Jump to content
Shipfriends

Super Jet (IMO 9121077)


Recommended Posts

  • Replies 465
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...

Απο Παρο προς Ηρακλειο που προκειτε να παω την Τεταρτη με το SUPERJET δεν υπηρχαν θεσεις και αναγκαστικα να βγαλω εισητιριο με το B.S.PAROS για Σαντορινη και απο κει με το SUPERJET για Ηρακλειο...

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη καλύτερα που δεν βρήκες με το Superjet από Πάρο γιατί κατά πάσα πιθανότητα θα το έχανες το πλοίο.Σε ενημέρωσε κανείς ότι στην Πάρο δεν πάει στην Παροικιά αλλά στο Πίσω Λιβάδι?

Link to comment
Share on other sites

??????????????????? Οχι βεβαια :D , και θα το εχανα 100 % και μετα ποιος θα με ακουγε :D ..

Τελικα ειμαι τυχερος μεσα στην ατυχια μου απο οτι φαινετε :D

Υ/Γ Στη Σαντορινη δενει στον Αθηνιο η πουθενα αλλου , να ξερω μην το χασω απο κει τελικα

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω καλά??? Στο Πίσω Λιβάδι???

Πρωτότυπο! Γιατί πιάνει εκεί?

Το παίρνει κανένας? Αν δε κάνω λάθος είναι ανατολικά της Νάουσας έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει για να κερδίζει χρόνο και να μπορεί να τηρεί το δεκάωρο. Όσο για κόσμο μόνο κάτι γκρουπάκια από Μύκονο.Σημειωτέον όταν ανεβαίνει από Κρήτη δενσταματάει Πάρο αλλά μονο Σαντορίνη - Ίο-Νάξο-Μύκονο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα και μενα μου εκανε εντυπωση , το μονο λογικο (βαση του προγραμματος του) ειναι οτι το πισω λιβαδι ειναι κοντυνοτερα στη Ιο .....

Φευγει απο Μυκονο-Ναξο-Παρο-Ιο-Θηρα-Ηρακλειο αρα λογικα ειναι κοντινοτερα και απο Ναξο προς Πισω λιβαδι και σιγουρα απο πισω στη Ιο

Αλλα γιατι δεν το λενε ........

Link to comment
Share on other sites

Κυριοι για σας , επεστρεψα στη βαση μου

Το SuperJet μου φανηκε παραμελειμενο αρκετα , τα καθισματα του παλαια στα πατωματα η μοκετα του φαγωμενη , το ταξιδεμα του οχι τοσο καλο για οσους πειραζει η θαλλασα , απο Σαντορινη Ηρακλειο 2.15 ωρες με καλο καιρο αλλα και φουσκοθαλλασια , τα σακουλακια για εκενωση :rolleyes: ειχαν την τιμητικη τους....

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το openseas την Παρασκευή το πλοίο είχε αναχώρηση από Πειραιά στις 18:30 για Μήλο, Φολέγανδρο, Ίο, Σαντορίνη (και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο...). Σύμφωνα με το AIS όλη την Παρασκευή αλλά και το Σάββατο μέχρι το μεσημέρι ήταν δεμένο στη γνωστή του θέση μέσα στο λιμάνι. Ή κάποιο από τα 2 site μπάζει νερά ή δεν είχαμε κίνηση ή κάποιο άλλο site βαρέθηκε να μας ενημερώσει για πιθανή βλάβη:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή είχε απαγορευτικό για το εν λόγω πλοίο , ενώ το Σάββατο απέπλευσε στις 19.00 για Μήλο-Φολέγανδρο-Ίο και έμεινε εκεί λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών.Επίσης και σήμερα ακυρώθηκε για τον ίδιο λόγο η επιστροφή του από Θήρα-Ιο-Φολέγανδρο-Μήλο-Πειραιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Να και το Superjet στη Μύκονο στις 26/6. Πολύ περίεργο είχα πολλά χρόνια να δώ ταχύπλοο να περνάει από μέσα. Και το έκανε και το SuperJet και το Seajet. Το FC4 περνούσε απ'έξω έστω και με τα 7άρια. Σε αυτή την ξέρα(?) είχε χτυπήσει πρίν χρόνια ένα δελφίνι. Είναι αρκετά επικίνδυνο το εν λόγω πέρασμα για όσους ξέρουν,,,και τα βάθη είναι μικρά. ;) !! Και στο πέρασμα του πήγαινε με Max 20μίλια και έκανε τραμπάλα. Πραγματικά λυπάμαι τους επιβάτες.

