Jump to content
Shipfriends

Λισσός (IMO 7220269)


Recommended Posts

Ευχαριστούμε Νομικέ που το μοιραστήκατε μαζί μας. Αισθητικά δεν είναι και τόσο χάλια εσωτερικά, σαν ένα τυπικό πλοίο της εποχής είναι. Αλλά γιατί τα βαρελάκια στο 1:20 είναι τόσο χύμα; Μάλλον λόγω του δεξαμενισμού, αλλά ο οποιοσδήποτε θα σκόνταφτε.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 532
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το Λισσός δε το είχα ταξιδέψει.Όμως από το συγκεκριμένο βίντεο αλλά και από άλλες αναφορές είχε ένα εντυπωσιακό ξενοδοχείο για την εποχή του.Ιδιαίτερα βλέποντας το κεντρικό κλιμακοστάσιο να εκτείνεται σε 5 ντεκ με παραπέμπει σε κρουαζιερόπλοιο.Παρά την ιδιαίτερη ασχήμια του εξωτερικά, εσωτερικά ήταν βαπόραρος. Καραβολατρικά,είχε πλωριό μπαλκόνι,και πολλά καταστρώματα και πολλές περατζάδες. Αν δεν είχε το περιστερώνα στη πρύμνη θα μιλάγαμε για ένα άλλο πλοίο.

Εδώ έχουμε το deckplan του.Και με το βίντεο που παρέθεσα μπορεί κανείς να περιηγηθεί στο εντυπωσιακό αυτό πλοίο.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καράβαρος, κυρίως εσωτερικά, τι να λέμε τώρα...

Να είστε καλά όλοι οι συμφορουμίτες που με τα λεγόμενά σας και τις φωτογραφίες σας το θυμόμαστε!

Μικρή αναδρομή στο παρελθόν - προσοχή, ακολουθεί μακροσκελές κείμενο -  και να πω ότι το είχα ταξιδέψει αρκετές φορές, με πρώτη κάποια Χριστούγεννα όταν ερχόταν από την Πάτρα να κάνει λίγες ημέρες κάποιες σκάντζες στα "κανονικά" πλοία της γραμμής των Χανίων.

Είχε και πολύ καλή χριστουγεννιάτικη διακόσμηση, με ένα τεράστιο δέντρο στολισμένο δίπλα στην εκκλησία και εκτεινόμενο έως το πάνω ντεκ του κεντρικού κλιμακοστασίου, όπου μπορούσες να μπεις στο μπαρ. 

Είχε κάνει εντύπωση και στον Πειραιά και στα Χανιά. Τα μεγάλα κίτρινα φουγάρα του είχαν προχωρημένο σχεδιασμό για τα δεδομένα της εποχής, και, για εμάς τους καραβολάτρες, το μπροστινό μπαλκονάκι του κάτω από τη γέφυρα ήταν όλα τα λεφτά.

Άπλετο εσωτερικό, καταστρωματάρες, πεντακάθαρο, ποικιλία καμπινών, σαλόνια, εστιατόριο, self-service, σε μια εποχή που η ΑΝΕΚ ήταν όντως μια κραταιά εταιρεία και, τολμώ να πω, πρωτοπόρος στις αγορές πλοίων από Ιαπωνία. Ήταν ένα υποδειγματικό night-ferry.

Ήμουν και πιο μικρός τότε, τρίτη γυμνασίου ή πρώτη λυκείου δεν θυμάμαι ακριβώς, και πραγματικά είχα ευχαριστηθεί το ταξίδι μαζί του. Το θρυλικό Άπτερα έκτοτε μου φαινόταν πολύ μικρό και ολίγον ... καταθλιπτικό.

Μετά πέρασαν τα χρόνια και το Λισσός είχε πλέον μονιμοποιηθεί στη γραμμή. Αρκετά ταξίδια και τότε, ιδίως καλοκαίρια, μια και υπάρχουν κοντινοί συγγενείς στα Χανιά.

Κάθε καλοκαιρινό ταξίδι μαζί του ήταν απόλαυση. Η αναχώρηση από τον Πειραιά χαζεύοντας από το πλωριό μπαλκόνι τη θέα, με τα χρώματα του δειλινού είναι μια εικόνα που πάντα κρατώ στη μνήμη μου. Πολύ καλό το φαγητό στο self-service, το οποίο εξυπηρετούσε πολύ κόσμο με χαρακτηριστική άνεση. Όταν δεν είχα καμπίνα, το πρωί που πλησιάζαμε στη Σούδα, πήγαινα ξανά με το χάραμα στο πλωριό μπαλκόνι για την άφιξη, πολύ όμορφη καραβολατρική εμπειρία!

