Jump to content
Shipfriends

Μέτρα φρούρησης των λιμανιών - ISPS code


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μόλις αναχωρήσουν τα πλοία από τις προβλήτες κλείνονται οι πόρτες-μόνο η κεντρική παραμένει ανοιχτή δίπλα στα λεμονάδικα που έτσι κι αλλιώς δεν μπορεί να κλεισει- και δεν μπορείς να μπεις στο λιμάνι.Και καλά εμείς άντε και πες θέλουμε να κάνουμε το χόμπυ μας.Ο κακόμοιρος ο βατσιμάνης του ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ για παράδειγμα θα πρέπει να περπατάει σαν την άδικη κατάρα.Η το πλήρωμα του ΑΦΡΟΔΙΤΗ που διανυκτερεύει στο πλοίο για να βγουν μια βόλτα έξω θα πρέπει να το σκεφτούν καλά. :mad:

Τώρα που οφελεί αυτό δεν μπορώ να καταλάβω.Τί φοβούνται μην τους κλέψουν τις προβλήτες ή τις πίντες?

Τα ίδια και στην Πάτρα με αποτέλεσμα οι άνθρωποι των πλοίων που έχουν διανυκτέρευση να βγαίνουν με ωράριο γιατί αλλιώς θα κλειστούν απέξω από το λιμάνι και θα την βγάλουν στο παγκάκι εκτός κι αν τύχει κάποια πόρτα να είναι τυχαία ανοιχτή. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως η εξηγηση γιατι κλεινουν οι πορτες ειναι

απλη Ηλια. Αν οπως επρεπε εκλειναν οι μικρες πορτες

και εμεναν ανοιχτες οι μεγαλες, θα επρεπε καποιος

λιμενικος να βρισκεται εκει να τις φυλαει και να ελεγχει

ποιος μπαινει και ποιος βγαινει(λογικο).

Επειδη ομως προσωπικο ειτε δεν εχουμε, ειτε δεν θελουμε

να δαιθεσουμε σαν Λιμενικο η ακομα και ΟΛΠ, κλεινουμε

ολες τις πορτες και αστους να τραβιουνται δικαια η αδικα.

Μηπως δινουμε λογαριασμο σε κανενα?

Τωρα κλεινει και η συρομενη στα Λεμοναδικα τα πρωινα

(μου ετυχε δις) με αποτελεσμα να μην μπορεις να μπεις

απο Ηετιωνα και να βγεις Τζελεπη.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πάτρα κλεινουν οι πυλες εισοδου οχηματων αλλα μενουν ανοιχτες καποιες μικρες πορτες. μην ξεχνατε οτι στην πατρα υπαρχουν και καμια 500ρια αφγανοι που περιμενουν να μπουν σε οποιο βαπορι βρουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά που είχα πιάσει την κουβέντα με ανθρώπους του πληρώματος του SUPERFAST 6 μου είχαν κάνει πολλά παράπονα γι αυτό το θέμα.

Μου είχαν πει ακριβώς αυτό που είπα και στο προηγούμενο ποστ μου. :mad:

Εν πάση περι[τώση η λύση δεν πιστεύω να είναι ότι κλείνουμε τις πόρτες και σχολάσαμε για σήμερα διότι δημιουργόνται πολλά προβλήματα πέραν του ότι κάποιος με αγνούς σκοπούς θα ήθελε να κάνει τον περίπατό του στο λιμάνι χαζεύοντας τα βαπόρια που στον Πειραιά δεν είναι και λίγοι. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ασχετως με το επαγγελμα η την ιδιοτητα σου,

οι μοναδικες επαφες που εχεις με τη θαλασσα ειναι

οταν βαφτιστηκες και οταν εβλεπες μικρος

το "Πλοιο της Αγαπης", δεν μπορει να κατανοησει ο

εγκεφαλος σου ουτε οτι μπορει καποιος να θελει να

κανει μια απλη βολτα στα βαπορια, ουτε κι οτι αυτοι

που δουλευουν σε αυτα τα βαπορια εχουν κι αυτοι

δικαιωμα να μπαινοβγαινουν στο λιμανι.

