Jump to content
Shipfriends

Blue Star Delos (IMO 9565039)


Recommended Posts

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

χτισιμο δεν θα πεσει αλλα θα κλεισουν ολες οι περατζαδες κ η πρυμνη με ανεμοθωρακες για τον αερα...εξαλλου πισω απο την γεφυρα ειναι αρκετα χτισμενο...αλλα ενα θετικο ειναι οτι επιτελους η εταιρια εφτιαξε μεγαλες βαρδιολες προς τα εξω με ορατοτητα :unsure: ελπιζω κ τα χειριστειρια να ειναι προς τα εξω ομως :)

Edited by margaritis24
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή κυκλοφορεί στην ακτοπλοία μας κανένα πλοίο με μεγαλύτερο πρωτόκολλο; Φανταστείτε με 2400 επιβάτες πόσους καμαρώτους θα πρέπει να προσλάβει η εταιρεία. B)

Όχι παρά πολλούς όσους φαντάζεσαι!! Γιατί οι καμαρωτοί αυξάνονται κατακόρυφα με τον αριθμό των κρεβατιών, που στη συγκεκριμένη περίπτωση δε θα είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το βαπόρι και ωραία πλώρη, ελπίζω μόνο να χωράνε οι 2400 και να μην γίνει εντελώς πύχτρα μέσα. Αλλά σε αυτές τις δύσκολες μέρες είναι πολύ θετικό να βλέπεις ότι γίνονται ακόμα επενδύσεις.

Αν και δεν το βλέπω ελπίζω να διπλώνουν οι καταπάλτες γιατί θα του κόβει αρκετή από την ομορφιά του κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

τα νυχια διπλωνουν απλα τωρα δεν ειναι οι μπουκαλες στις θεσεις τους που κανουν αυτην την δουλεια...τωρα αν θα παιρνει 2,400ατομα το βλεπω λιγο ακυρο απλα η εταιρεια υπερβαλη λογω marketing...αν οντως θελει ομως να τους χωρεσει εχει να πεσει πολυ στριμωγμα παλι:angry:

παντως ετσι οπως το βλεπω στις φωτο μου θυμιζει πλωρα τον ΠΡΟΜΗΘΕΑ των μινωικων κ πρυμα το ΜΥΤΙΛΗΝΗ της νελ

Link to comment
Share on other sites

Pαντως ετσι οπως το βλεπω στις φωτο μου θυμιζει πλωρα τον ΠΡΟΜΗΘΕΑ των μινωικων κ πρυμα το ΜΥΤΙΛΗΝΗ της νελ

Ακριβώς, κι εμένα σε αυτά μου φέρνει από την πρώτη ματιά :)

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως, το κεφαλονια μου θυμιζει :P. πλωρα πρυμα

η πρυμη του, δε νομιζω οτι φερνει πολυ σε αυτη του μυτιληνη. καθολου θα ελεγα. οι τρεις καταπελτες που σπανε μονο τα νυχια και το κοντο ducktail, θυμιζουν τα κοκκινα, το 11 και το 12..

οσο για την πλωρη, δε μοιαζει με τη σειρα του προμηθεα. σαν να εχεις το μυκονος με λιγο πιο ανοιγμενη μασκα. ο βολβος ειδικα ιδιος.

το πρωτοκολλο, ετσι και αλλιως, ειναι αρκετα μεγαλο για το μεγεθος του και δεν ξεφευγει απο την "παραδοση" της blue star. εξωτερικα παντως θα φερνει αρκετα στα ξαδερφακια "νησος" και σιγουρα θα ειναι πιο ωραιο και εντυπωσιακο απο τα μικρα bluestarακια.

anyway, σε οποιο και να μοιαζει, ακομη και στο σαπφω και το αριων B), ευχομαι να μακροημερευση και να περασει στα νερα μας ολη τη ζωη του. πρεπει να ειναι η μονη επενδυση που ανακοινωθηκε φετος, που προοριζεται για την ελλαδα, θα δουλεψει στην ελλαδα και θα απασχολει ελληνες. αν φτιαχνοταν και εδω ακομη καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η πλώρη του μου αρέσει πολύ είναι σαν του ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ με πιο αδυνατισμένες μάσκες.

Πρύμα δεν μου μοιάζει με κάνενα για να πω την αλήθεια.Πιστεύω όμως ότι πίσω έχουν ακόμη να γίνουν δουλειές οπότε καλύτερα να το δούμε ολοκληρωμένο.

Πάντως καπόνια βλέπω , βάρκες θα βάλει το οποίο σημαίνει ότι θα πάρει πιστοποιητικό τύπου Α.Μπορεί η παροναξία να μην το χρειάζεται αλλά η εταιρεία σωστά σκέφτηκε να το κάνει από τώρα γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εμένα η πλώρη του μου θύμισε τη σειρά του Προμηθέα αλλά σιγουρα μοιάζει και στα Νησος. Το τελειωμα των καταστρωμάτων στην πρυμη θυμίζει μετασκευες των late 80's early 90's κι επειδη στα πλαγια εχει παραπετα αντι για ρελια μπορω να πω οτι φερνει λιγο στο Μυτιληνη. Ελπίζω με διπλωμενα τα νυχια να εχουμε καλη θέα στα απονερα κατι που σπανιζει στα πλοια της τελευταιας δεκαετίας

Link to comment
Share on other sites

Το Visby που βλέπουμε πιο πάνω, και το αδερφό του Gotland, συνδέουν το ομώνυμο νησί ("Visby" η πρωτεύουσά του) με την πόλη Nynäsham της ηπειρωτικής Σουηδίας και είναι σχεδιασμένα απο τη νορβηγική DeltaMarin και αυτά (ναυπηγημένα στην Κίνα). Δε μοιάζει τόσο με τη δική τους η πλώρη του Delos, όσο με τα προαναφερθέντα από άλλα μέλη πλοία. Πάντως το ίδιο γραφείο τα έκανε όλα!

Η DeltaMarin -για την ιστορία- έχει σχεδιάσει τα ομορφότερα ferries, όπως τα έργα τέχνης Superfast και τη σχεδιαστική τους εξέλιξη Superspeed, το Star, το Viking XPRS, SeaFrance Rodin & Berlioz, αλλά και πολλά cruise-ships.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μ αρεσει παρα πολυ το πλοιο :) ,σχεδον ιδιο με τα ΝΗΣΟΣ ειναι με μονη διαφορα τις κλειστες περαντζαδες για να μπουν καθισματα και να αυξηθει το πρωτοκολλο.Του πανε πολυ τα σινιαλα αλλα και η ψηλη τσιμινιερα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως ωραίο βαποράκι, και εμένα μου αρέσει :) Αλλά με χαλάει ένα πράγμα: το πλωριό κολωνάκι, δε μπορούσαν να το είχαν κάνει λίγο μεγαλύτερο??? Είναι πολύ .....ασθενικό(!) Χάνεται τελείως μπροστά στο μέγεθος του πλοίου....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω ακουσα οτι μαλλον παει για λιγο αργοτερα το πρωτο δρομολογιο(γυρω στις 25-30 Ιουνιου) και απο ταχυτητα αυτο που ακουγεται ειναι οτι θα πηγαινει με 24 μιλια υπηρεσιακη

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τα δρομολόγια του που έχουν υπολογισθεί θα είναι Πάρο σε 3:50. Δεν νομίζω να πηγαίνει μόνο με 24 κόμβους.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...