Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Η σεζόν μπορεί να χάθηκε αλλά το πλοίο σε περίπτωση που καταφέρει να μπει, είμαι σίγουρος οτι μπορεί να ανταπεξελθει , ειδικά στη γραμμή των Παξών που τα δρομολόγια το χειμώνα είναι περιορισμένα με αποτέλεσμα να μην εξυπηρετείτε σωστά το νησί και να τονίσουμε οτι οι Παξοί σε μεγάλο μέρος εξυπηρετούνται από την Ηγουμενίτσα).

Link to comment
Share on other sites

Το Ίλιον είναι ένα πλοίο με μεγάλες δυνατότητες και σίγουρα μπορεί να αντεπεξέλθει στη γραμμή και να εξυπηρετήσει το νησί πολύ καλύτερα από τα υπάρχοντα κατά τη διάρκεια όλου του χρόνου.

Το ζήτημα πάντα είναι αν ένα πλοίο είναι οικονομικά βιώσιμο σε μια γραμμή και φυσικά εκεί είναι πάντα και το μυστικό της επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω την εντύπωση πάντως πως το συγκεκριμένο πλοίο δέν έχει τίποτε ιδιαίτερο σε σχέση με άλλα αναλόγου μεγέθους.Δέν ξέρω τί κίνηση έχουν οι Παξοί γενικά,μακάρι να "πιάση" στην γραμμή γιατί τα τελευταία δυό χρόνια δέν νομίζω να ήταν ιδιαίτερα ποδοτικό,με τίς καθυστερημένες ενάρξεις του και τα λιγοστά δρομολόγια που έκανε.Ομως,στό κομμάτι Ηγουμενίτσα-Κέρκυρα απ'όσο ξέρω δραστηριοποιούνται άλλα,καλύτερα (και ταχύτερα) πλοία-και δέν εννοώ τά παλάτια τών Grimaldωικών,αλλά κάτι Παντοκράτορες και Αικατερίνες Π (που επίσης παίρνουν και αυτοκίνητα σέ αντίθεση με το Ιλιον που δέν παίρνει).Δέν ξέρω τί "φτούρισμα" θα κάνη εκεί χειμωνιάτικα το παπόριον......

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να τονίσουμε οτι το πλοίο ξεκίνησε εχθές τα δρομολόγια του.

γενικά τα δρομολόγια τα οποία επέλεξε ο πλοιοκτήτης ειναι πολυ καλα.

να τονίσουμε δε οτι το ΙΛΙΟΝ παίρνει 25ΙΧ και 300 επιβατες τωρα το χειμώνα και επισης απο θεμα ταχύτητας τα 17 μιλια με το που περνάει το δίαυλο Ηγουμενίτσας τα εχει χαλαρα. :rolleyes:

Παρακάτω μια photo από την άφιξη του στο λιμάνι Ηγουμενίτσας

post-2728-043474500 1286288584_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Excusez-moi αγαπητέ,αλλά τά 25 ΙΧ πού το είδες ότι τα παίρνει;Ούτε 25 μηχανάκια δέν χωράει αυτή η πρύμνη,το ξέρω γιατί έχω ταξιδέψει με το πλοίο όταν ήταν στον Σαρωνικό.

Γιά τούς 300 επιβάτες και τα 17 μίλια δέν έχω αντίρρηση,αλλά και πάλι τά άλλα πλοία τής γραμμής αυτής είναι μεγαλύτερα και δέν ξέρω τί κόσμος θα περισεύη γι'αυτό,τώρα που είναι χειμώνας.Αν ήταν καλοκαίρι μπορεί και να γέμιζε,αλλά άν είχε ξεκινήσει σωστά και όταν ήταν στόν Σαρωνικό θα γέμιζε πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

hasta όταν σου λεω για 25 ΙΧ ειναι καθαρά γιατι το πλοίο αν γνωρίζεις έχει υποστεί μετασκευή ώστε να χωράει αυτόν τον αριθμό.

έπειτα το garaz το είδα με τα μάτια μου B)

Link to comment
Share on other sites

Η μετασκευη εγινε πριν φυγει για τους Παξους?Δεν σε αμφισβητησω αλλα ουτε εγω θυμαμαι να χωραει τοσα ΙΧ.

Αν δεν αντιμετωπιζει παντως προβληματα με τον καιρο και αν εχει και λογικες τιμες πιστευω οτι θα πιασει στη γραμμη.Τα αλλα βαπορια ειναι σαφως πιο αργα απο το ΙΛΙΟΝ

Link to comment
Share on other sites

Το γκαράζ του δεν ήταν έτσι μέχρι τη περίοδο που δούλεψε στο Σαρωνικό. Βλέποντας έτσι το γκαράζ φαίνεται ότι κατάργησαν το κάτω σαλόνι του Ίλιον έτσι ώστε να μεγαλώσουν το γκαράζ του. Ενώ άλλαξαν και το καταπέλτη του

Τελικά το πλοίο έχει ναυλωθεί στην Emo Lines ή έχει πουληθεί?? Μήπως ξέρεις ποιοι είναι πίσω από αυτό το νέο ξεκίνημα του πλοίου??

