Jump to content
Shipfriends

Maryah (IMO 9044619)


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους. Ξέρει κανείς ποιό είναι αυτό που κατασκευάζετε στη δεξαμενή της Ελευσίνας. Όνομα, μήκος, για που προορίζετε, ποιού πλοιοκτήτη είναι.

post-3633-128326985132_thumb.jpg

post-3633-128326985134_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. Ξέρει κανείς ποιό είναι αυτό που κατασκευάζετε στη δεξαμενή της Ελευσίνας. Όνομα, μήκος, για που προορίζετε, ποιού πλοιοκτήτη είναι.

Με καθε επιφυλαξη μπας και ειναι αυτο που ηταν για χρονια στα Αμπελακια και νομιζω οτι ειχαμε πει πως θα παει Ελευσινα για μετασκευη?

Οποιος μπορεις ας μου θυμισει και το ονομα του γιατι σπαω το κεφαλι μου και δεν μπορω να το θυμηθω

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει και εγώ την ίδια ερώτηση στις απορίες.

Πρώτα απ'όλα δεν είναι παντόφλα. Από τις φωτό του pantelis φαίνεται ότι κατασκευάζεται καινούρια υπερκατασκευή, αλλά τα πλευρά που διακρίνονται είναι βαμμένα λευκά, οπότε θα μπορούσε να είναι το CZAR που λέει ο polmyt.

Link to comment
Share on other sites

Στην δεξαμενή που βρίσκεται είναι πολύ δύσκολο να βγει ικανοποιητική έστω φωτογραφία.

Πάντως από όσο είχα μπορέσει να δω και εγώ στην τελευταία βόλτα μου στην Ελευσίνα, 99% δεν πρόκειται για παντόφλα.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι απο τις φωτογραφιες δεν μπορω να καταλαβω τι πλοιο ειναι.

Πηγαινοντας ομως με τη εις ατοπον απαωγη και συνδιαζοντας και αυτο το παλιο ποστ του ΣΕΙΡΙΟΥ υποθετω οτι μπορει να ειανι το CZAR.Απο τοτε εχουν περασει 9 μηνες βεβαια αλλα αν πλοιο χτιζεται απο την αρχη δεν ειναι απιθανο να ειναι ακομα πανω στη δεξαμενη:),

Φιλε chiotis ευχαριστω για το ονομα.Ειχα σπασει το κεφαλι μου χτες να το θυμηθω

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο ποιο βαπορι εινια στην 3η δεξαμενη της Ελευσινας

Εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι το CZAR απλως εχει φαει τοσο ξηλωμα και χτισιμο που δεν αναγνωριζεται πλεον.Δυστυχως στην φωτο που τραβηξα χτες δεν διακρινεται και παρα πολυ καλα και λογω καιρου αλλα της πλωρης του ΜΥΡΤΙΔΙΩΤΙΣΣΑ που μπαινει μπροστα και μας κανει τη ζωη δυσκολη. Παρολαυτα η πρυμνη μοιαζει αρκετα στη φωτο που μας εχει βαλει ο Νeptune.Το βαπορι παντως σιγουρα ξηλωθηκε οπως φαινεται και σε αυτη τη φωτο.

Δυστυχως το μερος ειναι πραγματικα δυσκολο για να βγαλει καποιος φωτογραφιες.

Περιμενω και τις γνωμες σας

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχουμε καμια ιδεα για τη χρηση που προοριζεται και για τον πλοιοκτητη; ενω αρχικα (προ εργασιων αποπερατωσης) μου εφερνε σε reefer, τωρα μαλλον για Mega Yacht πηγαινει

Link to comment
Share on other sites

Mega Luxury Yacht για καποιον με το ονομα Τσαρος.

Εκτος αν δεν καταλαβα καλα και προκειται για κανενα Ρωσο τσαρο :o

I m sorry αλλα δεν ειχα καλο σημα και δεν ακουγα καλα :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

To πλοιο εχει οντως αγοραστει απο Ρωσους με σκοπο να γινει Mega Yacht και το ονομα του ειναι ακομα CZAR.

