Jump to content
Shipfriends

Βρές τη διαφορά !!!


Neptune

Recommended Posts

Ας αρχισουμε ενα καινουριο παιχνιδακι.

Ο καθενας θα μπορει να θεσει ενα ερωτημα για καποια διαφορα ειτε μεταξυ δυο αδερφων πλοιων ειτε καποια αλλαγη που εγινε σε ενα πλοιo κατα τη μετασκευη του αλλα δεν την πιανει ευκολα το ματι. Εννοειται οποιος κανει το ερωτημα θα δινει καποιες διευκρινισεις και δε μιλαμε για χτυπητες διαφορες οπως π.χ. τι διαφορα εχει το Venezia απο το Riviera Del Conero :D Οι κανονες παραμενουν οπως και στο φωτογραφικο κουιζ ιδιοι δηλαδη μετα τις 3 απαντησεις θα δινεται λυση και ο νικητης μπορει να βαλει την επομενη ερωτηση η να παραχωρησει τη σειρα του στον επομενο.

Για παραδειγμα η πρωτη ερωτηση που κανει η εξοχοτητα μου ειναι:

Ποια η διαφορα του Θεοφιλου απο το Φαιδρα. Φυσικα δεν εννοω το κουτι αλλα μια διαφορα που εχουνε τα βαπορια απο κατασκευης. ;) Για να δω ποιοι εχουνε παρατηρητικοτητα;

Link to comment
Share on other sites

Με μια προσεκτικη ματια στις φωτο των βαποριων,φαινεται το διαφορετικο τελειωμα του ντεκ πανω απο την γεφυρα(πισω απο το καταρτι).Στο ΤΕΟ ειναι πιο βαρδυ και κλειστο ενω στην ΦΑΙΔΡΑ πιο στενο και ανοικτο.Τωρα μια αλλη διαφορα ειναι οι καταπελτες αλλα οχι απο την κατασκευη τους αφου η ΜΙΝΟΑΝ τους προσθεσε στη FEDRA μετεπειτα.

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν με απατά η μνήμη μου, ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ έχει 4 σωστικές λέμβους στην κάθε πάντα ενώ το ΦΑΙΔΡΑ ακόμα και σήμερα έχει 5 στην κάθε πάντα. Βέβαια αυτό δεν είναι από κατασκευής μιας και όταν αγοράστηκε από τη NEL είχε 5 και αυτός αλλά ακόμα και αν δεν κέρδισα, ξέρω ότι βρήκα μια διαφορά που κανει μπαμ:)

Επίσης στο καπέλο του φουγάρου ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ έχει ένα λοξό στήριγμα που εφάπτεται με το κυρίως "σώμα" του φουγάρου κάτι το οποίο δεν έχει η ΦΑΙΔΡΑ.

Τέλος ο χώρος που υπάρχει στην κόντρα γέφυρα, ενώ στη ΦΑΙΔΡΑ παραμένει ως είχε, στον ΘΕΟΦΙΛΟ μέρος του (στο ύψος των δύο πρώτων λεμβών) έχει κλειστεί.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σταθώ στην πρώτη διαφορά που ανέφερε ο Ν.ΧΙΟΣ, το τελείωμα του ντεκ πάνω από την γέφυρα. Από τα ταξίδια μου με το Φαιδρα θυμάμαι πως ο χώρος αυτός ήταν ανοικτός στο κοινό, και μάλιστα στην περιοχή που υπάρχουν μόνο οι πλαινοί ανεμοθώρακες υπήρχε και πισίνα, κάτι που ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι είχε εκεί πάνω (σίγουρα είχε εσωτερική πισίνα πολύ χαμηλά). Εξάλλου η περιοχή αυτή έχει μετασκευαστεί στο ΘΕΟΦΙΛΟΣ και η πρόσβαση απαγορεύονταν μέχρι λίγους μήνες πριν το ατύχημα (τελευταία είχε ανοίξει ο χώρος, αλλά ήταν σκέτος λαβύρινθος).

Link to comment
Share on other sites

Aλλες διαφορες ειναι τα παραθυρα που εβαλε η νελ κατω απο τα υπαρχοντα στην γεφυρα,η εξωτερικη πισινα υπηρχε και στο αλλα εκει εβαλαν την υπερκατασκευη την μεγαλη,στο πλαινο σαλονι εξω απo το self service στο θεοφιλος εχει τοιχογραφια με θεμα τον nils holgersson ενω στο φαιδρα με τον peter pan να πουμε ακομα για την δευτερη ρεσεπσιον που εχει ο θεοφιλος πρυμα και νομιζω οτι το φαιδρα δεν εχει πτερυγια ευσταθειας,αν ξερει καποιος κατι ασ πει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστες ολες οι διαφορες που λετε αλλα δεν ειναι απο κατασκευης που ζητησα ;) Νικητης ο Νησος Χιος λοιπον που απαντησε πρωτος και βρηκε την αρχικη διαφορα των πλοιων. Ας βαλει την επομενη σπαζοκεφαλια.

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε λοιπον τις διαφορες μεταξυ ΚΟΡΝΑΡΟΥ και ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ.Δεν εχω ταξιδεψει με κανενα απο τα 2 οποτε με ενδιαφερει να αναφερετε καθε πιθανη διαφορα(ειτε εσωτερικα ειτε εξωτερικα).Προχειρα εντοπιζω 2 εξωτερικες διαφορες.Νικητης οποιος βρει τις περισσοτερες.

