Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ομορφο το restaurant και ακομα πιο ωραια η ονομασια του :) Απο φαγητα γουσταρω σιγουρα τις πατατουλες :D ενω φαινεται να υπαρχει αρκετη ποικιλια(κατι καλαμακια στο βαθος με ιντριγκαρουν :P)

Θυμιζει Ευρωπη παντως το σκηνικο ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Στο self service του Πρεβελη προσφερονται 3 επιλογες με διαφορετικο μενου.Η 1η περιλαμβανει κοτοπουλο η 2η μακαρονια και η 3η μπιφτεκι.Η καθε μια περιλαμβανει γλυκο η ντακο η σαλατα αλλα και αναψυκτικο η χυμο η νερο.Ολα αυτα μολις με 7,8 ευρω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
...ανήλθαν επί τού πλοίου δύο συμπαθείς κατά τά άλλα κύριοι με λευκά σακκάκια που διαλαλούσαν το εμπόρευμά τους-λουκούμια και ένα άλλο προϊόν που δέν συγκράτησα το όνομά του....

Χαλβαδόπιττες, τί άλλο;

(Και ούτε τον ξέρω, ούτε με ξέρει, αλλά του Κορρέ ήταν πάντοτε οι ονομαστές)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο φαινομενο παρατηρειται και στη Παροναξια.Οι κυριοι αυτοι πρεπει να αναχωρουν απο Συρο πρωι με κανα Αρτεμις η Ακουα πανε Παρο περνανε Ναξο με το Blue Star Dηλος,επιστρεφουν ξανα Παρο παλι με το Δηλος και ξανα στη Συρα με το αγονοπλοιο.Οπου βρουν ευκαιρια πουλανε.Εγω παντως 1-2 κουτια λουκουμια αγοραζω 2 ευρω εχει το ενα

Link to comment
Share on other sites

Με το BLUE STAR 1 είχα ταξιδέψει πριν μερικά χρόνια!

.............

Πάντως ειναι πολύ συμπαθητικό καράβι και είχα φάει και μακράν τη καλύτερη μακαρονάδα σε αυτο!!!!! :D

Εδώ το πράγμα σηκώνει συζήτηση. Την καλύτερη μακαρονάδα γενικώς ή την καλύτερη βαπορίσια μακαρονάδα ??? :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η ΝΕΛ τελικα ουτε ελαιολαδο Μυτιληνης δεν χρησιμοποιει :lol:

Ένα καταπράσινο λάδι, χωρίς ιδιαίτερη γεύση και χωρίς άρωμα, δοκιμάσαμε σε σαλάτα στο «European Express» της ΝΕΛ. Από την συγκεκριμένη εταιρεία περιμένουμε στα πλοία της, να χρησιμοποιεί μόνο λάδι της Λέσβου με το γνωστό χρυσοκίτρινο χρώμα και τη λεπτόρρευστη υφή.

Όπως στηρίζουν οι Μυτιληνιοί τη ΝΕΛ, πρέπει κι αυτή να στηρίζει τα προϊόντα του νησιού.

Ν.Μ.

Δηκτικα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ο Ιορδάνης δεν ανοίγει για μπουγάτσα πριν τις 07:00.

Και μια που το ανέφερες , αυτή την μπουγατσα προσωπικα την βρίσκω χάλια Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Ήμουν επιφυλακτικός καιρό τώρα ως προς το να ανεβάσω φώτος από τα τσιμπούσια στα πλοία της Βαλτικής για να μη φανεί πόσο κάφρος είμαι, μα δεν κρατιέμαι πια :D Ομολογώ πως η ώρα του γεύματος είναι από τις καλύτερες στιγμές μου σε κάθε ταξίδι, ειδικά εκεί. Χώρια ότι ξεχνάω διατροφές και τέτοια! €30 o μπουφές στη Viking (συμπεριλαμβανομένων και αναψυκτικών και κρασιού σε οποιαδήποτε ποσότητα σε αντίθεση με την Tallink που τα ποτά τα πληρώνεις έξτρα), αλλά ένα φαγανό παιδί σαν εμένα που γεμίζει το πιάτο 2-3 φορές "τα πιανει τα λεφτά του" και δεν συμφέρει την εταιρεία! :D Και gourmeδιές τύπου χαβιάρι, και πολλά γλυκά, και καφές, και θέα καθρέφτη το buffet restaurant. To πρωινό στα €10, αρκετά καλή τιμή δεδομένης της ποικιλίας. Αξιοπρεπή και τα à la carte, καλό service και φαγητό. Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από τα εστιατόρια του Amorella.

post-2195-0-38328100-1399929265_thumb.jp

post-2195-0-22591000-1399929286_thumb.jp

post-2195-0-97677400-1399929342_thumb.jp

post-2195-0-73858100-1399929384_thumb.jp

post-2195-0-06274600-1399929525_thumb.jp

post-2195-0-21482300-1399929564_thumb.jp

post-2195-0-12588200-1399929611_thumb.jp

Edited by .voyager
Link to comment
Share on other sites

Πρωινό στην ANEK με 1,90€ να θυμίσω  :P  Τι χαβιάρια μου λέτε  :P

 

ΥΓ. Ο καφές και το ψωμάκι νταξ. Τα λουκάνικα και το μπείκον άντε πες... Αλλά η στραπατσάδα; Γιατι;

post-2440-0-30230600-1399931936_thumb.jp

Edited by Nikos_Chania
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Ξερω ότι αυτό που θα πω δεν είναι κατι καινουριο και λογικα το εχουμε ξαναπει, αλλα μιας και το εζησα πηγαινοερχόμενος στη Ναξο αυτό το ΣΚ με τα Blue Star και με χαλασε,θα το πω το παραπονο μου.

