Jump to content
Shipfriends

Προσάραξη του Φ/Γ-Ο/Γ ΚΟΛΟΣΣΟΣ όρμο της Βασιλικής Λευκάδας


Recommended Posts

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΠΟΚΟΛΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ, ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΑ!

'Χαιρομαι' που παλι μετα απο ενα ατυχημα καληγουμε στο κλισε 'αφου δεν ειχαμε θυματα τιποτα αλλο δεν μας ενδιαφερει' και θα να συπληρωσω τα αλλο γνωστο 'ποτε δεν θα μαθουμε τι εγινε'...Ωραια πραγματα B)

Παρακαλώ για αποφυγή παρεξηγήσεων σε ώρες περίεργες μετά απο ατύχημα, να διατυπώνοντε μόνο σωστά και βάσιμα πράγματα!

Προτεινω να μας λες τι μπορουμε να γραφουμε και τι δεν μπορουμε ωστε να μην εκφραζουμε την γνωμη μας αλλα αυτα που χαιδευουν τα αυτια σε μια μεριδα των αναγνωστων του forum ;)

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

κανονικα στη γεφυρα δεν ειναι ο Α/Φ και ο ναυτης/τιμονιερης;

εγω προσωπικα (δεν ειμαι ειδημων), αλλα ξερω οτι πρεπει να ειναι και οι δυο. οσον αφορα το κομματι πριν και μετα το δουκατο, που και πολυσυχναστο ειναι και επικινδυνο το συνηθες ειναι να ειναι παροντες και οι πλοιαρχοι στη γεφυρα.

αυτα για το τι πρεπει να γινεται, οχι για το τι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να μας λες τι μπορουμε να γραφουμε και τι δεν μπορουμε ωστε να μην εκφραζουμε την γνωμη μας αλλα αυτα που χαιδευουν τα αυτια σε μια μεριδα των αναγνωστων του forum ;)

Τα σωστά και τα βάσιμα φίλε! Γιατί κανείς δεν ήταν παρών στο ατύχημα,αλλά απο εικασίες άλλο τίποτα που θίγουν κόσμο, χωρίς να χαιδευοντε τα αυτιά κανενός!

Link to comment
Share on other sites

Τα σωστα και τα βασιμα εχουν διαφορετικη εννοια για τον καθενα,νομιζω οτι το forum υπαρχει γιαυτο τον λογο,για να γινονται συζητησεις μεταξυ των χρηστων και ειτε να μαθαινουμε ειτε να διορθωνονται οι λαθος εκτιμησεις.

Οσο για τα προσωπα που λες οτι θιγονται,περισσοτερο νομιζω τα θιγει το ιδιο το γεγονος(ανεβασμα του πλοιου πανω στο βουνο)παρα τι θα γραψω εγω,ο χι η ο ψι εδω μεσα.

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

18.15 και στις 19.00 που το ξαναειδα παλι (απο αυτοκινητο), ειχε ξεφορτωσει και 2-3 απο το πληρωμα ηταν μεσα στο γκαραζ, σε χαλαρους ρυθμους. καμια σχεση με την ωρα της αφιξης που ο μπαχτες ειχε τα παντα, αργοσχολους, περιεργους (του γραφοντος συμπεριλαμβανομενου ;) ), ανθρωπους του λιμανιου, ανθρωπους των πρακτορειων, 1 τρακτορα του ΟΛΠΑ και 2-3 ιδιωτικους.

στο AIS το δειχνει να ξεκιναει τωρα

με τον hector να προπορευεται

Link to comment
Share on other sites

Ο ναύτης δεν είναι υποχρεωτικό να βρίσκεται στη γέφυρα υπο κάποιες προυποθέσεις και θα το εξηγήσω αμέσως:

Οι κανονισμοί της STCW προβλέπουν ότι κατά τη διάρκεια της ημέρας και μόνο, εαν οι καιρικές συνθήκες - ορατότητα είναι καλές, εαν το πλοίο δε βρίσκεται σε confined waters (στενά κτλ) και εαν δεν έχει κίνηση, τότε στη γέφυρα επιτρέπεται να παρευρίσκεται μόνο ο Α/Φ. Τώρα, το τι έγινε στη γέφυρα του ΚΟΛΟΣΣΟΣ αυτό δε το ξέρουμε. Εαν όμως υποθέσουμε ότι ο Α/Φ ήταν μόνος του και ήταν και απασχολημένος με κάποια "γραφειοκρατική" δουλειά όπως συνηθίζεται άλλωστε, τότε δεν είναι καθόλου δύσκολο να γίνει ότι έγινε.....

