Jump to content
Shipfriends

Cruise Sardegna (ΙΜΟ 9351505)


Recommended Posts

Για Τουρκια μερια παλι το βλεπετε??

 

 

Δεν ξερω κατι αλλα μαλλον Ιταλια...

 

Εμεις γι αλλου κινησαμε κι αλλου η ζωη μας παει... 24/12 τελικα θα κανει δρομολογιο και θα φυγει μετα το δρομολογιο για ... Κροατια ... και θα ξανακανει δρομολογιο 6/1!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 255
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
  • 1 year later...

κοντινο μου ατομο, που ταξιδεψε προσφατα (και προς ιταλια και επιστροφη), μου ειπε οτι το εσωτερικο δειχνει ταλαιπωρημενο και με τπτ δεν θυμιζει πλοιο εξαετιας.

τα ωραρια ειναι πολυ πιεσμενα και απο καθαριοτητα μονο οτι βλεπει η καλη πεθερα. σε κρυφα σημεια (αναμεσα σε μπουλμεδες και "επιπλα" κλπ) εχει καιρο να μπει ανθρωπινο χερι.

στο ενα ταξιδι ειχε καποιο θεμα ο εξαερισμος και βρωμαγε ψοφιμι το μισο πλοιο (και οι καμπινες)

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα κι εγώ με το πλοίο πριν λίγες ημέρες και στην παρέα μου -ακριβώς αυτό που ανέφερε το κοντινό άτομο του Proud_Ionian- το Cruise Olympia δεν θύμισε πλοίο ναυπήγησης του 2010. Βέβαια, ρόλο παίζει σε αυτό και η μη μοντέρνα διακόσμησή του, που έχει επιπροσθέτως από καιρό τώρα φθορές. Το πλοίο είχε αρκετές καθυστερήσεις, πιθανότατα επειδή μάζευε πάρα πολύ κόσμο από και προς Ιταλία και καθυστερούσε στα λιμάνια, και όχι λόγω ταχυτήτων, όπου τα πηγαίνει εξαιρετικά όλη τη σεζόν με καταγεγραμμένες έως και 30 κόμβους. Στο δικό μου δρομολόγιο υπήρξε καθυστέρηση 5 ωρών και η προσέγγιση στην Πάτρα ακυρώθηκε για να την μαζέψει, ενώ υπήρξε χρηματική αποζημίωση και οι foot passengers μετακινήθηκαν ως την Πάτρα δωρεάν με λεωφορεία. Το πλοίο δεν παύει να είναι σε cruise ferry (με gym και σάουνα, πάμπολλες καμπίνες και τεράστια σαλόνια-γεμάτα κόσμο στον συγκεκριμένο πλου!) και εντύπωση μου έκανε η πολύ fun κατάσταση στο ανώτερο, κατάμεστο deck με την πισίνα από τους Ιταλούς κυρίως επιβάτες του.

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ δυστυχώς να επιβεβαιώσω τα γραφόμενά σας από πρώτο χέρι.

Το πλοίο εσωτερικά είναι εμφανώς ταλαιπωρημένο, γεγονός που οφείλεται κατά κύριο λόγο στα φτηνά υλικά που χρησιμοποιήθηκαν.

Οι δε τουαλέτες, στη μια καμπίνα δουλεύουν, στην επόμενη όχι, στη μεθεπόμενη πάλι να και όχι, κ.ο.κ.

Επειδή είναι πρόσφατο το ταξίδι μου με το Μπάρι, ειλικρινά, το εσωτερικό του Μπάρι είναι από άποψη φθορών και καθαριότητας σε πολύ ανώτερο επίπεδο. Ειδικά ό,τι αφορά την καθαριότητα, τα τελευταία χρόνια δεν ξαναείδα πιο καθαρό πλοίο από το Μπάρι!

Link to comment
Share on other sites

Οι καμπίνες του και οι τουαλέτες του τζιτζί είναι... Το να μην δουλεύει κάποιες φορές το button για συγκεκριμένους λόγους, ενδέχεται να γίνεται με επιλογή "εσωτερικά-κεντρικά"; Μου έχει συμβεί σε διάφορα πλοία, τύπου να μην "ανταποκρίνεται" το button και ξαφνικά να τρώει φλασιά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν πολυκατέχω τα νεοελληνικά, όταν λες - τζιτζί - τι ακριβώς εννοείς; Πώς είναι καθαρές;

Εάν ναι, τότε ταξιδέψαμε με πολύ διαφορετικά πλοία. Στη δική μου περίπτωση, τα σεντόνια ήταν γεμάτα με τρίχες από τους προηγούμενους επιβάτες της καμπίνας, το δάπεδο δεν ήταν σκουπισμένο και το μπάνιο είχε μπόλικα χτυπήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τούρκικη για την ακρίβεια, αλλά χρησιμοποιείται πολύ στη Σαλονίκη (να μην έρχεσαι ποτέ τις Κυριακές)!