Link to comment
Share on other sites

Catamaran ΙΛΙΟΝ: Νέο Πλοίο στη γραμμή Ηγουμενίτσα -Παξοί - Κέρκυρα

Πηγη: www.e-igoumenitsa.gr

Νέο πλοίο στη γραμμή Ηγουμενίτσα -Παξοί - Κέρκυρα. Το ΕΓ/ΟΓ CATAMARAN ΙΛΙΟΝ Ξεκίνησε απο εχθές 4/10/10 τα δρομολόγια του και θα εξυπηρετεί τη γραμμή καθημερινά όλο το χρόνο. Το Catamaran χωρητικότητας 27 ΙΧ και 300 επιβατών θα καλύπτει το δρομολόγιο των Παξών σε 1 ωρα και 10 λεπτα, όπως και το δρομολόγιο της Κέρκυρας.

Τα δρομολόγια ειναι τα εξής:

1. Κάθε Δευτέρα, Τετάρτη, Παρασκευή θα πραγματοποιεί 2 δρομολόγια από Παξους προς Ηγουμενίτσα και αντίστροφα, με πρώτη αναχώρηση από παξους 8:00 το πρωί και τελευταία αναχώρηση από Ηγουμενίτσα 16:00.

2. Κάθε Τρίτη, Πέμπτη, Σάββατο θα πραγματοποιεί 1 δρομολόγιο απο Παξους προς Ηγουμενίτσα και αντίστροφα, 8:00 το πρωί απο Παξους και 15:00 από Ηγουμενίτσα. 1 δρομολόγιο απο Ηγουμενίτσα προς Κέρκυρα και αντίστροφα, 10:00 το πρωί απο Ηγουμενίτσα και 13:00 από Κέρκυρα.

3. Κάθε Κυριακή θα πραγματοποιεί 2 δρομολόγια απο Παξους προς Ηγουμενίτσα και αντίστροφα, με πρώτη αναχώρηση απο παξους 8:00 το πρωί και τελευταία αναχώρηση απο Ηγουμενίτσα 18:00.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα δρομολόγια καλέστε στο Λιμεναρχείο Ηγουμενίτσας στο τηλ 26650 99400 και στο γραφείο έκδοσης εισιτηρίων στην Ηγουμενίτσα στο τηλ 26650 29500

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καταρχάς την καλησπέρα μου σε όλους.

Σχετικά με το ΙΛΙΟΝ το όνομα της εταιρείας προέρχεται από τα αρχικά, Ερείκουσα, Μαθράκι Οθωνοί τα διαπόντα νησιά κοντά στην Κέρκυρας.

Link to comment
Share on other sites

στην Ηγουμενιτσα

πολύ ωραία foto φίλε evranika. να υποθέσω τραβηγμένη από το Αικατερίνη η από τον παντοκράτορα

Ας βάλουμε και μια foto από τα πλάγια τραβηγμένη μια μέρα που ήταν δεμένο στην 12 του παλαιού λιμένα Ηγουμενίτσας

post-2728-0-73045400-1289333503_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Βίος και πολιτεία... :(

Ξεχάσαμε να αναφέρουμε σχολιάζοντας τα θέματα και τις αποφάσεις του νέου ΣΑΣ, την αίτηση και αποδοχή αποδρομολόγησης του ΙΛΙΟΝ από την γραμμή ΚΕΡΚΥΡΑΣ – ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ – ΠΑΞΩΝ.

Τελικά όπως δείχνουν τα πράγματα, το καραβάκι δεν "στεριώνει" πουθενά. Τρία χρόνια τώρα, το μεγαλύτερο διάστημα παροπλισμένο στα πέριξ του μεγάλου λιμανιού, για πολύ λίγο στην γραμμή της Αίγινας, μετά πάλι παροπλισμός και "φήμες" ότι θα ξανακατέβαινε στην Ρόδο, και τέλος στο βόρειο Ιόνιο για ούτε "ένα φεγγάρι".

Να βρίσκεται άραγε ακόμα στο νησί των Φαιάκων, από όπου είχε καταγραφεί και το τελευταίο του στίγμα στο AIS τον περασμένο Οκτώβρη ???

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Τώρααα έχει σταματήσει τα δρομολόγια από τον νοεμβρη στην αρχή μετατράπηκαν μόνο κερκυρα ηγουμενίτσα όπου είχε να αντιμετωπίσει τα υπόλοιπα μεγαθήρια ώσπου έγινε επίσχεση εργασία γιατί ήταν απλήρωτοι(φήμες)το θέμα είναι ότι παράτησε τη γραμμ΄λη των παξών όπου δεν θα πήγαινε χαμένο για την κέρκυρα κι έφαγε το κεφάλι του όπως αποδείχτηκε.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το ίλιον στη μαρίνα γουβιών στην κέρκυρα.Μήπωςετοιμάζεται για ξανά στη κυκλοφορία[ γιατί συνήθως εκεί περιμένουν καρτερικά το καλοκαίρι τα εποχιακά.Επίσης είναι αραγμένο με τη μία άγκυρα αν και παρατηρώντας καλύτερα φαίνεται οι βολβοί μπροστά να θέλουν να βγουν έξω .Για να δούμε αν και πιστεύω ότι αδικήθηκε κι από τον κόσμο αλλά και από τον ιδιοκτήτη του .

Link to comment
Share on other sites

Η λογικη λεει οτι θα ξαναβγει μιας και ειναι κριμα να πανε τοσα εξοδα χαμενα.Το θεμα ειναι να στηριχτει απο τον πλοιοκτητη του.Κανεις δεν κερδισε μεριδιο στην πιτα απο την πρωτη χρονια σε μια γραμμη

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...