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ?

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑ Η 'ΠΕΙΡΑΤΙΚΗ' STCW!!!?

Α/Ξ ΦΥΛΑΚΗΣ κ ΝΑΥΤΗΣ ΒΑΡΔΙΑΣ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΥΠΧΡΕΩΤΙΚΑ! ΝΟΜΟΣ κ ΚΑΝΟΝΑΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ!!!!!

ΕΙΑΝΙ ΠΛΕΟΝ ΥΠΕΧΡΕΩΣΗ / ΑΠΑΙΤΗΣΗ Ο ΝΑΥΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ / ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ.

ΕΝΑΣ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ = ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!

Edited by SEA_PILOT
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΠΟΚΟΛΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ, ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΑ!

Aνάλογα με τις συνθήκες και τον τύπο του πλοίου ο Α/Φ μπορεί να είναι όλη την ημέρα στο πλοίο! Μήπως γνωρίζεις φίλε μου πόσους Αξιωμ/κους έχει το πλοίο?? Μήπως γνωρίζεις ότι το συκεκριμένο πλοίο φορτώνει κάααποιες ώρες πιο νωρίς?? Γνωρίζεις το τί επικρατεί μέσα στο πλοίο??? Όταν δεν γνωρίζεις δεν σχολιάζεις προσβάλοντας Επαγγελματίες ναυτικούς και στεριανούς που δουλεύουν για το Χ-Ψ πλοίο! :angry:

Δέν αντιλαμβάνομαι τον λόγο που οργίζεσαι.Εγώ δέν πρόσβαλα κανέναν.Εκτός άν θεωρής πως το να κάνη κάποιος μιά εικασία ότι γιά τό ατύχημα μπορεί να φταίη η κόπωση μέλους τού πληρώματος αποτελεί προσβολή γιά το εν λόγω μέλος πληρώματος.

Και παρεμπιπτόντως,άν από το πόρισμα τής έρευνας προκύψη ότι όντως το ατύχημα έγινε επειδή ο Α/Φ ήταν κοιμισμένος,εσύ τί θα πής,ότι τό πόρισμα είναι λάθος διότι προσβάλλει τον συγκεκριμένο Α/Φ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΠΟΚΟΛΛΗΘΗΚΕ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ, ΟΛΑ Τ'ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΑ!

Aνάλογα με τις συνθήκες και τον τύπο του πλοίου ο Α/Φ μπορεί να είναι όλη την ημέρα στο πλοίο! Μήπως γνωρίζεις φίλε μου πόσους Αξιωμ/κους έχει το πλοίο?? Μήπως γνωρίζεις ότι το συκεκριμένο πλοίο φορτώνει κάααποιες ώρες πιο νωρίς?? Γνωρίζεις το τί επικρατεί μέσα στο πλοίο??? Όταν δεν γνωρίζεις δεν σχολιάζεις προσβάλοντας Επαγγελματίες ναυτικούς και στεριανούς που δουλεύουν για το Χ-Ψ πλοίο! :angry:

Φίλε μου, γνωρίζεις τί ώρα έγινε το συμβάν?? Που κολλάει το ανωτέρω που μας λές?? Που το είδες αυτό γραμμένο στην STCW?? Διατυπώνοντε πράγματα που όταν κάποιος δεν είναι ναυτικός σκέφτεται τα χειρότερα και δυσφημίζοντε άνθρωποι(ναυτικοί), πλοία και εταιρείες! :angry: Και ο ναύτης να απουσιάζει (που ισχύει σε open sea και κάτω απο ειδικές συνθήκες), πρέπει να είναι σε οπτική επαφή με τον Α/Φ καθ'όλη την διάρκεια της βάρδιας του, ώστε κάτι να συμβεί να βρεθεί άμμεσα στην Γέφυρα! Και το σημείο που έγινε το συμβάν, είναι τόσο πολυσύχναστο, που πάντα υπάρχει Α/Φ, Ν/Φ και σε κάποια πλοία και ο Πλοίαρχος. Υπάρχουν Εμπειρογνώμονες που είναι ειδικοί για αυτά τα θέματα.

