Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Σημερα τελειωναν την τσιμινιερα και αυριο θα μπει πανω στο παπορι.Επισης εδω ο αξοναςτοποθετηση του και μια γενικη αποψη του πλοιου με την ολοκληρωμενη πλωρη.

post-709-128326979026_thumb.jpg

post-709-128326979028_thumb.jpg

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 465
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το πλοίο μπορεί να είναι άσχημο. Η εταιρεία μπορεί να πέρασε σε ιταλικά χέρια:( Αλλά εγώ προσωπικά αισθάνομαι περήφανος που 2 απο τα καλύτερα ΕΓ/ΟΓ του κόσμου θα ανήκουν στις Μινωικές:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να ειμαι αρνητικος ανθρωπος, αλλα καλυτερα σε τι ακριβως? Οποιαδηποτε συγκριση με βαπορια της κατηγοριας του ή και μικροτερα ειναι απλα αποφευκτεα.

Υ.Γ. Γνωριζουμε αν θα ειναι πιο γρηγορα απο τα αλλα cruise? Θα εχουν μεγαλυτερη υπερεσιακη ταχυτητα? Πντως το σφηνοειδες σχημα τουλαχιστον στο περιπου το εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες φωτό NHSOS XIOS:cool::):rolleyes:

Υ.Γ.: ποιος πέταξε το ψίχουλο κάτω απο την καράκλα???

Για πιο λόγο πιστεύω οτι τα CRUISE είναι καλύτερα απο τα PALACE:

1.σαφέστατα μικρότερη κατανάλωση καυσίμου, 2.σχεδόν εφάμιλη υπηρεσιακή ταχύτητα, 3.είναι το ίδιο πολυτελή, 4.διπλάσια χωρητικότητα και σε γκαράζ και σε κρεβάτια. Και τα δύο πλοία είναι άσχημα και κουτιά, αλλά τα CRUISE έχουν τουλάχιστον πλωράκλα....... Σημειώνω οτι αυτή είναι προσωπική γνώμη προς αποφυγήν παρεξηγήσεων;)

Edited by Neptune
2 in 1
Link to comment
Share on other sites

Για το 1 εχω τις αμφιβολιες μου(μεγαλυτερος ογκος-βαρος),για το 2,πιστευω θα υπαρχει αρκετη διαφορα στην υπηρεσιακη που μπορει να αναπτυξει η καθε series(προβαδισμα τα παλατια).Στο 3 πιστευω πως τα cruise θα ειναι πιο ωραια εσωτερικα και το 4 ειναι δικοπο μαχαιρι...

Οπως και να εχει,η ΜΙΝΟΑΝ θα αποκτησει νεοτευκτα,αυτο ειναι που μετραει;)

Link to comment
Share on other sites

οταν γινοτανε η πρωτη παρουσιαση της σειρας cruise αυτο που διαφημιζοτανε πολυ ητανε η χαμηλη ταχυτητα μεγαλυτερα πλοια κ μεγαλυτερα γκαραζ.παντως σε φωτο που εχω δει του πλοιου απο το site tou grimaldi μια χαρα τα βλεπω εσωτερικα εφαμιλα των παλλας αλλα κ καλυτερα σε καποια σημεια

Link to comment
Share on other sites

σε φωτο που εχω δει του πλοιου...μια χαρα τα βλεπω
Στις φωτό όλα ωραία φαίνονται. Από κοντά βλέπεις την διαφορά ποιότητας. Πχ ωραίο φαινόταν στις φωτό και το τραπεζάκι της καμπίνας σε κάποιο πλοίο, αλλά ήταν πιασμένο με δυό βιδάκια της πλάκας και υποχώρησε στο πρώτο ζόρισμα. Την στιγμή που στα τραπεζάκια του Θεόφιλου, του Μυτιλήνη, του Superferry και όλης της παλιοσειράς ανεβαίνουν ελέφαντες και κάνουν ακροβατικά:D Κι ας μην δείχνουν και τόσο ωραία στις φωτό.
Link to comment
Share on other sites

Για τα δύο αδερφά που ναυπηγήθηκαν για τον Grimaldi έχω ακούσει πολύ αρνητικά σχόλια από ξένους καραβολάτρες και από ανθρώπους που ταξίδεψαν. Το ότι βιάστηκαν λέει να τα βγάλουν φαίνεται σε πολλά σημεία και ένα από αυτά είναι και οι εσωτερικοί χώροι οι οποίοι είναι λιτοί σε σημείο βαρετό. Δεν μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη διότι κι εγώ μόνο σε φωτο τα έχω δει όμως σε πάνω στην κουβέντα μου είπαν ότι δεν έχουν καμία απολύτως σχέση ούτε με τα ΠΑΛΑΣ, ούτε με τα ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ. Ας ελπίσουμε τα δύο νέα cruise των Μινωικών είναι ανώτερα σε αυτούς τους τομείς από τα αδερφά τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραία φωτό NHSOS XIOS:cool:

Το link της φωτό βγάζει σε ένα site όπου έχει πολλές φωτογραφίες απο τη κατασκευή του πλοίου. Πραγματικά ενδιαφέρον:) Όσο αφορά το πλοίο, δε μπορώ να πω οτι είναι ότι πιο όμορφο έχω δει τα τελευταία χρόνια, αλλά τέλος πάντων:( Η κόκκινη ρίγα είναι όντως πιο λεπτή απο ότι στα palace, αλλά πιστεύω οτι το τελειωτικό σχέδιο θα είναι το ίδιο με τα palace. Θα δούμε. Πάντως, θα ήταν πιο ωραίο να είχε πάνω τη παλιά λεπτή κόκκινη ρίγα και την επιγραφή MINOAN LINES με πράσινα γράμματα:D Αλλά δε μπορούμε να τα έχουμε όλα δικά μας, ε???:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ποντάρω στο ότι θα ανέβει κι άλλο η ρίγα.

