Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 800
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πλάκα πλάκα παιδιά κι εγώ παρά το ότι είμαι fan του Μάκαρου δεν πιστεύω τίποτα πλέον μέχρι να το δω να κάνει το πρώτο του δρομολόγιο. Γιατί μετά το φευγιό των 2 πρώτων ΑΛΚΜΗΝΩΝ ήμουν σίγουρος ότι το SILESIA θα έμενε λόγω απόσυρσης και του ΜΑΡΙΝΑ. Όμως να που έφυγε και το SILESIA και να που και η ΜΑΡΙΝΑ πήρε επειδοτούμενη γραμμή για την επόμενη δρομολογιακή περίοδο. Επομένως υπομονή και ο καιρός θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Το ωραίο είναι, προχθές που διάβαζα την έντυπη Ναυτεμπορικη, είχε ένα άρθρο σχετικά με τη συνέντευξη του Αγουδημου για το καινούργιο πλοίο!!! Έλεγε ότι πλοίο πρώτα θα πάει στη Ρόδο και μετά θα έρθει στο Πειραιά για επισκευές!!! Έτσι ώστε να είναι έτοιμο για δρομολόγηση το Δεκέμβριο!!

1) Πρώτον αυτές δηλώσεις τις είχαμε ξανακούσει για το πρώην Αλκμήνη Α, άρα σαν να μας λέει ότι ξεχάστε και αυτό το πλοίο!!!

2) Πως γίνεται να ετοιμαστεί το πλοίο σε 30-45 ημέρες μέχρι το τέλος του Δεκέμβρη????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλώς Ήρθατε

Η υπευθυνότητα και η αξιοπιστία είναι τα βασικά χαρακτηριστικά που διακρίνουν την πολύχρονη πορεία και τη συνεχή μας εξέλιξη.

Χαράζοντας μία καινούρια πορεία στον κόσμο του ταξιδιού, σας παρουσιάζουμε το στόλο που δημιουργεί τα νέα δεδομένα στο ταξίδι.

O νέος δυναμικός στόλος που σας προσφέρει τις ιδανικότερες συνθήκες και μετατρέπει το ταξίδι σας στην πιο απολαυστική εμπειρία.

Μπαίνουμε λοιπόν σε μία νέα εποχή που το πιο άνετο, ευχάριστο και γρήγορο ταξίδι αποκτά ιδιαίτερο χαρακτήρα. Μία δυναμική εποχή που προβάλλει στον ορίζοντα του κόσμου με το πιο αγαπημένο Ελληνικό χρώμα

Απο το www.gaferries.gr

Link to comment
Share on other sites

Άντε να μάθουμε και 'μεις για πιο στολίδι πήγε!

Αλήθεια, πριν χρόνια δεν είχε ακουστεί ότι θα ναυπηγούσε ;) δύο πλοία?

Μήπως κάποιος θυμάται περισσότερα?

Link to comment
Share on other sites

Πιο συγγεκριμενα το 99 λοιπον και ενω ηταν της μοδας οι νεες ναυπηγησεις ειχε ακουστει για 2 ολοκαινουρια πλοια και αν θυμαμαι καλα θα τα κατασκευαζε στη Σκανδιναβια...Ειχαν ανακοινωθει δε και τα ονοματα τους που ηταν "ΑΝΘΗ ΜΑΡΙΝΑ" το ενα και το αλλο " ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ"...

Την ιδια εκεινη περιοδο ηταν που ακουστηκε και για πρωτη φορα η αγορα του ταχυπλοου για το οποιο αρχικο ονομα ειχε ακουστει το "ΜΙΛΕΝΑΚΙ"...

Φυσικα το "ΜΙΛΕΝΑΚΙ" ηρθε αλλα λογω της συμπραξης τοτε με την MFD ονομαστηκε JETFERRY1 τελικα...

Απο κει και περα δεν θυμαμαι γιατι αλλα ακυρωθηκε η συμφωνια για την κατασκευη τους οποτε εμειναν μονο σε "μακετο" που λεει και ο Σημιτης...