Παρακαλώ για αποφυγή παρεξηγήσεων σε ώρες περίεργες μετά απο ατύχημα, να διατυπώνοντε μόνο σωστά και βάσιμα πράγματα!

Επειδή το υφάκι σου δε μου αρέσει καθόλου, απλά να σε πληροφορήσω οτι απο το 2004 εργάζομαι σαν αξιωματικός Ε.Ν., έχω ταξιδέψει σε όλο το κόσμο και γνωρίζω πάρα πολύ καλά και την STCW και το τι γίνετε πάνω στις γέφυρες των πλοίων. Εντάξει???

Και στο κάτω κάτω δε πρόσβαλα κανέναν. Οκ? Α, επίσης να μου διευκρινήσεις ποια είναι τα "σωστά και βάσιμα πράγματα" που πρέπει να γράφονται σύμφωνα με τη δική σου γνώμη μιας και απο οτι φαίνετε δεν έχουμε το δικαίωμα του λέγειν αν κάτι δε συμφωνεί με σένα.

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ?

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑ Η 'ΠΕΙΡΑΤΙΚΗ' STCW!!!?

Α/Ξ ΦΥΛΑΚΗΣ κ ΝΑΥΤΗΣ ΒΑΡΔΙΑΣ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ ΥΠΧΡΕΩΤΙΚΑ! ΝΟΜΟΣ κ ΚΑΝΟΝΑΣ ΑΠΑΡΑΒΑΤΟΣ!!!!!

ΕΙΑΝΙ ΠΛΕΟΝ ΥΠΕΧΡΕΩΣΗ / ΑΠΑΙΤΗΣΗ Ο ΝΑΥΤΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ / ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΔΗΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΝΑΥΤΙΛΙΑΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΟΡΙΖΟΝΤΑ.

ΕΝΑΣ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ = ΚΑΝΕΝΑΣ!!!!

Μήπως ο ναύτης πρέπει να ξέρει να χειρίζεται το ECDIS και το radar???

Πάρε διάβασε την STCW και μετά τα ξαναλέμε.

Edited by CptAris
Link to comment
Share on other sites

ειρηνη υμιν ;)

μην προσωποποιειτε τις διαφωνιες. (για ολους το λεω και μην γινουν 10 ποστ απο κατω :rolleyes:, για το αν προσωποποιηθηκαν οι οχι)

θα εκτιμουσα παντως αν μπορουμε να εχουμε καποιο link για το τη λεει ακριβως η STCW (International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers), για να συνεχισει η κουβεντα ειτε εδω, ειτε σε αλλο thread, για να πιασουμε ολα τα παρομοια συμβαντα.

οσον αφορα τον Κολοσσο, στο marinetraffic, υπαρχει και σημερινη φωτο απο τη ρυμουλκηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι ανακοινώσεις από το Υπουργείο σχετικά με τις εξελίξεις με το θέμα του Colossus

Χθες πρώτες πρωινές ώρες, η Λιμενική Αρχή Λευκάδας, επέτρεψε τον απόπλου στο Ro-Ro «COLOSSUS» σημαίας Μάλτας.

Εν λόγω πλοίο απέπλευσε στις 00.30 από το λιμάνι της Βασιλικής στη Λευκάδα, ρυμουλκούμενο από το Ρ/Κ «ΕΚΤΩΡ» Ν.Π. 11949, με προορισμό το λιμάνι της Πάτρας.

Χθες στις 13.35, κατέπλευσε στο λιμάνι της Πάτρας το Ro-Ro «COLOSSUS» σημαίας Μάλτας, ρυμουλκούμενο από το Ρ/Κ «ΕΚΤΩΡ» Ν.Π. 11949, όπου εκφόρτωσε 58 Φ/Γ οχήματα.