1 hour ago, Ariadne said:

Εάν ναι, τότε ταξιδέψαμε με πολύ διαφορετικά πλοία.

Ή απλώς πως ταξιδέψα με το ίδιο πλοίο σε καλύτερες συνθήκες :) Η καμπίνα ήταν και καθαρή και δεν είχε φθορές. Τόσο η δίκλινη, όσο και η premium πιο παλιά, αλλά φαντάζομαι αυτές πωλούνται και σπανιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την επεξήγηση :)

Εμείς παίρνουμε συνήθως δίκλινες ή τετράκλινες, εφόσον ταξιδεύουμε οικογενειακώς. Τις τελευταίες 3 φορές, η κατάσταση των καμπινών χειροτέρευε από ταξίδι σε ταξίδι ...

Υποθέτω, θα παίζει ρόλο και η σαιζόν. Τους μήνες με πολύ κίνηση και λόγω των πολύωρων καθυστερήσεων, δεν προλαβαίνουν να κάνουν ούτε τα απολύτως αναγκαία!

Αυτό το θέμα θα πρέπει να κοιτάξουν. Αλλά ποιος; Ο Γκριμάλντι; Καλά ...

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλα τα παραπονα των επιβατων για τα cruise ολο το καλοκαιρι. Τραγικη κατασταση εσωτερικα ! Προσφατα και το θεμα με το εξαερισμο στο ΟΛΥΜΠΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, oceanus said:

Τραγικη κατασταση εσωτερικα !

Θες να αποδαφηνίσεις το "τραγική"; :) Από πολύ κόσμο; Ελλιπή εξυπηρέτηση; Τιμές; Κατάσταση κομοδέσιου; Μηχανικά μέρη; 

Link to comment
Share on other sites

δεν ειπαμε οτι ειναι για σκραπ.

εμφανεις φθορες στο εσωτερικο, βρωμια (καθαριζεται μονο οτι βλεπει η "καλη" πεθερα), αγενες πληρωμα και πολυωρες καθυστερησεις χωρις καμια ενημερωση.

για τον εξαερισμο τα ειπαμε και παραπανω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
On 24 Σεπτεμβρίου 2016 at 11:11 PM, .voyager said:

Αναφέρεσαι σε αυτό το δρομολόγιο. Πάντως, και ενημερώνουν για τις καθυστερήσεις, και λεφτά επιστέφουν, και απορώ πως ο φίλος, του φίλου, τον φίλο, φίλε, έψαξε το τι καθαρίζει η πεθερά κτλ κτλ, σήκωσε μοκέτες; (Που δεν υπάρχουν) Ενιγούει μωρέ! 

 

On 21 Αυγούστου 2016 at 3:47 PM, proud_ionian said:

κοντινο μου ατομο, που ταξιδεψε προσφατα (και προς ιταλια και επιστροφη), μου ειπε οτι το εσωτερικο δειχνει ταλαιπωρημενο και με τπτ δεν θυμιζει πλοιο εξαετιας.

τα ωραρια ειναι πολυ πιεσμενα και απο καθαριοτητα μονο οτι βλεπει η καλη πεθερα. σε κρυφα σημεια (αναμεσα σε μπουλμεδες και "επιπλα" κλπ) εχει καιρο να μπει ανθρωπινο χερι.

στο ενα ταξιδι ειχε καποιο θεμα ο εξαερισμος και βρωμαγε ψοφιμι το μισο πλοιο (και οι καμπινες)

ταξιδεψε με την παρεα του συγγενικο μου προσωπο πρωτου βαθμου,οι οποιοι εχουν κανει στην αδριατικη πανω απο δεκα ταξια για διακοπες, απο εποχης φαιδρα. και με τι ταξιδεουν ηξεραν και μετρο συγκρισης ειχαν και εισητηριο ειχαν πληρωσει οποτε ειχαν καθε λογο να θελουν οι συνθηκες του ταξιδιου να ανταποκρινονται στα λεφτα που εδωσαν.

