Jump to content
Shipfriends

Rhapsody (IMO 9104835)


Recommended Posts

Εντυπωσιακο πλοιο μεν αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι κακασχημο,ειδικα οι τεραστιες τσιμινιερες του.
Ενα φεγγαρι νομιζω οτι ακουστηκε και για αγορα απο την ΝΕΛ αλλα χωρις τελικα να προχωρησει η φημη.

 

______________________________________

(1996, ex-Napoleon Bonaparte)

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

Κακάσχημο ή όμορφο δεν ξέρω, εντυπωσιακό όμως σίγουρα. Το πλοίο είναι πραγματικά ΤΕΡΑΣΤΙΟ και όταν περάσει κανείς από δίπλα του μένει πραγματικά άφωνος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αφωνος και Μασσαλιας γωνια, ας δουμε την εισοδο του Napoleon Bonaparte στη Μασσαλια στις 7 Ιουλιου του τρεχοντος, αναχωρηση κοντρα στον ηλιο 2 ωρες αργοτερα αλλα νομιζω δεν βγηκε ασχημη η φωτογραφια τελικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

 

Όχι δεν ταξίδεψε καθόλου και διαβάζω πως η εταιρία κρίνει ασύμφορη την επισκευή του, με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό για το μέλλον του.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Από το ύψος τού τιμήματος πιθανολογώ ότι δέν πουλήθηκε σε...σκράπες αλλά σε κανονική εταιρία,που μάλιστα πρέπει να διαθέτη και τα χρήματα να το επισκευάση.Οπότε μάλλον θα το δούμε να ξαναταξιδεύη με άλλο όνομα και σε άλλα "ύδωρα" (που έλεγε κι'ένας ταβερνιάρης)....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To ρ/κ Christos XXIV ξεκίνησε από τη Σαλαμίνα με αναγραφόμενο προορισμό τη Μασσαλία. Μέχρι σχεδόν την είσοδο του separation είχε και συνοδεία το Christos XXV. Στέλνουμε τπτ προς τα εκεί ή πάμε για να φέρουμε;

Έχει και αλλα λιμάνια γύρω... Μήπως το πανε και σε καμία άλλη χώρα. Θα μ κανει μεγάλη εντύπωση το σκράπ. Γιατι ειναι σα τιμή το σκράπ το 1/12 απο τα εξήντα που πωλήθηκε . Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Λεγόταν αυτό αρκετά...αλλα 60 εκατομυρια ευρω αν το αγόρασαν οι ασφαλιστές..η τιμή σε σκράπ ζήτημα θα είναι 3,5 - 4 εκατομυρια ευρώ... όσο ξέρω και μου είχαν πεί στοιχεία του πλοίου τα υπολογίζω..πιστεύω ξαναλέω οτι απλά θα το πάνε σε κάποιο αλλο ναυπηγείο...

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα 60 εκατομμυρια για το πλοιο μου φαινονται πολλα.Θα χρειαζονται πολλα ακομα για να επισκευαστει πληρως και να ξαναταξιδεψει.Ποσα ειναι το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Damaged ferry to be sold to MSC

 

 The "Napoleon Bonaparte" which was seriously damaged in a storm in the night of Oct 27, 2012, when alliding with a quay, will be sold to the Swiss-Italian shipping company MSC . The transaction is expected during the next Supervisory Board. The ship has an estimated value of € 7,000,000. The vessel must undergo numerous repairs in a yard, probably in Italy.

 

Απο τα 60 στα 7 και βλεπουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναί,αλλά αυτό το numerous repairs και το ότι θα πουληθή στην MSC σημαίνει ότι κάποια στιγμή (μάλλον πρός το τέλος τού έτους ή τίς αρχές τού επομένου) θα το δούμε να σκίζη πάλι τα ύδατα......μέ άλλο όνομα,φυσικά. 

 

ΥΓ.Ελπίζω να μήν το βγάλουν MSC Dissonance ή κάτι παρεμφερές....

Link to comment
Share on other sites

 

ανθρακες ο θησαυρος (περι κρουαζιεροπλοιου). ο παντα ενημερωμενος Matt Sudders στο FoSE αναφερει οτι το πλοιο πουληθηκε στην SNAV, με ορο να μην παει στις γραμμες της κορσικης.

 

η MSC απλως εμπλεκεται μετοχικα στην SNAV

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παντως το όνομα σε κρουαζιερόπλοιο φέρνει . Το golden Iris λεγόταν παλιά έτσι όταν ηταν στην msc . Επιπλέον η SNAV χρησιμοποιεί ονόματα περιοχών για τα επιβατηγά της.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...