Αυτο ειναι το προβλημα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ δικιο σε αυτα που λες .

Εν τω μεταξυ σε οσα μεγαλα λιμανια εχει τυχει να βρεθω

(Ροττερνταμ, Αμβουργο, Αμβερσα, Γενοβα, Βαρκελωνη

και αλλα) υπαρχουν και πλοιαρια που κανουν το γυρο του

λιμανιου για να χαζευει ο επισκεπτης, να προβαλλεται το

λιμανι και οι εγκαταστασεις του(να μου πεις, τι να προβαλλεις

απ' τον Πειραια, την αφισα του Johnny Walker στον ουρανοξυστη?),

και να υπαρχει και ενα σχετικα μικρο μεν, επιπλεον δε εσοδο

για το λιμανι.

Στο δε Bremerhaven, διπλα στα locks του λιμανιου εχουν χτισει

ενα μικρο ειδος "πυργου" απο παλια κοντεινερ ωστε οι

καραβολατρες να χαζευουν τα πλοια χωρις να ειναι μες στη

μεση του λιμανιου και να κινδυνευουν αλλα και για να ειναι

προστατευμενοι απο τον καιρο!!

Αλλα βεβαια ουτοι ειναι οι ανοητοι κουτοφραγκοι κι εμεις οι

εξυπνοι που πρεπει να δειξουμε και την εξουσια μας στο λιμανι

και ο νοων νοειτω. Εγω λεω να χτισουμε και ενα τειχος

σε στιλ Βερολινου γυρω απο το λιμανι, μη τυχον και παρει

κανενα αδιακριτο ματι το Ρομιλντα... :eek:

Link to comment
Share on other sites

Και ξεχασα να πω και το αλλο περιστατικο.

Χτες το μεσημερι δυο ΙΧ πηγαν να περασουν την ενδιαμεση

πυλη που οδηγει απο ντοκ Αργοσαρωνικου στα 200αρια(Αγιο

Σπυριδωνα). Μολις περασε το ενα ΙΧ, σταματησε μετα την

(ανοιχτη) πορτα και ο ενστολος λιμενικος των ειδικων

δυναμεων οδηγος του, την εκλεισε ισα-ισα για να μην

μπορει να περασει το αυτοκινητο που ακολουθουσε και

το οποιο προφανως ειχε μπει εκει για να γλιτωσει την

κινηση που ειχε στο δρομο.

Προφανως και δεν επικροτω τον οδηγο του δευτερου

αυτοκινητου που νομιζε τον ευατο του εξυπνο και αφηνε

τους αλλους να πηζουν εξω στην κινηση. Απο την αλλη

ομως, και ο λιμενικος που του εκλεισε προκλητικα την πορτα

εκανε ακριβως το ιδιο με το ΙΧ του, δεν ηταν με υπηρεσιακο

αυτοκινητο σε περιπολια!!

Παμε ακριβως σε αυτα δηλαδη που ελεγαν ο Ηλιας και ο Χαρης

παραπανω, την ευκολια μας και το κομματι μας να κανουμε

εμεις, κι ας γινουν ολοι οι υπολοιποι σταχτη και μπουρμπερη :D

Αυτο ειναι το αντικειμενο των μετρων δηλαδη? :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανατεθηκε η μελετη για τον ISPS του λιμανιου σε ιδιωτικη εταιρεια. Ωχ-ωχ, ετοιμαζεται το τειχος του Βερολινου! Αναρωτιεμαι επισης τι ξερει η ιδιωτικη εταιρεια για το τι εστι λιμανι εφ' ενος και αφ' ετερου αν κανει ιδιωτικη εταιρεια τη μελετη και ανατεθει η φυλαξη επισης σε ιδιωτικη εταιρεια οπως ακουγεται εντονοτατα, τοτε το Λιμενικο Σωμα τι &$#%@ το θελουμε :rolleyes::eek:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ και πάλι ωχ να λέμε.Σε λίγο για να μπούμε στο λιμάνι θα πρέπει να καταθέσουμε ποιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων και να έχουμε και 2 μάρτυρες να πιστοποιούν την ακεραιότητα και την σωφροσύνη του χαρακτήρα μας. :rolleyes:

