Jump to content
Shipfriends

Τips and tricks about 3D design


Recommended Posts

Παιδιά ξέρει κανεις πως μπορώ να αλάκσω τα χρώματα και τα ονόματα(ασ πουμε το σουπερφαστ 1 να το κανω στα χρωματα της μινωαν να αλλάξω και το όνομα να βάλω περρισότερα παραθυρα αλλά και αλλες λεπτομέριες.σορρυ για τα ορθογραφικα εχο σινιτηισι στα greeklish.(στο virtual sailor και στο vehicle)

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καταρχην σε ευχαριστω παρα πολυ,οταν κανω export 3ds και το βαζω μεσα στο d.e τοτε εμφανιζεται εντελως γκρι...χωρισ τα χρωματα που του εχω βαλει,οταν δε το μετατρεπω σε 3d τοτε μοναχα το βλεπω οπως το εφτιαξα(εννοω μεσα στο d.e γιατι sto vsf δε παιζει ουτως η αλλως

φιλε global_creta η διαδικασία που ακολουθω ειναι η εξης α)κανω export 3ds απτο google scetch up

β)το βαζω μεσα στο deep explor.(οπου στην οθονη του το βλεπω χωρις να ειναι βαμενο) γ)το μετατρεπω σε αρχειο x και το αποθηκευω μεσα στο vsf οταν ανοιγω το παιχνιδι δε ωλεπω τπτ ακουω μοναχα θορυβους(δοκιμασα κ με απλα σχηματα για να δω τα fps αλλα το ιδιο εκανε

επισης το αρχεο x μου το εμφανιζει ναι μεν αρχειο χ αλλα οτι ανοιγει με το word pad

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να ρωτήσω κάτι...Έχω ξεκινήσει την κατασκευή του Superfast VI στο Sketch up και έχω φτάσει στο σημείο που πρέπει να φτιάξω το Γάμα σύμφωνα με τις οδηγίες του ΝΗΣΟΣ ΧΙΟΣ(τον οποίο ευχαριστώ πάρα πολύ γι'αυτές) ξέρει όμως κάποιος με ποιο εργαλείο γινέτε;

Link to comment
Share on other sites

Βρες τα σινιάλα, κάνε τα import σε αρχείο σχεδιασμού και ξεπατίκωσέ τα σιγά σιγά. Όπως κάνει και ο Ν.Χίος με τον Προμηθέα στο πρώτο post έτσι γίνονται και τα σινιάλα. 

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω προβλημα με τις προπελλες στο πλοιο,αν τισ σχεδιασω στο κεντρο του αξονα γυριζουν κανονικα αλλα οσο και να αλλαζω τις τιμες στο boat gfg δεν αλλαζει η θεση τους.αν παλι δεν τισ σχεδιασω στο κεντρο του αξονα γυριζουν σα την ροδα στο λουνα παρκ,χρησιμοποιω google sketch up για σχεδιασμο και deep exploration για  export

Link to comment
Share on other sites

Οι αποστάσεις μετρώνται σε πόδια (feet). Κάθε φορά που αλλάζεις παράμετρο σε οποιοδήποτε αρχείο cfg πρέπει να κλείσεις και να ξανανοίξεις το παιχνίδι για να φανεί, η αλλαγή δε φαίνεται όσο το παιχνίδι είναι ανοιχτό. Αν μιλάς για virtual sailor και το κάνεις έτσι όπως λέω δε βρίσκω λόγο να μην σου εμφανίζεται. Όσο για τους καπνούς που ρωτάς σε άλλο τοπικ φτιάχνονται από την καρτέλα Smoke cfg. Μπορείς να την πάρεις από άλλο πλοίο και να τη ρυθμίσεις με την ίδια λογική ορίζοντας ότι θέλεις (αριθμός συννέφων, πυκνότητα, χρώμα, θέση κλπ). Γενικά όλες οι καρτέλες cfg είναι πολύ χρονοβόρες και θέλουν πολύ υπομονή και πειραματισμο για να βγεί κάτι καλό ;).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η έκφραση "ρε" δεν είναι κόσμια εδώ μέσα. Λίγο ψύχραιμα και όλα θα λυθούν.