post-27-128326958308_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Τελικα απ οτι βλεπω με βαση τα πραγματικα του ωραρια (οχι αυτα που ανακοινωνει η εταιρια), το ΣΟΥΠΕΡΤΖΕΤ πρεπει να ταξιδευει γυρω στα 32 μιλια κ μονο οταν εχει κατω απο 7 μποφωρ.Σωστα?Θελω να παω Καταπολα αλλα μαλλον θα προτιμησω το ΠΑΝΑΓΙΑ ΠΑΡΟΥ απο λαυριο.Τα ΜΠΛΟυ ειναι ολα κλειστα.Για το ΣΟΥΠΕΡΤΖΕΤ εχω ακουσει τα χειροτερα.Και στα ωραρια κ στο ταξιδεμα.Απορω πως αυτο ειναι αδερφακι του ΣΙ ΤΖΕΤ 2.:eek:

Link to comment
Share on other sites

To Superjet (ex Sea Jet1) ine outos i allos pio argo apo to aderfaki tou Sea jet2. Se afto na prosthesume oti ine idi 10 eton taxyploo, alla vevea min ksexname oti to Sea Jet2 anike se allou epipedu eteria apo afti stin opia aniki gia perisotero kero to Superjet me oti afto sinepagete se sintirisis klp.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς να προσθέσω ότι ακόμα και την εποχή που το πλοίο ανήκε στην Blue Star είχε πάλι μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα με το αδερφάκι του.Ίσως όχι τόση αλλά είχε.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Να και το Superjet στη Μύκονο στις 26/6. Πολύ περίεργο είχα πολλά χρόνια να δώ ταχύπλοο να περνάει από μέσα. Και το έκανε και το SuperJet και το Seajet. Το FC4 περνούσε απ'έξω έστω και με τα 7άρια. Σε αυτή την ξέρα(?) είχε χτυπήσει πρίν χρόνια ένα δελφίνι. Είναι αρκετά επικίνδυνο το εν λόγω πέρασμα για όσους ξέρουν,,,και τα βάθη είναι μικρά. :P !! Και στο πέρασμα του πήγαινε με Max 20μίλια και έκανε τραμπάλα. Πραγματικά λυπάμαι τους επιβάτες.

Αναμεσα απο το νησακι του Μπαου και το Καβουρονησι περνανε ολα τα μικρα της γραμμης της Δηλου αλλα και τα μικρα τουριστικα απο τα αλλα νησια. Το βαθος στη μεση ειναι 5 μετρα και μειωνεται προς τις ακρες. Βολευει πολυ γιατι γλυτωνουν θαλασσα ζωντανη με το βορια. Το ΔΕΛΦΙΝΙ 16 επεσε στο καβουρονησι τον Αυγουστο του 93 για αλλο λογο, αλλα το να περασεις απο μεσα δεν ειναι ουτε πολυ ευκολο ουτε πολυ δυσκολο. Τη νυχτα θελει προσοχη γιατι δεν εχει φαναρι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μηχανολόγικό πρόβλημα που υπέστει κατά τον πλου από Θήρα για Ρέθυμνο το Σαββατο το απόγευμα.Ανέβηκε σήμερα δεξαμενή και προβλέπετε να επιστρέψει κατά την Τετάρτη στα δρομολόγια του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια ερώτηση το Superjet τις τελευταίες ημέρες εκτελεί δρομολόγια μόνο από Πειραιά για Σύρο Τήνο Μύκονο ή και από αλλά λιμάνια (Κρήτη ή Ραφήνα για Κυκλάδες). Γιατί το βλέπω συχνά στο Πειραιά μετά το χάνω για κάποιες ημέρες και μετά ξανά εμφανίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...