Jump to content
Shipfriends

Πειραιάς - Σύρος - Τήνος - Μύκονος


Recommended Posts

Για τη χειμερινη περιοδο ειναι μια παρα πολυ καλη λυση οντως. Για το καλοκαιρι δεν ειμαι και τοσο σιγουρος μια και οι αναγκες ειναι πολυ μεγαλυτερες παντως οπως και να εχει το πραγμα, ενα καθημερινο, βραδυνο συμβατικο δρομολογιο απο Πειραια ειναι ευπροσδεκτο. Τα παραπανω μου σχολια αφορουσαν δρομολογηση απο Πειραια για Συρο, Τηνο και Μυκονο μονο. Ενα αλλο στοιχειο ειναι το οτι ολα τα χρονια οι μονιμοι Μυκονιατες ταξιδιωτες εχουν συνηθισει το πλοιο να τερματιζει στη Μυκονο και να μπαινουν βρισκοντας ανετα θεση, κι οχι να γινεται πολεμος για μια καρεκλα(αν και με το Νησος Μυκονος σε μεγαλο βαθμο δεν θα υπαρχει τετοιο προβλημα). Και αν ολα αυτα ακουγονται λιγακι υπερβολικα απο τους μη τακτικους της γραμμης, να πουμε οτι η Τηνος εχει μεγαλους αριθμους θρησκευτικου(κυριως) τουρισμου, η Συρος εχει αναπτυχθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια τουριστικα με αναλογη αυξηση σε κινηση, για τη Μυκονο δεν το συζητω.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 727
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

"Εγώ για αλλού ξεκίνησα, κι αλλού η ζωή με πάει...." (Νήσος Μύκονος)

Η γραμμή από Περαιά για ΣΤΜ είναι συγκοινωνούντα δοχεία... έτσι και κατέβεις Πειραία, από Ανοιξη και μετά, πρωϊ χωρίς εισητήριο, δεν ταξιδεύεις ή μπαίνεις στο HS.

"ΑΠΛΑ γιατί έτσι μας αρέσει να τα μαζεύουμε"

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο όσα λέγονται για το blue star ιθάκη στο αντίστοιχο post θα έλεγα ότι η δρομολόγηση δεύτερου συμβατικού απο Πειραιά είναι απαραίτητη,για να μη πώ επιβεβλημένη.Εαν πέσει και λίγο διαφήμηση στους δρόμους και το υποστηρίξουν και κάπως τα πρακτορεία του Πειραιά δεν θα το σκιάξει blue star καμιά όποιο πλοίο και να είναι

Link to comment
Share on other sites

Εδω διαφωνω, για να σταθει ενα αλλο πλοιο πρεπει πιστευω να εχει τουλαχιστον τις προυποθεσεις που ανεφερα παραπανω. Αν για παραδειγμα εμπαινε κανενα Ρομιλντα, θα γελουσανε και οι πελεκανοι στο γυαλο. Μην ξεχνας οτι ειδικα τους καλοκαιρινους μηνες και ειδικα οι επιβατες της Μυκονου, εχουν ενα ιδιαιτερο προφιλ και χαρακτηριστικα/απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Nick, δύσκολα θα χτυπήσει κάποιος τη Blue Star, όχι μόνο στη συγκεκριμένη γραμμή που μιλάμε, αλλά γενικά.

Έχει ισχυρό brand name. Αν μια μέρα αγόραζε το Ρομίλντα, το πιστεύω ότι θα το γέμιζε με τον κόσμο που τώρα το σνομπάρει :P

Link to comment
Share on other sites

Μην υποτιμάτε τόσο πολύ του επιβάτες. Μπορεί το marketing να παίζει το δικό του ρόλο, αλλά και το πλοίο και η πολιτική και η συνέπεια της εταιρίας είναι καθοριστικής σημασίας.

Για την Τήνο και τη Μύκονο, τα λιμάνια του Πειραιά, της Ραφήνας και του Λαυρίου, λειτουργούν συμπληρωματικά/ανταγωνιστικά και έτσι πρέπει να εξετάζονται. Η προσθήκη του Θεολόγου φέτος ή της Παναγίας πέρσι, επηρεάζουν τη συνολική κίνηση της γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον συναδελφο giorgoz.

Παντως το χειμωνα εγω εβλεπα οτι το ιθακη (και το Σουπερφερρυ σκαντζα το χειμωνα) αδειαζαν το πρωι στη Συρο και μετα τραβουσε αδειο για παραπερα.

Και ομοιως γεμιζε ξανα το μεσημερι στις 4.

