Jump to content
Shipfriends

Galaxy (IMO 7516773)


Recommended Posts

Το βαπόρι άματη άφιξη του το επισκέφτηκε ένας φίλος μου και αφού το γύρισε όλο μου είπε ότι οι εσωτερικοί του χώροι είναι αξιοπρεπέστατοι ενώ η γέφυρα του είναι αρκετά σύγχρονη για την ηλικία του.

Διαθέτει χειριστήρια σαν αυτά που έχουν τα ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ και 2 προπελάκια τα οποία λογικά θατο κάνουν αρκετά ευέλικτο.

Σε γενικές γραμμές μου το χαρακτήρισε ένα αξιοπρεπέστατο βαπόρι.

Οπως είπε κι ο Νικ το πλοίο ήρθε με3 ξένο πλήρωμα και η παραλαβή του θα γίνει αύριο από την νέα του εταιρία.

Στον ντόκο από την οικογένεια Αγούδημου ήταν ο κ.Αλέκος Αγούδημος. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 348
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κατι το οποιον σημαινει οτι εφ' οσον δεν εχει παραδοθει ακομα το πλοιο, ο καπτα-Μακης ΔΕΝ πληρωσε τα πετρελαια της καθοδου απο την Πολωνια :D:D. Καπτα-Μακη μου, το μεγαλειο σου τελειωμο δεν εχει! Παλι απο πανω ο Αρχοντας!

Link to comment
Share on other sites

Παντως πρεπει οντως να ισχυει η φημη οτι το πλοιο ειναι ανταλλαγμα για το πρωτο Αλκμηνη...

Και λεφτα εχει και βαπορι που του κανει για τη γραμμη που το θελει και λεφτα τους πηρε απο το αλλο :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι!! Το πρώιν GRACE M που θα του γινόταν μετασκευή σαν του DAME M αλλά τελικά μετά από πολυετή παροπλισμό στη ντάνα, κατέληξε στην Aliaga.

Τώρα για το νυν FELICIA μήπως θέλει να κάνει τις μετασκευές με ξένη σημαία και να την αλλάξει μετά; Μήπως περιμένει να αλλάξει σημαία η άλλη ΑΛΚΜΗΝΗ εκεί πάνω και μετά να βάλει Ελληνική σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πλοίο δεν έχει διπυθμενα, και για να μην έχει προβλήματα με την επιθεώρηση είναι με ξένη σημαία και όταν τελειώσουν οι επισκευές βάλει Ελληνική σημαία!! Βλέπε περίπτωσης Ανδρέας Κάλβος και Αχιλλέας που είχαν Ελληνική σημαία και μετά είχαν προβλήματα με τη δρομολόγηση τους!!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη ΝΑΥΛΟΓΟΡΑ!! Που διάβασα τώρα

Silecia ΤΕΛΟΣ!! ΣΤΟΠ

Δε πρόκειται να το δούμε ως ΑΛΚΜΗΝΗ Α (Νο: 3)!! ΣΤΟΠ

Διότι ο άρχοντας του πούλησε!!! ΣΤΟΠ

Που?? Δεν αναφέρει το δημοσίευμα!! ΣΤΟΠ

Η συμφωνία κλείστηκε χθες το βράδυ!!! ΣΤΟΠ

Εμείς οι αδαείς ρωτάγαμε γιατί άλλαξε όνομα και σημαία???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε ΜΑΚΑΡΑ γατε...

Το εφερε το ειδαμε ουτε μπογια δεν εριξε πανω και το πουλησε αμεσως... Σιγουρα κατι θα εβγαλε εστω και ψιχουλα.. Αντε να δουμε την επομενη πωληση που θα κανει γιατι αγορα για να φερει βαπορι λιγο δυσκολο...