Το μονο που εχει μεινει απο το πλοιο που ξεραμε ειναι το hull.Πλωρη και πρυμη κοπηκαν και αλλαξαν και ολη η υπερκατασκευη ειναι καινουρια.Φυσικα μπηκαν καινουριες σωληνωσεις κλπ κλπ κλπ.Υπαρχουν ομως καποια προβληματα και ισως να εχουμε ξηλωματα και ξαναχτισιμο.Για να πω την αληθεια δεν καταλαβα αν θα εχουμε ξηλωματα και σε λαμαρινες ή αφορουν τμηματα που δεν προκειται να καταλαβουμε αν αλλαξαν

Κανονικα θα επρεπε να ειναι ετοιμο στο τελος του 2010 αλλα εχουμε καθυστερηση στην κατασκευη οποτε μαλλον παει κατα του χρονου τετοια εποχη η ολοκληρωση του

Δυστυχως δεν εχω σχεδιο του αλλα απο οτι μου ειπαν το νεο πλοιο δεν θα εχει καμια σχεση με το παλιο

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Czar (IMO 9044619)

(1990, ex-Dalmorgeologia, Fortune)

Πάμε μία βόλτα στο shipspotting, για να δούμε το πλοίο σε κάποιες φωτό του εξαιρετικού Aleksi Lindstrom, από την εποχή που αυτό βρισκόταν στο Αμπελάκια της Σαλαμίνας και να διαβάσουμε τα σχόλια του φωτογράφου.

Description:

Laid up at Ambelakia, Salamina, Greece on the 21st of June 2006. IMO 9044619. Ex-DALMORGEOLOGIA, FORTUNE. GT 5.650. NT 1.700. Hull built in Poland in 1990, was supposed to become a research vessel. Later sold to Greece where intended to be finished as a yacht.

Να συνεχίσουμε στο flickr, και να δούμε μία φωτό με την ρυμούλκηση του από το ρυμουλκό ΗΦΑΙΣΤΟΣ 1, από την Αυλίδα στα ναυπηγεία της Ελευσίνας. Αναγραφόμενη ημερομηνία και λεζάντα : Seen from Oropos sailing from Xalkitha, March 4, 2009.

Link to comment
Share on other sites

Κανοντας μια μεγεθυνση σε αυτη τη φωτο διακρινετα καποιο ονομα το οποιο δεν μου μοιαζει με τα προαναφερθεντα.Ειναι πολυ πιθανον λοιπον το πλοιο να ειχε καποιο αλλο ονομα.

post-1819-0-88910300-1300707349_thumb.jp

Αληθεια ξερει κανεις αν το πλοιο ειναι ακομα πανω στην δεξαμενη.Κανονικα το πλοιο θα επρεπε να εχει τελειωσει τις εργασιες του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικα το πλοιο ειναι ακομα πανω στην δεξαμενη στην Ελευσινα.Σε σχεση με περυσι φυσικα και εχει προχωρησει πολυ η κατασκευη του αλλα παρολαυτα εχει καθυστερησει παρα πολυ.

Η κατασκευη παντως που εχουν κανει ειναι πραγματικα εντυπωσιακη

gallery_1819_2_236669.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το πλοίο, μετά την παραμονή του επί δύο χρόνια στην πρώτη δεξαμενή των ναυπηγείων Ελευσίνας, βρίσκεται και πάλι στην θάλασσα.

post-2102-0-53218900-1313685386_thumb.jp

Καμμία βέβαια σχέση με με αυτό που ήταν πριν τον διετή δεξαμενισμό του, είναι κυριολεκτικά ένα άλλο πλοίο. Κάπως έτσι βέβαια εμφανίζεται και στις βάσεις δεδομένων, όπου συνεχίζει βέβαια να αναφέρεται ως CZAR, αλλά με έτος κατασκευής πλέον το 2010.

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Ένα χρόνο ακριβώς μετά από το τελευταίο ποστ, και το CZAR εξακολουθεί (κι όμως ναι !!!) να βρίσκεται στην ίδια δεξαμενή των ναυπηγείων Ελευσίνας, καλυμμένο απ' άκρη σ' άκρη. Ενώ,

......στις βάσεις δεδομένων, όπου συνεχίζει βέβαια να αναφέρεται ως CZAR, αλλά με έτος κατασκευής πλέον το 2010.

στις βάσεις δεδομένων εμφανίζεται ως έτος κατασκευής του το 2012.

Link to comment
Share on other sites

Να συνοψισουμε λοιπον και να πουμε οτι το πλοιο ειναι ηδη 3.5 χρονια στη δεξαμενη.Εχω την εντυπωση οτι οι εργασιες δεν προχωρανε καθολου το τελευταιο καιρο και πραγματικα αναρρωτιεμαι αν πληρωνει καποιος τη δεξαμενη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Τελικά μετα απο τόσα χρόνια...ποιος το έχει ξέρουμε?? γιατι τοσα χρονια δεν εχει τελειωσει...ο τυπος πρεπει να εχει τρελα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

η δημοκτρατια εχει μια αναρτηση για το πλοιο.

λεει το ιστορικο του και αναφερει οτι ειναι πολυτελεστατο, αλλα ο ιδιοκτητης παραμενει αγνωστος καθοτι τα ναυπηγεια δεσμευονται απο συμφωνια εμπιστευτικοτητας

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...