Jump to content
Shipfriends

Έναν καλό λόγο για τα πληρώματα.


PERIHGHTHS

Recommended Posts

Σωστά ο καπτα Απόστολος είναι

Τον Αποστόλη τον διέκρινε η επαγγελματική ευσυνειδησία και η σεμνότητα από το 2000 που ήταν ανθυποπλοίαρχος στο ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ.

 

Να είναι καλά και αυτός αλλά και ο πλοίαρχός του στα ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ και ΛΑΤΩ καπετάν Γιώργης Δουρουντουδάκης, ο οπόιος τον πρότειε για πλοίαρχο του ΛΑΤΩ στην ΑΝΕΚ, κατά τη διάρκεια της πρώτης ναύλωσης του πλοίου στην Αλγερία το 2007.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τιμήθηκαν οι δυο πλοίαρχοι του Πρέβελης (cpt Νίκος Κορρές και ο cpt Βαγγέλης Στουραΐτης) στην Κάρπαθο εις ένδειξη ευχαριστίας για τη χρονική συνέπεια και για τη καλή εξυπηρέτηση των ταξιδιωτών

 

Πηγή: ΡΟΔΙΑΚΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατα καιρους τους εχουμε σουρει αρκετα και ισως οχι αδικα καποιες φορες μιας και η γλωσσα τους δε βουτουσε στο μυαλο πριν ξεστομισουν καθετι, αλλα αξιζει να αναφερουμε πως οι ναυτικοι του Πηνελοπη αφου η εταιρια τους προσπαθει να τους εξαθλιωσει εχουν βρει καταφυγιο και ενα πιατο ζεστο φαι στο Σουπερφερρυ ΙΙ τα βραδια.

 

Είναι γνωστή (και συγκινητική) η φιλοξενία και η ανθρωπιά που δείχνουν οι Έλληνες ναυτικοί σε όλες τις περιπτώσεις, πόσω μάλλον σε ανθρώπους του "συναφιού" τους. Το μεγαλείο των ανθρώπων που εργάζονται κάτω από πολύ αντίξοες συνθήκες, σε καράβια που επιζητούν ηρωικό πλήρωμα, είναι τεράστιο για να περιγραφεί με λόγια ( εδώ δεν αναφέρομαι ειδικά στη superferrάκλα αλλά γενικότερα). Μπορεί να μην έχουν -στην κυριολεξία- να φάνε, μπορεί το φαγητό τους πολλές φορες να είναι κακής ποιότητας, και δεν πα' να έρχεσαι κι από έξω, πάντα θα σε φιλέψουν κάτι, πάντα θα σου πουν να κάτσεις να φας μαζί τους, πάντα θα σε περιποιηθούν όπως μπορούν. Είναι μια ακόμα από τις αρετές του έλληνα ναυτικού, που μπορεί να είναι αψύς, να διστάζει να δείξει τα συναισθήματά του γιατί φοβάται ότι θα "πάρεις αέρα", να "κατεβάζει" όλη την εκκλησία - από τους πολυελαίους μέχρι τις κολυμπήθρες,τα εξαπτέρυγα και τον Αγιο Γεώργιο τον Τροπαιοφόρο-, να γκρινιάζει και να θυμώνει, όμως βαθειά μέσα του παραμένει ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο Δημήτρης Κοντοδήμος είναι δόκιμος οικονομικός αξιωματικός στο Βιτσεντζος Κορναρος τα τελευταία χρόνια.

 

Πρόκειται για ένα πρώην ηθοποιό –σκηνοθέτη. Θέλοντας να κρατήσει με αξιοπρέπεια και συνέπεια το δρόμο της τέχνης, μπήκε στη διαδικασία να ανασύρει από το χρονοντούλαπο το ναυτικό φυλλάδιο και το δίπλωμα των ΤΕΙ λογιστικής του και να εργαστεί ως οικονομικός αξιωματικός του εμπορικού ναυτικού, σε μια εποχή που το να παράξεις τέχνη και να προάγεις τον πολιτισμό σου έχει φτάσει να θεωρείται πολυτέλεια.

Στο πρόσωπο του Δημήτρη έχουμε ένα ζωντανό παράδειγμα λοιπόν, πως όταν ένας άνθρωπος θέλει μπορεί να συνυπάρχει σε δύο τόσο διαφορετικά επαγγέλματα με μοναδικά εφόδιά του το ήθος την εντιμότητα και την αξιοπρέπειά του.

