Jump to content
Shipfriends

Νέπτουνους (Ν. Ηρακλείου 131)


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους / ολες.

Οταν ημουν μικρος θυμαμαι πηγαιναμε και παραθεριζαμε στον Αγιο Κωνσταντινο (Φθιωτιδα). Αναφερομαι περιπου στα τελη δεκαετιας '70, αρχες '80, καπου εκει.

Απο εκει εφευγαν 2 μικρα επιβατηγα για τον Αη Γιωργη (απεναντι δηλαδη, στη Λιχαδα). Θυμαμαι τα ονοματα τους ηταν "Κυριακος" και "Στελλα".

Μηπως γνωριζει κανεις τι εγιναν αυτα, ή υπαρχουν τιποτα φωτογραφιες απο αυτα?

Ακομα μια ερωτηση:

Τον Αυγουστο του 2005 ειχα παει με ενα μικρο επιβατηγο απο το Μακρύγιαλο (Νοτιοανατολικη Κρητη, ανατολικα της Ιεραπετρας) στο Κουφονησι, ενα νησακι ακατοικητο.

Δεν θυμαμαι δυστυχως το ονομα του σκαφους, παρα μονο το ονομα του καπετανιου (Καπτεν Νικος).

Μηπως εχει καποιος πληροφοριες γιαυτο το σκαφος? Δεν ειναι και πολυ μακρινο παρελθον το 2005 και πιθανον να κανει ακομα αυτο το δρομολογιο, δεν ξερω...

Επισυναπτω τη μονη (και πολυ μικρη, γιατι ειναι απο videακι φωτογραφικης μηχανης) "φωτο" που εχω απο το σκαφος στο Κουφονησι απο τοτε.

Ευχαριστω.

:)

post-2905-046528200 1288034444_thumb.jpg

koufonisi.jpg

Edited by Nick the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για τον φίλο babisbabis

Το πλοίο που ψάχνεις είναι το ΠΗΓΑΣΟΣ νηολογίου Αγ. Νικολάου 53

Σήμερα ονομάζεται ΝΕΠΤΟΥΝΟΥΣ νηολογίου Ηρακλείου 131

και το είδα Οκτώβριο του 2007 στο Ρέθυμνο.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω το φιλο emmpapad για τη βοηθεια.

Σε αυτο το σημειο να διευκρινισω οτι δεν ανοιξα εγω το θεμα αυτο, αλλα καποιος mod το δημιουργησε, προφανως επειδη βρεθηκε ακρη με ενα απο τα πλοια της ερωτησης μου και το πλοιo αυτο μπορει πλεον να εχει το δικο του thread. Φανταζομαι αυτο ειναι το σκεπτικο.

Οι ερωτησεις που ειχα κανει (φαινονται στο πρωτο ποστ), ηταν στα "Μικρά επιβατηγά: Νέα, Κινήσεις, Απορίες κ.α." .

Επειδη οι ερωτησεις που αφορουν στα πλοια "Κυριακος" και "Στελλα" (που εφευγαν απο Αγ. Κωνσταντινο προς Αη Γιωργη Λιχαδας τη δεκαετια του 70 ή και 80) δεν εχουν απαντηθει και ισχυουν ακομα, θα παρακαλουσα να παραμεινουν στο θεμα "Μικρά επιβατηγά: Νέα, Κινήσεις, Απορίες κ.α.".

Αν αυτο δεν γινεται δεν υπαρχει προβλημα, μπορω να ξανακανω τις ερωτησεις εκει εκ νεου.

Κανεις δεν θα μπει στο θεμα "Νεπτουνους" για να διαβασει τις ερωτησεις και να απαντησει, για τα ανω πλοια.

Καταλαβαινω οτι καποιες αλλαγες γινονται για να ειναι τακτοποιημενο το φορουμ, αλλα καλο ειναι να υπαρχει ενημερωση οταν μεταφερεται καποιο θεμα, ποστ, ή τελος παντων οταν καποιος αλλαζει κατι, γιατι δημιουργειται μπλεξιμο.

Για παραδειγμα, πριν εψαχνα να βρω το ποστ μου στο "Μικρά επιβατηγά: Νέα, Κινήσεις, Απορίες κ.α.", αλλα δεν το εβρισκα.

Τελικα το ανακαλυψα εδω. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...