Ωστόσο βλέπω ότι ξεκίνησαν να γράφουν το site της εταιρείας πλώρα οπότε αυτό δίνει μία πιθανότητα στο να την αφήσουν ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Το 'προβλημα' με την ριγα και το πλατος της εχει να κανει με την θεση του χωρου για τις λεμβους(το αντιμετωπισα κ εγω στην 'βαφη' του 3d μοντελου:P) Στην παραπανω φωτο παντως,φαινεται,η κλιση της πανω γραμμης να ξεκιναει πριν τις λεμβους,αρα πιθανοτατα θα μεινει ως εχει σε πλατος.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή τη φωτό http://capri.fotopic.net/p56631811.html η ρίγα που φαίνεται είναι απαίσια. Καλύτερα να την άφηναν με το ίδιο πλάτος σε όλο το μήκος του βαποριού..........:(

Και άλλες φωτό απο την κατασκευή:

http://capri.fotopic.net/p56631810.html

http://capri.fotopic.net/p56631812.html

http://capri.fotopic.net/p56631809.html

Link to comment
Share on other sites

διακρινω μια αρνηση γενικως ή μου φαινεται; νεοτευκτο ειναι, τα σινιαλα τον μινωικων θα εχει, ελληνες θα ειναι το πληρωμα του απο τα καλυτερα στην κατηγορια του θα ειναι,γιατι τοση γκρινια; ενταξει δε λεω, δεν εχει την εξωτερικη ομορφια των fossen ουτε των παλιων κνωσσος και φαιστος, αλλα ημαρτονενε:D

Link to comment
Share on other sites

Το πλοιο θα καθελκυστει με ιταλικη σημαια και λιμανι νηολογιου το Παλερμο.Οταν παραδοθει στην ΜΙΝΟΑΝ και στο πρωτο λιμανι(Ανκονα),θα αλλαξει σημαια(ελληνικη)και λιμανι(Ηρακλειο).

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ετσι γινεται συνηθως. Τα πλοια υψωνουν σημαια της χωρας που κατασκευαζονται προσωρινα και μεχρι να παραδωθουν επισημα στους πλοιοκτητες απο το ναυπηγειο. Ετσι ηταν και ολα τα Σουπερφαστ απ οτι θυμαμαι αλλα και τα κορεατικα των Μινωικων ;) Αλλα αυτο ειναι τελειως τυπικο. Οπως και οταν κατασκευαζονται αν δεν εχουνε ονομα εχουν ενα hull number.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η αλλαγη σημαιας και λιμενα εγινε γιατι η ελληνικη νομοθεσια ειναι πιο αυστηρη σε καποιες μικρολεπτομερειες(σωστικα-λεμβοι κ αλλα)που πρεπει να εχει ενα νεοναυπηγηθεν σκαρι στην καθελκυση του.

Κατα τ αλλα,το πλοιο σημερα 'εμαθε να κολυμπαει' και φανηκε πως η σειρα των cruise δειχνει πιο ομορφη με τα χρωματα της ΜΙΝΟΑΝ.

Σειρα παιρνουν τωρα οι λοιπες εξωτερικες εργασιες(ειναι μονο καλα βαμμενο απ την πλευρα που ειδατε στις φωτο)αλλα και η διαμορφωση των εσωτερικων χωρων.

Τον Ιουνιο θα γινει το πρωτο τσαφ στις μηχανες,θα παει Napoli να δεξαμενιστει(να βγαλει τους 'οδηγους' απ την γαστρα που χρειαστηκαν στην καθελκυση)και ακολουθως θα αρχισουν τα sea trials.Φυσικα αραια κ που θα μαθαινουμε τα νεα του;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Τον Ιουνιο θα γινει το πρωτο τσαφ στις μηχανες,θα παει Napoli να δεξαμενιστει(να βγαλει τους 'οδηγους' απ την γαστρα που χρειαστηκαν στην καθελκυση)και ακολουθως θα αρχισουν τα sea trials.

Το τσαφ πρεπει να εγινε και το πλοιο εμφανιζεται πλεον στο AIS.

post-709-128326981498_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πρωι εκαναν δοκιμαστικο στην σωσιβια λεμβο ν.1 για να παρουν καποια πιστοποιητικα που χρειαζεται το πλοιο.Το shipfriends ηταν πανω στην βαρκα:D και εμαθε αρκετα πραγματακια:25/6 θα ξεκινησει το πρωτο δοκιμαστικο του πλοιου που θα διαρκεσει 24ωρες.Ακολουθως,26/6 θα παει στην Napoli οπου θα δεξαμενιστει για 7 μερες περιπου και μετα εχει 5 μερες σερι δοκιμαστικα.Εφοσον ολα πανε καλα,θα επιστρεψει στα ναυπηγεια του για το fitting out.

post-709-128326981545_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...