 

Πηγη: Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΩΝ ΠΕΙΡΑΙΩΤΩΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

''Ξεσήκωσε'' την πόλη της Μυτιλήνης και το γήπεδο (κατα τη διάρκεια του αγώνα ΑΕΛΚ-ΚΕΡΚΥΡΑ στο οποίο και ήταν παρόν ;) στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα) ο καπτα Διαμαντής Παπαγεωργίου σήμερα με τα συνεχόμενα - και για κάνα 5 λεπτο :eek:  -σφυρίγματά του βγαίνωντας από το λιμάνι της Μυτιλήνης με το ΑΡΙΑΔΝΗ!!

Edited by mytilene
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Οπότε ο πλοίαρχος του Φοίβος παραχώρησε τη προτεραιότητα στο Ιονις για να πάει στη μέσα θέση στο λιμανι της Αιγινας και να μην δυσκολέψει τη μανούβρα του συναδέλφου του[/font][/size]

Μπραβο cpt Σωτηρη Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

 

 

το γεγονος ειναι σιγουρα αξιεπαινο, αλλα οχι μοναδικο (οπως παρουσιαζεται).

 

ο καθενας μας μπορει να θυμηθει αναλογα περιστατικα, απο τις γραμμες του τοπου καταγωγης του, ειδικοτερα για παλιοτερες δεκαετιες οταν οι δυνατοτητες επικοινωνιας και συγκοινωνιας ηταν πολυ πισω.

 

προσωπικα θυμαμαι στις δεκαετιες '70 και '80, παρα πολλα ειδικα ταξιδια για μετα φορα ασθενων και τραυματιων του κεφαλληνια (κυριως), του ιονις, του αργοστολι, μεχρι και του ionian sun.

 

εκτος απο τις ουμανιστικες αντιληψεις των πλοιοκτητων και την αυτοθυσια των πληρωματων, ειναι και ενα πολυ καλο pr opportunity, ειδικα οταν υπαρχει εντονος ανταγωνισμος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ανακοίνωση του Παγχιακού Εκπολιτιστικού Συλλόγου Αξιωματικών Εμπορικού Ναυτικού για τη τριπλή βράβευση του καπετάν Γιώργη Αρβανίτη

 

Με ιδιαίτερη χαρά και τιμή πληροφορηθήκαμε για την ομόφωνη απόφαση του Δ.Σ της Πανελληνίου Ενώσεως Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού (Π.Ε.Π.Ε.Ν),να απονείμει στον Χιώτη Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ ΑΡΙΑΔΝΗ καπτα Γιώργη Αρβανίτη, τρία(3) βραβεία που απένειμαν στην Π.Ε.Π.Ε.Ν η Ύπατη Αρμοστία του Ο.Η.Ε για τους πρόσφυγες (HCR), η Ακαδημία Αθηνών και ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός για την πατροπαράδοτη ανθρωπιστική συμπεριφορά των Ελλήνων Πλοιάρχων οι οποίοι διακρίθηκαν με πράξεις αποβλέπουσες στην διάσωση ανθρωπίνων υπάρξεων σε όλο τον κόσμο. 1ο Βραβείο: Για την αποτελεσματική συμβολή στην επιχείρηση διάσωσης σαράντα επιβαινόντων σε λέμβο, στην θαλάσσια περιοχή Μυτιλήνης, την 31/10/2015. 2ο Βραβείο: Για την επιτυχή διεξαγωγή τοκετού της επιβάτιδας MIDIA OSSO η οποία γέννησε ένα υγιέστατο αγοράκι εν πλω προς Χίο, την 15/09/2015. 3ο Βραβείο: Για τη μεταφορά προσφύγων – μεταναστών από τα νησιά του Ανατολικού Αιγαίου προς την ηπειρωτική χώρα.  Για όσους δεν γνωρίζουν ο καπτα Γιώργης Αρβανίτης γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αγία Παρασκευή στο Καστέλο της Χίου, και επί χρόνια τώρα τιμά το νησί μας σαν Πλοίαρχος στα Ε/Γ – Ο/Γ της ακτοπλοΐας οργώνοντας το Αιγαίο και κάτω από αντίξοες συνθήκες μανουβράρει σε λιμάνια «καρμανιόλες» των νησιών μας, και τον τελευταίο χρόνο είναι Πλοίαρχος στο Ε/Γ-Ο/Γ ΑΡΙΑΔΝΗ. Ο καπτα Γιώργης είναι δίχως ίχνος υπερβολής «Καπετανάρα» και στην ακτοπλοΐα ο καλύτερος «μανουβραδόρος» όπως λέμε στην ναυτική ορολογία, αλλά πάνω από όλα είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ και πάντα φιλόξενος για τον καθένα στο πλοίο του. Καπτα Γιώργη να είσαι πάντα καλά, Ο προστάτης μας Άγιος Νικόλαος και η Αγία Παρασκευή «η γειτόνισσα» σου που γνωρίζουμε πόσο πολύ αγαπάς και τιμάς να είναι πάντα μαζί σου, συνέχισε έτσι όπως είσαι ο απλός, ο αληθινός, ο άνθρωπος, ο φιλόξενος, ο φίλος και ο «δικός μας» καπτα Γιώργης.

