Jump to content
Shipfriends

Blue Star Patmos (ΙΜΟ 9565041)


Recommended Posts

Και αφού ο καλός φίλος polmyt μοιράστηκε τις εντυπώσεις του από το πλοίο ας κάνω και εγώ το ίδιο από το πρόσφατο ταξίδι μου από Πειραία για Μυτιλήνη.

Ωραίο πλοίο,καθαρό, άνετο γκαράζ χαίρεσαι να το βλέπεις γενικά.....στα ειδικά τώρα.

Μπαίνωντας στο πλοίο και ανεβαίνωντας πέτυχα ένα τύπο ο οποίος με εντελώς αγχωτικές κινήσεις και γρήγορες σου άρπαζε το εισιτήριο από το χέρι ενώ ταυτόχρονα μιλούσε και στην ενδοεπικοινωνία και έστελνε πλήρωμα δεξιά και αριστερά με φωνές.Ειλικρινά απίστευτο άγχος και τρέλα σε σημείο να πάρεις 2-3depon :P ,καμπίνα εσωτερική 4κλινη εντελώς πληκτική και αν έχεις κλειστοφοβία την πάτησες(υπολογίστε οτι χωρίς να έχω 03:00 βγήκα έξω) :P !!!Σαλόνια πολύ καλά, άνετα και καθαρά συν οτι οι τουαλέτες γυάλιζαν σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού.Θετικότατο και το μπαράκι ανοιχτό όλο το βράδυ!!Κούνημα καθόλου αν και δεν είχε τπτ ιδιαίτερο,κανα 5-6αρακι.Γρήγορη μανούβρα στη Χίο έχω να σημειώσω και πολύ γρήγορη φορτωεκφόρτωση με σωστό τρόπο(πρώτα όλοι οι επιβάτες και μετά ΙΧ-Φορτηγά)!!Κάτι τελευταίο,λιγό υπερβολικοί μερικοί από το πλήρωμα σε σημείο να κάθεσαι κάπου όρθιος και να στέλνεις μήνυμα και να πετάγεται ο άλλος να σου λέει :ΟΡΙΣΤΕ ΚΥΡΙΕ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ :eek: ?Να στείλω ένα μήνυμα ρε μεγάλε μ'αφήνεις??? :P !!!Καλά ταξίδια στο πλοίο και στο πλήρωμα απλά λίγο πιο χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 704
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

,λιγό υπερβολικοί μερικοί από το πλήρωμα σε σημείο να κάθεσαι κάπου όρθιος και να στέλνεις μήνυμα και να πετάγεται ο άλλος να σου λέει :ΟΡΙΣΤΕ ΚΥΡΙΕ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ :eek: ?Να στείλω ένα μήνυμα ρε μεγάλε μ'αφήνεις??? :P !!!Καλά ταξίδια στο πλοίο και στο πλήρωμα απλά λίγο πιο χαλαρά.

Δεν είναι καθόλου υπερβολικοί ..ίσα ίσα είναι ευγενικότατοι και σχίζονται να σε εξυπηρετήσουν και αυτή είναι η πολιτική της εταιρείας
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω οσοι το εχετε ταξιδεψει ειναι ανετο στην κυκλοφορια του κοσμου μεσα στα σαλονια μιας κ εχει λιγοτερους χωρους απο το ΔΗΛΟΣ κ ειναι πιο μαζεμενο κ αν καθεσαι στο self servise μετα το κλεισιμο του για να αραιωσουν τα σαλονια

Link to comment
Share on other sites

Άνετο είναι σε όλους τους χώρους και στα σαλόνια ακόμα και όταν είναι γεμάτο τώρα για το self servise νομίζω ότι κλεινει αλλά δεν είμαι και σίγουρος κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ασχολούμουν με μερικές φωτογραφίες των εσωτερικών χώρων του Πάτμος χθες βράδυ και σκέφτηκα να τις ανεβάσω εδώ, παρότι μας τους παρουσίασε ενδελεχώς την ημέρα της πρώτης άφιξής του ο φίλος Margaritis24 αλλά και μέσα στο καλοκαίρι οι φίλοι gtogias και Kyr1. Ας δούμε συνοπτικά μερικούς από τους βασικούς του χώρους, λοιπόν, με πρώτο αυτό των κυλιόμενων κλιμάκων και την αίθουσα υποδοχής που θα την χαρακτήριζα άκρως μοντέρνα με ποπ στοιχεία, όπως είχαμε πει και στο τόπικ του Δήλος. Πανέμορφο το ξενοδοχειακό του πλοίου, γηίνα κυρίως χρώματα, ζεστά, σε χώρους όπως το ευήλιο, πλωριό σαλόνι με τα μεγάλα παράθυρα, τα Flocafe με τα καθιστικά τους και το self-service εστιατόριο. Περισσότερο και μάλιστα εναλλασσόμενο το χρώμα στο à la carte εστιατόριο (δεν το θέλω σε λειτουργία αυτό όταν γευματίζω!), γαλάζιο στο πρύμνιο Flocafe, πράσινο στις τουαλέτες. Σίγουρα άνετα τα καθίσματα αεροπορικού τύπου με πολλές πρίζες. Είναι από τα πλοία στην Ευρώπη με το ωραιότερο interior ανδιαμφισβήτητα...

