Jump to content
Shipfriends

Marilu (IMO 6727193)


Recommended Posts

  • Replies 275
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το Νέαρχος ξεκίνησε χθες τα δρομολόγια του από το Λαύριο, με πρώτο δρομολόγιο προς Μεστά Μυτιλήνη. Οι αναχωρήσεις του γίνονται από το εμπορικό λιμάνι του Λαυρίου. Εάν έχω καταλάβει σωστά τα δρομολόγια του θα είναι κάθε Δευτέρα μεσημέρι προς Μεστά Μυτιλήνη (2 φορές το μήνα) Μεστά Μυτιλήνη Λήμνο (1 φορά το μήνα) και Κω Ρόδο (1 φορά το μήνα). Κάθε Τετάρτη μεσημέρι από Λαύριο για Μύκονο και κάθε Παρασκευή βράδυ για Πάρο Νάξο Σαντορίνη).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ας δούμε το Νέαρχος στο νέο λιμάνι αφετηρίας (Λαύριο) των δρομολογίων του. Μετά τη πρώτη αναχώρηση που έγινε από το εμπορικό λιμάνι του Λαυρίου, οι άλλες αναχωρήσεις γίνονται από το επιβατηγό λιμάνι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Μετά την πρωινή αναχώρηση του Ιονιον Πέλαγος, το Νέαρχος μεθόρμισε από τη Δραπετσώνα στη γνώριμη θέση στο ναυπηγείο του Μπεκρή έτσι ώστε να ξεκινήσει την ακινησία του, που θα διαρκέσει περίπου 3,5 μήνες από όσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Και δε μου λες Παναγία μου, επειδή είναι η πρώτη φορά που θυμάμαι ένα ρορό μια ολόκληρη σεζόν από το Λαύριο για το Αιγαίο, με δεδομένη την απόσταση από τις έδρες των μεταφορικών εταιρειών, από κίνηση πως πήγε?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα πήγε χειρότερα από ότι θα περίμεναν στη Creta Cargo Lines!! Ήξεραν ότι δύσκολα θα πήγαιναν οι μεταφορικές στο Λαύριο παρόλο την πολύ μικρότερη τιμή σε σχέση με το Πειραιά!! Νομίζω ότι το Νέαρχος είχε σαν στόχο τα βυτία και τα επικίνδυνα φόρτια (αέρια, χόρτα) που έχουν μεγαλύτερο εισιτήριο σε σχέση με απλά φορτηγά, μιας και έχει και μικρό γκαράζ (16-18 ΦΓ). Νομίζω ότι την μεγαλύτερη ζημιά είναι ότι έχασαν πολλά βυτία της ΕΚΟ, λόγω της ναύλωσης του Καπεταν Χρήστος από την ΕΚΟ!!! Τώρα εάν τα πολύ λιγότερα μίλια που έκανε λόγω της μικρότερης απόστασης από το Λαύριο προς τα νησιά (δηλαδή λιγότερα πετρέλαια) κάλυψαν τις παραπάνω απώλειες το ξέρουν μόνο στην εταιρεία του!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία μας τα ξέρασες όλα, σαλιγκάρι δίχως κέλυφος:D, που λέει κι ο Κάκκαλος. Νομίζω αναμενόμενο γενικά, το να διασχίσεις όλη την Αττική είναι στοίχημα όπως και να το κάνει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στα θέματα του ΣΑΣ στις 15/12/17, βλέπουμε ότι το Νέαρχος ζητάει να κάνει την ετήσια επιθεώρηση του από τις 30/12/17 έως τις 12/02/18, όπου θα αντικαταστήσει το Τάλως. Να σημειώσω ότι είναι εκτός δρομολογίων από τις 01/11/17

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Το Νέαρχος έφυγε από το ναυπηγείο του Μπεκρή με τη συνοδεία του Καραπιπέρης 15 και πάει για τη μεγάλη δεξαμενή του Βασιλειάδη, όπου θα πραγματοποιήσει το δεξαμενισμό του από τις 21/02/18 έως τις 25/02/18.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το Νέαρχος είναι η πρώτη φορά που μπαίνει στο λιμάνι του Πειραιά με αφορμή την είσοδο του στη μεγάλη δεξαμενή του Βασιλειάδη (σαν Νέαρχος δεν έχει ξανά μπει σίγουρα αλλά δεν είμαι σίγουρος με το προηγούμενο του όνομα). Η δεξιά πλευρά έχει αρκετά μινιαρίσματα στις εξωτερικές επιφάνειες ενώ στην αριστερή πλευρά φαίνεται φρεσκοβαμμένη.

Link to comment
Share on other sites

On 2/24/2018 at 12:12 AM, proud_ionian said:

σαν σαφαρι παλιοτερα;

Σαν Safari πιθανόν, αν και εγώ τουλάχιστον δεν το θυμάμαι. Όταν έκανε τη γραμμή Bari - Ηγουμενίτσα - Cesme, αφού πέρναγε τον Ισθμό δεν πήγαινε καρφί στο Cesme αλλά πέρναγε από τη ράδα του Πειραιά κι έπαιρνε (φτηνά)πετρέλαια, με τον κόσμο στα ρέλια να χαζεύει τη μπάριζα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...