 

 Πηγή: Αληθεια 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ΔΣ της ΕΠΣΚ σε μια μικρή σεμνή τελετή στην γέφυρα του πλοίου, τίμησε τον πλοίαρχο κ. Περιστεράκη Στυλιανό για τις εξυπηρετήσεις που προσφέρει με την αρωγή πάντα της εταιρίας Ηellenic Seaways. Η στήριξη και βοήθεια τους στις μετατροπές των δρομολογίων της Εταιρείας αποτελούν έμπρακτη υποστήριξη στο δύσκολο πρόγραμμα των μετακινήσεων των ομάδων.

 

Πηγη: Cyclades24

post-1850-0-88417800-1456824853_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

το πληρωμα του sfXI, εδωσε τροφιμα και δωρα για τις μερες των χριστουγεννων, στο πληρωμα του vastervik, που παρεμενει δεμενο στην ηγουμενιτσα.

απο το αρχιπελαγος

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον καπτα Γιώργη Αντωνίου, στο πλήρωμα και την εταιρεία του ΠΡΩΤΕΑ, οι οποίοι υπερέβαλλαν εαυτόν και είναι δίπλα στους κατοίκους των Σποράδων εκτελώντας δρομολόγια κάτω υπό πολύ αντίξοες συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Στη δεξίωση για την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας της Πανελλήνια Ένωση Πλοιάρχων Εμπορικού Ναυτικού, παρουσία του υπουργού Ναυτιλίας Παναγιώτη Κουρουμπλή έγιναν απονομές βραβείων και υποτροφιών. Ανάμεσα των βραβευθέντων ήταν και ο Πλοίαρχος του Ε/Γ-Ο/Γ “Fior Di Levante” της Levante Ferries Κυριάκος Μουζάκης.

Link to comment
Share on other sites

Δύο και πλέον δεκαετίες, από το 1992 ταξιδεύει στη θάλασσα, δαμάζοντας τα αγριεμένα κύματα ο καπετάνιος του «Πρωτέα», Γιώργος Αντωνίου,  από τη Γλώσσα, ο οποίος διατηρεί κάτω από αντίξοες καιρικές συνθήκες ανοιχτή τη γραμμή τροφοδοσίας των Βορείων Σποράδων.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συγχαρητήρια Επιστολή από Επιβάτη – Επιχειρηματία για τον «ΠΡΩΤΕΑ»

Quote

Την Κυριακή 2 Ιουλίου, ταξίδεψα αυθημερόν στη Σκόπελο για επαγγελματικές υποχρεώσεις. Επέλεξα να πάω με τον «ΠΡΩΤΕΑ» λόγω του ότι είναι οικονομικότερα τα ναύλα και κάποιοι από το πλήρωμα, είναι φίλοι και πελάτες. Έπαθα πλάκα με το εξής γεγονός: έχω ταξιδέψει, φαινομενικά, με πιο σύγχρονα πλοία όμως τον επαγγελματισμό, την ευγένεια, την τέλεια εξυπηρέτηση και αμεσότητα όλου του πληρώματος, δεν την έχω ξαναδεί. Όλο το πλήρωμα ως μια ομάδα, χωρίς να το «παίζει» κάποιος ανώτερος. Απίστευτος συντονισμός σε κάθε σταθμό-λιμάνι, ώστε η αποβίβαση και επιβίβαση να γίνονται σε χρόνο μηδέν (από τον καπετάνιο μέχρι τον απλό ναύτη, κάτω στην προβλήτα να βοηθούν τον κόσμο;;;) .