Από την Λιμενική Αρχή Πάτρας απαγορεύτηκε ο απόπλους του, ενώ κατόπιν προσκόμισης σχετικού πιστοποιητικού διατήρησης κλάσης από τον Νηογνώμονα που το παρακολουθεί, το πλοίο απέπλευσε στις 20.35, ρυμουλκούμενο από το Ρ/Κ «ΕΚΤΩΡ», προς Επισκευαστική Ζώνη Περάματος, για την εκτέλεση εργασιών, με προβλεπόμενο κατάπλου, απογευματινές ώρες, στις 22/11/2010.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ 22 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ κ ΠΛΟΙΑΡΧΩ! ΜΕ ΠΡΩΤΗ ΥΠΕΡΕΣΙΑ ΑΝΘΥΠΟΠΛΟΙΑΡΧΟΥ ΣΤΟ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΑΠΡΙΛΙΟΣ 1991! ΠΟΝΤΟΠΟΡΟΣ ΚΟΝΤΕΝΕΡΑΣ! -

Ο ΝΑΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΠΛΕΟΝ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ - ΞΑΒΑΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙ ΓΡΑΦΩ κ ΣΤΙΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ 'ΝΤΑΙΛΙΚΙΑ' ΤΟΥ 'ΜΗΜΟΥ ΑΠΤΟΥ'

Ο ΝΑΥΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙ ΒΛΕΠΕΙ ΣΤΑ 'MONITOR' - ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΥΠΙΚΟΣ ΟΠΤΙΡΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΓΩΝΙΑ ΤΗΣ ΓΕΦΥΡΑΣ!

ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ - ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙ κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ - ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑ Η 'ΠΕΙΡΑΤΙΚΗ' STCW!!
Πάρε διάβασε την STCW και μετά τα ξαναλέμε.
θα εκτιμουσα παντως αν μπορουμε να εχουμε καποιο link για το τη λεει ακριβως η STCW (International Convention on Standards of Training, Certification and Watchkeeping for Seafarers),

ο cruise europa μας εβαλε καποια αποσπασματα της stcw. να'ναι καλα για να καταλαβαινουμε και οι μη γνωριζοντες για τι πραγμα μιλαμε.

στο θεμα μας, ο κολοσσος βρισκεται στον κολπο της κυπαρισσιας και οπως τον κοβω, αυριο το βραδακι θα ειναι στα Piraeus Outskirts.

εχει μαθει κανεις, αν θα ανεβει αμεσω σε δεξαμενη;

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΣΤΙΣ ΓΕΦΥΡΕΣ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ - ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΕΙ κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΜΩΣ - ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.

Μα εάν δεν είναι αυτό το θέμα μας, τότε ποιό είναι? Πόσες λαμαρίνες στράβωσαν ή οι θεωρητικές προσεγγίσεις του συμβάντος? Το τι γίνεται στην πράξη και γιατί γίνεται είναι το ζήτημα και αυτό μας καίει όλους. Είτε βρισκόμαστε στη γέφυρα όπως εσείς οι ναυτικοί είτε στο σαλόνι όπως εμείς οι επιβάτες. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι μάλλον δε πρόκειτε ποτέ να μάθουμε τι ακριβώς έγινε εκείνο το πρωινό στη γέφυρα του ΚΟΛΟΣΣΟΣ. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι εικασίες και θεωρίες προσφέροντας ότι γνώσεις έχει ο καθένας σε αυτό το forum, είτε είναι ναυτικός είτε όχι. Απο κει και πέρα, ελπίζω κάποια στιγμή να βγει ένα επίσημο πόρισμα που να αποσαφηνίζει τις συνθήκες και τα αίτια του ατυχήματος. Μέχρι τότε.........

Edited by CptAris
Link to comment
Share on other sites

Μα εάν δεν είναι αυτό το θέμα μας, τότε ποιό είναι? Πόσες λαμαρίνες στράβωσαν ή οι θεωρητικές προσεγγίσεις του συμβάντος? Το τι γίνεται στην πράξη και γιατί γίνεται είναι το ζήτημα και αυτό μας καίει όλους. Είτε βρισκόμαστε στη γέφυρα όπως εσείς οι ναυτικοί είτε στο σαλόνι όπως εμείς οι επιβάτες. Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε...

ΔΕ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΙΣΩΣ.

ΣΤΟ ΚΑΖΑΝΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ ΝΑΥΤΙΚΟ ΤΟ 'ΧΟΧΛΑΖΙ' Η ΑΝΑΓΚΗ κ Η ΑΠΗΛΗ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΕΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ - Ο ΕΠΙΒΑΤΗΣ ΟΣΩ ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙ κ ΣΤΗΝ ΑΠΟΒΙΒΑΣΗ ΞΕΧΝΑΕΙ.

