Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Και φυσικά το μέσο που μπαζώνεται η θάλασσα δεν είναι χώμα, αλλά κάτι άλλο, μαντέψτε τι, αλλά μην το μυρίσετε!:D
Δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο. Δεν υπάρχει περίπτωση να μπαζώνεται με χωματάκι "μυρωδάτο" :D , να πέφτει λιγουλάκι στη θάλασσα...μπορεί, αλλά όχι να μπαζώνεται κανονικά. Γιατί τότε θα μας έσερναν αλυσοδεμένους στα δικαστήρια των Βρυξελλών.

Βέβαια, εάν δεν δοθεί λύση στη διάθεση της λυματολάσπης...θα αρχίσει και αυτή από μόνη της να ξεχειλίζει και να μπαζώνει...την πεντακάθαρη :D πλέον θάλασσα του Σαρωνικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τώρα που τελείωσε το καλοκαίρι, πέρασαν οι εκλογές, μας τελείωσαν οι κλειστές νάιλον τέντες:( :( !! Στην Ακτή Τζελεπη που είχε τρεις εξαφανίστηκαν από τη θέση τους. Όπως και στον Άγιο Σπυρίδωνα που είχε δυο!!

Link to comment
Share on other sites

Θα χει πλακα τωρα να βγαλουνε και την πεζογεφυρα!!:(

Οι τεντες γιατι βγηκαν ομως? Το χειμωμα δεν εχει καιρικα φαινομενα? Δηλαδη το καλοκαιρι να μην πεσει απο τη ζεστη ο κοσμος, το χειμωνα μπορουν ελευθερα να ψοφησουν απο το κρυο...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μήπως, γνωρίζει κάποιος τι πρόκειται να γίνει με τα κτήρια του ΟΛΠ στην Ηετιώνια?

Επίσης, δεν είναι καιρός να αποκαθηλωθούν, επιτέλους, οι φωτογραφίες/προσόψεις από τα κτήρια? Ε, νισαφι πιά...πάνε για τον 3ο χρόνο...και όσο νάναι τις έφαγε ο ήλιος και η υγρασία.

Άσε που είναι και παρωχημένες θεματικά...ενώ και καλλιτεχνικά δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο...εάν εξαιρέσεις την υπέροχη φωτογραφία του Μπεχράκη με τις ιέρειες στην Ολυμπία.

Link to comment
Share on other sites

...Συμφωνώ και επαυξάνω: προτείνω, λοιπόν, να στηθούν πολυβολεία επανδρωμένα με άνδρες του ΛΣ πάνω στη γέφυρα και να πυροβολούν όποιον τολμάει να αδιαφορεί για τον Νέον Παρθενώνα του Πειραιά. :rolleyes:

Λοιπόν, δεν χρειάζονται πολυβόλα και RPGs. Παρατήρησα σήμερα ότι το σιδερένιο κιγκλίδωμα που είναι πακτωμένο σε τσιμεντένια βάση μεταφέρθηκε εσωτερικά των εισόδων (κυλόμενες σκάλες, ανελκυστήρες, κλιμακοστάσια) της γέφυρας και προστέθηκε αυτόματη συρόμενη πόρτα (σιδεριά), ώστε οι εξερχόμενοι του λιμένος να κατευθύνονται υποχρεωτικά προς τη γέφυρα (δηλαδή καταργείται η πιθανότητα εξόδου στο πεζοδρόμιο της Ακτής Ποσειδώνος), αλλά και όταν απαιτείται (:() να κλείνουν οι είσοδοι/έξοδοι της γέφυρας, ούτως ώστε να μπορεί η πρόσβαση στο λιμάνι να αποκλεισθεί αν απαιτηθεί. Για τους επί της Ακτής Ποσειδώνος πεζούς η κίνηση κανονικά μέσω φαναριών. Ταυτόχρονα καταργείται ουσιαστικά η δυνατότητα των ταξί να σταθμεύουν στη λεωφορειολωρίδα προς άγραν πελατών, εφόσον οι τελευταίοι μόνο να ανεβούν στη γέφυρα και να πάνε προς ηλεκτρικό μπορούν πλέον. (Ίσως και να αποφευχθεί έτσι εν μέρει ο στραγγαλισμός της Ακτής Ποσειδώνος απόγευμα-βράδυ, άμα τη αφίξει BS & HighSpeeds).