Το πλοίο μπορεί να μοιάζει «φαινομενικά» μικρότερο από της άλλης εταιρίας όμως ήταν τόσο περιποιημένο, δεν υστερούσε σε τίποτα και όλα τόσο στην εντέλεια, που έκανε το ταξίδι άνετο και μαγευτικό. Το ίδιο απολάμβαναν όλοι οι επιβαίνοντες και όχι μόνο εγώ προσωπικά, απλώς εγώ το είδα και από την πλευρά του επαγγελματία. Συγχαρητήρια σε ολόκληρο το πλήρωμα του «ΠΡΩΤΕΑ», δεν είναι τυχαίο ότι έχει το καλύτερο όνομα πλέον στην περιοχή, όσο και αν «ενοχλεί» κάποιους. Χαίρομαι ιδιαιτέρως, που επιτέλους κάποιοι άνθρωποι στην περιοχή μας, τα δίνουν όλα για να πάει ο τόπος μπροστά γιατί τη διαφορά την κάνουν οι άνθρωποι και όχι τα ονόματα των εταιριών. Εύγε!!!

Νίκος Αβραμόπουλος

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

15μερες στα νησια το μονο που ακουγες στο vhf ειναι η καλη συνεργασια των πλοιαρχων των περισσοτερων πλοιων για να να εξυπηρετηθουνε ολοι!ιδιαιτερα μπορω να πω πιο συνεργασιμος απο ολους ο πλοιαρχος του tera jet ο οποιος εκανε οτι μπορουσε για να μην αργησει το δικο του αλλα κ τα αλλα πλοια στα λιμανια!!!ακομα κ σε μανουβρα πανω στο κεφαλι της ναξου με βορια 7  σταματησε την κινηση του κ αλλαξε θση για να παει στη μεσα θεση για να εξυπηρετησει κ το δηλος που ερχοταν σε 10 λεπτα με δικη του πρωτοβουλια!!!κ οι σχεσεις με το superrunner αψογες τον εταιρο ανταγωνιστη του...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι όπως και με το Superferry, τις μέρες που υπήρχαν καθυστερήσεις στη Ραφήνα  !

Γενικά είναι να τους χαίρεσε όλους αυτούς τους ανθρώπους που δείχνουν έμπρακτα ότι η ναυτοσύνη του είναι σε άλλα επίπεδα. 

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο μπραβο στα πληρωματα του patmos κ του seajet για την συνεργασια τους στην αβαρια του patmos αλλα κ για την εξυπηρετηση των υπολοιπων τουριστων που πηγαν σαντορινη κ αναφη με το  seajet

Link to comment
Share on other sites

Τις προηγούμενες ημέρες βρέθηκα στην Τήνο και στη Νάξο όπου οι άνεμοι άγγιζαν καθαρά 8άρια (Στην Τήνο είχαμε  ριπές 9 και 10 τοπικά κάποιες στιγμές).Λόγω των συνθηκών, εάν κάτσεις και παρατηρήσεις τις προσπάθειες ,του κάθε μέλους  πληρώματος ,του κάθε πλοίου που δένει , θα δεις τρομερή ένταση στα προσωπά τους, ακόμα και άγχος πολλές φορές ώστε να πάνε όλα καλά  . Αυτοί οι άνθρωποι αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την αφοσίωση και τον επαγγελματισμό τους.  Εύφημος μνεία στους:

1) Cpt  Γιάννης Βουτσελάκος(Τera Jet) - Mανούβρα στην Τήνο Χειρουργικής ακρίβειας.Το πλοίο έπειτα από την μανούβρα του βρέθηκε ακριβώς στην θέση του. Ούτε μέτρο μπρός πίσω.

2) Cpt Γιώργος Αρβανίτης(Nήσος Σαμος)- Εκπληκτική τακτική  προσέγγισης στη Νάξο με 8άρι άνεμο και έντονο κυματισμό εντός λιμανιού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τιμητική αφιέρωση προς τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ ΠΡΩΤΕΥΣ της ANES FERRIES κ.Αντωνίου Γιώργο από τον Πολιτιστικό – Χορευτικό Σύλλογο Μαντουδίου Ευβοίας ο «ΜΑΚΙΣΤΟΣ» .
Ο Σύλλογος παραβρέθηκε στις πολιτιστικές εκδηλώσεις του ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ & ΕΞΩΡΑΪΣΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΚΟΠΕΛΟΥ όπου παρουσίασε το μουσικοθεατρικό έργο «Νόστιμον Ημαρ» την Πέμπτη 10 Αυγούστου και τίμησε χαρίζοντας αναμνηστική πλακέτα τον Πλοίαρχο του Πρωτεύς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΛΟΙΑΡΧΟΥΣ ΤΟΥ Ε/Γ ΠΡΕΒΕΛΗΣ κ.κ. ΚΩΣΤΑ ΔΡΙΒΑ και ΒΑΓΓΕΛΗ ΣΤΟΥΡΑΊ’ΤΗ

