Jump to content
Shipfriends

Πειραιάς - Σύρος - Τήνος - Μύκονος


Recommended Posts

μην ξεχναμε και το διαγορας που καθε δευτερα τεταρτη παρασκευη εχει παρο -και λογικα και καθε κυριακη απο παρο στις 17,00 για πειραια -.αρα το ναξος δεν χρησιμευει!

μια σκεψη που κανω ειναι: blue star naxos πειραιας συρος τηνος μυκονος

δε -> 8,30 πειραιας 14.15 μυκονος

τρ τε πε -> 07,35 πειραιας 14.15μυκονος

πα -> 07,35 πειραιας 13,30μυκονος

20,30 πειραιας 02,15 μυκονος

(κατευθειαν πειραια)

σα -> 8,30 πειραιας 14.15μυκονος

κυ -> 07,35 πειραιας 13,30μυκονος

20,30 πειραιας 02,15μυκονος

(κατευθειαν πειραια)

σημειωση:στα βραδυνα μονο τηνο & μυκονο γιατι υπαρχει ηδη δρομολογιο για συρο.

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 727
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Δεν ξέρω κατά πόσο θα υπάρχει ειδικά φέτος το καλοκαίρι ανάγκη για βραδυνό δρομολόγιο όπως αυτό που αναφέρετε, δεδομένου πως α.θα υπάρχουν 4 συμβατικά από Ραφήνα και β.αναμένεται σημαντική πτώση στην κίνηση σε σύγκριση με τα προηγούμενα χρόνια. Ειδικά οι επιβάτες Τήνου Μυκόνου κατά 70% τουλάχιστον προτιμούν Ραφήνα. Εξαίρεση εμείς που κατοικούμε σχετικά κοντά στον Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο πιστευω, η τηνος και μυκονος ανηκουν ραφηνα, αν υπηρχε μια καλη κινηση για τηνο μυκονο απο πειραια τοσα χρονια η μπλου σταρ θα εβαζε ενα βραδυνο! τωρα θα το κανει? απλως να εχουμε κατι να πουμε! :D

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

Και ποιος θα τα εκτελεί αφού το Ιθάκη/Νάξος θα κάνει βραδυνά για Πάρο-Νάξο και το Πάρος/Δήλος θα γυρνάει από το πρωινό της Παροναξίας στις 23:20;;

το ΝΑΞΟΣ θα παει συρο τηνο μυκονο οπως εχουμε πει κ αν χρειαστει θα κανει εxprees βραδυνο για συρο μυκονο!απο πειραια κοβεται η παρο κ η ναξος αφου θα το κανει το ιθακη απο την ραφηνα

Link to comment
Share on other sites

το ΝΑΞΟΣ θα παει συρο τηνο μυκονο οπως εχουμε πει κ αν χρειαστει θα κανει εxprees βραδυνο για συρο μυκονο!

Αγαπητέ, τι δεν εννοήσατε από αυτό που ανέφερα; Ακριβώς αυτό είπα! Ότι αφού θα πάει το ΝΑΞΟΣ Συροτηνομυκονια, πως θα κάνει βραδυνό και για Πάρο-Νάξο και για Σύρο-Μύκονο;

Εγώ δεν έχω ακούσει για βραδυνό Πάρο-Νάξο από Ραφήνα... αν ισχύει συγχωρέστε με για την άγνοιά μου επί αυτού.

ΥΓ Τα άνωθεν τα λέω εφόσον δεν ισχύει κάτι για προέκταση του ΙΘΑΚΗ...

Link to comment
Share on other sites

παιδια τα δρομολογια της bs εχουν ανακοινωθει εδω, οπου τα λεει ολα. για ολα λεει, εκτος απο βραδυνα για τηνο μυκονο. προσωπικα πιστευω οτι ουτε που εχουν σκεφτει κατι τετοιο.

για πιο χαλαρη συζητηση, υπαρχει και η γωνια του κουτσομπολη;). μην συζηταμε για τα δρομολογια της παρου στο τοπικ της συροτηνομυκονιας:rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά την Παρασκευή πάω Σύρο μέσω Πειραιά και επιστρέφω την Κυριακή.

Πάω με Blue Star Ithaki και γυρνάω με Νήσος Myconos. Ξέρει κανείς αν "συνηθίζεται" να έχουν καθυστέρηση τα δρομολόγια ή φεύγουν στην ώρα τους;

Link to comment
Share on other sites

Το Blue Star Ithaki όχι μόνο δεν έχει καθυστερήσεις αλλα φτάνει νωρίτερα στα λιμάνια! Το Νήσος Μύκονος έχει μερικές φορες μικρές καθυστερήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Σήμερα το Speedrunner III δεν έκανε το δρομολόγιο του, που κανονικά θα έκανε προς τη Σύρο Τήνο Μύκονο. Ενώ έχουν αφαιρεθεί τα δρομολόγια του μέχρι τις 09-09-11

Εχασε η Βενετιά βελόνι. Ισως αυτό σχετίζεται με τη βλάβη του αλλά ετσι κι αλλιώς η κίνησή του ήταν αναιμική τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εχασε η Βενετιά βελόνι. Ισως αυτό σχετίζεται με τη βλάβη του αλλά ετσι κι αλλιώς η κίνησή του ήταν αναιμική τις μέρες.

