Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

3 hours ago, gpap2006 said:

Αυριο κάνει το τελευταίο για φέτος δρομολόγιο προς μεστά σιγρι

Ξέρει κάνεις πως τα πήγε φέτος στο Μεστά-Σιγρί?

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Λιμάνι Μεστών θα πιάνουν -μέχρι νεωτέρας - τα πλοία της γραμμής plus bs myconos...Ήδη το Σάμος έχει πορεία προς τα εκεί ,το Διαγόρας πέρασε από κει και το πρωί το bs myconos και βλέπουμε!!

Edited by proud_ionian
λινκ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε @mytilene, εσύ που είσαι δαίμονας κι ο νούς σου κατεβάζει, με τον ερχομό του Blue Carrier 2 υπάρχει περίπτωση τους χειμερινούς μήνες να δούμε στη γραμμή κάτι αντίστοιχο αυτού που βλέπουμε στα Δωδεκάνησα? Δηλαδή μόνο ένα ΕΓ/ΟΓ, επί παραδείγματι το Νήσος Σάμος, μαζί με τα 2 επιδοτούμενα δρομολόγια της βορείου Ελλάδος του Μύκονος σύν το Blue Carrier 1? Να κοπεί δηλαδή το δεύτερο ΕΓ/ΟΓ?

 

Διευκρινίζω πως δεν έχω ακούσει κάτι, αλλά μου πέρασε από το μυαλό σαν ενδεχόμενο.  

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω πολύ ακραίο αυτό το σενάριο!! Εάν και έχει ακουστεί σαν σενάριο ότι το Blue Carrier 1 θα δρομολογηθεί στο Βόρειο Αιγαίο με επέκταση μέχρι τη Καβάλα ή Θεσσαλονίκη, μπορεί να γίνει ένα δρομολόγιο προς τα βόρεια και να έχει δρομολόγια προς Κυκλάδες, Ικαρία Σάμο και Δωδεκάνησα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θεωρώ πολύ πιθανό, απο του χρόνου. Αυτή τη στιγμή ισχυουν οι ρήτρες που είχε βάλει η επιτροπή ανταγωνισμού, για διατήρηση του ίδιου αριθμού δρομολογίων. Είχαν αρχική ισχύ τρία χρόνια και πήραν παράταση άλλα τρία ως το 2024. Μόλις αρθούν οι περιορισμοί, του χρόνου, πιστεύω ότι θα δούμε να μένει το Σάμος με τέσσερα δρομολόγια, plus ρορο και άγονη.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είχαν την επιτροπή να τους έχει την ρήτρα θα υπήρχε παράμερα πλοίο τον χειμώνα εδώ και χρόνια,για αυτό και  βγάζουν χειμώνα με ΔΙΑΓΟΡΑ τα τελευταία χρόνια ο οποίος όμως πολλές φορές αφήνει φορτηγά έξω και τα σπρώχνουν την επόμενη στο ΣΑΜΟΣ/ΡΟΔΟΣ.Πιστευω ότι με τόσο φτηνό αεροπορικο εισιτήριο συγκριτικά....και με 5-6 πτήσεις την μέρα για το νησί, μόλις λήξει η ρήτρα θα έχεις ΜΧΠ ΤΡΙ-ΠΕΜ-ΚΥΡ ποσταλι και 1-2 δρομολόγια ρορο τρενάκι συνδυαστικό για να γεμιζει.Αποψη μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου μυρίζει κι εμένα, γι αυτό και το έβαλα στο τραπέζι. Αυτά συμβαίνουν όταν προσπαθείς να ταιριάξεις τα πλοία στη γραμμή, κι όχι να χρησιμοποιήσεις πλοία που να ταιριάζουν στη γραμμή. Ελπίζω οι τοπικοί σας άρχοντες να κάνουν κάποια ουσιαστική κινητοποίηση για να αποφευχθεί αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο :Ελπίζω οι τοπικοί σας άρχοντες να κάνουν κάποια ουσιαστική κινητοποίηση για να αποφευχθεί αυτό..... γέλασα πάρα πολύ!!!!ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ στο κρατίδιο...

Edited by Nick the Greek
Quote
Link to comment
Share on other sites

 

On 3/26/2023 at 9:55 PM, mytilene said:

Άκουσα ότι μέσα στην Μ.εβδομαδα ενδέχεται να το δούμε και προς τα μέρη μας για πρώτη φορά.

Τη Μεγάλη Πέμπτη 13 Απριλίου, το Blue Carrier 1 θα κάνει δρομολόγιο από Πειραιά για Χίο Μυτιλήνη, έτσι ώστε να αφήσει στον Διαγόρα μόνο τα ΙΧ της Πασχαλινής εξόδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τσόντα και μία Μύκονος στην ημερήσια επιστροφή του Νήσος Σάμος από Μυτιλήνη και Χίο σήμερα. Επιστροφή Πάσχα, το πρώην Νήσος Μύκονος κάνει τα δικά του, φαίνεται πως συνειδητοποίησαν την έλλειψη. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...