Link to comment
Share on other sites

Και αν θυμαστε , την εποχη που λεει ο Σπυρος , τα ημερολογια της GA FERRIES κατω-κατω , που εγραφαν τα πλοια της , ελεγαν και το ΑΝΘΗ-ΜΑΡΙΝΑ και το ΜΙΛΕΝΑΚΙ..

Θα ψαξω , μηπως υπαρχει , να βρω ημερολογιο απο τοτε (απο πρακτορες της στα δωδεκανησα) και θα το βγαλω φωτο.....

Link to comment
Share on other sites

Στα γραφεία της G.A Ferries έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες για το χριστουγεννιάτικο στολισμό των γραφείων με την επίβλεψη της Κυρίας Ροδανθής!! Καθώς και για να τελειώσουν μια τοιχογραφία του Άγιου Νικολάου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν δεν κάνω λάθος 31/12 αποσύρεται από γραμμές εσωτερικού το ΜΑΡΙΝΑ. Επειδή δεν έχουν ανοίξει ακόμα τα πλάνα και πέρα από την (λογική) αντικατάστασή του απο το ΡΟΔΑΝΘΗ μετά τις γιορτές ο καπτά-Μάκης τι προτίθεται να κάνει? Θα αφήσει τα 12νησα με 2 πλοία (και τον ΝΙΚΟΛΑ)? Με ποιό θα διπλώσει το ΔΗΜΤΡΟΥΛΑ στην γραμμή Ικαριας-Σάμου το καλοκαίρι? Τί λένε οι φίλοι από το μεγάλο λιμάνι που έχουν πρόσβαση στα νέα (και γιατί όχι και στα κουτσομπολιά με την καλή πάντα έννοια)?

Link to comment
Share on other sites

Το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ αν δεν πάρει τις άγονες του Βορείου Αιγαίου δηλαδή μετά το Βαθύ να πηγαίνει Χίο-Μυτιλήνη-Λήμνο-Καβάλα που δεν βλέπω να τις διεκδικεί δεν χρειάζεται να διπλωθεί όπως πέρυσι.

Με Παροναξία και Ικαρία-Σάμο βγάζει 4 δρομολόγια την εβδομάδα άνετα.

Επίσης μην ξεχνάμε την μικρή πιθανότητα να έχουμε κάποια εξέλιξη στο θέμα της 35ετίας πριν το τέλος του χρόνου ή μεσα στον Γενάρη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος 31/12 αποσύρεται από γραμμές εσωτερικού το ΜΑΡΙΝΑ.

Όχι δεν αποσύρεται το Μαρίνα στις 31-12-05 αλλά στις 31-12-06!! Αφού το πλοίο είναι του 1971!! Όποτε του χρόνου το Δεκέμβρη συμπληρώνει τη 35ατια!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα χθεσινά νέα αναφέρουν οτι η πλοιοκτήτρια εταιρία του Poseidon C (μια ΕλληνοΑμερικανοΕυραϊκη κλπ κλπ εταιρία) αγόρασε τα Μιλενα - Νταλιάνα με σκοπό να τα πάει στα Εμιράτα ώς πλωτά ξενοδοχεία!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω για μια ακόμα φορά πως το ΜΙΛΕΝΟΝΤΑΛΙΑΝΟ είναι το 1970. Δεν έχω δει πουθενά να αναφέρεται το 1969.