Θυμαμαι καθε κυριακη Επισης το ΒΣ Παρος/Ναξος στο απογευματινο μεχρι καλυμνο (21.15-20 στη Συρα) να αδειαζει εδω στο νησι!!! (και ακολουθουσε ποτε το Δημητρουλα πρωτα υστερα το Ροδανθη και επειτα το Μαρινα με το απογευματινο για Σαμο ερχοντουσαν αδεια απο Πειραια και δεν κατεβαζαν κανεναν σχεδον) Και επειτα συνεχιζε για Παροναξια σχεδον αδειο.

Στο νησι αυτο λοιπον μετακινητε πολυς κοσμος. Μη ξεχνατε οτι ειναι πρωτευουσα του νομου εδω εχει υπηρεσιες κ.α οποτε υπαρχει και ο κοσμος που ερχετε για επαγγελματικουσ λογους.

Εγω λοιπον που δεν ξερω ουτε τα μισα απο εσας ρωταω... Λετε να κανει ζημια το Ρο/ρο Μυκονος με καποιο τροπο και δεν μπαινει αλλο πλοιο στη Γραμμη???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. Οπως εχει διαμορφωθει η κατασταση στη γραμμη, το ΙΘΑΚΗ μεχρι τελη Αυγουστου θα ταξιδευει με 1.200 επιβατες καθε πρωι κι ας ειναι ενα κλειστοφοβικο κουτι!! Παει κ τελειωσε..Η ΜΠΛΟΥ ΣΤΑΡ δεν εχει λογους να ανυσηχει για τιποτα:mad:.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σε όλους από νέο μέλος στην παρέα!

Πρώτο δρομολόγιο για το Superferry II σήμερα από Πειραιά για Σύρο-Τήνο-Μύκονο (και μοναδική επιλογή για όποιον ταξιδέυει για Σύρο). Το πρωινό δρομολόγιο Πειραιά-Σύρο το έκανε 5 ώρες γεμάτες:D. Ο γυρισμός λίγο καλύτερος σε χρόνο, αλλά με το καράβι τίγκα στον κόσμο. Είναι γεγονός πλέον ότι έχουμε γυρίσει τουλάχιστο 20 χρόνια πίσω, όταν ακόμη και το Ναιάς ΙΙ έκανε καλύτερους χρόνους. Ταξιδεύω συχνά στο δρομολόγιο αυτό και τους τελευταίους χειμώνες έχω πάντα την ίδια απορία: Πως δεν βρίσκεται κάποιος να ανταγωνιστεί αυτή την κατάσταση και να βάλει ένα πιο σύγχρονο καράβι σε μια γραμμή που είναι συνεχώς γεμάτη από κόσμο και φορτηγά. Περίεργη η αγορά της ακτοπλοϊας...

Υπομονή... 4 μήνες με Superffery θα περάσουν ... αργά αργά!

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι η συγκεκριμενη γραμμη θα χωρουσε ενα ακομη πλοιο, οπως γινοταν για χρονια.Αλλωστε αυτη η γραμμη ειναι γνωστη για τις γνωστες κοντρες διαφορων ζευγων που την εξυπηρετουσαν.Το θεμα ειναι οτι για να σταθει ενα πλοιο διπλα στο Ιθακη θα πρεπει να ειναι παρομοιο ή και καλυτερο, δηλαδη κατι που δεν υπαρχει. Οσο για τις σημερινες ταχυτητες και τις συγκρισης με το παρελθον, μην ξεχναμε πως τα Ναιας ΙΙ, Παναγια Τινου χτυπουσαν ταχυτητες 22+ και χωρις seperation γλειφωντας ακτες

Link to comment
Share on other sites

Φιλε χαισπιντ4 ετσι ειναι οπως τα λες. Κυριολεκτικα εγλειφαν ακτες ενω τωρα πανε πολυ ανοιχτα. Παντως καλυτερα 5 ωρες με τον Βαπορα και να εχεις ανεση χωρου και να μπορεις να καπνισεις σε εσωτερικο χωρο παρα με το Ιθακη και να βγαζεις το ταξιδι εξω στο καταστρωμα και εκει αν βρεις και καρεκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το τσιγάρο, πάλι καλά που δεν επιτρέπεται (αν και αμφιβάλλω για το κατά πόσο πιστά τηρείται από ορισμένους). Και σε οποιοδήποτε άλλο καράβι πάντως παλιότερο, σήμερα θα απαγορευόταν επίσης το κάπνισμα στους εσωτερικούς χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω οτι ευτυχως που υπαρχουν χωροι για καπνιζοντες με σταχτοδοχεια και επιτρεπεται το καπνισμα αλλιως τα ταξιδια θαταν "αναλατα" και σιγουρα η ωρα δεν θα περνουσε με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω να πω οτι ευτυχως που υπαρχουν χωροι για καπνιζοντες με σταχτοδοχεια και επιτρεπεται το καπνισμα αλλιως τα ταξιδια θαταν "αναλατα" και σιγουρα η ωρα δεν θα περνουσε με τιποτα.