χμμ.. εντύπωση μου κάνει.. η Ραφήνα σήμερα το μεσημέρι είχε πρωτόκολλο στα οχήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ε γενικά το brand name της HSW είναι αχτύπητο στα ταχύπλοα στη συγκεκριμένη γραμμή...και ειδικά όταν έχει να ανταγωνιστεί το "5" και ειδικότερα αν όλο τον Αύγουστο την έβγαλε στη γραμμή με 3 μηχανές και ταχύτητες λίγο πάνω από το Νήσος Μύκονος

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι και η HSW είχε τις περυσινές πληρότητες στην γραμμή! Μέτριες πληρότητες ακόμα και στην υψηλή περίοδο και πολύ λίγα sold out! Σίγουρα καλύτερες από την Aegean αλλά όχι αυτές που θα ήθελε η η εταιρεία τους! Εδώ και το Blue Star Ithaki λένε ότι ήταν πεσμένο σε κίνηση από πέρυσι!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μια έντονη φήμη που κυκλοφορεί κι εκφράζεται από πολλές πηγές αναφέρει ότι η Blue Star ενδέχεται για κάποιο διάστημα του ερχόμενου χειμώνα να σταματήσει την κάλυψη της γραμμής. Το πρωινό της Παροναξίας θα περνάει από Σύρο κι η Τήνος-Μύκονος θα βολευτούν από Ραφήνα (η Μύκονος και με το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ από Πειραιά)

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι εάν και όταν γίνει κάτι τέτοιο θα υπάρχει και το Ιθάκη στη Ραφήνα. Δε νομίζω η εταιρεία αφενός να "κρεμάσει" τους πελάτες της σε Τήνο-Μύκονο και αφετέρου να κάνει χειμωνιάτικο δωράκι στο Νήσος Μύκονος και στους μελλοντικούς ανταγωνιστές της στην Ραφήνα. Μια τέτοια κίνηση πιστεύω ότι θα είχε νόημα μόνο ως προικοδότηση, εκτός του Δήλος, και του Ιθάκη για να τα βγάλει πέρα τους δύσκολους μήνες,της Ανδροτηνομυκονίας κερδίζοντας και έδαφος έναντι των ανταγωνιστών της.

Edited by ΝΗΡΕΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Το ΙΘΑΚΗ είναι να ανέβει Ραφήνα την πρωταπριλιά. Οι φήμες που κυκλοφορούν εδώ και καιρό μιλούν για τον χειμώνα. Τώρα δεν ξέρω κι εγώ αν θα συμβεί κάτι τέτοιο πάντως οι δίμηνες φετινές ακινησίες που έχουν ξεκινήσει για τα βαπόρια τους δείχνουν ότι η φήμη έχει βάση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πέρυσι δεν κρέμασε τους πελάτες της μετά το ατύχημα του Superferry II όπου άφησε τη Σύρο Τήνο Μύκονο γιατί το Ιθάκη πήγε στη Παροναξια και στη γραμμή δούλεψε το Speedrunner III

Δηλαδή θεωρείς "κρέμασμα" το ότι άφησε την γραμμή πέρυσι για 2 εβδομάδες, επειδή της έτυχαν συγχρόνως τα ατυχήματα στο SFII και στο ΠΑΡΟΣ?

Όσο για τη γραμμή του ΙΘΑΚΗ, πράγματι είναι άσχημο να μένει -έστω και για 2 εβδομάδες- η γραμμή χωρίς συμβατικό όμως δεν γινότανε να μην επισκευασθεί το ΠΑΡΟΣ.

δεν ειναι ευχαριστη η εξελιξη, αλλα σιγουρα δεν υπαρχει σκοπιμοτητα (εγκαταλειψη της γραμμης). η εταιρεια επαθε 2 αβαριες (η μια πολυ σοβαρη) και βγηκε τελειως εκτος προγραμματισμου).

οπως εχουμε δει (και σε αυτο το thread & στου παρος), μολις γυρισει το bs paros απο την εσπευσμενη ετησια (λογω του λιμαρισματος της πλωρης) το ιθακη θα ξαναγυρισει στη γραμμη του και το speedrunner ΙΙΙ που το αναπληρωνει, θα ξαναπεσει σε χειμερια ναρκη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eξετάζεται το ενδεχόμενο στο δρομολόγιο του σαββάτου το ITHAKI να μένει στη Mύκονο για διανυκτέρευση και να επιστρέφει την Kυριακή στην ώρα του.

Link to comment
Share on other sites

Θα χαΘεί έτσι η συνηΘεια των προσκυνητων της τηνου να πηγαινουν αυΘημερον στο ιερό νησί της μεγαλόχαρης. έτσι κι αλλιώς όμως μόνο για 2-3 χειμερινούς μήνες Θα γίνει-αν γινει- αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Eξετάζεται το ενδεχόμενο στο δρομολόγιο του σαββάτου το ITHAKI να μένει στη Mύκονο για διανυκτέρευση και να επιστρέφει την Kυριακή στην ώρα του.

οχι μονο εξεταζεται αλλα εχει υλοποιηθει ηδη ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...