Jump to content
Shipfriends

Πηνελόπη (ΙΜΟ 7400261)


Recommended Posts

  • Replies 432
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Φαινεται οτι ο Κος Αγουδημος προετοιμαζει την γραμμη....Για να κανει τετοια κινηση κατι σημαινει και μαλιστα το κανει στην καταλληλη στιγμη!! Οπως ξερετε οτι Ο Μιμης ποτε δεν λεει πολλα οσον αφορα στις επιχειρηματικες του κινησεις..

Μηπως υπαρχει περιπτωση στο αμεσο μελλον να βαλει πλοιο στην γραμμη Θεσ/νικη μεσω Ραφηνας η Λαυριο για Ηρακλειο?? Ειναι μια γραμμη που μπορει να παρει πολλες ασυνοδευτες νταλικες..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ετσι πιστεύω ότι πλέον η Ικαρία Σαμοςδεν τον αφήνει παντελώς αδιάφορο και τον πράκτορα εδώ του ευδήλου που το πρακτόρευσε στο μοναδικό του δρομολόγιο τον είδα πολύ ενθουσιασμένο και μου έλεγε ότι θα ήταν ευχής έργον να μείνει εδω το βαπόρι κι αλλα τέτοια...

Οπότε μπορεί να προετοιμάζεται το εδαφος για μελλοντικο ερχομο κάποιου πλοίου του κυρίου μίμη. :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται ότι εγκρίθηκε και επίσημα το δρομολόγιο Θεσ/νίκη-Ηράκλειο, παρά τις αντιρρήσεις των Δωδεκανήσιων.

Στο openseas εμφανίσθηκε το δρομολόγιο της Παρασκευής από Θεσ/νίκη για Ηράκλειο και ξεκινάει από σήμερα Παρασκευή 22/7.

Αναχώρηση από Θεσ/νίκη Πα 18.00 – Σκίαθο (Σα 00.30) – Τήνο (Σα 08.55) – Πάρο (Σα 11.20) – Θήρα (Σα 14.30) – Ηράκλειο (Σα 18.40)

Επιστροφή από Ηράκλειο (Σα 23.55) –Θήρα (Κυ 04.00) –Πάρο (Κυ 07.10) – Τήνο (Κυ 09.35) –Σκιάθο (Κυ 18.00) και Θεσ/νίκη (Δε 00.35).

Δεν ξέρω με τι ταχύτητα υπολογίσθηκαν οι χρόνοι, αλλά νομίζω ότι εάν καταφέρει να τηρήσει τους προβλεπόμενους χρόνους, ότι σε κάθε δρομολόγιο θα φεύγει με πρωτόκολλο.

Αυτό το δρομολόγιο είναι κομμένο και ραμμένο για τους Βορειοελλαδίτες που ταξιδεύουν προς Κυκλάδες-Κρήτη, ενώ του Δαίδαλου είναι το αντίστροφο.

Link to comment
Share on other sites

το πηνελοπη σημερα λιγο μετα τις 08.00 περναγε καμαρωτο καμαρωτο απο την βεραντα του αιγαιου (καρδιανη τηνου).

08.35 εφτασε, προερχομενο απο θεσσαλονικη, στο εξω λιμανι της τηνου και εδεσε με μια εκκεντρικη μανουβρα. μπηκε με την πλωτη προς τη ραμπα και εκανε αριστερη στροφη 180ο για να δεσει με την πρυμη.

αποβιβασε 11 επιβατες και 1 μηχανη και πηρε δυο επιβατες ενω το καραωι ηταν εμφανεστατα αδειο (και γκαραζ και σαλονια).

αναχωρησε 09.10

ευχαριστουμε τον γκουπαν :D για την ενημερωση. λογω απουσιας internet στο νησι μας μετεφερε τα μαντατα με ταχυδρομικο περιστερι :P

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το απογευμα η ΠΗΝΕΛΟΠΗ εφτασε στο Ηρακλειο Κρητης και εδεσε στις 19.45 αντι της προκαθορισμενης ωρας που ηταν 18.30!! Αποβιβασε καμια 20 ατομα και λιγοτερο απο 10 ασυνοδευτες νταλικες...Πρωτο δρομολογιο ειναι... Ειμουν στο λιμανι πριν λιγο, φορτωνει ασυνοδευτες νταλικες..Σαλπαρει στις 23.55. Ευχομαι στην ΠΗΝΕΛΟΠΗ καλη επιτυχια στη νεα του γραμμη....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι τα δρομολογια του νεου :D ΠΗΝΕΛΟΠΗ , φτιαχθηκαν προχειρα , το λεω αυτο βλεποντας τα δρομολογια προς ΗΡΑΚΛΕΙΟ του ΔΑΙΔΑΛΟΥ ...

