Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Μεχρι και σημερα πληρωμα απο την ΜΙΝΟΑΝ δεν υπαρχει για να παρακολουθει την κατασκευη του πλοιου,solo personale Grimaldi.Επισης,αν διαβασει κανεις προς τα πισω,θα βρει ολα αυτα που εχουμε πει για την αλλαγη σημαιας απο ιταλικη σε ελληνικη...,ε ξεχαστε τα,μαλλον η ιταλικη θα μεινει οριστικα!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 465
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

27.7 η μεγιστη στο πρωτο 24ωρο δοκιμαστικο αλλα μην ξεχναμε οτι πρεπει να δεξαμενιστει(απο σημερα)για να βγαλει τα 'εμποδια' στην γαστρα:

Αρχικά καταχωρημένο από NHSOS XIOS viewpost.gif

(να βγαλει τους 'οδηγους' απ την γαστρα που χρειαστηκαν στην καθελκυση)

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και σημερα πληρωμα απο την ΜΙΝΟΑΝ δεν υπαρχει για να παρακολουθει την κατασκευη του πλοιου,solo personale Grimaldi.Επισης,αν διαβασει κανεις προς τα πισω,θα βρει ολα αυτα που εχουμε πει για την αλλαγη σημαιας απο ιταλικη σε ελληνικη...,ε ξεχαστε τα,μαλλον η ιταλικη θα μεινει οριστικα!

Τι λες ρε φίλε τώρα;;; Γιατί;;;

Έτσι ακούγεται δλδ; Το άκουσες από Ιταλία μεριά ή Ελλάδα; Θα κερδίσουν κάτι με αυτό; Γιατί εγώ, όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι, θα απογοητευτώ πάρα πολύ αν γίνει όπως λες...

Προφανώς αν γίνει όπως λες, δλδ ιταλική σημαία, νηολόγιο θα έχει Παλέρμο κι όχι Ηράκλειο. Πλήρωμα;

Link to comment
Share on other sites

Ας δουμε το πλοιο χτες,καθως εμπαινε στην δεξαμενη στην Napoli.(απ το naviearmatori).

nikosdet ,δεν ξερω γιατι θελουν να κρατησουν την ιταλικη σημαια αλλα αυτη ειναι 99% η προθεση τους.

P1050889.JPG

Link to comment
Share on other sites

αν τελικα οι μινωικες προβουν στην αγορα του πλοιου(αυτη τη στιγμη ειναι στην ιδιοκτησια της grimaldi lines)που αυτη ειναι και η προθεση τους,ειναι δυνατον να μην αλλαξει η σημαια και το νηολογιο??:confused:δεν ξερω απο που εχεις αυτη την πληροφορηση φιλε NHSOS XIOS,παντως ολοι οι εκπρωσοποι των μινωικων αλλα και ο ιδιος ο γκριμαλντι στις μεχρι τωρα συνενντευξεις τους εχουν δηλωσει οτι το πλοιο θα εχει ελληνικη σημαια και πληρωμα..αλλωστε στην πρυμνη ειναι αναγραμενο και το ΗΡΑΚΛΕΙΟ πραγμα που δε νομιζω οτι το βαλανε εκει για πλακα;)μονο αν εχει αλλαξει κατι τις τελευταιες μερες..

Link to comment
Share on other sites

στην πρυμνη ειναι αναγραμενο και το ΗΡΑΚΛΕΙΟ πραγμα που δε νομιζω οτι το βαλανε εκει για πλακα;)
Έχεις χάσει πολλά επεισόδια.;) Στη πρύμνη γράφει ΠΑΛΕΡΜΟ, πριν ακόμα και από την καθέλκυση. Τώρα τι θα γράφει όταν θα δρομολογηθεί...θα δούμε. Αλλά όπως λέει και παραπάνω και ο έγκριτος καθελκυσιολόγος:D...μάλλον δεν...
Link to comment
Share on other sites

Aς δούμε και 1,2,3,4 φωτογραφίες από τον είσοδο για δεξαμενισμό του πλοίου, στην Νάπολι.

Οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες εν πλω από το ferry NAIADE, είναι τραβηγμένες από τον Captain EUSTACHIO PATALANO, στον οποίο και εννοείται πως ανήκει ;)το Copyright, και τις οποίες ανέβασα στην γκαλερί των shipfriends μετά από δική του άδεια.