Ξέρω πως η τρόπιδα τοποθετήθηκε το 69 και πως κανονικά αυτή είναι η χρονολογία απ'όπου ξεκινάμε να μετράμε αλλά μέχρι τώρα από ότι έχω καταλάβει παντού ως έτος ναυπήγησης αναφέρεται το έτος παράδοσης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ποτέ δυνατόν ο Καπετάν-Γάτος να είχε έστω και την παραμικρή υποψία ότι μπορούσε να κερδίσει ένα ακόμα χρόνο και να μην είχε αναποδογυρίσει τον Πειραιά και τα προάστια; Νομίζω ότι αυτό είναι το ισχυρότερο και πειστικότερο επιχείρημα ότι τα καράβια είναι του 1969.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όμως θα σου θέσω ένα ακόμα επιχείρημα: Είναι δυνατόν ο Μάκαρος να βρήκε αγοραστές για τα δύο πλοία και να προτιμήσει να συνεχίσει να τα εκμεταλλεύεται χωρίς να είναι σίγουρος για το αποτέλεσμα; B)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μου ψιθυρίστηκε ότι χάλασε η πώληση των Μιλένα-Νταλιάνα και ο Μάκαρος θα τα ετοιμάσει άμα τη καταργήση της 35ας για εσωτερικές γραμμές και μάλιστα "άγονες". Επειδή δεν μπορώ να την διασταυρώσω ως πληροφορία αν κάποιος φίλος έχει ακούσει κάτι ας με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ανακαλυπτω οτι πολλα ψιθυριζονται για τον καπτα-Μακη τελευταια...Το πιο προσφατο που ακουσα προχτες (αν και προσωπικα δεν νομιζω να ισχυει) εινια η αγορα του Eurostar Roma (πρ.Superfast1) και μαλιστα με το ονομα "ΜΙΛΕΝΑ".

Δεν μιλαω για πηγη απο τις λεγομενες εγκυρες απλα το αναφερω τωρα μιας και ο φιλος Λευτερης ανεφερε τα περι ακυρωσης της πωλησης των ΜΙΛΕΝΑ-ΝΤΑΛΙΑΝΑ και μου ηρθε στο νου αυτη η "πληροφορια" που ξαναλεω ΔΕΝ πρεπει να ισχυει...

Link to comment
Share on other sites

Άγνωσται αι βουλαί του Υψίστου καπτά-Μάκη αν και ο ίδιος το τελευταίο τετράμηνο ισχυρίζεται ότι είναι σε άθλια οικονομική κατάσταση λόγω πετρελαίου και όποιος τον έχει δει από κοντά μπορεί και να τον πιστέψει. Επί της ουσίας, αν και τα καράβια είναι πολύ καλή λύση ιδιαίτερα για άγονες (μετά από επιμελημένο σενιάρισμα, παντού), αλλάη πρωθύστερη επανενεργοποίησή τους μετά από την υποτιθέμενη κατάργηση του ορίου της 35ετίας, προσκρούει σε παραβίαση θεμελιωδών διατάξεων του Δικαίου. Αν είναι έτσι, ας ζητήσει η SAOS να ξαναφέρει πίσω το "Μήλος", η Arkadia το "Σαμίνα" και ο Βεντούρης το "Γεώργιος Express". Η πολυδιαφημιζόμενη (και πιθανότατα ορθή) εφαρμογή της συνθήκης της Στοκχόλμης, θα αρχίζει να θυμίζει τη μοιρασιά του Καραγκιόζη (ένα μου-ένα σου-ένα μου).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Lefteris 68, η διαδικασία της πώλησης τελειώνει με την υπογραφή και των 2 πλευρών στο πωλητήριο, και την ταυτόχρονη καταβολή του τιμήματος.

Κάθε φορά υπάρχει ένα προσύμφωνο (ΜΟΑ), όπου ένας συνήθης όρος λέει ότι η διαδικασία πρέπει να κρατηθεί μυστική.

Δηλαδή, με την δημοσιοποίηση της πώλησης, υπάρχει αμέσως και μη τήρηση των όρων του προσυμφώνου.

Το ερώτημα που έθεσα ήταν ότι, εαν δεν γίνει η πώληση, πως το γνωστό έντυπο θα μαζέψει την είδηση που βιάστηκε να βγάλει?

Φαίνεται ότι υπάρχει καθυστέρηση στην πώληση εάν όχι και ματαίωση της.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...