ΥΓ. Μήπως το έκανα δύσκολο? :confused:

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Μήπως το έκανα δύσκολο? :rolleyes:

Για να πω την αμαρτία μου το διάβασα 5-6 φορές για να καταλάβω :(

...οι τελευταίοι μόνο να ανεβούν στη γέφυρα και να πάνε προς ηλεκτρικό μπορούν πλέον.

Μπερδεύτικα. Από ηλεκτρικό δεν πάς λιμάνι?

Link to comment
Share on other sites

Πας και από τον ηλεκτρικό στο λιμάνι. Ο georgios Express εννοούσε του πεζούς που είναι στο λιμάνι μόνο.

Αλλά να ρωτήσω και εγώ κάτι. Δε θα μπορεί κάποιος ταξιδιώτης να πάρει τα αστικά λεωφορεία που περνάνε έξω από τα λεμονάδικα με κατεύθυνση Πειραϊκή και Κέντρο Πειραιά??

Link to comment
Share on other sites

Αλλά να ρωτήσω και εγώ κάτι. Δε θα μπορεί κάποιος ταξιδιώτης να πάρει τα αστικά λεωφορεία που περνάνε έξω από τα λεμονάδικα με κατεύθυνση Πειραϊκή και Κέντρο Πειραιά??

Με αφορμή το ερώτημα αυτό να ρώτησω κι εγώ αν έχει κλείσει και η μικρή πόρτα που είναι πίσω απο το κιόσκι της blue star γιατι εφόσον η κεντρική πύλη εισόδου στα λεμονάδικα έχει κλείσει η πόρτα αυτή είναι η μόνη έξοδος απο την Ε7 ώστε να κατευθυνθεί κάποιος που δεν θέλει να περάσει απέναντι στην ακτή Ποσειδώνος

Ασχετό αλλά η πόρτα για τα αυτοκίνητα που ενώνει τα λεμονάδικα με τη Κονδύλη είναι σχεδον πάντα ανοιχτή ακόμα και όταν έχoυν αναχώρηση τα blue star όποτε είναι ευκόλο να πέρασεις για να μη φάς όλη τη κίνηση απ έξω

Link to comment
Share on other sites

Ασχετό αλλά η πόρτα για τα αυτοκίνητα που ενώνει τα λεμονάδικα με τη Κονδύλη είναι σχεδον πάντα ανοιχτή ακόμα και όταν έχoυν αναχώρηση τα blue star όποτε είναι ευκόλο να πέρασεις για να μη φάς όλη τη κίνηση απ έξω

Εγώ το έχω κάνει πρωί για να πάω στο HS2, με τα BS ακόμα άδεια, και με σταμάτησε λιμενικός λέγοντάς μου ότι απαγορεύεται και όταν του είπα ότι βιάζομαι με ρώτησε αν θέλω να μου κόψει κλήση...

Αποτέλεσμα?Πρόλαβα το πλοίο, αλλά εκνευρίστηκα πολύ με ερωτήσεις του στυλ "Ξέρεις τις πινακίδες του αυτοκινήτου σου και ποιός είναι αυτός που είναι το όνομά του στην άδεια κυκλοφορίας και γιατί το οδηγείς εσύ?"

Φυσικά δεν με άφησε να περάσω έτσι?.....Νεύρα!:eek:

Συμβουλή, μην το κάνεται, βλάπτει την ψυχική ηρεμία!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω κάνει πρωί για να πάω στο HS2, με τα BS ακόμα άδεια, και με σταμάτησε λιμενικός λέγοντάς μου ότι απαγορεύεται και όταν του είπα ότι βιάζομαι με ρώτησε αν θέλω να μου κόψει κλήση...

Αποτέλεσμα?Πρόλαβα το πλοίο, αλλά εκνευρίστηκα πολύ με ερωτήσεις του στυλ "Ξέρεις τις πινακίδες του αυτοκινήτου σου και ποιός είναι αυτός που είναι το όνομά του στην άδεια κυκλοφορίας και γιατί το οδηγείς εσύ?"