Θα ακολουθήσουν και άλλες φώτο από τον δεξαμενισμό του πλοίου ;):D, όπως και πολλές άλλες από πλοία στην περιοχή της Νάπολι, όπου και δραστηριοποιείται ο captain. Mille grazie Eustachio !!! :):)

Edited by ΣΕΙΡΙΟΣ
Το "gracie" γράφεται με ...z !!!!!
Link to comment
Share on other sites

Να πούμε (όπως μας ενημερώνουν οι ανταποκριτές μας από την Νάπολι ;):D) ότι στο πλοίο με την είσοδο του στην δεξαμενή αρχίσανε εντατικά τα εξωτερικά βαψίματα, όπως διακρίνεται και στην φώτο που μας έβαλε link ο ΝHSOS XIOS :), τα οποία διακόπηκαν -τουλάχιστον- εχθές μιας και έβρεχε σχεδόν ολόκληρη την ημέρα στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

ΜΕΓΑΛΟ ΤΟ CRUISE FERRY – ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟ ΜΕΓΕΘΟΣ κ ΑΠΟ ‘ΤΙ ΜΑΘΑΙΝΩ κ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΣΥΓΚΡΙΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΜΕ ΤΑ ΑΔΕΛΦΑ ΠΛΟΙΑ CRUISE BARCELONA /ROMA.

ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ/ ΑΝΑΤΡΕΨΕΙ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ – ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ Η ΕΠΟΧΗ ΤΟΥ 95? – ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ κ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΟΙ [ATTICA / ANEK] ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως αν δε γινει κατι συγκλονιστικο στην Αδριατικη (ειτε να φυγουν ολοι οι αλλοι ειτε ξαφνικα να βρεθουν καθημερινα 3000 ατομα για Ανκονα) δεν τα βλεπω καθολου καλα τα πραγματα. Ωραιο το κουτ... σορρυ βαπορι ηθελα να πω αλλα νομιζω οτι το παρακαναμε λιγακι ε :rolleyes:

Αμα ενα βαπορι γινεται με σκοπο να αυξησει την τιμη της μετοχης της εταιριας για να μπορει να πουληθει αυριο μεθαυριο υψηλοτερα απο εκει που αγοραστηκε και οχι για να φερνει κερδη αμεσα τοτε κατι δεν παει καλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Οι κατασκευές αυτές κατά την γνωμή μου αποτελούν υπερμεγέθη για την γραμμή που προορίζονται και σαν υπερμεγέθη αγγίζουν με ολόκληρη την παλάμη την υπερβολή.

Σίγουρα εντυπωσιάζουν, αλλά το θέμα δεν είναι οι εντυπώσεις αλλά η ουσία.

Κι η ουσία λέει ότι ο χειμώνας είναι κούφιος επιβατικά. Όταν βάζεις 250-300 επιβάτες εκ των οποίων οι 80 είναι οδηγοί που τους παρέχουν καμπίνα δωρεάν και μεγάλη εκπτωση σε διατροφη, μπαρ και ψωνια τότε είναι αποροίας άξιον πως θα βγουν αυτά τα βαπόρια.

Όταν βλέπει κανείς ότι όλοι κόβουν δρομολόγια από την Αδριατική( το 12 ήρθε Ηράκλειο, έπεται το 11 στα Χανιά, η Hellenic Seaways έχει μειώσει αισθητά τα δρομολόγια των oικονομικών trailers,οι μικρές αποδυναμούν την παρουσία τους τον χειμώνα) σημαίνει ότι η πίτα δεν αρκεί για όλους και για όλα.

Οπότε γνωμη μου είναι ότι οι άλλες δύο μεγάλες εταιρείες δεν θα μπουν στην λογική της απάντησης τουλάχιστον όσο θα διαρκεί αυτή η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

με την είσοδο του στην δεξαμενή αρχίσανε εντατικά τα εξωτερικά βαψίματα,τα οποία διακόπηκαν -τουλάχιστον- εχθές μιας και έβρεχε σχεδόν ολόκληρη την ημέρα στην περιοχή.