 

Βεβαιώσου οτι μέσα στο cfg υπάρχει παράμετρος has_prop με την τιμή 1.

 

Βάλε στο φάκελο δύο αρχεία .x με την ονομασία prop1 και prop2

 

Κατόπιν συμπλήρωσε τις παραμέτρους prop_x, prop_y, prop_z, prop2_x, prop2_y και prop2_z μέσα στο cfg για κάθε προπέλα (εάν το μοντέλο είναι συμμετρικό, συνήθως οι παράμετροι y & z είναι ίδιοι και για τις δύο προπέλες ενώ η παράμετρος x απλά αλλάζει πρόσημο)

Link to comment
Share on other sites

Βρες τα σινιάλα, κάνε τα import σε αρχείο σχεδιασμού και ξεπατίκωσέ τα σιγά σιγά. Όπως κάνει και ο Ν.Χίος με τον Προμηθέα στο πρώτο post έτσι γίνονται και τα σινιάλα. 

OK

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

γεια σας παιδια θα ηθελα να μου πειτε ενα (καπος ευκολο)προγραμα για 3d μοδελινγ οχι sketchup η 3dsmax αν γινετε ευχαριστω παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Καλο ειναι κ ετσι,αν μπουν καταπελτες χανονται τα διπλα χειριστηρια.

Κι ομως εγω εχω ενα πλοιο που εχει διπλα χειριστηρεια και κατεβενουν και οι καταπελτες και επισης ολα τα πλοια εχουν δυο χειριστηρεια απλα σε μερικα φαινεται μονο το ενα για να ανεβασεις στροφες στην αριστερη πατας shift+insert,για να κατεβασεις shift+delete και shift+page up και page down για να κατεβασεις και να ανεβασεις στη δεξια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας παιδια μια ερωτηση πως μπορω στο vehicle simulator  να κανω στον καταπελτη να μπορουν να ανεβαινουν οχηματα(για το γκαραζ του πλοιου ξερω)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σχεδιαστικο πρόγραμμα είναι και το κατεβαζεις απο εδω.

Διαβαστε λιγο τα θεματα πριν ρωτησετε,δεν κανει κοπο

 

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να χεις την επαγγελματική έκδοση του sketchup (ή το 8ωρο free trial που προσφέρει), και αφού τελειώσεις το σχεδιασμό το κάνεις export σε 3ds. Από κει και πέρα πρέπει να χεις κάποιο converter για να το μετατρέψεις σε αρχείο χ (υπάρχουν στο νετ πολλά και δωρεάν και trials και επί πληρωμή).

 

Διαβαστε λιγο τα θεματα πριν ρωτησετε,δεν κανει κοπο

 

Λίγος κόπος πάντως χρειάζεται και φυσικά υπομονή και αρκετή εξάσκηση. Δεν τα μαθαίνεις όλα σε λίγες μέρες, είναι αρκετά πολύπλοκες οι διαδικασίες κατασκευής. Αν ψάξεις τα θέματα του φόρουμ όπως λέει ο polmyt θα βρεις πολλές απαντήσεις και κόλπα. Σε ότι και αν κάνουμε πρώτα μαθαίνουμε καλά τη θεωρία και μετά περνάμε στην πράξη. ;)    

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 4 years later...

Καλησπέρα στην ομάδα! Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Στο Vehicle Simulator έχω το πλοίο SuperFast XI και έχει την δυνατότητα να ανοίγει τις πόρτες του. Πατάω CTRL + A αλλά οι πόρτες ανοίγουν πάρα πολύ λίγο. Κάποια βοήθεια;; Ευχαριστώ για την ώρα σας!

Edited by discover_syros_ships
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

θα μπορουσατε να με βοηθεισετε με το να βαλω animations στον καταπελτη και στις προπελες σας παρακαλω.Επεισης πως θα τα κανω export σε X file. σας παρακαλω βοηθειστε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σε όλους. Κατασκευάζω τρισδιάστατα μοντέλα HSC και θα ήθελα να φτιάξω αυτή τη σειρά καταμαράν. Θα είχε κάποιος από εσάς μερικά GA plan ή θα μπορούσε να μου πει πού να τα βρω;

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Sorry for my Greek, it's not my first language, but I hope I was clear enough

Edited by pierlu99
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...