Δεν γινεται, κατά την ταπεινη μου αποψη, σε ένα ταξιδι που κραταει μεχρι τις 3 πρωι αν πηγαίνεις πχ Αστυπαλαια με το απογευματινο δρομολογιο ,η μονη επιλογή  φαγητού να είναι τα Goodys.Αν δηλαδή θες, για τους δικους σου λογους, να φας κατι πιο φαγητο από το φαστ φουντ θα πρεπει να φερνεις ταπερακια με φαγητο από το σπιτι .Δεν λεω να εχει την τρελη ποικιλια αλλα θα μπορουσαν παραλληλα με τα Goodys να προσφερουν 3-4 κανονικα φαγητά και 1-2 σαλατες για να φας σαν ανθρωπος

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Πήγες στα goodies και πρόσφερε μόνο goodies? Ή δεν πήγες γιατί φαντάστηκες πως είναι "μόνο goodies"?

 

Στο BS1 στα goodies έχει πχ και μακαρονάδες, πατατες φούρνου, ρύζια, σάλτσες/κιμα , σαλάτες, μπιφτέκια φουρνου κλπ "μη goodies", όχι κλασσικό Selfservice δηλαδή, αλλά μεταξύ μας, και στα κλασσικά Self οι μισοί μακαρόνια με κιμα τρώνε ...

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και πηγα,αφου τελικα εφαγα κι ολας.Δεν θα το εγραφα αν δεν ειχα παει,τουλάχιστον για να ρωτησω

Το ξερω ότι στα BS1-BS2 υπαρχουν και αλλα φαγητά, όπως και στο ΠΑΤΜΟΣ υπαρχει serf service και εστιατοριο.Γιαυτο το λογο μαλιστα ειχα την εντυπωση ότι τουλάχιστον το ΔΗΛΟΣ θα εχει και κατι άλλο περα από goodys.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα Goody's, φαντάσου να ταξιδεύεις με το Κοραής να φεύγεις στις 3 το μεσημέρι και να φτάνεις 2 και 3 τα μεσάνυχτα και η μόνη σου επιλογή να είναι τα σάντουιτς του μπαρ...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συμβαίνουν κι αυτά




Τόπος παράβασης: 


ΚΥΛΙΚΕΙΟ Ε/Γ-Ο/Γ 'ΚΕΡΚΥΡΑ'




Περιγραφή Παράβασης: 



  1. Κατόπιν σχηματιζόμενης από Υπηρεσία μας δικογραφίας ο ... διαπιστώθηκε ότι ως πωλητής του καταστήματος Υγειονομικού Ενδιαφέροντος (κυλικείο Ε/Γ-Ο/Γ ‘ΚΕΡΚΥΡΑ’) διέθεσε τοστ μη ασφαλές-ακατάλληλο προς ανθρώπινη κατανάλωση σύμφωνα με το Α.Π.: ΔΥ/Γ3/1226/25-08-15 έγγραφο Περιφέρειας Ηπείρου-Τμήμα Περιβαλλοντικής Υγιεινής και Υγειονομικού Ελέγχου,κατά παράβαση του άρθρου 19 παρ. 2α του Ν. 4177/2013 (ΦΕΚ 173Α΄/08-08-2013).




Επιβληθέν Πρόστιμο €: 


500.00



Edited by enas chiotis
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
2 hours ago, Nick the Greek said:

 Συνηθισμένος στο self service:P, με το που πλησίασα στο μπάρ, το προσωπικό με παρακαλούσε να κάτσω πίσω στη θέση μου για να με σερβίρουν. Εξαιρετική εμπειρία λοιπόν, να τα λέμε αυτά, που λέει κι ο Νίκος Αναστόπουλος.

Ποσά έσκασες για να φας κάτι απλό; Να τα λέμε ΚΑΙ αυτά..

Edited by proud_ionian
move
Link to comment
Share on other sites

Στο Ναξάκι , φρεσκότατο (να τα λεμε αυτα) κρουασανάκι και φρεντούμπα 7 ευρώ στη διακεκριμένη ..τέλη Αυγούστου . Αλλα το "φχαριστήθηκα"

Link to comment
Share on other sites

Aνεργος ημουν πριν 21 χρονια και πηγαινα οπου ηθελα (ναυλα) και χτυπαγα και 2 πιατα στα εκαστοτε σελφ σερβις,,,,,,σημερα οτι και να κανεις 2 πιατα και μια κοκα κολα κανουν χοντρικα 20 ευρω,,,,,γιαυτο και βαρανε μυγες.Κοψανε τα εστιατορια Α θεσης, κερδος για τις εταιριες σε χωρο ,προσωπικο - μια ταμειακη) και φουσκωσαν τις τιμες στα σελφ σερβις

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο δηλος ενα φρεντο κ νερο 750ml στην πρωτη θεση με εξυπηρετηση απο τον καμαρωτο την 28η οκτωβρη το πληρωσα 5.30 αλλα με θεα το απεραντο γαλαζιο του αιγαιου...αλλα ας πουμε στα donats που πουλιουντε εξω 0.80 λεπτα τα ειχε 3ευρω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...