Ε αφου σταματησε η βροχη,συνεχισαν το βαψιμο.Παντως δεν διαφωνω σε οσα λετε περι μεγεθους και ακαταλληλοτητας στην γραμμη της Ανκονα.Εχω ομως την εντυπωση πως ο Ιταλος ειναι τσακαλι και θα βρει γραμμη να δουλεψει το βαπορι η αν θελει οντως να το βαλει εκει,θα δημιουργησει τις καταλληλες προυποθεσεις...(μην ξεχναμε εκεινες τις μετοχες της HSW που πουλησε προσφατα;))

Link to comment
Share on other sites

Ενω το shipfriends ειχε ανεβει δεξαμενη το ΣΚ,το cruise ξεπατωθηκε στα δοκιμαστικα.Τουλαχιστον δικα μας(ελληνικης κατασκευης)νεοτευκτα δεν εχω δει να κανουν 48ωρο δοκιμαστικο-non stop,οπως εκανε το καμαρι της MINOAN...Τεσπα,ολα πηγαν καλα απ οτι φαινεται,οι βαρδιες(αξιωματικων-τεχνικων και λοιπων)ηταν 3 ωστε να βγουν οι ατελειωτες ωρες που ειχαν μπροστα τους(μια ματια κ στην γεφυρα)και η μεγιστη ταχυτητα που επιασε το εργαλειο ηταν 31 κ κατι ψιλα στο 100%.

Το πλοιο θα παραμεινει στο ναυπηγειο μεχρι την παραδοση του...που θα ειναι...οταν θα ειναι;):D

ΥΓ.Ευχαριστω που τιματε δεοντως αυτο το thread,τα γραφομενα μου και το shipfriends!:)

Link to comment
Share on other sites

Ενω το shipfriends ειχε ανεβει δεξαμενη το ΣΚ,το cruise ξεπατωθηκε στα δοκιμαστικα.Τουλαχιστον δικα μας(ελληνικης κατασκευης)νεοτευκτα δεν εχω δει να κανουν 48ωρο δοκιμαστικο-non stop,οπως εκανε το καμαρι της MINOAN...Τεσπα,ολα πηγαν καλα απ οτι φαινεται,οι βαρδιες(αξιωματικων-τεχνικων και λοιπων)ηταν 3 ωστε να βγουν οι ατελειωτες ωρες που ειχαν μπροστα τους(μια ματια κ στην γεφυρα)και η μεγιστη ταχυτητα που επιασε το εργαλειο ηταν 31 κ κατι ψιλα στο 100%.

Το πλοιο θα παραμεινει στο ναυπηγειο μεχρι την παραδοση του...που θα ειναι...οταν θα ειναι;):D

ΥΓ.Ευχαριστω που τιματε δεοντως αυτο το thread,τα γραφομενα μου και το shipfriends!:)

Να πω την αμαρτία μου φίλε το συγκεκριμένο θέμα και τα γραφόμενα σου είναι ο κύριος λόγος που μπαίνω στο forum (τελευταία δεν έχω και πολύ χρόνο)!! Τις τελευταίες μέρες που ήταν κάτω έψαχνα παντού πληροφορίες αλλά πού;! :D

Είμαι μέλος και σε άλλο καραβολατρικό γνωστό forum αλλά τέτοιες πληροφορίες δεν έχουν! Τα γραφόμενα σου μάλλον πρέπει να μεταφέρω! :P

Ξέρεις φίλε τελικά κανένα νεότερο αναφορικά με νηολόγιο και πλήρωμα; Δεν ξέρω αν έχεις δει το βαπόρι (τι νηολόγιο γράφει) ή έμαθες τι πλήρωμα ήταν στο πλοίο κατά τα δοκιμαστικά του;

Edited by nikosdet
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σύμφωνα με το ******** και το χρήστη sea world, το πλοίο τελικά όντως θα έχει ιταλική σημαία και πλήρωμα... Επίσης, υπάρχουν πολλές αμφιβολίες αν μπει όντως στη γραμμή της Ανκόνας και λέει ότι αν μπει θα είναι για λίγο μόνο για διαφημιστικούς λόγους!!

Αν γίνει κάτι τέτοιο προφανώς και δε θα μπει πουθενά σε Ελλάδα και δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρείται πλοίο των Μινωικών... Με ό,τι από εκεί και πέρα μπορεί να σημαίνει (βλ. Ίκαρος, το ναυλωμένο από τη μαμά εταιρεία ζευς κτλ).