Ο ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΕΠΙ ΜΟΝΙΜΟΥ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΝΑΥΤΟΛΟΓΗΣΗΣ ΤΟΥ.

ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ ΘΕΜΑ κ ΕΚΕΙ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΝΟ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ

ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΗΤΑΝ κ ΠΑΡΑΛΙΑ / ΠΟΛΗ / ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ ΧΡΟΝΟΥ / ΚΟΣΜΟΣ κτλ.

Edited by SEA_PILOT
Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με τον SEA PILOT για τα του ατυχήματος, περιλαμβανομένου και του σχολίων του περί STCW. Στα ferries δεν γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται στην ποντοπόρο όμως ο ναύτης-οπτήρας που έχει γνώση των οργάνων είναι θεμελιώδης. Μάλιστα στο Safe Manning Certificate των πλοίων υπάρχει και συγκεκριμένη διάταξη σχετικά με το πόσοι ναύτες με πιστοποίηση για βάρδια στη γέφυρα πρέπει να έχει το πλοίο στην οργανική του σύνθεση. Δεν μπορούν όλοι οι ναύτες να κάνουν βάρδια στη γέφυρα δηλαδή.

Θα διαφωνήσω με τον Cruise Europa ως προς το σκέλος του ότι εφ' όσον δεν είχαμε θύματα, τέλος καλό, όλα καλά. Μια που νομίζω αγαπητέ μου φίλε πως είσαι σχετικός με το χώρο, φαντάζομαι πως θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι το ISM της εταιρείας πρώτ' απ' όλα προβλέπει πως πρέπει να διερευνηθούν τα αίτια και να γίνουν διορθωτικές κινήσεις(corrective actions), δεν συζητώ για τη σημαία και το coast guard που πρέπει κι αυτά να βγάλουν επίσημα πορίσματα. Κάποτε ο Εφοπλιστής έγραφε για συνθήκες Παροναξίας. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην γραμμή της Ανκόνα, σίγουρα όμως χρήζει έρευνας.

Θα συμφωνήσω όμως και με τον proud ionian ως προς το ότι δεν πρέπει να προσωποποιούμε τις διαφωνίες. Ένα γενικότερο σχόλιο που θα ήθελα να κάνω είναι ότι προφανώς οι περισσότεροι δεν έχουμε ούτε τις γνώσεις, ούτε και τις εμπειρίες επαγγελματιών ναυτικών αλλά αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι και οι απόψεις όσων δεν έχουν σχέση με το επάγγελμα είναι άκυρες. Το φορουμ είναι ανοιχτό για όλες τις απόψεις εφ' όσον εκφράζονται κόσμια και δεν είναι μηνύσιμες και δεν διστάζουμε να πάρουμε θέση για οποιοδήποτε θέμα, θεωρώ με μια γενικότερη σοβαρότητα. Πουθενά δεν έχουμε σκοπό να θίξουμε προσωπικά επαγγελματίες του χώρου.

Ένα άλλο γενικότερο σχόλιο είναι σχετικό με το ότι το ναυτικό επάγγελμα βράζει, ειδικά στην ακτοπλοία. Χωρίς να είμαι του χώρου την ίδια αίσθηση έχω κι εγώ. Ένας λόγος παραπάνω λοιπόν αν τα βαθύτερα αίτια του ατυχήματος -όπως και αυτού του Superferry II- άπτονται της γενικότερης αντιμετώπισης ορισμένων πραγμάτων από πλευράς των εταιρειών του χώρου ή των θεσμικών παραγόντων, που πρέπει να γίνει εις βάθος έρευνα για την οποία πρέπει τα συνδικαλιστικά όργανα των ναυτικών να δείξουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

σεβομαι κ εκτιμω προσωπικα τον SEA PILOT οποτε συμφωνω μαζι του στο ακεραιο...οταν σου χρεωνουναι το πλοιο κ εσυ ζητας τα απαραιτητα κ δεν σε βοηθαει το γραφειο κ εισαι στο ελεος του ΑΗ ΝΙΚΟΛΑ τι να πει κανεις..κ τα εχουμε πει χιλιες φορες οτι τα χειροτερα τα εχουμε αποφυγει λογο της ναυτοσυνης μας <_<

Link to comment
Share on other sites

απο την αλλη ομως αυτο δεν ειναι ψωμοτυρι αυτο για δικαιολογια. οπως μου ελεγε και ενας φιλος που συζυτουσαμε το θεμα, φαντασου οι γιατροι να αρχισουν να λενε (σε καθε ιατρικο λαθος), φταιει το υπουργειο που μας βαζει και κανουμε πολλες εφημεριες ή οι οδηγοι των βυτιοφορων να μην παιρνουν μετρα ασφαλειας, επειδη τους απελευθερωνουν το επαγγελμα.

