Jump to content
Shipfriends

Προβληματισμοι και αποψεις για την ελευθερη αναμεταδοση δεδομενων του ΑΙS


Recommended Posts

Η μονη αντιδραση που εχω δει επισημα μεχρι στιγμης ειναι μια εγγραφη διαμαρτυρια σε περιοδικο του προεδρου των πλοηγων κ. Δασκαλακη πριν απο 2 χρονια περιπου (ισως και παλαιοτερα). Περαν τουτου ουδεν επισημο παρα τη μουρμουρα που γινεται ολοενα και εντονοτερη ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε πολλά μεταφορικά μέσα (αεροπλάνα, τραίνα, πλοία), υπάρχει για τους επιβάτες ηλεκτρονική πληροφόρηση για τη διαδρομή. Ο επιβάτης βλέπει σε οθόνη προβολή πληροφοριών που προέρχονται από το GPS και άλλα όργανα του εκάστοτε μεταφορικού μέσου. Αν δε με απατάει η μνήμη μου, αυτό έχει ξαναζητηθεί εδώ στο forum, τουλάχιστον σε σχέση με κάποιες εφαρμογές στην ακτοπλοΐα.

Η ερώτηση είναι, θεωρούμε διαφορετική αυτήν την προβολή πληροφοριών (για την οποία από όσο ξέρω ουδείς έχει διαμαρτυρηθεί ως τώρα), σε σχέση με την προβολή των ίδιων στοιχείων "παραέξω", δηλαδή σε χώρο πέραν του ίδιου του μεταφορικού μέσου;

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω οτι η αληθεια ειναι καπου στη μεση και πιστευω οτι το θεμα εινια καθαρα ηθικο.

Στουυς πλοιαρχους δινω απολυτο δικιο γιατι καθε ασχετος κοιταει και κρινει τη δουλεια τους.Θεωρω ομως οτι κανενας ανθρωπος απο εταιρειες,λιμεναρχια κλπ δεν θα κατσει να κρινει καποιον καπετανιο επειδη ο ασχετος polmyt εγραψε σε ενα φορουμ οτι το βαπορι ψηλωσε πολυ ή επειδη βγηκε ο ταδε δημοσιογραφος και τα εχωσε σε ενα βαπορι.Αυτο ειναι που θα επρεπε να τους απασχολει περισσοτερο διοτι απο αυτους εξαρταται η θεση τους και οχι απο τον Polmyt και καθε polmyt

Οι εταιρειες και τα λιμεναρχεια ειχαν παντα τροπο να βλεπουν τι γινεται(με ρανταρ πχ) απλα τωρα εχει γινει η ζωη τους πιο ευκολη.Οι δημοσιογραφοι παντα εβρσκαν τροπους να κανουν την "δουλεια τους" και θα συνεχισουν να την κανουν ασχετα αν υπαρχει live ais ή οχι.Και σε τελικη αναλυση ακομα και να κοπει η live αναμεταδοση στο κοινο λιμεναρχεια και λοιπες υπηρεσιες θα συνεχιζουν να εχουν προσβαση.Και αυτο διοτι ειναι ενα τεχνολογικο βημα μπροστα.

Για μενα θα επρεπε και θα ηταν πολυ ευκολοτερο να κοβοταν η ελευθερη μεταδοση του AIS(αν υπαρχει νομικη υποσταση να κοπει) στην αρχη και οχι τωρα που εχει παρει τεραστιες διαστασεις το θεμα.Οσο μεγαλωνει και αναπτυσεται τοσο δυσκολοτερο θα ειναι

Προσωπικα δεν με πειραζει να κλεισει το AIS ή ακομα καλυτερα να μην βγαζει ολα τα στοιχεια οπως πορειες και ταχυτητες αλλα το θεωρω πρακτικα αδυνατον.

Καταρχην διοτι ελευθερη αναμεταδοση στο ιντερνετ θεωρειται μεχρι σημερα τουλαχιστον νομιμη σε παγκοσμιο επιπεδο.Ας μην ξεχναμε οτι το φαινομενο δεν αφορα μονο την Ελλαδα.Δευτερον ακομα και σε καθαρα τοπικο επιπεδο να παμε ειναι ενα project Πανεπιστημιου και σιγουρα θα επεσαν αρκετα κρατικα χρηματα για να αναπτυχθει και να λειτουργησει και σιγουρα θα τα ειχαν σκεφτει ολα αυτα οσοι το ξεκινησαν.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαβάζω από τον ΕΦΟΠΛΙΣΤΗ, τεύχος Οκτωβρίου 2009.

Από τις 31 Δεκεμβρίου του 2004, όλα τα εμπορικά πλοία άνω των 300 κόρων και όλα τα επιβατηγά πλοία ανεξαρτήτως μεγέθους, είναι υποχρεωμένα να φέρουν εξοπλισμό AIS.

Iσχύει στην πράξη κάτι τέτοιο ??? Και για να απλουστεύσω τον συλλογισμό μου, επιβατηγά πλοία θεωρούνται σίγουρα και αυτά της γραμμής Πειραιά - Σαλαμίνας (Σφουγγαράκης - Μπρούφας κλπ.), και άπασες οι παντόφλες - αμφίδρομα, αλλά και άλλα μεγαλύτερα Ε/Γ-Ο/Γ που όλοι καλά γνωρίζουμε ότι δεν φέρουν εξοπλισμό AIS. Ή μήπως φέρουν εξοπλισμό, αλλά δεν είναι υποχρεωμένα και να τον χρησιμοποιούν ??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αυτός ισχύει και σύμφωνα με τον ΙΜΟ όλα τα πλοία ανω των 299 g.t πρέπει να φέρουν συσκευή.Τώρα εκείνο που υποθέτω χωρις βέβαια να είμαι σίγουρο αυτό πρέπει να εξαρτάται κι από το πιστοποιητικό εκτέλεσης πλόων που έχουν τα πλοία ανάλογα με τις αποστασεις που κάνουν.

Ενώ για παράδειγμα παντόφλες που κάνουν πέραμα παλούκια δεν έχουν , έχουν άλλες όμως που γυρνουν το Αιγαίο.

Ενώ δεν έχει ένα μικρό επιβατηγό έχει μια θαλαμηγός ανάλογου μεγεθους.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...