Το λιμενικό σώμα έχει δουλειές δεν προλαβαίνει να ασχολείται με το λιμάνι :eek::)

Link to comment
Share on other sites

Το λιμενικό είναι για τσάρκα στο λιμάνι και να πειράζουν καμία κοπελίτσα!! Τους έχω δει με τα μάτια μου!!! Προβλέπω σε λίγα χρόνια να μην μπορούμε να μπούμε στο λιμάνι χωρίς να έχουμε κάποια δουλεία ή να ταξιδεύουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Σαν τους σιδηροδρομικούς σταθμούς του ΟΣΕ, ΗΣΑΠ που έχουν γεμίσει σεκιουριτάδες θα καταντήσει το λιμάνι.

Θα πρέπει να κάνουμε μητρώο στο ΥΕΝ με τις ταυτότητες μας για να έχουμε ειδική άδεια εισόδου!

Link to comment
Share on other sites

Σαν τις γυναίκες σεκιουριτούδες του μετρό (1,55- 60 kg) που τις βλέπεις και λές αυτές τις έχουνε για να φυλάνε τον κόσμο ή ο κόσμος πρέπει να τις προσέχει?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και υποψιαζομαι ενεκα της κατασκευης του καινουριου ΥΕΝ, βλεπω κατι εργα να γινονται γυρω απο τη μονιμη του Βασιλειαδη και γυρω απο το κτιριο. Μου φαινεται πως θα γινει καινουρια πυλη εκει γιατι φοβουνται μηπως οι καραβολατρες-μουτζαχεντιν ζωστουν με εκρηκτικα και πανε να ανατιναξουν τον Κεφαλογιαννη. Με αλλα λογια, σε λιγο βλεπω η περιοχη να ειναι μην ειναι προσβασιμη. Επισης αυριο το πρωι ξεκινανε και οι πλοηγοι την χρησιμοποιηση του καινουριου τους κτιριου στο ντοκ Ξυλειας.

Link to comment
Share on other sites

Τωρινή κατάσταση με την υποτιθέμενη ασφάλεια του λιμανιού είναι για γέλια!!! Άκουγα και διάβασα στις εφημερίδες ότι απαγορεύτηκε η είσοδος σε όσους δεν έχουν εισιτήρια στο λιμάνι κατά τη διάρκεια της εξόδου το Πάσχα!!!! Ναι είναι από αυτά τα μαργαριτάρια που πετάνε κάτι παντογνώστες στεριανοί!!!

Αλλά και η κατάσταση όταν δένει ένα βαπόρι και περιμένουν οι επιβάτες να επιβιβαστούν, οι λιμενικοί δεν ξέρουν τίποτα και αφήνουν το πλήρωμα να βγάλει το φίδι από τη τρυπά!!! Κλασσικό παράδειγμα χθες που είδα τι γινόταν στο HS 3!!

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι , το Σεπτέμβριο του 2003 είχε έρθει στη Θεσσαλονίκη το aida των Ολυμπιακών αγώνων. Δεν άφηναν όμως να περάσει κανένας στο λιμάνι , 10 σεκιουριτάδες! Λες και αν άφηναν θα γινόταν τίποτα!

-Πραγματικά οι λιμενικοί δεν κάνουν τίποτα. Τώρα στην Ηγουμενίτσα βγαίνουν με τα παπάκια , αράζουν και καπνίζουν κανα τσιγάρο να περάσει η ώρα-το είδα πρόσφατα στο ''Νάντη''.