Εκτος και αν εχουμε καθοδο της Αλκμηνης (Νο 2) στα Δωδεκανησα.. Αυτο και αν ειναι εκπληξη

Link to comment
Share on other sites

Όλο και κάποιο θα βρει να αγοράσει ο Μάκαρος. Φεύγει και η ΜΑΡΙΝΑ και πλέον είναι εμφανές ότι αν δεν φέρει πλοίο θα αναγκαστεί να αφήσει κάποια γραμμή. Εκτός αν του σφυρίξανε ότι καταργείται το όριο οπότε και ΜΑΡΙΝΑ θα συνεχίσει και ΜΙΛΕΝΟΝΤΑΛΙΑΝΕΣ μη σου πω ότι μπορεί να βάλει!! ΑΛΚΜΗΝΗ Νο 2 δεν βλέπω με τίποτα να κατεβαίνει. Μακάρι βέβαια αλλά 5+2 χρόνια είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα! Ποτέ δεν μου άρεσε το σχήμα του σαν πλοίο και με παρέπεμπε στα τούρκικα αδέλφια του.

Και τωρα θα μου πείτε, είσαι εχθρικός απέναντι των γειτόνων;

Όχι μεν, αλλά..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο αγαπητός κ.Μάκης το γύρισε απο πλοιοκτήτης σε μεσίτης, τώρα που ακριβηνε το καυσιμο και επανέρθει αργότερα δριμύτερος ? Την ευρωπαική αγορά την ξέρει καλά και είναι γνωστός για τις επιτυχείς (?) επιλογές του. Γιατί λοιπόν να περιμένει άπραγος αφου μπορεί να βγάλει το κατιτίς του χωρίς πολύ αγχος και αγωνία?

Link to comment
Share on other sites

Σχόλια από τη σημερινή ΝΑΥΛΑΓΟΡΑ!

Τι να βλέπει άραγε??

Για να φθάσει στο σημείο ο Μάκης Αγουδημος να πουλήσει το Silesia σχεδόν αμέσως μόλις το έφερε στο Πέραμα, τη στιγμή που το πλοίο έχει ενταχθεί στη Συνθήκη της Στοκχόλμης και αν το πουλούσε αργότερα θα έπιανε πολύ περισσότερα χρήματα, σημαίνει ότι η ακτοπλοΐα θα αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα στη συνέχεια. Κάτι βλέπει ο κεφαλλονίτης πλοιοκτήτης και ενεργεί με αυτόν το τρόπο. Και συνήθως σε αυτά που «βλέπει» και τα λέει βέβαια, δεν πέφτει ποτέ έξω. Για αυτό η κίνηση του να επισπεύσει την πώληση του Silesia, το οποίο είναι ένα πλοίο που θα μπορούσε να δρομολογηθεί αμέσως, θεωρήθηκε «κακός οιωνός» για τους παροικούντες στην Ακτή Τζελεπη.

Link to comment
Share on other sites

Ισως όμως τα πράγματα να είναι και πιο απλά απο αυτά που γράφονται ή φαντάζονται καποιοι. Μπορεί να το μετάνιωσε σαν αγορά (έχει ξανασυμβεί) και στο μεταξύ να έχει βολιδοσκοπίσει κάτι καλύτερο το οποίο θα μάθουμε εντός των επομένων μηνών. Κοντός ψαλμός, αλληλουία.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην εχω και μια αλλη υποψια...Μηπως και αυτος περιμενει την καταργηση της 35ατιας?? Η προσπαθει να παρει κι αλλα λεφτα να παρει κατι μεγαλυτερο απο το FELICIA?? Ειναι απλως οι σκεψεις που κανω γιατι οπως ολοι γνωριζουμε ποσο απροβλεπτος ειναι ο Κεφαλλονιτης!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αντε παιδια, να ειμαστε καλα να το θυμομαστε. Συμφωνα με κατοχθονιο θαμωνα του Περαματος, δοσιλογο των shipfriends, το πλοιο αναχωρησε αποψε το βραδακι με τελικο προορισμο την Οδησσο της Ουκρανιας.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...