Ένας καραβολάτρης περνά την ώρα του συνήθως ευχάριστα, θεωρώ, εφόσον βρίσκεται σε πλοίο... Τα ταξίδια θα ήταν "ανάλατα" και η ώρα δε θα περνούσε με τίποτα για ένα καπνιστή, που γενικά δε μπορεί χωρίς τσιγάρο πουθενά, όχι μόνο σε πλοίο. Οι υπόλοιποι απλοί επιβαίνοντες επιδιώκουν με άλλους τρόπους να περάσουν την ώρα τους. Εγω δε μπορώ χωρίς μουσική γενικά (από το αυτοκίνητο ως το πλοίο) κι αν βρεθώ στο τελευταίο και ξεφορτίσει το iPOD ξενερώνω και το ταξίδι μου "χάνει" ένα μέρος της ομορφίας του πραγματικά, μα αυτό δε με "ελέχγει" και δεν πάυω να είμαι σε... ταξίδι!

Θα ήταν ανεπίτρεπτο το κάπνισμα σε όλη την έκταση των εσωτερικών χώρων τη σημερινή εποχή και είναι εύλογη η απαγόρευση του. Φυσικά, είναι απαραίτητοι και οι χώροι καπνιστών, καθότι είναι πολλοί και πραγματικά υποφέρουν χωρίς τσιγάρο, ακριβώς λόγω είδους αιθισμού... :rolleyes:

Ξέφυγα από το θέμα, όμως, και θα την ακούσω! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Σύμφωνα με την ιστοσελίδα της Μπλου σταρ το ΠΑΡΟΣ θα κάνει τα δρομολόγια από Πειραιά για Σ-Τ-Μ από 8 μέχρι 29 Φεβρουαρίου, ενώ το ΙΘΑΚΗ θα μείνει Παροναξία.

Σωστη και εγκυρη η πληροφορια αυτη μας το πε και ο αρχοντας αυτο στο χθεσινο μας ταξιδι με το Σουπερφερρυ.

Ξερει κανεις γιατι ομως αυτη η αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πλημελημα μπροστα σε αυτο που υπαρχει σαν σεναριο αλλα πολυ αμφιβαλω εαν θα γινει πραγματικοτητα. Το Blue Star 1 Συρο Τηνο Μυκονο και το Ιθακη βραδυνο Παρο Ναξο Σαντορινη...Τα αλλα δυο οτι κανουν σημερα

Link to comment
Share on other sites

Κατσε τωρα φιλε Αιολος γιατι ριχνεις βομβα μεγαλη. Μας ξαφνιαζεις ευχαριστα μπορω να πω.

Το θεμα ειναι οτι το Μπλου σταρ 1 θα κατεβει απο την Ευρωπη οπου κανει δρομολογια

και γιατι?

Και αν μπει ενα τοσο μεγαλο πλοιο σε αυτη τη γραμμη θα παει καλα η θα κατεβαινει αδειο?

Link to comment
Share on other sites

Σκεψη της εταιρειας του ειναι οχι δικη μου. Για ποσους μηνες τον χρονο δεν ξερω. Η γραμμη της Σκωτιας ειναι θεωρητικα καλη, η σκεψη ειναι ποιο πλοιο θα το αντικαταστησει εκει?

Τωρα το προβλημα της κινησης ας το σκεφτουν αυτοι που τους καιει:)

Το προβλημα με το νεο λιμανι Τηνου ειναι το ουσιωδες απο ναυτικης αποψεως και εκει λυση δεν εχω. Το εξω δοντι δεν ειναι τοσο προσβασιμο οσο ακουγεται και φαινεται, οσο για τους νοτιαδες δε ..ουδεν σχολιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρισκω μαθηματικα σωστο... Θα εχει ενα βαπορι με διπλασια εξοδα για να κουβαλαει πανω κατω τα ιδια. Και μιλαμε για ενα βαπορι που εκει που δουλευει εχει μεσο ορο 80-100 φορτηγα. Εδω που θα τα βρει στη γραμμη?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...