Τα παραπάνω τα μεταφέρω με επιφύλαξη, αλλά το κάνω για να έχουμε γνώση του τι ακούγεται, ιδίως όταν είναι κάτι τόσο σημαντικό. Ελπίζω απλώς να μεταφέρω λάθος ειδήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και σημερα πληρωμα απο την ΜΙΝΟΑΝ δεν υπαρχει για να παρακολουθει την κατασκευη του πλοιου,solo personale Grimaldi.Επισης,αν διαβασει κανεις προς τα πισω,θα βρει ολα αυτα που εχουμε πει για την αλλαγη σημαιας απο ιταλικη σε ελληνικη...,ε ξεχαστε τα,μαλλον η ιταλικη θα μεινει οριστικα!
Παντως δεν διαφωνω σε οσα λετε περι μεγεθους και ακαταλληλοτητας στην γραμμη της Ανκονα.Εχω ομως την εντυπωση πως ο Ιταλος ειναι τσακαλι και θα βρει γραμμη να δουλεψει το βαπορι η αν θελει οντως να το βαλει εκει,θα δημιουργησει τις καταλληλες προυποθεσεις...

Τα εχουμε πει στο shipfriends,δεν περιμενουμε κανενα αλλο να μας ενημερωσει;)Και μηπως ειναι λιγο τραγικο να ενημερωνεις τους απο δω και τους απο κει,με οτι διαβαζεις....απο δω κι απο κει...:eek:

Link to comment
Share on other sites

Τα εχουμε πει στο shipfriends,δεν περιμενουμε κανενα αλλο να μας ενημερωσει;)Και μηπως ειναι λιγο τραγικο να ενημερωνεις τους απο δω και τους απο κει,με οτι διαβαζεις....απο δω κι απο κει...:eek:

Το ξέρω φίλε Νήσος Χίος ότι τα έχεις πει εδώ, από καιρό μάλιστα! (το έχω πει εξάλλου πολλές φορές ότι εδώ μέσα γενικά κι εσύ ειδικά έχεις όλες τις πληροφορίες και έγκαιρα κι έγκυρα)

Απλώς το 2ο ιδίως ήταν -τουλάχιστον εμένα έτσι μου φάνηκε- ότι είναι καθαρά δική σου γνώμη κι όχι ότι το λέγεται έντονα!

Τέσπα, το σταματάω τελείως αυτό το πάρε-δώσε για να μην έχουμε άλλες ιστορίες. Θα διαβάζω πιστά, θα σχολιάζω επιτόπου αν χρειαστεί και θα μένω σε αυτό! :o

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλαγή πλάνων προχωρούν οι Μινωικές Γραμμές αναφορικά με το υπό ναυπήγηση πλοίο Cruise Europe του ομίλου Γκριμάλντι, αναβάλλοντας μέχρι νεοτέρας την αγορά του.

Σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες του Capital.gr, η διοίκηση της εταιρείας σχεδιάζει να προχωρήσει στη ναύλωση τελικά του πλοίου που θα παραδοθεί το ερχόμενο Φθινόπωρο από τα ναυπηγεία Fincantieri, ελλείψει στην παρούσα φάση των απαιτούμενων κεφαλαίων για την αγορά του. Το πλοίο που το αργότερο σε 3 μήνες θα είναι έτοιμο, θα φέρει τα χρώματα των Μινωικών Γραμμών και θα ναυλωθεί για κάποιο διάστημα από την κρητική εταιρεία προκειμένου να δρομολογηθεί κανονικά στις γραμμές της Αδριατικής, μέχρις ότου τελικά αγοραστεί.

Περισσότερα εδώ

Μηπως αυτο ειναι μια αρκετα ικανοποιητικη απαντηση στην ερωτηση γιατι θα παραμεινει με ιταλικη σημαια το πλοιο??? ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

15/10 εγκαινια στην πατρα, 16/10 στην ancona και 17/10 στην ηγουμενιτσα;).

ελπιζω μονο, αν εχει παραμεινει η σημερινη δομη του υπουργικου συμβουλιου, ο νεος ΥΕΝ (καχριμακης; ) να ειναι παρων.

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...