Jump to content
Shipfriends

Bari (IMO 7813937)


Recommended Posts

μετα και απο αυτο (το ονομα), να μη ρωτησω πως θα φυγει το πληρωμα του winner απο την ηγουμενιτσα; η απαντηση μαλλον ειναι αντιστροφη της απαντησης στην ερωτηση: που θα παει το πληρωμα του athens:D

Link to comment
Share on other sites

I don't know;). εκανα μια υποθεση. ενα πλοιο που εχει πουληθει για scrap φευγει απο την ισπανια και ηδη πριν φυγει μαθαινουμε σιγα σιγα οτι ερχεται ελλαδα και μαλλιστα σε λιμανι οπου οι (φημολογουμενοι για την ωρα) αγοραστες του, εχουν δεμενο αλλο πλοιο τους, που εχει ηδη πουληθει σε ινδους για scrap.

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις σε ευθεια την πορεια του χτυπαει νοτια της Κερκυρας οποτε μαλλον παει προς Ηγουμενιτσα...
01.52 ειναι καμια 50ρια μιλια ΔΒΔ της κεφαλονιας, με πορεια ΒΑ (στους παξους καρφι:D)

07.30 της σήμερον :D.

Τι "νότια της Κέρκυρας" και τι "στους Παξούς καρφί" λέτε ωρέ ??? Καρφί για ...Ζάλογγο πάει το παπόρι !!! (...Ινδός είναι ο κάπτεν που το φέρνει ???) :D:D

post-929-128326997102_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο παλιο λιμανι Ηγουμενιτσας δεμενο το αγαπημενο σκαρι του Proud. Αντε να δουμε θα το καμαρωσουμε απο καμια φωτο. Θα αξιωθει κανενας να στειλει πραμα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Proud εχουμε και λεμε

126 ευρω βενζινη σε τιμολογια

40 ευρω (διοδια γεφυρα κτλ)

38 ευρω διατροφη

14 ωρες οδηγηση με στασεις για κατουρημα (αξια ανεκτιμητη)

για το παρακατω αποτελεσμα :P

post-23-128326997495_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το αγαπημενο βαπορι του proud ionian θα ονομαστει τελικα BARI και οπως βλεπω μεσα απο τα υπερυθρα κυαλια μου εχει ηδη υψωσει σημαια Κυπρου. Τελος του μηνα αν θυμαμαι καλα το περιμενουμε και για μπανακι στο Περαμα συμφωνα με τον ΟΛΠ.

Πλακα κανω δεν εχω κυαλια με υπερυθρες. Απο το Υπουργειο Συγκοινωνιων και Εργων της Μεγαλονησου το ειδα ψαχνοντας απεγνωσμενα νεα για το Ναξακι ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα νεα απο την Ηγουμενιτσα λενε οτι στο πλοιο ηδη εχουν σβησει με μπλε μπογια τα σινιαλα της BALEARIA στη δεξια μερια.Να δεις που οταν θα μας ερθει για δεξαμενη θα ειναι ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

Κάπως "ιδιαίτερο" εμφανισιακά βαπόρι (διά να το εκφράσω ευγενικά...:o), και όσο και αν τα χρώματα της BALEARIA μας φαίνονται εμάς κάπως εξεζητημένα, του έδιναν μία κάποια χάρη, πως να το πω... ξεγέλαγαν το μάτι βρε αδρεφέ.

Με το μπλε - άσπρο της νέας του εταιρείας, νομίζω πως δύσκολα θα ...βλέπεται :rolleyes:.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται καθυστερεί αρκετά η προετοιμασία του πλοίου, και βλέπω να ξεκινάει καλό Ιούλιο. Νέα ημερομηνία δεξαμενισμού του πλοίου μετά από τρεις αναβολές - μεταθέσεις (20/4ου, 12/5ου, 01/6ου) η 08/6ου.

Για να δούμε, πότε τελικά θα κατεβεί προς τα μέρη μας...

16/04/2010 Μετάθεση Δεξαμενισμου για 12/5/10

21/04/10: Μετάθεση δεξαμενισμού για 01/06/10

03/05/10: Μετάθεση δεξαμενισμού για 08/06/10

Από : Πρόγραμμα Δεξαμενισμού ΟΛΠ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μ αρεσει που εχω παρει προσωπικα το θεμα. :D Μονο εγω γραφω εδω μεσα μου φαινεται.

Το παπορο εχει βαφτει τοσο δεξια οσο και αριστερα και ετοιμαζεται για καθοδο στο Περαμα που θα ανεβει στη μεγαλη δεξαμενη (Δευτερα αν δεν κανω λαθος με βαση το προγραμμα του ΟΛΠ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν στραβωσει κατι Δευτερα θα ανεβει.Αυριο βραδυ θα ξεκινησει απο Ηγουμενιτσα για να ερθει κατα Πειραια μερια

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσει που εχω παρει προσωπικα το θεμα. Μονο εγω γραφω εδω μεσα μου φαινεται.
αυτο δεν το δεχομαι με την καμια:D δες ποιος εχει τα περισσοτερα ποστ στο thread.

για να ξεπλυνω την ντροπη, εκανα ειδικο ταξιδι και το βρηκα να θυμιζει αρκετα βεντουροπλοιο, αν και χωρις σινιαλα, οπως ειναι, λες και το εχει ναυλωσει η ΝΕΛ ειναι.:eek: (πλακα κανω.:D για την ωρα;))

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε και προς το παρον βρισκεται στη ραδα του Πειραια.

To Μπάρι σήμερα στη μεγάλη του Περάματος. Μιας και δεν μπορούσα να πάω σήμερα Πέραμα, μπήκα Κυνόσουρα και το τράβηξα στη δεξαμενή. Χαρισμένες σε όλους εσάς.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το νέο απόκτημα της Ventouris Ferries, δηλαδη το BARI ανέβηκε στη μεγάλη δεξαμενή του Περάματος. Στο πλοίο γινόταν υδροβολη στα ύφαλα, στην εξωτερική πλευρά του καταπέλτη αλλά και στις άσπρες επιφάνειες των εξαεριστικων των γκαράζ.

Το όνομα BARI γράφτηκε με μεγάλα γραμματα στη δεξιά πλευρά της πρύμης, ενώ βαφόταν το όνομα της εταιρείας από τη δεξιά πλευρά (VENTO είχαν προλάβει να γράψουν). Από την αριστερή πλευρά ήταν βαμμένο μπλε και το όνομα γραμμένο με μικρά γραμματακια. Το πλοίο έχει δυο τιμόνια και δυο προπελακια, ενω το πλωριό τιμονάκι ήταν σφραγισμένο (δε ξέρω εάν έγινε τώρα ή παλιότερα).

Ενώ ακόμα οι τσιμινιέρες παραμένουν άσπρες περιμένοντας να φορέσουν το «Β» της Ventouris Ferries.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...