Μετά από λίγα χρόνια, η τύχη τα έφερε και μια φορά να ταξιδέψω πάλι για τα Χανιά, για επαγγελματικούς λόγους, και να έχω την τιμή να δειπνήσω με τον τότε πλοίαρχό του, αείμνηστο Λευτέρη Δημοτάκη. Ήταν την περίοδο που η ΑΝΕΚ είχε φέρει τα Κρήτη Ι και ΙΙ και τα μετασκεύαζε στον Πέραμα, μακριά από τη φρενίτιδα των νεότευκτων του ανταγωνισμού και πριν προχωρήσει στη ναυπήγηση των δικών της νεότευκτων. 

Στο τραπέζι τότε ήταν και αρκετά στελέχη της εταιρείας και μια κυρία, της οποίας το όνομα δεν θυμάμαι, αλλά είχε σημαντική διοικητική θέση, και υποστήριζε ότι η αγορά των δυο πλοίων θα αποδειχθεί πολύ επιτυχημένη, γιατί το κόστος αγοράς και μετασκευής τους ήταν πολύ καλό και θα έφερναν πολλά χρήματα στο ταμείο της ΑΝΕΚ. Νομίζω ότι δικαιώθηκε πλήρως στην πρόβλεψη της. Είχε εκφράσει τότε και την άποψη ότι ενδεχομένως να μην χρειαζόταν και η ΑΝΕΚ να ναυπηγήσει νεότευκτα, το θεωρούσε ίσως υπερβολικό, αλλά οι εξελίξεις είχαν ήδη δρομολογηθεί.

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί στο φόρουμ μας, δεν είχα το χρόνο και να το ψάξω, αλλά πλοίαρχος στο Λισσός είχε διατελέσει και ο αείμνηστος Στέφανος Παραδείσης και, αν θυμάμαι καλά, πρέπει να ήταν και το πρώτο του πλοίο στην ΑΝΕΚ, μετά τη μεταγραφή του από την πολύπαθη ΔΑΝΕ.

Τέλος πάντων, όπως έχω πει και αλλού, τα πλοία τα κάνουν οι άνθρωποι και οι ιστορίες τους μέσα σε αυτά.

Για αυτό και μου αρέσει που είμαι μέλος του Shipfriends, γιατί πάντα κάτι θα πούμε για να θυμηθούμε ιστορίες και ανθρώπους που βρέθηκαν στο διάβα μας.

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, αλλά προειδοποίησα εγκαίρως...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
4 hours ago, ΒΙΚΤΩΡ ΧΙΩΤΗΣ said:

FERRY HAMANASU

Επιβατηγό/οχηματαγωγό
Shin Nihonkai Ferry,Otaru

Koyo Dockyard,Mihara 1972
9875 grt  162.03x26.42x6.50 m

2 Pielstick 14922 kw  21.0 kn

1173 επιβάτες  556 ΙΧ
Γραμμή  Οtaru-Tsuruga-Maizaru

1987 Πώληση ΑΝΕΚ,όνομα ΛΙΣΣΟΣ

1987/04 Αναχώρηση από Oνομίτσι μέσω Τζέντα γιά Ελλάδα
Πηγή Frank Heine   Μετασκευαζόμενο στο Πέραμα φαίνονται το ΛΑΤΩ κ το ΑΡΚΑΔΙΑ του Πριόβολου

lissos_1972_6.jpg

Και στο topic του πλοίου ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να κάνω μια ερώτηση που σε πολλούς μπορεί να φανεί χαζή αλλά εγώ μπερδεύτηκα. Τα μεγάλα φουγάρα δεν ήταν διακοσμητικά, υποτίθεται, και οι απολήξεις των μηχανών έβγαιναν από τα μικρά? Εδώ στις φωτογραφίες, ειδικά στην δεύτερη, πως και καπνίζουν και τα μεγάλα και τα μικρά? 

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγάλα καπνιζαν στις μανούβρες και εν πλοω(μαλλον ηταν για τις κυριες). Τα μικρά καπνιζαν και όταν ήταν δεμένο, οπότε υποθέτω ήταν για ηλεκτρομηχανες και διάφορα άλλα βοηθητικά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...