Φυσικά δεν με άφησε να περάσω έτσι?.....Νεύρα!:eek:

Συμβουλή, μην το κάνεται, βλάπτει την ψυχική ηρεμία!

Συμβουλή: Υποδυθείτε τον χαμένο/ξένο/άσχετο, ζητείστε του να σας καθοδηγήσει εκτός λιμανιού και από έξω από το λιμάνι πάλι μέσα και κάνετε ότι δεν καταλαβαίνετε τι σας λέει, ζητείστε του να σας αφήσει να παραβιάσετε εν γνώσει του το απαγορευτικό, γιατί έχετε άγχος, υπέρταση, υπόταση, ότι έχετε τέλος πάντων :D. Θα σας βαρεθεί και θα περάσετε μετά πολλών επαίνων. (Πιθανότητες επιτυχίας 95% ;)).

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να μην το γρουσουζέψω έγω απο το καλοκαίρι και μετά δεν έχω βρεί λιμενικό να με ρωτήσει που πάω ούτε στην εν λόγο πόρτα ούτε στη πύλη της Ε7(ευτυχώς δηλαδή γιατί τα παίρνω και έγω πόλυ με το ύφος που έχουν ορισμένοι)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μα όλα σε αυτό τον κόσμο δεν είναι τυχαία.Ο φωτογράαφος προφανώς περίμενε πότε θα είναι δεμένο το ΟΛΥΜΠΙΑ στα λεμονάδικα για να βγάλει την φώτο;)

Ούτε τυχαία θα ήταν και η επιλογή της συγκεκριμένης φωτογραφίας. Σαν μπριγιάν φαινεται το βαπόράκι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και άλλα όμορφα νέα απο τον Πειραιά και συγκεκριμένα το γνωστό «ουρανοξύστη του Πειραιά» :P

Επ' ευκαιρίας γνωρίζει κάποιος περισσότερα για τον πύργο και την ιστορία του?

Εχω ακούσει πως υπαρχει πρόβλημα στήριξης λογω κακης θεμελίωσης και πως

για αυτο το κτίριο παρέμενε ανενεργό, για να μην του προσθέσουν παραπάνω βάρος.

Ειναι αληθές? Το κτιριο μεσα σε τι κατάσταση βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Είναι 25όροφο και λειτουργει μόνο το ισόγειο και οι 5 πρώτοι όροφοι.

Το υπόλοιπο είναι μόνο σκελετός και τα τζάμια μπήκαν για να κρύψουν την εικόνα αυτή.

Λένε ότι δεν έχει στατικά προβλήματα και ότι μετά το πέρας των εργασιών θα εγκατασταθεί εκεί μέρος των υπηρεσιών του Δήμου Πειραιά, ενώ το Γραφείο του Δημάρχου και η Αίθουσα του Δ.Σ. θα μεταφερθεί στο "Ρολόι".

Το "ρολόι" του Πειραία, κτίριο που γκρεμίστηκε το 1973, θα ξαναχτιστεί αφού υπήρξε σύμβολο της πόλης.

Τα παραπάνω από μνήμης :P (δεν έχω την εφημερίδα σήμερα για να τα γράψω με λεπτομέριες)

Τέλος σύμφωνα με δηλώσεις του Π.Φασούλα, ο Πειραιάς ταλαιπωρείται ακόμα από τα έργα της χούντας.

Πάντως το καφε-μπαρ-εστιατόριο στην κορυφή του πύργου ακούγεται ενδιαφέρον :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλα, και τ' αλλα τρια παιζουν μπασκετ. Θα ξαναχτιστει το ρολοι, θα δουλεψει ο πυργος, θα γινει ο Πειραιας διεθνες ναυτιλιακο κεντρο, θα κανει κι ο Ολυμπιακος πορεια στην Ευρωπη. Οσον χρονων ειμαι(μολις 21:p ), τοσα χρονια εχω σιχαθει να τα ακουω ολα αυτα. Προς το παρον το μονο που ζηταμε ειναι να βγαινει καποιος σε μονιμη βαση να μαζευει τα σκουπιδια και μαλιστα σε μεταμεσονυκτιες ωρες. Δεν ειναι δυνατον να βγαινεις για καφε στο Πασαλιμανι στις 6 το απογευμα της Παρασκευης και να σου μπλοκαρουν το δρομο τα απορριματοφορα του Δημου.