Quote

Η ιστορία μου!
Πως σώθηκε η ζωή μου, στο ταξίδι της 24ης ΑΥΓΥΣΤΟΥ 2017,ημέρα Πέμπτη,με το Ε/Ο-Ο/Γ ΠΡΕΒΕΛΗΣ Ν.Ρ. 06. της ANEK LINES.
Η επιστολή μου απευθύνεται σε όλους τους εμπλεκόμενους: στους πλοιάρχουs ΚΩΣΤΑ ΔΡΙΒΑ και ΒΑΓΓΕΛΗ ΣΤΟΥΡΑΊ’ΤΗ, και το πολύ καλό τους πλήρωμα.
Ήταν Πέμπτη 24 Αυγούστου 2017, 6.00 μ.μ. Πήραμε στο πλοίο από τα Πηγάδια - Κάρπαθο, προς την κατεύθυνση του Πειραιά, με στάσεις στην Κάσο, το Ανάφη και τη Σαντορίνη.
Όταν φύγαμε από την Κάσο, η σύζυγός μου Άννα και εγώ ήμασταν άνετοι στην πολύ ωραία καμπίνα μαs. Μετά από λίγα λεπτά, άρχισα να αισθάνομαι έντονους πόνους στο στήθος μου, οι οποίοι ήτανε εξ' αιτίας του πρώτου (σοβαρού) καρδιακού επεισοδίου που είχα ποτέ στη ζωή μου.
Η γυναίκα μου κάλεσε τη ρεσεψιόν. Μέσα σε ένα λεπτό συνδέθηκε με το σύστημα ενδοεπικοινωνίας, ζητώντας - και σύντομα να μιλήσει με τους γιατρούς στο πλοίο. Λίγο αργότερα ήρθαν στην καμπίνα μας δύο ευγενικοί ιατροί της Αργεντινής: ο δρ Σοφία Ροντρίγκεζ Μπάρερο και η δρ. Emelia
Ferrando.
Σύντομα ακολούθησε η Δρ Μαρία Μανσούρη και ο Δρ Πέργκι Κρητικού.
Μου έδωσαν ιατρική καρδιακή αγωγή. Το πλοίο είχε όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό, προμήθειες και φάρμακα σώζοντας τη ζωή μου. Όλοι ενήργησαν με μεγάλη αποτελεσματικότητα και ταχύτητα για να μου σώσουν τη ζωή μου.
Υπήρχε συνεχής επικοινωνία με τον Αγροτικό Γιατρό στην Ανάφη και στην Σαντορίνη.
Φτάνοντας στην Ανάφη, ο αγροτικός γιατρός έφθασε αμέσως στην καμπίνα μου, έδωσε οδηγίες, διαχειρίστηκε άψογα όλες τις απαραίτητες διαδικασίες και ήταν σε συνεχή επικοινωνία με το Νοσοκομείο της Σαντορίνης.
Πρότεινε να συνεχίσει το πλοίο το δρομολόγιο για Σαντορίνη λόγω του ότι το νοσοκομείο εκεί διέθετε Μονάδα Εντατικής Θεραπείας και όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό που χρειαζόντουσαν σε περίπτωση καρδιακού επεισοδίου.
Φτάνοντας στο λιμάνι, το ασθενοφόρο μας περίμενε εκεί με το προσωπικό τον νοσοκομείου, όπου άμεσα με μετέφεραν στο νοσοκομείο της Σαντορίνης και συγκεκριμένα στην Μονάδα Εντατικής Θεραπείας όπου σταθεροποίησαν την κατάστασή μου και έκαναν όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να μεταφερθώ την επόμενη ημέρα, με στρατιωτικό αεροπλάνο, στο νοσοκομείο της Αττικής, στην Αθήνα, όπου πραγματοποίησαν χειρουργική επέμβαση μπαλονιών και μετά από όλα αυτά, τώρα βρίσκομαι πίσω στο σπίτι μου, στο
New Jersey της Αμερικής.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΧΑΡΗ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΤΟΝ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ – ΚΩΣΤΑ ΔΡΙΒΑ και ΒΑΓΓΕΛΗ ΣΤΟΥΡΑΊ’ΤΗ – ΠΟΥ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΑΡΧΟ ΧΡΗΣΤΟ ΤΖΟΥΑΝΗ – ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΑΝΑ ΠΑΣΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΜΟΥ.

