Jump to content
Shipfriends

Boudicca (ΙΜΟ 7218395)


Recommended Posts

  • 2 years later...
  • 4 weeks later...

Περίεργο συμβάν για τους επιβάτες της βασίλισσας Boudicca κατά την τελευταία προσέγγιση του πλοίου στο Cape Town, όπου και το πλοίο θα πραγματοποιούσε 2ήμερο call. Το πλοίο υπολόγιζε να ανεφοδιαστεί με νερό, πλήν όμως λόγω της ξηρασίας που πλήττει τη Νότιο Αφρική, κάτι τέτοιο δεν κατέστη δυνατό μια και δεν υπήρχε νερό που να περίσσευε για το κρουαζιερόπλοιο. Οπότε το πλοίο αναχώρησε το πρώτο βράδυ, έπλευσε όλη τη νύχτα ώστε να δουλέψουν και να παράξουν νερό οι βαπορέτες του και το επόμενο πρωί κατέπλευσε και πάλι στο Capt Town για το δεύτερο μέρος της προσέγγισης. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Αποβίβαση ασθενούς από το Κ/Ζ Boudicca στον Άγιο Νικόλαο

Quote

Ενημερώθηκε απογευματινές ώρες σήμερα, η Λιμενική Αρχή Αγίου Νικολάου, από το Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. ότι 67χρονος αλλοδαπός επιβάτης του Κ/Ζ «BOUDICCA» σημαίας Μπαχάμες, έχρηζε άμεσης νοσοκομειακής περίθαλψης.

Άμεσα απέπλευσε ναυαγοσωστικό Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ. και παρέλαβε τον ανωτέρω ασθενή και τον μετέφερε αρχικά στη μαρίνα του Αγίου Νικολάου και στη συνέχεια  ο 67χρονος μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ στο Γενικό Νοσοκομείο της περιοχής, όπου παραμένει νοσηλευόμενος.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 11 months later...

Το Boudicca ξεκίνησε για Τούζλα,οπου θεωρητικά θα χρησιμοποιηθεί ως πλωτό ξενοδοχείο και λέω θεωρητικά γιατι εγώ απλα νομίζω οτι μετά απο λίγο χρονικο διάστημα θα πάει για σκράπ,μέχρι να αδειάσει χώρος στην Αλιαγά και το πλοίο απο τα μη απαραίτητα  :)  .

Η μαμά εταιρεία είναι εισηγμένη στο Νορβηγικό χρηματιστήριο και πρέπει να βγάλει ανακοίνωση.Στα Amsterdam/Rotterdam tbr Borealis/Bolette είχε βγει ανακοίνωση την ίδια ημέρα,ενω εδώ οχι και αυτό με κάνει να κρατάω μια πισινή + την πληροφόρηση που έχω.

Ας το θυμηθούμε στα άσπρα του πριν απο περίπου 6 χρόνια αναχωρώντας απο τον Πειραιά

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Το πλοίο παραμένει στην περιοχή της Κωνσταντινούπολης. Εγώ να προσθέσω και -μία ακόμη- άχρηστη πληροφορία της ημέρας: όπως διεπίστωσα σε κάποιο ντοκιμαντέρ που παρακολουθώ για τους Κέλτες, φροντίσαμε σαν Έλληνες να εξελληνίσουμε το όνομα της βασίλισσας Boudicca. Στα ελληνικά λοιπόν, μεταφράζεται σε Βοαδίκεια :D.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε ναυπηγείο στο Pendik (Παντικάπιον). Ένα πουλάκι μου σφύριξε οτι ειτε αυτό ειτε το αδερφό του  σε λίγο καιρό θα το κλαίμε.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τω όντι ,το πλοίο βγήκε εχθές στην Αλιάγα ,αφού άδειασε από αμίαντους κτλ.

On 9/28/2020 at 1:51 PM, Petros P said:

Το Boudicca ξεκίνησε για Τούζλα,οπου θεωρητικά θα χρησιμοποιηθεί ως πλωτό ξενοδοχείο και λέω θεωρητικά γιατι εγώ απλα νομίζω οτι μετά απο λίγο χρονικο διάστημα θα πάει για σκράπ,μέχρι να αδειάσει χώρος στην Αλιαγά και το πλοίο απο τα μη απαραίτητα  :)  .

On 3/5/2021 at 11:07 PM, Petros P said:

Είναι σε ναυπηγείο στο Pendik (Παντικάπιον). Ένα πουλάκι μου σφύριξε οτι ειτε αυτό ειτε το αδερφό του  σε λίγο καιρό θα το κλαίμε.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...