Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • 6 months later...

Και μια φωτογραφια του ΨΥΤΤΑΛΕΙΑ ΙΙ στο λιμανι της Ψυτταλειας

Η παντοφλα εξυπηρετει τις εγκαταστασεις μεταφεροντας τους εργαζομενους εκει και καποια οχηματα.Νομιζω οτι λογος που κατασκευαστικε ηταν αυτος εξ'αρχης και δεν εχει δουλεψει πουθενα αλλου

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Η παντοφλα εξυπηρετει τις εγκαταστασεις μεταφεροντας τους εργαζομενους εκει και καποια οχηματα. Νομιζω οτι λογος που κατασκευαστικε ηταν αυτος εξ'αρχης και δεν εχει δουλεψει πουθενα αλλου.

Και εγώ την ίδια εντύπωση έχω. Και είναι απορίας άξιο, το ότι ναυπηγήθηκε ένα πλοίο με αποκλειστικό σκοπό τον ρόλο που έχει το ΨΥΤΤΑΛΕΙΑ ΙΙ, της μεταφοράς δηλαδή οχημάτων και εργαζομένων και σε μία τόσο πολύ κοντινή απόσταση. Θα μου φαινόταν πολύ πιό λογικό (βάσει βέβαια της διαχρονικής Ελληνικής πραγματικότητας :rolleyes: ) το να αγοραζότανε κάποια παλαιότερη και ήδη χρησιμοποιημένη παντόφλα.

Παρεπιπτόντως, μιάς και το πλοίο έχει το πρόθεμα "ΙΙ", μήπως γνωρίζουμε ποιό ήταν το "Ι" ή έστω το ΨΥΤΤΑΛΕΙΑ (σκέτο) ???

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα υπήρχε ένα μικρό επιβατηγό σκάφος που εξυπηρετούσε την Ψυτάλλεια, αλλά αρκετές φορές λογω κακών καιρών συνθηκών δε κατάφερνε να μεταφέρει τους εργαζόμενους. Όνομα δε θυμάμαι αλλά πιθανολογώ να ονομαζόταν Ψυτάλλεια, όποτε αυτό ονομάστηκε ως Ψυτάλλεια ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δυο φωτογραφιες της παντοφλας καθως πλησιαζει στις εγκαταστασεις στη Δραπετσωνα

Περιεργη σχεδιαση για παντοφλα με τη γεφυρα μπροστα και με τσιμινιερες, που συνθηθως δεν συνανταμε στις παντοφλες.Το πρυμνιο καταπελτη δεν τον εχω δει να χρησιμοποιηται ποτε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 5 months later...
  • 1 year later...

Στο ναυπηγείο Χαλκίτη του Περάματος από σήμερα το πρωί το ΨΥΤΤΑΛΕΙΑ ΙΙ, για εργασίες συντήρησης. Στα δρομολόγια του από και προς Ψυττάλεια για το διάστημα της απουσίας του, το ΑΙΑΝΤΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Χθες με την κακοκαιρία το Ψυτάλλεια ΙΙ δεν έφευγε από τη προβλήτα της ΕΥΔΑΠ μπροστά από το κυματοθραύστη του Ν.Μ. Δραπετσώνας αλλά από τις θέσεις των Ro-Ro στη Δραπετσώνα και από την Ιχθυόσκαλα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 9 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Σήμερα ολοκληρωθηκαν οι εργασίες δεξαμενισμου του Ψυταλλεια ΙΙ στο ναυπηγείο του Χαλκίτη, και είναι έτοιμο να επιστρέψει στα δρομολόγια του από/προς τη Ψυταλλεια.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 months later...

Κάπου ανάμεσα στο 2010 με το 2012 έχει αφαιρεθεί ο πρυμνιός καταπέλτης του Ψυτάλλεια ΙΙ. Στην επισκευή του το 2012 δεν είχε το καταπέλτη, όποτε το πιθανότερο είναι να τον αφαίρεσε στην επισκευή του 2010.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...