Jump to content
Shipfriends

Pride of Calais (IMO 8517748)


Recommended Posts

'Neptune said:

Οχι αλλα ενα παρομοιο βαπορι (με το Ulysses) ειχε σκοπο (o Kαπτα-Μάκης) να παραγγειλει λιγο πριν το 2000

Δε θα ταίριαζε με το image της εταιρίας! Καλύτερα θα ήταν να συνέχιζε με αυτό! :D

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το κλείσιμο της Seafrance του έδωσε παράταση ζωής

Το ίδιο ισχύει και για το Pride of Calais, το οποίο θα αποχωρούσε από τη γραμμή με την άφιξη του Spirit of France.

Ο προγραμματισμός της P&O ήταν να ξεφορτωθεί 3 παλιά πλοία, αντικαθιστώντας τα με 2 μεγάλα και νέα, αλλά για την ώρα off έχει βγεί μόνο το Pride of Dover. Εν αναμονή, λοιπόν, των αποτελεσμάτων της δρομολόγησης των πλοίων της κοινοπραξίας LD/DFDS και της διαμόρφωση των μεριδίων από τη αυτή.

6939580093_c9b146403e_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Τελευταίο ταξίδι σήμερα για ένα από τα πιο επιτυχημένα πλοία της Μάγχης. Το Pride of Calais πραγματοποίησε σήμερα τον τελευταίο του πλου από το λιμάνι της Γαλλίας για το Dover, στο δυτικό τμήμα του οποίου έδεσε προσωρινά. Tις επόμενες ημέρες θα αναχωρήσει για το Tilbury, περιμένοντας αγοραστή. Eκεί θα συναντήσει το αδερφό του αλλά και το Moliere. Φήμες θέλουν το πλοίο να περνά στο στόλο της Trans Europa Ferries για τη "διπλανή" γραμμή Ramsgate-Ostend. Όπως είχαμε αναφέρει, η καθυστέρηση παράδοσης του Spirit of France και η πτώχευση της Seafrance του έδωσαν μια σημαντική παράταση ζωής. Παρακάτω το βλέπουμε σε έναν από τους ύστατους κατάπλους του στο Calais, τρείς μέρες δηλαδή πριν παροπλιστεί.

8106532805_ffb137224f_b.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όντως το τελευταίο ταξίδι σήμερα, άργησε όμως πάαααρα πολύ κατά την ταπεινή μου άποψη. Δεν ξέρω αγαπητέ voyager αν είχες την ευκαιρία να ταξιδέψεις μαζί του σε κάποιο από τα crossings σου, αν και νομίζω πως και να ήθελες δεν θα μπορούσες αφού μετά την επαναδραστηριοποίησή του είχε ρόλο freight only αν δεν με απατά η μνήμη μου. Είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω και με το Calais και με το αδερλφό του Dover το μακρυνό 1997 οπότε και έκανα το πρώτο μου Dover - Calais. Εκείνη την εποχή λόγω δουλειάς, είχα την τύχη να επισκεφθώ πολλά πλοία της P&O Containers, της P&O Cruises αλλά και της Princess Cruises σαν θυγατρικής της P&O που όλα βρίσκονταν σε εξαιρετικό επίπεδο το καθένα στο ρόλο του, είχα λοιπόν μεγάλες προσδοκίες δοκιμάζωντας την P&O Ferries. Απογοητεύτηκα απολύτως. Αν εξαιρέσει κανείς το μεγάλο ανοιχτό κατάστρωμα του πλοίου που προσφέρει ωραία θέα γύρω-γύρω είτε είσαι καραβολάτρης, είτε όχι, το υπόλοιπο πλοίο ήταν σκέτη τραγωδία. Διακόσμηση επιπέδου επαρχιακού σταθμού τρένου του Devon της δεκαετίας του 80 :P, φαγητό που δεν τρωγόταν ούτε μετά από 10 pint Guiness, θυμάμαι ακόμα τα εμετικά scrambled eggs, μπλιάχ. Πλοία μονότονα και γκρίζα, κλειστοφοβικά και κακοτάξιδα, με λίγα λόγια από τα χειρότερα που έχω ταξιδέψει. Και τότε ήταν μόλις 10 ετών, όσοι θυμάστε το εσωτερικό του Ανθή Μαρίνα(δείξον ημίν την ένδοξόν σου Αναστάσιν, καπτά-Μάκη :D), ήταν σκάλες ανώτερο από τα Pride of Dover και Pride of Calais. Έτσι για την ιστορία να πούμε πως στα τελευταία δρομολόγια είχε αναχωρήσεις στις 1130, 1610 και 2040 από Dover με επιστροφές στις 1015, 1450 και 1920 από Calais, κουβαλώντας μόνο φορτηγά.

