Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 800
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Γιατί ρε παιδιά τόση απέχθεια στο ΡΟΔΑΝΘΗ; Δεν είμαι δυστυχώς Δψδεκανήσιος αλλά έχω ταξιδέψει 4 φορές με το βαπόρι και οι εντυπώσεις μου (αν εξαιρέσουμε το vibration στην πρύμη) ήταν πολύ καλές. Εσωτερικά και εξωτερικά.

Δεν βέβαια και palace :D αλλά νομίζω ότι μαζί με το ΜΥΤΙΛΗΝΗ διατηρείται αρκετά καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω (συγνωμη δηλαδη) που εχω μπη στο ΡΟΔΑΝΘΗ καμια 40 φορες , sorry αλλα πιστευω οτι δεν αντεχετε.

Το αυτοκινητο στο τελευταιο ταξιδι(μαρτιο) ηταν στο γκαραζ 14 ωρες , και εμενα μου βρομαγε για 3 μερες.

Και τα σαλονια του (ειδικα αυτο που ειναι πισω απο τη ρεσεπσιον ) δεν μπορεις , πλεων να κατσεις(μποχα και καναπεδες σαραβαλα).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθει είναι ότι και το δικό μου το αμάξι σκυλοβρώμαγε για αρκετο διαστημα έπειτα από ταξίδι με το ΡΟΔΑΝΘΗ.Αλλά εντάξει εγώ πρόσφατα που ταξίδεψα τον Μάρτιο δεν μπορώ να πω όρτι μου άφησε ασχημες εντυπώσεις.

Εχω ταξιδέψει και με πολύ χειρότερα.

Το ΜΑΡΙΝΑ κοπάνάει πολύ στην θάλασσα και δεν μου αρέσουν οι υπερβολικές του υπερκατασκευές.Κατα τα άλλα καλά διατηρειται στα 33 του.

Το ΡΟΜΙΛΝΤΑ μπορεί να έχει χίλια δυο κακά αλλά το ταξίδεμά του λίγα βαπόρια στην ακτοπλοία το έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, αν έχεις ταξιδέψει 40 φορές φυσικό είναι να μη το πας γιατί απλά ίσως να το έχεις "βαρεθεί". Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι το πλοίο είναι για πέταμα. Άλλωστε είναι χρόνια αδιάκοπος εργάτης τόσο των Δωδεκανήσων όσο και άλλων νησιών και γενικότερα νομίζω ότι έχει πολύ περισσότερους φίλους παρά εχθρούς. Επίσης πχ το ΡΟΔΟΣ (μέχρι που σταμάτησε) ήταν σε άθλια κατάσταση και το ΡΟΔΑΝΘΗ μπροστά του ήταν κρουαζιερόπλοιο (δεν μιλάω για το ταξίδεμα). Παρ'όλα αυτά άκουγα κάποιους τύπους την ώρα που ταξίδευα να λένε ότι είναι το καλύτερο της γραμμής. Τι να πεις;

Εντάξει γούστα και αντιλείψεις είναι αυτά, δεν αξίζει να αντιδικούμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ΡΟΔΟΣ εγινε ετσι οπως εγινε γιατι το παρατησανε !.

Για το ΡΟΔΑΝΘΗ δεν νομιζω να ισχυει το ιδιο και οι φιλοι του νομιζω οτι ειναι ασπονδη και απο αναγκη.

Βλεπε BLUE STAR (οπου τουλαχιστον παει) ,

Και γενικοτερα ο κοσμος πρωτου ταξιδευσει , παντα τα βαζει με τη τυχη του που δε βρηκε εισιτηριο με BLUE STAR .Οσο αναφορα τα νησια που δε παει ,

οι ΚΑΛΥΜΝΟΙ πανε ΚΩ και φευγουν με ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ Η BLUE STAR , οι ΛΕΡΙΟΙ φευγουν ΠΕΜΠΤΗ και ΚΥΡΙΑΚΗ με το παραπανω και ουτο καθ΄εξης .

Αρα το αγαπαν κατ αναγκη .

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχε ξεκινηση το ΡΟΔΑΝΘΗ πηγαινε ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ-ΚΡΗΤΗ-ΡΟΔΟ και επιστροφη.

Με τα χρονακια που εχει στη πλατη , και τις απιστευτες αγονες που κανει (μεσα εξω σε χχχχχ λιμανια :P ) τα εχει παιξει , με πρωτο λιμανι τη ΠΑΤΜΟ να κανει 10 ωρες :o , μου θυμιζει τα 2 τελευταια χρονια του ΙΑΛΥΣΟΣ :o:P .

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειχε ξεκινηση το ΡΟΔΑΝΘΗ πηγαινε ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ-ΚΡΗΤΗ-ΡΟΔΟ και επιστροφη.

Με τα χρονακια που εχει στη πλατη , και τις απιστευτες αγονες που κανει (μεσα εξω σε χχχχχ λιμανια :P ) τα εχει παιξει , με πρωτο λιμανι τη ΠΑΤΜΟ να κανει 10 ωρες :o , μου θυμιζει τα 2 τελευταια χρονια του ΙΑΛΥΣΟΣ :o:P .

Ekeis dikio, kai ego 8imame 8 ores na kaneis Peiraia - Patmo me Kamiros ton 1993! Omos, tora pou Evropaikh Koinothita ekei stelni ena warning stin ellada gia ton 30/35 xronia age limit, mallon ena etaria bori na vali kapia lefta se pia palia karavia, malon na allazoun mikanies (os ekane NEL me to Sappho kai MLL me ton Agios Andreas), th lete?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είπε κανείς ότι θέλει εισιτήρια.Το γκαραζ θέλει να γεμίσει κι από εκεί και πέρα ότι επιβάτες βάλει μέσα δεν τον νοιάζει.