8211700601_b8414fcdbb_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και μια μικρη αναφορα απο το πλοιο με το οποιο ταξιδεψα πριν καμια 15αρια μερες

 

Για χωρους,πληρωμα κλπ δεν εχω να πω κατι διαφορετικο απο το προηγουμενο καλοκαιρινο μου ταξιδι.Κλασικο ταξιδι με βαπορι της Blue Star με το πληρωμα ευγενικο και το πλοιο να λαμπει μεσα εξω

Απο κινηση τωρα τα πραγματα ηταν λιγο καλυτερα στους επιβατες σε σχεση με το EUROPEAN (με βαση τον αριθμο του εισητηριου μου ημασταν 450-500 ομως θα επερνα ορκο οτι δεν ηταν ουτε 300 μεσα),αλλα απο γκαραζ αστα να πανε.Το γκαραζ φαινοταν αδειο μεχρι την πλωρη.Απο τη Χιο πηρε 10 ΙΧ και 7 φορτηγα ενω ειναι ζητημα αν στο υποστεγο υπηρχαν προς επιβιβαση 100 επιβατες.Ειναι χαρακτηριστικο οτι στην αιθουσα με τα αεροπορικα που ειχα θεση ειμασταν με το ζορι 7-8 ατομα

Το πλοιο ηταν στην ωρα του στον Πειραια,εχω παρατηρησει ομως οτι αρκετες φορες στο δρομολογιο προς Χιο-Μυτιληνη τσιμπαει κανα μισαωρο καθυστερηση

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που εδεσε το european ελπιζω να αυξηθει η κινηση στα φορτηγα για το ΠΑΤΜΟΣ γιατι κακα τα ψεματα αν θελουμε καλα βαπορια στις γραμμες πρεπει να τα στηριζουμε κι ολας..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλλαγη στην ωρα αναχωρησης του πλοιου απο Πειραια για τα νησια μιας και πλεον θα αναχωρει στις 8 το βραδυ αντι για τις 9.Δυστυχως η ωρα αφιξης παραμενει η ιδια με αποτελεσμα το ταξιδι να αυξανεται κατα μια ωρα .

Link to comment
Share on other sites

Ας δουμε την

...Τοσο αυτο οσο και το αδελφο του,εχω την εντυπωση πως φευγουν σε χρονο dt απο το μωλο..και ειναι πρωτα στη μανουβρα! 

υ.γ. 8 ελεγε οτι θα αναχωρησει 10 εφυγε..και καλα ηταν με τοσο χαμο που γινοταν στην Ε1!! 

Link to comment
Share on other sites

στην μανουβρα ειναι γρηγορα κ σου φαινεται οτι φευγουν  απο το ντοκο πιο γρηγορα γιατι διαφορετικες προπελες απο τα αλλα μπλε αλλα στην πραγματικα απο επιταχυνση 0!!! ;) τα μικρα ειναι πιο γρηγορα....

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας ταξιδέψει κάμποσες φορές τους τελευταίους μήνες με το πλοίο να πω ότι όλα τα ταξίδια ήταν χωρίς καθυστερήσεις ή αλλά προβλήματα. 

Να προσθέσω επίσης ότι από κίνηση πάει καλά. Και από επιβάτες και από φορτηγά, ιδιαίτερα τώρα που είναι μόνο του γεμίζει το γκαράζ. Δε ξέρω όμως αν με τα σημερινά κόστη αυτά είναι αρκετά για να το κρατήσουν στη γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επεσε  δυτης για δει σε κατασταση ειναι για να δουμε τι θα κανουνε με την δεξαμενη!μεσα μαρτη παντως θα βγει για καμια βδομαδα απο την γραμμη

εχει ανεβει η κινηση του πολυ κ αφηνει κ φορτηγα απεξω

Link to comment
Share on other sites

ευχάριστα νέα αυτά,δηλαδή στις καλές εποχές τι λεφτά θα βγάζανε τα καράβια σε αυτή τη γραμμή;

Η ΝΕΛ δεν καταστράφηκε απο τις συνθήκες δυστυχώς αυτοκτόνησε με το χειρότερο τρόπο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...