω την ιδια στιγμη, οπως ξαναειπα, η attica κρατα τα μονοπωλια της.

 

Απο την αρχη η Attica ειχε το πανω χερι σαφως, αλλα τουλαχιστον η ΑΝΕΚ ειχε τη δυναμη να κρατα τα Χανια για παρτη της. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι αυτο που εχω τονισει στο μηνυμα σου. Αν εφτασε η ΑΝΕΚ να κανει ακομα και αυτην την παραχωρηση τοτε μιλαμε σχεδον για παραδοση...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...