Δυστυχώς λόγω της αραιής μου παρουσίας στο forum τον τελευταίο ενάμιση χρόνο δεν είχα συνειδητοποιήσει καν οτι είχαμε τέτοιο θέμα, οπότε τα σχόλιά μου ίσως να έρχονται λίγο αργά αλλά τέλος πάντων. Να μην τα πολυλογώ, όσοι δεν είχατε ταξιδέψει μαζί του δεν χάσατε απολύτως τίποτε. Ελπίζω δε, να μη μας αξιώσει ο Θεός να δούμε κανένα από τα δυο αδέρφια στα νερά μας. Μια λοιπόν που έχουμε θέμα, ας ανοίξουμε κι ένα στη γκάλλερι. Ιδού λοιπόν το φιδάκι ο Διαμαντής στην είσοδό του στο Calais, περνά από μπροστά μας και μας δείχνει την πρύμη του πλησιάζοντας την θέση του. Είτε το δείς από πρύμα, είτε το δεις από πλώρα αναρωτιέσαι ποιά πλευρά είναι η πιο άσχημη. Κάπως καλύτερα δείχνει με τον ήλιο στην μπάντα, ενώ εδώ το βλέπουμε και σε ασπρόμαυρο για να προσδώσουμε λίγο couleur de nostalgie :D, που λέει και ο μπατζανάκης μου στη Βουργουνδία. Όπου να' ναι θα σβήσουν τα σινιάλα της P&O από το φουγάρο λοιπόν, να δούμε το επιφυλάσσει η συνέχεια για το πλοίο.

Όλες οι φωτογραφίες είναι από τον περασμένο Ιούνιο στο Calais. Αυτές του 1997 που είναι? Καλή ερώτηση. Μισή ντουζίνα μετακομίσεις μετά, πρέπει να πέσει πίτα στον Άγιο Φανούριο να μου τις φανερώσει :D

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ σοβαρού και αστείου είπα εχθές σε γκρουπ στο φβ για τον Αγουδημο κατι , και σχολίασε ο mikomission πως το είχε δει ο Αγουδημος (την εποχή λογικά Αλκμηνης και Ανθης Μαρίνας υποθέτω εγω)

Link to comment
Share on other sites

Αν η Ανθη Μαρινα ηταν ανωτερη εσωτερικα απο τα Pride of Dover και Pride of Calais γιατι αραγε να την πούλησαν;λογω γκαραζ;Ο Γατος οτι κοινουνταν το εβλεπε και μερικες φορες το αγοραζε.Αλλωστε οι αγοροπωλησιες πλοιων που εκανε και τα κερδη που εβγαζε δεν τα εχει κανει αλλος B)

Edited by ΝΟΜΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Το Pride of Calais πραγματοποίησε σήμερα τον τελευταίο του πλου από το λιμάνι της Γαλλίας για το Dover.
Δυστυχώς λόγω της αραιής μου παρουσίας στο forum τον τελευταίο ενάμιση χρόνο δεν είχα συνειδητοποιήσει καν οτι είχαμε τέτοιο θέμα.

Υπάρχει θέμα για το Pride of Calais στη gallery, πραθέτω ήδη στο post μου και το σύνδεσμο μιας εκ των δύο φωτογραφιών, τραβηγμένη από τα white cliffs of Dover. Mε φειδώ γιατί δεν επιτρέπεται και το υδατογράφημα έχουμε πει, οπότε τις άλλες Flickr και σιγά-σιγά. Κάποιο πρόβημα πρέπει να υπήρχε και δεν εμφάνιζε την κατηγορία του πλοίου αυτού.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η P&O πέτυχε συμφωνία για τριετή bareboat ναύλωση του πλοίου στην Transeuropa. Tη στιγμή που το αδερφό του ρυμουλκούταν στο διαλυτήριο, το πρώην Pride of Calais μετονομαζόταν σε Ostend Spirit για να δρομολογήθεί -αφού φορέσει τα σινιάλα της Transeuropa στην Αμβέρσα- στη γραμμή Ostend-Ramsgate αρχές του νέου έτους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

Υπήρξε πρόβλημα με οφειλές κτλ απ' ότι λέγεται και το πλοίο "ξαναγύρισε" στη P&O.

Το πλοίο δε δούλεψε ούτε 3 μήνες και από τις 18/4 είναι δεμένο στο Tilbury

 

Αναλυτικά η ιστορία του πλοίου σε αυτό το πολύ ωραίο αφιέρωμα

Edited by MarkCreta
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον το βίντεο,άν και η μουσική του επένδυση είναι λίγο.....φλεβοκοπτική  :D

 

Πάντως τα πλοία τής σειράς αυτής τα βρίσκω κάπως...κακάσχημα και επίσης λίαν εξειδικευμένα γιά την συγκεκριμένη γραμμή.Αν θελήση να τα πάρη κάποιος γιά να τα δραστηριοποιήση σε περιοχές εκτός τών Βορειοευρωπαίκών λιμανιών,πρέπει να τους κάνη χοντρή μετασκευή,αφού μέχρι και την πλώρη τους πρέπει να ανακατασκευάση.Φαίνεται πως η P&O δέν βρήκε κανέναν τέτοιο φιλεύσπλαγχνο κύριο και γι'αυτό έστειλε το πλοίο στον "αγύριστο"...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Destination "Aliaga" για το πλοίο και επίσημα.

 

Δεν ξέρω αν είχες την ευκαιρία να ταξιδέψεις μαζί του σε κάποιο από τα crossings σου, αν και νομίζω πως και να ήθελες δεν θα μπορούσες αφού μετά την επαναδραστηριοποίησή του είχε ρόλο freight only αν δεν με απατά η μνήμη μου.

 

Eκτός αν ταξίδεψα μαζί του σε κάποιο διάπλου, πριν αποσυρθεί για πρώτη φορά. Mε την επαναδραστηριοποίησή του είχε freight ρόλο αρχικά, αντικαθιστώντας το European Seaway, κι έπειτα είχε κανονικά κι επιβατικό ρόλο.   

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...