Link to comment
Share on other sites

Δυο εξωτερικές διαφορές που μου έρχονται στο μυαλό χωρίς να κοιτάξω κάποια φωτογραφία. Είναι η προέκταση των ανοικτών καταστρωμάτων στη πρύμη που έχει ο Βιτσεντζος Κορνάρος ενώ δεν έχει το Σαμοθράκη. Άλλη μια είναι ότι το Fast Rescue Boat στο Βιτσεντζο Κορνάρο είναι στην αριστερή πλευρά πίσω από τη βαρδιόλα ενώ στο Σαμοθράκη είναι από τη δεξιά πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

Η πρυμνη ειναι η μεγάλη τους διαφορά.Δηλαδη οι τέντες που εχει ο Κορνάρος πισω απο τα φουγάρα και σταδιακά στα deck του μεχρι και πάνω απο τον καταπέλτη,το deck ανοιχτο που έχει το Σαμοθρακη ενώ αντιθετα στο άλλο εχει κλεισει με παράθυρα (πανω απο το garage).

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω παντως να εχετε και ιδιαιτερη ορεξη να πειτε καμια αλλη διαφορα:D Εξωτερικα πρεπει να ειπαμε τα εμφανη διαφορετικα σημεια,εσωτερικα εχει καποιος να μας πει κατι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε giorgos z δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι οι MES του Σαμοθράκη τοποθετήθηκαν επί Μανούση. Σίγουρα άλλαξαν θέση επί ΣΑΟΣ, αφού όταν μας ήρθε το πλοίο οι θύρες ήταν μετά το πέμπτο ζεύγος παραθύρων, ενώ σήμερα έχουν καταλάβει ένα (το πρώτο στη σειρά) παράθυρο.

post-24-128326977731_thumb.jpg

post-24-128326977733_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αφου αλλαξαμε χρονια,δεν αλλαζουμε και κουιζ....Τα ειπαμε πανω κατω για ΣΑΜΟΘΡΑΚΗ-ΚΟΡΝΑΡΟ(βεβαια δεν μπορω να πω οτι σας ενθουσιασε κ πολυ το εν λογω κουιζ:rolleyes:)οποτε οποιος θελει ας βαλει το επομενο.

Link to comment
Share on other sites

Αφου δε βαζει κανεις ας βαλω εγω παλι.

Το αγαπημενο μου ιταλικο βαπορι εχει μια διαφορα σε σχεση με τα μεγαλυτερα σε ηλικια αδερφια του...

Το Εξπρες Πηγασος και το Venezia εχουν μια μικροδιαφορα απο το Riviera Del Conero και το Grecia. H διαφορα δεν ειναι ορατη απο φωτογραφια (παρα μονο αεροφωτογραφια σε καλη αναλυση) και εντοπιζεται στις βαρδιολες. Μηπως το εχει παρατηρησει κανενας αλλος εκτος απο μενα το γεροπεριεργο;

Link to comment
Share on other sites

Το αγαπημενο μου ιταλικο βαπορι εχει μια διαφορα σε σχεση με τα μεγαλυτερα σε ηλικια αδερφια του...

Μηπως εννοεις την πλωρη,που ανακατασκευαστηκε στον ΠΗΓΑΣΟ μετα το ατυχημα?

Το Εξπρες Πηγασος και το Venezia εχουν μια μικροδιαφορα απο το Riviera Del Conero και το Grecia. H διαφορα δεν ειναι ορατη απο φωτογραφια (παρα μονο αεροφωτογραφια σε καλη αναλυση) και εντοπιζεται στις βαρδιολες.

Για να λες απο αεροφωτογραφια(που δεν βρηκα ψαχνοντας προχειρα)μαλλον η διαφορα θα εντοπιζεται στην θεση των χειριστηριων η στα ιδια τα χειριστηρια:o

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να είναι αντίθετα η θέση της πυξίδας με την θέση της κονσόλας των χειριστηριων.

Στον ΠΗΓΑΣΟ βγαίνοντας από την γέφυρα βλέπεις πρώτα την πυξίδα κι έπειτα την κονσόλα των χειριστηρίων στραμένη σε θέση που να βολεύει τον πλοίαρχο.

Στο άλλο πρέπει να βλέπεις πρωτα την κονσόλα σε ευθεία θέση με την πλ΄'ωρη κι έπειτα την πυξίδα που αν συμβαίνει αυτό δύσκολα θα μπορεί ο πλοίαρχος και να βλέπει και να κάνει κινήσεις οπότε θα θέλει βοήθεια από κάποιο αξιωματικό για να του λέει και να κάνει τις κινήσεις.

Ισως γι αυτό μετά να άλλαξε η θέση τους στον ΠΗΓΑΣΟ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστοι οι παιχτες..

Απο αεροφωτογραφια της Adriatica του πλοιου Espresso Grecia ειναι φανερο οτι το πλοιο εχει μια κονσολιτσα με τα παλια χειριστηρια της Lips (σαν του Αλκαιου) και ειναι ποιο μεσα απο οτι στα αλλα δυο αδερφια που κτιστηκαν αργοτερα. Επισης να πουμε οτι τα 2 πρωτα δε χτιστηκαν για λογαριασμο της Adriatica αλλα για λογαριασμο της Trahetti del Mediterraneo και ειχαν πρασινο χρωμα στην αρχη.

post-23-128326978111_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aς πάμε παρακάτω.

Αδελφά πλοία ΜΥΤΙΛΗΝΗ και ΡΟΔΑΝΘΗ. Θέλω να μου αναφέρετε μια διαφορά που είναι εμφανής στις πρύμες των πλοίων, από το main deck και κάτω. Όχι την προφανή, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...