Jump to content
Shipfriends

Superrunner Jet (IMO 9141883)


Neptune

Recommended Posts

  • Replies 604
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Από όσο γνωρίζω σε όλο το πλοίο έκαναν επισκευή στα τζάμια έτσι ώστε να είναι στεγανά. Πέρυσι κάποιες μικρό αλλαγές σε διακόσμηση έκαναν και προσθήκη καμπινων για το πλήρωμα. 

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Just now, .voyager said:

Εκτεταμένης ανακαίνισης; Του κουτιού δεν το έκαναν μέσα πέρσι πριν ξεκινήσει;

απ'οτι έχω ακούσει αλλάζονται δάπεδα κλπ.

Δεν ξερω τι παρεμβάσεις είχαν γίνει πέρυσι εκτός από μηχανική επισκευή και κάποια βασικα εικαστικα/καθισματα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη δουλειά που νομίζω πως θα γίνει, είναι μεγάλες βελτιώσεις στο κλιματιστικό σύστημα του πλοίου. Γενικά γίνονται πολλά που δεν βλέπει απαραίτητα ο απλός επιβάτης. 

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι που το είχα ταξιδέψει, υπήρχε αρκετά μεγάλο θέμα με τον κλιματισμό, έκανε πολύ ζέστη και ήταν και σε βραδινό δρομολόγιο, οπότε η βελτίωση στο κλιματιστικό νομίζω χρειάζεται! Εσωτερικά δεν είδα μεγάλες αλλαγές από πριν, τα καθίσματα ήταν ίδια με αυτά που είχε ως Speedrunner νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Το Superruner πραγματοποιεί τις τελευταίες εργασίες συντήρησης του και αναμένει να βάλει τα σωστικά του, έτσι ώστε να φύγει για τη Ραφήνα, όπου τη Μεγάλη Τετάρτη (4/4/18) θα ξεκινήσει δρομολόγια για τη φετινή σεζόν.

Link to comment
Share on other sites

Έχει και μια προγραμματισμένη ημερήσια εκδρομή για κάποιους προσκυνητές από Μυτιλήνη για Τήνο την Κυριακή που μας έρχεται 22 του μήνα. Να δούμε, θα την κάνει?? :)

Link to comment
Share on other sites

On 17/4/2018 at 10:08 AM, rafina-lines said:

Έχει και μια προγραμματισμένη ημερήσια εκδρομή για κάποιους προσκυνητές από Μυτιλήνη για Τήνο την Κυριακή που μας έρχεται 22 του μήνα. Να δούμε, θα την κάνει?? :)

Δέν το βλέπω να γίνεται η εκδομή...

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δε γίνεται η εκδρομή. Κανονικά είχε αναχώρηση 8 το πρωί από τη Μυτιλήνη σήμερα. Οπότε έπρεπε το αργότερο χτες το απόγευμα να είχε κάνει μετάβαση εκεί, πράγμα που δεν έγινε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Γύρισα με το πλοίο χθες από Μύκονο στη Ραφήνα. Γεμάτο και στα σαλόνια και στο γκαράζ (πρέπει να είχε χτυπήσει πρωτόκολλο και το γκαράζ ήταν γεμάτο μέχρι τον καταπέλτη) και κατέβασε πάρα πολύ κόσμο και στη Μύκονο αλλά και στην Τήνο που είδα. Γενικά πρέπει να πηγαίνει πολύ καλά φέτος από κίνηση.

Πάντως το εσωτερικό του δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση, θέλει λίγη δουλίτσα και κάποιες μικροεπισκευές.. Ειδικά σε σύγκριση με το Hellenic Highspeed το οποίο πήρα από Πειραιά την Παρασκευή το απόγευμα, η διαφορά τους είναι τεράστια..! Θα μου πείτε βέβαια το Highspeed έχει ανακαινιστεί, αλλά και το Superrunner ίσως χρειάζεται κι αυτό μια ανανέωση..

Edited by hsw
Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2018 at 5:52 PM, hayabusagr said:

Επισκευές/αλλαγές στα παράθυρα είναι στο πλαίσιο της εκτεταμένης ανακαίνισης που υφίσταται το πλοίο.

 

On 3/19/2018 at 5:55 PM, .voyager said:

Εκτεταμένης ανακαίνισης; Του κουτιού δεν το έκαναν μέσα πέρσι πριν ξεκινήσει;

 

On 3/19/2018 at 5:57 PM, hayabusagr said:

απ'οτι έχω ακούσει αλλάζονται δάπεδα κλπ.

Δεν ξερω τι παρεμβάσεις είχαν γίνει πέρυσι εκτός από μηχανική επισκευή και κάποια βασικα εικαστικα/καθισματα κλπ.

 

13 minutes ago, hsw said:

αλλά και το Superrunner ίσως χρειάζεται κι αυτό μια ανανέωση..

καθε χρονο ανανεωνεται και παλι ανανεωση θελει;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δεν έγιναν κάποια από αυτά τελικά..; Ίσως χαλασαν μέσα στη σαιζόν λόγω κόσμου..; Πάντως υπάρχουν ξεθωριασμένα ή λίγο σκισμένα καθίσματα, ξεχαρβαλωμένα χερούλια καθισμάτων και η κουπαστή στις σκάλες του πλοίου (μεταξύ των δύο καταστρωμάτων επιβατών) ήταν ημι-ξηλωμένη/ασταθής. Και πρέπει να έχει ακόμα κάποια προβλήματα με τον κλιματισμό το οποίο μου κάνει εντύπωση γιατί είχα διαβάσει πως το είχαν φτιάξει. Αλλά με εξαίρεση το μπροστινό σαλόνι που είχαν βάλει νομίζω 2  κλιματιστικά δαπέδου (έτσι λέγονται;) στο υπόλοιπο πλοίο έκανε ζέστη. Το μόνο που πρόσεξα σαν (εμφανή) ανανέωση ήταν το σαλόνι της VIP το οποίο πρέπει να έχει ανακαινιστεί και γύρω στα 50 καθίσματα (από τα 750) που έχουν αλλαχτεί. Επίσης κάτι που δεν μ' άρεσε ήταν ότι ένα κομμάτι του μπροστινού σαλονιού βρωμούσε τσιγάρο επειδή απ' ότι κατάλαβα κάπνιζε/αν (κάποιοι από) το πλήρωμα μέσα σε γραφείο (με ανοιχτή πόρτα), το οποίο πλήρωμα βέβαια κατά τα άλλα ήταν πολύ ευγενικό. 

Δε λέω ότι ήταν σε μαύρο χάλι το πλοίο, αλλά με απογοήτευσε σε γενικές γραμμές.. Ίσως βέβαια ήμουν επηρεασμένος και από το Highspeed το οποίο εσωτερικά είναι εξαιρετικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...