Jump to content
Shipfriends

Hellenic Highspeed (IMO 9141845)


Neptune

Recommended Posts

Neptune said:
Δε ξερω αν αληθευει η παραπανω φημη. Μαλλον μιλαμε για σπασμενο τηλεφωνο. Γιατι εγω ακουσα οτι απο Ισπανια αγορασε ταχυπλοα η HSW. :confused:

Αλλα ειχε πολυ αερα, δεν ειχα και καλο σημα, τα ισπανικα τα χω παρατησει και πολλα χρονια.. :rolleyes: Δε ξερω τι να πρωτοπιστεψω απο τα πολλα απιστευτα που ακουω.

Αλλη μια επιβεβαιωση για το αγαπητο μας φορουμ. Παρακαλω οποιος μας αντιγραψει να βαλει τουλαχιστον την πηγη μη με πιασει το κακο μου :P

Αυτο ειναι το νεο ταχυπλοο που μαλλον εχει κλεισει η HSW.

Ειναι βαμμενο και στα χρωματα της οπως βλεπω στο Σουηδο οποτε δε θελει και πολυ δουλεια. Παντως ας μη χαιρομαστε μια και η εταιρια εχει σκοπο αρχικα να το ναυλωσει στο εξωτερικο οποτε ισως δεν το δουμε εδω συντομα. Αδερφακι των καινουριων Speedrunner με μια διαφορα στο φουγαρο απ οτι βλεπω με μια πρωτη ματια. Αντε καλοριζικο

______________________________________

(1997, ex-Superseacat Two, Viking, Hellenic Wind)

Edited by Nick the Greek
xtra tag
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 752
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μαγος εισαι ?? :D

Οι φημες λενε οτι θα το παραλαβει η HSW και ισως μεινει Αζορες για 2 τουλαχιστον σεζον. ;) Ευτυχως η HSW ξερει απο ταχυπλοα οποτε πονταρω οτι θα του κανει ενα καλο μαζεμα που λογικα με οσα εχουμε μαθει τελευταια γι αυτο του χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο αναμενεται να παραδοθει εντος του Σεπτεμβριου και να κανει την επισκευη που λεω παραπανω πιθανοτατα σε καποιο ναυπηγειο της Πορτογαλιας.

Edited by c3po
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μεχρι το τελος της εβδομαδας το πλοιο θα εχει παραδοθει στη νεα του εταιρια. Σημερα σταματανε τα διπλα δρομολογια των ταχυπλοων οποτε περισσευει αρκετος κοσμος για να παει στην παραλαβη του πλοιου.

Το ονομα του πιθανοτατα θα εχει πρωτο συνθετικο το Χελλενικ με πιθανοτερο το Hellenic Wind. Αλλα μην το δεσετε και κομπο :D

Link to comment
Share on other sites

Αλλα μην το δεσετε και κομπο :D

Τιποτα δεν ειναι δεδομενο μεχρι να γινει. Και οι προβλεψεις (ακομα και οι δικες μου :P) ειναι για να πεφτουν εξω.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με το παγκοσμιου ληψης AIS που μου εκανε δωρο η ΝΑΣΑ το πλοιο ταξιδευει με 28,5-29 κομβους τις τελευταιες μερες. Λογικα εχει ακομα περιθωρια αν υποθεσουμε οτι οι μηχανες ειναι σε καλη κατασταση κι τα αδερφακια του στην Ελλαδα πανε σταθερα και χαλαρα πανω απο 30-31 ;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ας μη χαιρομαστε μια και η εταιρια εχει σκοπο αρχικα να το ναυλωσει στο εξωτερικο οποτε ισως δεν το δουμε εδω συντομα.

Αυτο δηλαδη δε μας κανει για πιθανη δρομολογηση?

Link to comment
Share on other sites

To ταχυπλοο ειχε-εχει ναυλωθει στην ιδια εταιρια που εχει το ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ(sorry αν το εχουμε ξαναπει:o)Εδω εχει καποιες φωτο του.Τωρα για να μην μπορει να το βρει το ais μαλλον στις ΑΖΟΡΕΣ πρεπει να ειναι(i guess)

Link to comment
Share on other sites

Το ονομα του πιθανοτατα θα εχει πρωτο συνθετικο το Χελλενικ με πιθανοτερο το Hellenic Wind. Αλλα μην το δεσετε και κομπο :D

Ωραίο όνομα θα ήταν αλλά νομίζω ότι θα έχει αντιρρήσεις η Vodafone!! Μιας και η WIND είναι ανταγωνίστρια εταιρεία!!:D;):P

Link to comment
Share on other sites

Τωρα για να μην μπορει να το βρει το ais μαλλον στις ΑΖΟΡΕΣ πρεπει να ειναι(i guess)

Μαγος εισαι? Τις τελευταιες μερες στο aislive.com το πετυχαινω να πηγαινοερχεται στο νησακι Sao Miguel στις Αζορες. Παντως εκει δεν ειναι παιξε γελασε. 965 μιλια απο το Γιβραλταρ δε θα το ελεγα ακτοπλοια μαλλον σε ωκεανοπλοια μου κανει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εάν μέν είναι 965 μίλια από το Γιβραλτάρ "πρός τά μέσα" (δηλ.Μεσόγειο),πάλι ακτοπλοϊα θεωρείται.

Αν είναι "πρός τά έξω" (δηλ.στόν Ατλαντικό),θά πρέπη να έχη μεγάλη κατανάλωση σέ εμετοσακκούλες :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννω οτι κανει δρομολογια αποστασης 965 μιλιων. (Ομορφα θα ηταν χωρις καμπινες ε?) Ειπα οτι η αποσταση του Νησιου απο το Γιβραλταρ ειναι τοσο. Η μεγαλυτερη αποσταση που διανυει κατα το δρομολογιο του πρεπει να ειναι περιπου 160-170 μιλια. Δεν εχω παει εκει ουτε ξερω σε πια νησια πιανει το βαπορι και με τι δρομολογια για να σας πω ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την Allied Shipbroking η Hellenic SeaWays προχώρησε στην αγορά του ταχύπλοου ro -ro Viking κατασκευής 1997.

Ως τιμή αγοράς του πλοίου από την ακτοπλοϊκή εταιρεία αναφέρονται τα 7,5 εκατ. δολάρια. Το πλοίο, όπως έχει γίνει γνωστό από στελέχη της HSW, θα ενισχύσει τον στόλο της στις γραμμές των Κυκλάδων.

πηγη imerissia.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκεί που παρακολουθούσα τα debate και ετοίμαζα τα exit polls για τις εκλογές, έπεσε στα χεριά μου ένα ψηφοδέλτιο, που έλεγε ότι μετά τις εκλογές μας το Viking θα σταματήσει τα δρομολόγια του στις Αζόρες και θα πάρει το δρόμο για την Ελλάδα(??)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...