Link to comment
Share on other sites

Και άλλα όμορφα νέα απο τον Πειραιά και συγκεκριμένα το γνωστό «ουρανοξύστη του Πειραιά» Εχω ακούσει πως υπαρχει πρόβλημα στήριξης λογω κακης θεμελίωσης και πως για αυτο το κτίριο παρέμενε ανενεργό, για να μην του προσθέσουν παραπάνω βάρος.

Ειναι αληθές?

Εγώ είχα ακούσει επίσης (ίσως είναι urban legend) ότι λόγω υψηλού υδροφόρου ορίζοντα κατασκευάστηκε με στεγανό υπόγειο από σκυρόδεμα, εξ αιτίας του οποίου στη συνέχεια πήρε κλίση (επέπλευσε στο ρευστοποιημένο έδαφος);):P:D . Κατόπιν έγιναν εκτεταμένες εργασίες θεμελιώσεων, μερική κατάκλυση του υπογείου ώστε να επανέλθει και τώρα είναι OK.

Τα παραπάνω μην τα πάρετε τοις μετρητοίς - τα αναφέρω με κάθε επιφύλαξη.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν ήταν αλήθεια θα γινόταν το "σπίτι του καραβολάτρη".

Και με άπειρες "αεροφωτογραφήσεις"..!

Εκεί η πανοραμική θέα θα είναι λογικά απίστευτη..

Για την ώρα όμως όπως και τα προηγούμενα χρόνια, απλά χρησημοποιήτε για να κρεμάνε καμιά διαφήμιση ή το χριστουγεννιάτικο καραβάκι απο φώτα νέον..

Link to comment
Share on other sites

Και με άπειρες "αεροφωτογραφήσεις"..!

Εκεί η πανοραμική θέα θα είναι λογικά απίστευτη..

Μη κάνεις όρεξη...εκεί πάνω θα έχει και λιμενικούς (ντυμένους γκαρσόνια) που θα απαγορεύουν τη φωτογράφιση:P

Και όποιος δεν συμμορφώνεται "προς τας υποδείξεις"...θα τον πετάνε από το παράθυρο;)

Ως τότε βέβαια...το 2087 μχ...μπορεί να έχει μετακομίσει και το λιμάνι:D

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των καθηκόντων των εκάστοτε Δημάρχων Πειραιώς και Υπουργών ΕΝ, είναι να αναγγέλουν εναλλάξ την "αξιοποίηση" του Πύργου που στέκει εκεί από το 1974. Τα προβλήματα στατικότητας είναι πράγματι αυτά που προαναφέρθηκαν και που εμποδίζουν οποιαδήποτε σοβαρή πρασπάθεια χρηματοδοτήσεως. Κάποια στιγμή, ο εκ Θεσσαλονίκης ορμώμενος και εν τω παρκέ του ΣΕΦ δοξασθείς εκλεκτός του Σωκράτους και του υπερηφάνου λαού του Πειραιώς, θα αντιληφθεί τι ακριβώς συμβαίνει και το project θα πεθάνει γρήγορα και σιωπηλά, σε αντίθεση με την θορυβώδη και εντυπωσιακή γέννησή του.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των καθηκόντων των εκάστοτε Δημάρχων Πειραιώς και Υπουργών ΕΝ, είναι να αναγγέλουν εναλλάξ την "αξιοποίηση" του Πύργου που στέκει εκεί από το 1974. Τα προβλήματα στατικότητας είναι πράγματι αυτά που προαναφέρθηκαν και που εμποδίζουν οποιαδήποτε σοβαρή πρασπάθεια χρηματοδοτήσεως. Κάποια στιγμή, ο εκ Θεσσαλονίκης ορμώμενος και εν τω παρκέ του ΣΕΦ δοξασθείς εκλεκτός του Σωκράτους και του υπερηφάνου λαού του Πειραιώς, θα αντιληφθεί τι ακριβώς συμβαίνει και το project θα πεθάνει γρήγορα και σιωπηλά, σε αντίθεση με την θορυβώδη και εντυπωσιακή γέννησή του.