οσο δεδομενα και γνωστα να ειναι τα προβληματα και οι οριακες συνθηκες εργασιας σε παρα πολλες περιπτωσεις (στα πλοια αναφερομαι), δεν ειναι συχωροχαρτι. με ολο το σεβασμο που εχω, γιατι απο ναυτικη οικογενεια προερχομαι, δεν μπορει να φταιει παντα ολοι οι αλλοι (απο το λιμανι, μεχρι τον προμηθεα που εφερε τη φωτια στη γη), αλλα ποτε οι αμεσα εμπλεκομενοι. (ξαναθυμιζω οτι ειπα στην ανασκοπηση).

δεν φταινε οι λιθοσφαιρικες πλακες της ευρασιας και της αφρικης που σχηματισαν τη λευκαδα (και οχι μονο αυτη) συγκρουομενες, επειδη επεσε ο κολοσσος στη λευκαδα.

εχει δικιο ο nick που λεει οτι το ναυτικο επαγγελμα βραζει και καλο ειναι να ασχοληθουν περισσοτερο οι συνδικαλιστες (ναυτικοι της στεριας επι το πλειστον), αλλα το οτι βραζει δεν ειναι δικαιολογια για πλημμελη εκτελεση τον καθηκοντων.

φανταστειτε αν ο κολοσσος αντι να πεσει στο βουνο, επεφτε σε καποιο αλλο πλοιο (απο τα τανκερακια και μοτορσιπακια που συνεχεια περνανε απο εκει, μεχρι τα ferries και τα κρουαζιεροπλοια που περνανε το δουκατο). μη μου πει κανεις οτι δεν περνανε τοσο κοντα στη βασιλικη. αν οι "αδιευκρινιστες συνθηκες" συνεβαιναν κανενα μισαωρο πιο μετα ή ποιο πριν, μπορει να ειχαμε αλλα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

ΔΕ ΔΙΚΑΟΛΟΓΟΥΜΕ ΛΑΘΗ - ΑΠΛΑ ΣΕΜΒΑΛΛΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΩΝΤΕΣ ΜΑΖΙ - ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ Ο ΤΟΜΕΑΣ κ ΙΣΩΣ Ο ΠΙΟ ΚΕΡΔΟΦΟΡΟΣ - ΜΗ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΩΡΑ.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Μιά γενικώτερη απορία που έχω:

Τα πορίσματα τών αεροπορικών ατυχημάτων,τα οποία εκδίδει η ΕΔΑΑ (Επιτροπή Διερεύνησης Αεροπορικών Ατυχημάτων) αναρτώνται στην ιστοσελίδα της και μπορεί να τα διαβάση και να τα "κατεβάση" (είναι σε μορφή .pdf) ο καθένας,είτε είναι πιλότος,ελεγκτής εναέριας κυκλοφορίας ή απλώς κάποιος που έχει γιά χόμπυ του να ασχολήται με τα αεροπλάνα.Ετσι,οι πάντες (μπορούμε να) μαθαίνουμε τί έφταιξε και συνέβη το κάθε ατύχημα,από την συντριβή τού αεροπλάνου τής HELIOS στο Γραμματικό,μέχρι το τρακάρισμα ενός αμαξιδίου πάνω στην άτρακτο ενός αεροπλάνου σταθμευμένου στο αεροδρόμιο Αθηνών.Οι δέ επαγγελματίες τού χώρου βγάζουν τα συμπεράσματά τους και μαθαίνουν,ώστε να μήν κάνουν κι'αυτοί τίς ίδιες "πατάτες".