Πάντως αν κλείσουν τα λιμάνια για τους επισκέπετες θα τα καταντήσουν φυλακές.

Link to comment
Share on other sites

Στην προσφατη εξορμηση μου στην Ηγουμενιτσα φευγοντας απο το Polaris πηγα λιγο ποιο μακρια να το φωτογραφισω. Ηρθε λοιπον ο λιμενικος και με ρωτησε αν φωτογραφιζω κατι συγκεκριμενο. Του λεω το πλοιο. Εκεινος μου ειπε οτι απαγορευεται και για να σιγουρευτει ελεγξε τη μηχανη αν ειχα τραβηξει και τιποτα αλλο. Μολις ειδε φωτογραφιες και απο το εσωτερικο του εξηγησα οτι τις θελω για τεχνικους λογους του εδειξα και την αδεια εισοδου σε πλοια για επισκευες και επιθεωρησεις και με αφησε ησυχο. Μου εκανε εντυπωση η εμφανιση του. Με την καλη τη στολη φρεσκοξυρισμενος και με ζελε στο μαλλι. Ααααα. Και μια αλλη ιστορια που εγινε την ωρα που ηρθε το βαπορι... Μολις ριχνει καταπελτη συλλαμβανουν 5 λαθρομεταναστες απο τους οποιους αμφιβαλω αν πηγαν ενα μεχρι το λιμεναρχειο. 2 τους εφυγαν μεσα απο το αυτοκινητο και πηδωντας τα συρματοσκοινα εξαφανιστηκαν. Αν σταματησαν και σε κανενα περιπτερο ολο και καποιος θα τους ξεφυγε παλι

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει νομος που ειναι εν ισχυ απο το 1937, επι δικτατοριας Μεταξα. Με βαση αυτον το νομο ερχονται και μας τη λενε, με βαση αυτον το νομο θεωρητικα τουλαχιστον μπορουν να μας πανε ακομα και μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ενημερώνουν όμως. Δεν βάζουν μια ταμπέλα για παράδειγμα , να καταλάβουμε πως είναι παράνομο.Τώρα όλοι αθώοι είμαστε γιατί δεν το ξέρουμε. Αν μας ενημέρωναν όμως με το δίκιο τους να μας συλλάβουν , αν παρανομούσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια , τωρα πηρα χαμπαρι οτι υπαρχει τετοιο FORUM . :D

Στη ΚΑΡΠΑΘΟ , συγκεκριμενα στο λιμανι ΠΗΓΑΔΙΑ , το κεντρικο δηλαδη , το κλειδωνουν ακομα και για να πας για ψαρεμα :eek: , οπως συνιθιζω εγω τουλαχιστον .

Παω σε 16 νησια και δε μου εχει ξανατυχει σε απολυτος κανενα απο ολα αυτα .

Απαρεδεκτο !!!!! :mad:

Ουτε μια γοπα δεν μπορεις να χαρεις τη σημερον ημερα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Oso ke an ine disaresto gia mas pou mas aresun ta karavia ke thelume na ta fotografizoume klp, ine kalo ta limania na ine klista stus mi taksidevontes. Afto simveni se oli tin Europe. Veveos, sta evropaika limania (toulaxiston sta limania tis Agglias) iparxi meros opou boris na thavmasis, na dis, na fotografisis ta ploia akoma ke ta polemika ke malista apo poli konta. Ta Terminals vevea ine telios apomonomena. Afto stin Ellada den iparxi. As klisune ton Pirea gia paradigama, alla as diamorfosoun ena meros sta fanaria px na boris na pigenis na kanis ti doulia su ke na min enoxlis kanenan mesa sto limani. Toulaxiston sta megala limania etsi tha eprepe na itan. Tora gia tin Karpatho to vrisko too much na min boris oute na psarepsis!! :eek:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...