@ των εκάστοτε Δημάρχων Πειραιώς : Ουδέν αληθέστερον τούτου (που έλεγε και ο Αθηνόδωρος Προύσαλης στο "Μια Ιταλίδα απ΄την Κυψέλη") : "Ο δήμαρχος Πειραιά κ. Χρήστος Αγραπίδης τονίζει ότι η ολοκλήρωση του εμποροναυτιλιακού κέντρου και η αξιοποίησή του προς όφελος των παραγωγικών δυνάμεων και των κατοίκων της πόλης, αποτελεί έναν από τους πρωταρχικούς στόχους της νέας δημοτικής αρχής" (Τα Νέα, 21 Αυγούστου 1999 - http://ta-nea.dolnet.gr/print.php?e=A&f=16520&m=N13&aa=1 ).

@ εκ Θεσσαλονίκης ορμώμενος : Μικρό το κακό : Πιθανολογώ ότι ο νέος δήμαρχος δεν είναι ούτε κάτοικος του Δήμου Πειραιά -και εδώ μικρό το κακό, αφού οι Πειραιώτες στους τελευταίους δημάρχους Πειραιά, βουλευτές Πειραιά, προέδρους Επιμελητηρίων Πειραιά είναι λιγότεροι ακόμα και από τους Νικαιώτες και Κορυδαλλιώτες στη σημερινή Προοδευτική :mad:

@ εκλεκτός του Σωκράτους : Οπως έγραφε και ο γνωστός ιστολογιογράφος (ελληνιστί μπλόγκερ) pitsirikos, ο Σωκράτης προώθησε τον Φασούλα για δήμαρχο Πειραιά επειδή απαγορεύεται από το Σύνταγμα να είναι κάποιος πρωθυπουργός και δήμαρχος ταυτόχρονα :mad:

Εξυπνάδες και/ή κακίες. Συναισθηματισμοί τύπου "ο δήμαρχος πρέπει να είναι γηγενής του δήμου" ή "ο CEO πρέπει να προέρχεται από τον οργανισμό που καλείται -ή ορίζεται- να διοικήσει" φαίνεται ότι ξεπεράστηκαν από τις εξελίξεις και καθένας κρίνεται από τα έργα του. Φαντάζομαι, λίγο απασχολεί τους οπαδούς του Ολυμπιακού που το περιβραχιόνιο του αρχηγού φέρει τα τελευταία χρόνια παίκτης που δεν είναι όχι απλά Πειραιώτης, αλλά ούτε Ελληνας, για να μη μιλήσουμε για τον Επαλέ του Ηρακλή.

Για να επανέλθουμε στα του Πύργου, τη στιγμή που ο αρχικός στόχος (να στεγαστούν σε αυτό όλες οι ναυτιλιακές εταιρίες) έχει προ πολλού εγκαταλειφθεί και προκειμένου να γίνει ένα ακόμα απρόσωπο συνονθύλευμα ανομοιογενών shops-in-a-shop τύπου Notos Galleries, ίσως χρειάζεται μια γενναία απόφαση κατεδάφισής του (πολλώ μάλλον αν αποδειχθούν αληθή τα περί [ελλείψεως] ευσταθείας του). Βέβαια, ας μη γελιόμαστε, ο χώρος αυτός είναι πολύ "φιλέτο" για να μείνει "αναξιοποίητος" : πάλι μπετόν θα γίνει :mad:

Τέλος, πάντα ΙΜΗΟ, η ολοκλήρωση του Πύργου ή η αναστήλωση του Ρολογιού σε μια πόλη με προβληματική αποκομιδή απορριμμάτων και ανεπαρκείς χώρους πρασίνου, αναψυχής και αθλητισμού ίσως είναι πρωθύστερη.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...