Γιά τά ναυτικά ατυχήματα υπάρχει μέν το ΑΣΝΑ,αλλά δέν έχει ούτε κάν δικό του site ώστε να αναρτά εκεί τα πορίσματά του και να τα βλέπουμε όλοι,ώστε να πάψουμε να παραπονούμαστε ότι "δέν πρόκειται ποτέ να μάθουμε τί συνέβη στην γέφυρα τού ΚΟΛΟΣΣΟΣ" ή "γιατί το ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ κουτούλησε στο κόκκινο τού Πειραιά" κλπ κλπ και ώστε να μπορούν οι επαγγελματίες τής θάλασσας να μαθαίνουν τί πρέπει να αποφεύγουν.Για ποιό λόγο τόση "μυστικότητα";

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να μην μπερδεύουμε τους κώδικες και τις ρητές εντολές που υπαγορεύονται αφού συνήθως δεν λένε κάτι παραπάνω από τα λίγα έως πολύ γνωστά.

Οι περισσότεροι γνωρίζουμε και καταλαβαίνουμε ότι ενδεχομένως τα αίτια να είναι βαθύτερα κι η ρίζα του ατυχήματος να ξεκινάει έξω από το βαπόρι.Όλα δεκτά και καλό θα ήταν οι έχοντες εποπτικές αρμοδιότητες να σοβαρευτουν επιτέλους και να κάνουν επισταμένα κι αδέκαστα την δουλειά τους.Ένας λόγος παραπάνω αυτή την εποχή , μιας κι οικονομική κρίση προσφέρεται για αδιέξοδα διλήματα που μπορούν να θέσουν οι εργοδότες κι υποχωρήσεις για τον άρτον ημών των επιούσιον από τους εργαζομένους.

Προφανώς κι οι ναυτικοί είναι επιφορτισμένοι με παραπάνω ευθύνες από ότι ορίζουν τα καθήκοντά τους αυτό είναι δεδομένο και χρήζει εξυγχρονισμού των νομων.

Εάν όμως πιθανολογήσουμε ότι η κούραση ήταν η κύρια αιτία του ατυχήματος (και προφανώς αυτή θα προήλθε από τον χώρο εργασίας) μοναδική μου ένσταση είναι γιατί ο αξιωματικός δεν ειδοποίησε τον πλοίαρχο ότι δεν είναι σε θέση να ασκήσει την φυλακή του.

Ο πλοίαρχος θα το εκτιμούσε ιδιαίτερα πιστεύω και θα μεριμνούσε για την αντικατάστασή του.

Link to comment
Share on other sites

Να δούμε τι λένε και οι Lloyds για το συμβάν:

19 November 2010, 14:12

Colossus (Malta)

Piraeus, Nov 19 -- On Nov 17 we dispatched our salvage tug Megas Alexandros from her Piraeus salvage station, to the assistance of passenger ro/ro Colossus which ran aground at Vasiliki Bay, Lefkada Island. Our assistance was declined and Megas Alexandros was demobilised. -- Tsavliris Salvage.

19 November 2010, 11:53

Colossus (Malta)

London, Nov 19 -- A press report, dated today, states: Passenger ro/ro Colossus ran aground early on Nov 17 on a rocky coast in Vassiliki Bay on the Ionian island of Lefkada. The ship had set sail from Corinth with a 20 crew members, carrying 58 trucks, to Ancona. The ship sustained a small rift in its sealed tanks but was not in danger of sinking. A tug from Patras is at the scene, with a group of divers who will examine the extent of the damage to the vessel. An oil recovery vessel from Skaramangas was also on the way to be on stand-by in the event of an oil slick. No injuries were reported.

19 November 2010, 06:47

Έχω την αίσθηση πως η ζημιά είναι τελικά σχετικά μικρή.

Link to comment
Share on other sites

ο Μεγας Αλεξανδρος ηταν φουνταρισμενος εξω απο την πατρα μεχρι την αποκολληση. για τα αλλα ρυμουλκα τα εχουμε πει παραπισω.

σιγουρα η ζημια ειναι (αναλογικα) μικροτερη απο την αντιστοιχη του πηγασου, οταν στουκαρε στον πατροκλο. ας ειναι καλα τα κρεμαστα νερα του ιονιου

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω να εχει φουνταρει. μαλλον drifting μαζι με τον εκτωρα κανει, μεχρι να παρει το οκ να ερθει για τη ζωνη.

δεν εχει φουνταρει πουθενα μετα το στουκο. πιθανον να εχει να κανει και με την κατασταση των υφαλων της πλωρης. (μη πανω στο φερμαρισμα, γινει κοτσιδα καμια καδενα με τις λαμαρινες).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...