Εκ μέρους της γυναίκας μου, εμένα και των τριών αγοριών μου, θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε όλους σας και κάθε ένα ξεχωριστά, τους γιατρούς, το προσωπικό των νοσοκομείων και όλους όσους προσπάθησαν για την αντιμετώπιση τον καρδιακού επεισοδίου που είχα ταξιδεύοντας με το πλοίο «ΠΡΕΒΕΛΗΣ» της ΑΝΕΚ
LINES και όλους όσους που τόσα εκπληκτικά προσπάθησαν με την εμπειρία τούς και τον επαγγελματισμό τους, να μου δώσουν ακόμα μια ευκαιρία και να συνεχίσω να ζω.
Εγώ, ο Γιώργος
Qθίτης, και πάλι σας ευχαριστώ όλους σας και εύχομαι ο Θεός να σας βοηθάει πάντοτε εσάς και τις οικογένειές σας,
ΘΑ ΖΩ ΚΑΙ ΘΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΗΣ ΑΝΕΚ
LINES ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΝΕΡΓΗΣΕ ΤΟΣΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΤΙΚΑ, ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΩΘΕΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.
Σας ευχαριστώ και πάλι όλους σας.
Ήσασταν σωστοί επαγγελματίες και έμπειροι για Να σώζετε ζωές.

Με αγάπη και εκτίμηση
ΓΙΩΡΓΟΣ και ΑΝΝΑ ΟΘΙΤΗΣ

NEW JERSEY U.S.A.

Πηγή: ΚΑΡΠΑΘΙΑΚΗ

Edited by Panagia Ekatontapiliani
Link to comment
Share on other sites

Διάσωση τριών ναυαγών από το πλήρωμα του «VSC Triton Seastar»

Quote

Σε διάσωση τριών ναυαγών προέβη το πλήρωμα του bulk carrier «VSC Triton Seastar», υπό την διαχείριση της εταιρείας SeaStar Shipmanagement Ltd.

Συγκεκριμένα, το πλήρωμα του υπό ελληνική διαχείριση πλοίου και με πλοίαρχο τον καπτ. Σπυρίδωνα Αγαπητό, εντόπισε τρεις ψαράδες κινεζικής εθνικότητας στην θαλάσσια περιοχή του Κόλπου του Τόνκιν στη Νότια Σινική Θάλασσα.

Οι τρεις άτυχοι ψαράδες που είδαν το αλιευτικό τους σκάφος να βυθίζεται εν μέσω σφοδρότατης θαλασσοταραχής, λόγω του τυφώνα Khanun, πάλευαν με τα κύματα αναμένοντας βοήθεια από κάποιο παραπλέοντα σκάφος.

Εν τέλει, «VSC Triton Seastar» ήταν αυτό που προσέτρεξε σε βοήθεια των ψαράδων. Μετά την διάσωσή τους και την παροχή των πρώτων βοηθειών από το πλήρωμα, ενημερώθηκε η κινεζική ακτοφυλακή και σκάφος της ανέλαβε να παραλάβει από το «VSC Triton Seastar» τους τρεις ναυαγούς.

Να σημειωθεί ότι με βάση τα στοιχεία της Αμερικανικής Ακτοφυλακής το περασμένο έτος 72 ναυαγοί διεσώθησαν από ελληνόκτητα πλοία, ενώ φέτος 229 ελληνικές ναυτιλιακές εταιρείες και 1.811 ελληνόκτητα πλοία βραβεύτηκαν από το Propeller Club με το AMVER Award για τη συμμετοχή τους στην προστασία της ανθρώπινης ζωής στην θάλασσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ο πλοίαρχος του Flying Dolphin Erato (cpt Γιάννης Βερύκιος) βοήθησε στη διάσωση ενός 11 χρόνου παιδιού στο λιμάνι της Αλοννήσου, που είχε εγκλωβιστεί σε μεταλλικό κιβώτιο που είχε βυθιστεί θάλασσα με το πλαϊνό του μέρος στον πάτο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...