Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Το Σιλό μου φαινεται θα ειναι μουσείο μετανάστευσης .

κραταω μικρό καλάθι για ολα , γιατι η παγοδα θελει πολλή δουλεια . Ένα ξενοδοχείο θέλουν να το κανουν μεταξύ λιονταριού και πυροσβεστικού σταθμού εκει που λένε οτι ήθελαν να κάνουν εκθεσιακό κέντρο . 

Τα αλλα στο λιμάνι σαν κτίρια οι αποθήκες δλδ πιστευω οτι μια χαρά ειναι για να μετατραπούν σε ξενοδοχεία ( ευκαιρία για καφέ shipspotting αν κλείσει Ποτέ το λιμάνι )

Γενικότερα πολλά ξενοδοχεία ακούγονται στον Πειραια και πολυ αργούν (ένα στο Παπαστράτο, ένα στα λεμονάδικα , και ενα διπλα στο Καραισκακη (πισω απο την  εστία ναυτικών ) 

το Car Terminal το κομμάτι που ειναι μεταξύ ΝΜΔ και ΔΕΗ θέλουν για τα σκάφη οσο εχω καταλαβει αφου στο αλλο κομμάτι θέλουν να κάνουν 5οροφα πάρκινγκ  

Edited by Petros P
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Η Παγόδα έχει προβλήματα στατικά εξ' όσων θυμάμαι, νομίζω γι αυτό το λόγο έχουν σταματήσει και οι εκδηλώσεις αλλά και έχουν φύγει από εκεί διάφορες υπηρεσίες του ΛΣ που στεγάζονταν όπως ΓΕΠΕ/ΓΕΠΑΧ.

Link to comment
Share on other sites

On ‎27‎/‎1‎/‎2018 at 9:36 AM, enas chiotis said:

Πως πάει η θέση για Χίο - Μυτιλήνη; 1.5 μήνα μετά κοντεύει;

 

On ‎27‎/‎1‎/‎2018 at 9:54 AM, margaritis24 said:

Ετοιμη ειναι απο την προηγπυμενη βδομαδα

Να προσθεσω ότι το σημειο που πεφτει ο καταπέλτης εχει βαφτει σε καθετες λοριδες με κιτρινο και ασπρο χρωμα 

Ωραιο οπτικα το αποτέλεσμα αλλα θεωρω ότι σε 1-2 μηνες το πολύ θα δειχνει χαλια

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Απο το καλοκαιρι παρατηρω στα σοσιαλ μιντια πολλες φωτογραφιες απο την περιοχη των λιπασματων και αναρρωτιεμαι για το αν υπαρχει (και επιτρεπεται) η προσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να μπαινουμε στα λιπάσματα του Θεμιστοκλη απο την απανω πορτα πρωϊνες ωρες.Απο Απριλη μου ειπανε οτι ξανανοιγει κανονικα και η κατω η πορτα,απο το δρομο φαινεται να γινονται κατι εργα. Αν λες για το τμημα μεταξυ της Lafarge και του ορμου των Σφαγιων (ετσι το ελεγε ο παππους μου,δεν ξερω πως λεγεται) εχει δωθει στο Δημο Κερατσινιου Δραπετσωνας ο οποιος και εκανε καποιες μικροαναπλασεις. Το καλοκαιρι ειχε μιακαντινα δεν ξερω αν εχει ακομα. Αλλα σιγουρα ειδα να παιζουν 5χ5 κατι παιδια εκει πριν 2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Οπως ανεβαινει κανεις απο την Ε1 προς το περιφερειακο, δεν εχει μια καγκελοπορτα συρομενη στα αριστερα? Εγω εχω μπει 2 φορες ετσι.Η κάτω εισοδος πολυ καιρο ηταν τιγκα στους αθιγγανους,τους οποιους και απομακρυναν με συνοπτικες διαδικασιες μια ωραια πρωια μετα απο 3ετη παραμονη

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Petros P said:

Οπως ανεβαινει κανεις απο την Ε1 προς το περιφερειακο, δεν εχει μια καγκελοπορτα συρομενη στα αριστερα? Εγω εχω μπει 2 φορες ετσι.Η κάτω εισοδος πολυ καιρο ηταν τιγκα στους αθιγγανους,τους οποιους και απομακρυναν με συνοπτικες διαδικασιες μια ωραια πρωια μετα απο 3ετη παραμονη

Βέβαια αυτή κλείνει με τηλεχειρισμο και αν μπεις με αμάξι και στην έξοδο τύχει να τη βρεις κλειστή την εβαψες :P

Link to comment
Share on other sites

Για τη θέση για Χ-Μ στην Ηετειώνεια ενώ έδεσαν την προηγούμενη εβδομάδα τόσο το bs1 όσο και το Ρόδος, η blue star έβγαλε ανακοίνωση ότι λόγω έργων ότι από 4/2 τα πλοία της θα αναχωρούν από την Ε1-Ε2. 

Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα που είδα περάσει από την Ακτή Ηετιωνα δεν είδα κάποια έργα!! Σήμερα το Νήσος Ρόδος έδεσε κανονικά στη Ακτή Ηετιωνα. Η ανακοίνωση της Blue Star Ferries λέει στο τίτλο της για την αλλαγή της θέσης του Blue Star 1 στις 26/10/17, ενώ στο κείμενο από τις 04/02/18!!!

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το Blue Star 1 είναι δεμένο κανονικά στην Ακτή Ηετιωνα, οπότε η αλλαγή στη θέση του τη προηγούμενη εβδομάδα δεν είχαν σχέση με έργα στην Ακτή Ηετιωνα, που είχε ανακοινώσει η Blue Star Ferries!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα αλλά πριν από λίγο ένα αυτοκίνητο έπεσε στη θάλασσα στον Άγιο Διονυσιο, μεταξύ του Ελυρος και του Ιονις. Απ ότι άκουσα ευτυχώς ο οδηγός βγήκε μόνος του και είναι καλά στην υγεία του.

Link to comment
Share on other sites

Για τους επιβάτες που ήταν μέσα στο πλοίο, βγήκε ανακοίνωση μετά την αναχώρηση από Χίο, ότι το πλοίο θα δέσει στην Ε1, για όσους είναι να ταξιδέψουν από Πειραιά, θα το δουν το πλοίο μπροστά τους. Το θέμα τελικά είναι γιατί έχει αλλεργία με του Αετείωνα το πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες έβαλαν πάσσαλους παράλληλα στην είσοδο της πύλης Ε2 στο λιμάνι του Πειραιά και κάθετα στη μέση του παλατιού όπου μπήκε ήδη συρματόπλεγμα ανάμεσα στους πάσσαλους.

Quote

Στο πλαίσιο της εφαρμογής των κανονισμών ασφαλείας, τον λεγόμενο ISPS Code, ο ΟΛΠ θα "κλείσει" τη περιοχή των ¨κρητικών πλοίων" (Πύλη Ε3), στην οποία θα μπορεί να εισέλθει κάποιος μόνο αν ταξιδεύει για Κρήτη, ή αν έχει συγκεκριμένη εργασία.

Η κίνηση αυτή θα έπρεπε να έχει γίνει πολλά χρόνια πριν, αλλά ο δημόσιος ΟΛΠ χρησιμοποιούσε τα στελέχη του Λιμενικού Σώματος για περιφρούρηση του χώρου και το μέτρο αυτό το "βάφτιζε" δράση ίσης απόδοσης με τον ISPS Code. Τώρα που το λιμάνι πέρασε στα χέρια της Cosco, τα στελέχη της διοίκηση ανακάλυψαν ότι ο τελευταίος σχεδιασμός για εφαρμογή του ISPS Code που είχε γίνει, και είχε ξεχαστεί στα συρτάρια, ήταν του 2006, και τρέχουν να προλάβουν τις προθεσμίες.

Πάντως η κίνηση αυτή φαίνεται ότι δεν άρεσε σε όσους χρησιμοποιούσαν για χρόνια το λιμάνι για να "κόβουν δρόμο¨ και να αποφεύγουν την κίνηση στους δρόμους, με τις διαμαρτυρίες να είναι έντονες.

Ανοικτό θα παραμείνει το λιμάνι από τη μια πλευρά στην περιοχή του υπουργείου Ναυτιλίας (πύλες Ε1, Ε2) και από την άλλη από τις πύλες Ε4 έως Ε10, μέχρι δηλαδή τη βάση κρουαζιέρας στην οποία εφαρμόζεται εδώ και πολλά χρόνια ο ISPS Code.

 

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...