δεν σηκωσε κανεις μοκετες. στη συγκεκριμενη καμπινα, υποθετω και σε αλλες, το "μετωπο" του κρεββατιου δεμ εφτανε μεχρι τη μοκετα, αλλα υπηρχε κενο και ο καθενας μπορουσε να δει τι ειχε απο κατω.

για διωρη καθυστερηση στην αφιξη χωρις ενημερωση και το χαλασμενο εξαερισμο, τα ειπαν και οι υπολοιποι.

 

γενικως, να μην ξεχαμε οτι υπαρχει παρα πολυς κοσμος που ταξιδευει ειτε για δουλεια, ειτε για αναψυχη και  τα σταζει χοντρα. οταν λοιπον πληρωνει πενταστερο ξενοδοχειο και πεφτει σε συνθηκες κοινοβιου, λογικο ειναι να υπαρχει δυσαρεσκεια και να μην εχει κανεις ορεξη να ψαξει να βρει δικαιολογιες.

 

δεν ταξιδευουν ολοι για βολτα

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2016 at 9:29 AM, proud_ionian said:

 

 

γενικως, να μην ξεχαμε οτι υπαρχει παρα πολυς κοσμος που ταξιδευει ειτε για δουλεια, ειτε για αναψυχη και  τα σταζει χοντρα. οταν λοιπον πληρωνει πενταστερο ξενοδοχειο και πεφτει σε συνθηκες κοινοβιου, λογικο ειναι να υπαρχει δυσαρεσκεια και να μην εχει κανεις ορεξη να ψαξει να βρει δικαιολογιες.

 

δεν ταξιδευουν ολοι για βολτα

Όταν δεν σέβεται μια εταιρεία τα ωραία λεφτά που πληρώνεις σήμερα, και είναι πολλές αυτές που το κάνουν πλέον, φταις εσύ που αν ταξιδεύεις για αναψυχή δεν πας αεροπορικώς με το 1/2 ή 1/3 των χρημάτων που τους δίνεις. Όσο και αν αγαπάμε τα θαλασσινά ταξίδια, υπάρχουν και όρια. Έχω κάνει πάνω από χίλια θαλασσινά ταξίδια (για όποιον με γνωρίζει).

Την επόμενη Τετάρτη ταξιδεύω για Βενετία (με επιστροφή το Σάββατο) για ένα Συνέδριο. Ρωτείστε με πόσο θα ξόδευα με κάποια από τις εταιρείες μας και πόσο χρόνο έπρεπε να διαθέσω, καιι πόσο πλήρωσα με αεροπορικές εταιρείες κορυφής (Aegean και Austrian Airlines). Εννοείται πως δεν αναφέρομαι σε τιμές εισιτηρίου κατηγορίας ντεκ ή άλλης χαμηλής κατηγορίας.

 

 

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο ότι το αεροπλανο σε πολλες περιπτώσεις πλεον είναι σαφως οικονομικοτερο του πλοιου.

Το θεμα είναι ότι πολλες φορες δεν γινεται να πας με αεροπλανο,οπως πχ αν πρεπει να παρεις και αμαξι μαζι σου

Περα από αυτό όμως,μιας και μιλαμε για τα πλοιου,το θεμα είναι να βελτιωθουν οι παρεχομενες υπηρεσιες και όχι να πρεπει να βρισκει ο καθενας εναλλακτικούς τροπους ταξιδιου

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ταξίδι με το πλοίο και με απογοήτευσε όπως και το αδερφό(λιγότερο το Europa).Οι καμπίνες ήταν ελαφρώς βρόμικες με αρκετά χτυπήματα και πολύ ταλαιπωρημένες.Τα σαλόνια ήταν καθαρά,αλλά στο πλωριό σαλόνι(Κνωσσος) η κατάσταση ήταν τραγική.Σχεδόν από όσες καρέκλες μπορούσα να δώ το 1/4 ήταν σχισμένες όπως και ένας καναπές που είχε ξεκολλήσει το μπράτσο του!!!!Οι τιμές στα φαγητά του πλοίου ηταν λίγο ακριβούτσικες σε σχέση με την ποιότητα του φαγητού.Κατα τα αλλα το πλήρωμα ήταν φιλόξενο και ευγενικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Επιστροφή στα παλιά μιας και μην ξεχνάμε ότι οι Μινωικές ήταν από το 1995 στην γραμμή της Βενετίας. Ελπίζω τουλάχιστον μιας και ήρθε και πέρασε χειμώνας και έπεσε η κίνηση λίγο να κάλυψαν τα θέματα στο ξενοδοχειακό μέρος του πλοίου. Και ας ελπίσουμε να μην ξαναδημιουργηθούν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...