Jump to content
Shipfriends

Άνω Xώρα ΙΙ (IMO 9095979)


Stratos

Recommended Posts

Ταξιδευωντας με το Ανω Χωρα ΙΙ μου εκανε εντυπωση ποσο μεγαλη αμφιπλωρη παντοφλα ειναι. Τεραστια σαλονια, μεγαλο γκαραζ με μπαρες που κατεβαιναν ωστε να γινει σε δυο λωριδες μια αριστερα και μια δεξια διπατη, αλλα και "υπογειο" επιπλεον γκαραζ.
Σε χωρητικοτητα λοιπον, ανεση και μηκος συναγωνιζεται τα αλλα πλοια κλειστου τυπου που πηγανουν Κερκυρα αν και τελικα νομιζω οτι ελαφρως υστερει σε συγκριση μαζι τους.
Ισως ειναι κανενα τεταρτο και λιγο πιο αργη απο τα αλλα πλοια της γραμμης ή ηταν αυτη η εντυπωση μου.
Παντως ομορφο αμφιπλωρο με παρα πολυ ανετο καταστρωμα, τεραστια πανοραμικη γεφυρα, κυλιομενες σκαλες μπρος-πισω, και τελικα ηταν μια ενδιαφερουσα εμπειρια το ταξιδακι μαζι του. :)
Καμια σχεση με αμφιπλωρα τυπου Περαματος..

Edited by proud_ionian
tag
Link to comment
Share on other sites

Οταν κατασκευαστικε νομιζω οτι ηταν η μεγαλυτερο πλοιο ανοιχτου τυπου που ειχε φιτιαχτει στην Ελλαδα.Νομιζω οτι ειναι περιπου 100 μετρα μηκος.

Τωρα βεβαια εχουμε φτασει να χτιζουμε τοσο μεγαλα αμφιδρομα για το Περαμα Παλουκια οποτε το μεγεθος του εχει αρχισει και μας ειναι συνιθισμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλοι Stratos & Polmyt, μερικά λόγια για το πλοίο και απο μένα. Οι φωτο είναι τραβηγμένες απο τον φίλο Νότη, γιατί εγώ με τον γιό μου είμαι μέσα στο πλοίο, πηγαίνοντας .... τότε για Ρίο. Το Άνω Χώρα ΙΙ έχει όλικό μήκος 104 μέτρα, πλάτος 19,40 μέτρα και βύθισμα 2,65 μέτρα. Διαθέτει 4 μηχανες Caterpillar typ. 3512B, 1410 BHP, 1600 RPM και 4 ελικοπηδάλια VETH VZ-1000A COUNTER-ROTATING και η ταχύτητα του είναι 16 KNOTS. Η επιφάνεια φόρτωσης χωρίζεται σε 3 επίπεδα:a) MAIN DECK 169 I.X, LOWER DECK 65 I.X και 2 PLATFORM DECK 36 I.X. Διαθέτει 2 κυλιόμενες σκάλες OTIS και είναι εργονομικά σχεδιασμένο για άτομα Α.Μ.Ε.Α.

Στις προηγούμενες φωτο, δεξιά απο την γέφυρα είμαι εγώ και ο γιός μου. και μερικές ακόμη απο τον Ισθμό, ενώ η τελευταία ήταν αφίσα πέρσι στην Κέρκυρα.

post-3633-12832698658_thumb.jpg

post-3633-128326986584_thumb.jpg

post-3633-128326986587_thumb.jpg

post-3633-128326986591_thumb.jpg

post-3633-128326986595_thumb.jpg

post-3633-128326986599_thumb.jpg

post-3633-128326986603_thumb.jpg

post-3633-128326986606_thumb.jpg

post-3633-12832698661_thumb.jpg

post-3633-128326986614_thumb.jpg

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Φίλε voyager εννοούσα το Άνω Χώρα ΙΙ, όσο για το άνω Χώρα που είναι στην Κροατία δεν νομίζω να έκανε Κέρκυρα.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι και το Άνω Χώρα ΙΙ πρέπει να πρωτοδρομολογηθηκε στη γραμμή Ρίο-Αντίρριο και μετά ήρθε στη γραμμή της Κέρκυρας Ηγουμενίτσας

Link to comment
Share on other sites

το ανω χωρα ΙΙ εκανε μια σαιζον στο ριο και εφυγε με το ανοιγμα της γεφυρας

Και στα "Καστέλλια" πολλοί είναι αυτοί που υποστηρίζουν ότι εάν είχαν βγει καμιά 10αριά σύγχρονα αμφίπλωρα αυτού του τύπου (εννοείται χωρίς κατάμπαρα και ράμπες)...η γέφυρα δεν θα είχε γίνει ποτέ. Αλλά η "εφοπλιστική διορατικότητα" των φερυμποτάδων πίστευε ότι η γέφυρα δεν θα γίνει ποτέ και επαναπαύονταν στις κομματικές διασυνδέσεις που θα απέτρεπαν αυτό το ενδεχόμενο. Μέχρι που...ξύπνησαν...απότομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Χθες το Άνω Χώρα ΙΙ έπεσε από τη δεξαμενή του Βασιλειάδη, για να πάει στο Ναυπηγείο του Ατσαλακη στο Πέραμα.

Ας δούμε το Άνω Χώρα ΙΙ κατά το δεξαμενισμό του αλλά και το ελικοπηδαλιο του

Link to comment
Share on other sites

Στο Άνω Χώρα ΙΙ έχει πέσει πολύ μίνιο στις εξωτερικές επιφάνειες του πλοίου. Παρατηρείστε ότι έχει μια Ελληνική σημαία στη μια πλευρά και μια Ευρωπαϊκή σημαία στην άλλη πλευρά που μοιάζουν σαν τσιμινιέρες αλλά είναι οι σκάλες που οδηγούν από τα σαλόνια στο κατάστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο εχει φυγει εδω και 2-3 μερες.Στις 4 Ιουνιου το AIS το τσιμπισε να ειναι λιγο πριν το λιμανι της Κεκρυρας.

Οποτε η σεζον ξεκιναει και για αυτο σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λόγω των θυελλωδών ανέμων για ώρα έμεινε αρόδου στο Λιμάνι Ηγουμενίτσας το πλοίο Άνω Χώρα ΙΙ. Το πλοίο δεν μπορούσε να προσεγγίσει το λιμάνι, καθώς οι νοτιοδυτικοί άνεμοι που έφταναν και τα 8 μποφόρ, δεν εγγυούταν ασφαλή κατάπλου. Λίγο μετά τις 9 το πρωί, το πλοίο προσέγγισε το λιμάνι μετά την πτώση των ανέμων, ενώ μέχρι και αυτή την ώρα η πορθμειακή γραμμή παραμένει κλειστή για τα ανοικτού τύπου φέρυ μποτ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...