Το ΠΗΝΕΛΟΠΗ λεει ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΣΚΙΑΘΟ 6.45 το ΔΑΙΔΑΛΟΣ 6.00

Μετα μας λεει ΣΚΙΑΘΟ-ΤΗΝΟ 8.25 το ΔΑΙΔΑΛΟΣ 7.30

Και το κλου ειναι ΘΗΡΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΣΕ 3.55 το ΔΑΙΔΑΛΟΣ 3.45

Πως μπορει να βγει ετσι ακομα προσπαθω να το καταλαβω :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η ΠΗΝΕΛΟΠΗ ήρθε στο Βαθύ από πάνω στις 1115 και αναχώρησε μετά από μισή ώρα. Εντύπωση μου έκανε η αργή μανούβρα στην αναχώρηση. Αν και ήταν δεμένο στην κορυφή του λιμανιού (εκεί που δένουν όσα έχουν άμεση αναχώρηση), μου θύμισε τον παλιό καλό καιρό που τα ΜΙΛΕΝΑ και ΝΤΑΛΙΑΝΑ βολόδερναν 15-20' να βγουν από το λιμάνι αν και έδεναν μέσα.

ΥΓ. Από μέσα τα ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΒΕΡΓΙΝΑ (ΕΞ. ΣΑΜΙΝΑ), και ΕΞ. ΟΛΥΜΠΙΑ είχαν γίνει μπουχός σε 7-8'

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι γιτί το λιμάνι στο βαθύ είναι νέτο.Και στο κεφάλι να πάει να δέσει δεν είναι τίποτα.

Και στον Εύδηλο πριν 12 ημέρες η μανούβρα ήταν αργή αλλά δικαιολογη,μένα διότι δεν ήξερε το λιμάνι και για το βαπόρι αυτό το λιμάνι εόιναι μικρό.

Αλλά στο Βαθύ που έχει πάει πολλές φορές και είναι λογικά θα έπρεπε να δέσει στο τσακ μπαμ.

Link to comment
Share on other sites

Από κίνηση αγαπητέ ΝΗΣΟΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν μπορεσα να δώ γιατί δουλεύω απέναντι από το λιμάνι. Στο Μαλαγάρι για τους γνώστες.

Link to comment
Share on other sites

Κω - Ροδο , απο οτι εμαθα (απο φιλαρακια) δεν εβγαλε σχεδον τιποτα !!!!!

Υ/Γ

Στην Ενωση δουλευεις SAMAINA φιλε μου????Μαλαγαρι απο οτι θυμαμαι εχει την ενωση και ενα καρναγιο ?? Νομιζω και καποια ταβερνακια ??(Αν ξεχνω και τιποτα αλλο , ας με συνχωρεσης , εχω να ερθω Σαμο 3 χρονακια)

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι εκτός τόπικ, (απαντώντας σε σχετική ερώτηση) είμαι στρατιωτικός και εργάζομαι σε παρακείμενο Στρατόπεδο. Όντως στο Μαλαγάρι είναι η Ένωση Οινοποιητικών Συνεταιρισμών, το νέο (εμπορικό) λιμάνι του Βαθιού, αλλά από καρνάγια και ταβερνάκια δεν υπάρχει τίποτα.

Ζητώ συγνώμη από τους Διαχειριστές του φόρουμ και δεν προτίθεμαι να συνεχίσω εκτός θέματος εδώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δέν έχει σχεση με το τί καίει αλλα με το τί επιπεδο συντήρησης έχει. Μήν ξεχνατε την ηλικια του καθώς κ τόσο καιρό το πλοίο έκανε Ιταλία με αρκετό χρόνο παραμονής στα λημάνια κ όχι σαν τώρα που αλωνίζει όλο το Αιγαιο

Link to comment
Share on other sites

Δέν γίνεται να δημιουργηθει ενα νέο θέμα με την ποιότητα καυσίμων? Διαθέτω σε όποιον θέλει τα δήγματα που μας φέρνουν κάθε φορά που μας φέρνουν πετραίλαια. Μιλάμε πολύ λάσπη μέσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λογικα την τριτη 6/9 θα ταξιδευσω απο ΚΩ προς ΚΑΡΠΑΘΟ με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ .....

Ελπιζω η μερρες να με βγαλουν στο ταξιδι , οπως το εχω υπολογισει , και να ταξιδευσω με το ΠΗΝΕΛΟΠΗ , ουτος ωστε να σας δωσω αναλυτικη περιγραφη του Νεοτευκτου βαποριου της αγονης Θεσ/νικης-Σαμου-Δωδ/σου-Κρητης & Σποραδων-Κυκλαδων-Κρητης ..............

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...