Τα βαπόρια του τα έχει κάνει σχεδόν ro /ro.

Μείωσε την ταχύτητα μείωσε τα πρωτόκολλα τα χειμερινά μείωσε την σύνθεση του πληρώματος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

SILESIA λοιπόν.Ωραίο καραβάκι, σε μέγεθος καλό για τα λιμάνια της άγονης, ταχύτητα καλή (16,5 με τον κόφτη :eek: ), αλλά για Αγούδημο μικρό σε χωρητικότητα επιβατών (κάτα fakta 984).Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν έχει και ελεύθερους χώρους να χτίσουμε καμμιά καμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

Μα ούτως ή άλλως το χειμερινό πρωτόκολο το έχει κατεβάσει σε όλα του τα βαπόρια.

Εδω κοτζάμ ΡΟΔΑΝΘΗ και χειμερινό έχει 650. :eek:

Για το θερινό βλέπουμε όλο και κάπου θα βρει χώρο να προσθέσει κανα ντεκ. :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες έπεσε στα χέρια μου ένας ισολογισμός της G.A. Ferries, και αν κατάλαβα καλά (δεν είμαι και πολύ σχετικός με τους ισολογισμούς) για το έτος 2004, η εταιρεία είχε κέρδη περίπου 70.000€!!! Καθώς και η εταιρεία του ΚΑΣΟΣ Ν.Ε (Μαρινα) είχε κέρδη 200.000€!!! και θα δοθεί μέρισμα. Ενώ η εταιρεία ΙΟΝΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ Ν.Ε (ΤΖΕΤ FERRY 1) πρέπει να αποπληρώσει δάνειο γύρω στα 5.500.000€, θα πληρωθούν από τις άλλες εταιρείες του ομίλου!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν έλκεγε ο καπτα Μάκης ότι τα ταχύπλοα είνααι καταστροφή κάτι ήξερε.

Την νύφη για το ΤΖΕΤΦΕΡΡΥ 1 θα την πληρώσουν τα άλλα που αγωνίζονται όλο τον χειμώνα.Κάτι σαν την ΝΕΛ με τους ΑΙΟΛΟΥΣ που τις αμαρτίες τους τις πληρώνουν τα ΘΕΟΦΙΛΟΣ-ΜΥΤΙΛΗΝΗ-ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά γίνεται να μην υπάρχει καμπίνα παρά μόνο δίκλινη εξωτερική α' θέσης στο ΡΟΔΑΝΘΗ για Νίσυρο 22/7? Υπάρχει περίπτωση να είναι κλεισμένες από πρακτορεία και να βρω αργότερα? Πάντως στην G.A. αυτά μου είπαν. Δεν νομίζω να δώσω 100 ευρώ το άτομο για να ταξιδέψω!..Ευτυχώς στο γυρισμό έχουν 30% έκπτωση :D

Link to comment
Share on other sites

Πιθανο ειναι ! Τοσα λιμανια ΔΩΔ/ΣΑ με ΚΥΚΛΑΔΕΣ μπρος , ολοι θελουν καμπινα !!!

ΛΥΣΕΙΣ

Α)Γιατι δεν περνης τηλ. το πρακτορειο της ΝΙΣΥΡΟΥ (Γιωργο νομιζω τον λενε) να στα κανονιση , θα βγαλει και στο πηγενε και στο ελα και σου τα στελνει ταχυδρομικος τα εισητηρια.

Β)Πας με το BS 2 στην ΚΩ , καθεσε μεχρι το πρωι και φευγεις απο ΚΩ για ΝΙΣΥΡΟ η με το ΡΟΔΑΝΘΗ η με κανα εκδρομικο. (προυποθεση να μην εχεις αμαξι-θα σου παει ακριβα το μαλι)

Γ)Αν θελεις παλι σου στελνω με προσωπικο μηνημα ενα πρακτορειο στον Ν.Κοσμο που βγαζω εγω τα εισητηρια μου να τους παρεις τηλ να δεις αν εχει καβατζα κανα εισητηριο.

Πες μου αν θελεις να σου δωσω στοιχεια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, πήρα ένα πρακτορείο κοντά μου που συνήθως παίρνω τα εισητήρια και είχε ελεύθερες 6 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ 4κλινες καμπίνες και έκλεισα! Ευτυχώς!

Ευχαριστώ πάντως Κάλυμνε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε μια απότ τις πιο ένδοξες μέρες της εταιρίας μια ερώτηση για την Αδριατική...

Γιατί στα έντυπα που υπάρχουν τα δρομολόγια των πλοίων προς Ιταλία, εκτός του ότι είναι ουσιαστικά προσαρμογή των παλιών εντύπων της ΕΛΜΕΣ, μαζί με το σήμα της GAνα υπάρχει και το σήμα της ΕΛΜΕΣ. Αυτή η εταιρία τελικά υπάρχη ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εδω εχουμε να κανουμε με μια προσπαθεια της GA να οικειοποιηθει οποιο καλο ονομα και πρεστιζ ειχε απομεινει στην ΕΛΜΕΣ η οποια υφισταται σαν εταιρεια αλλα μαλλον δυστυχως ειδαμε και την τελευταια της αξιοπρεπη δραση.

Link to comment
Share on other sites

Γνωστο εδω και 3 χρονια στο site του ΠΑΛΑΙΟΛΟΓΟΥ , τα δρομολογια της GA με το ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ως νεο πλοιο και δρομολογια απο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ και ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ , εδω , ρε συ ΝΗΡΕΑ , διαφημιζουν οτι εχουν site το οποιο ποτε δε εχει δουλεψει !!!! Τι ψαχνεις να βρεις ..... FAST TRΙP και swiming pool.....

Δε μας χ.. :eek: εις ρε Ντ............ :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...