Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Ας γραψω και γω κατι απο τις εντυπωσεις μου απο το ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ.Μην εχει μονο ο proud αυτη την αποκλειστικοτητα.

Το πλοιο μεσα ηταν αρκετα καθαρο παρολα τα συνεχομανα δρομολογια.Κατι αναλογο συνεβαινε και στα εξωτερικα του καταστρωματα.Το βαπορι πηγαινε σχεδον σε ολο το ταξειδι με 20,5 μιλια.Μεγαλη εντυπωση μου εκανε οτι ολες οι καμπινες που εχει ηταν γεματες πραγμα που δεν περιμενα να δω σε ενα ταξιδι 3 ωρων(ολοι οι καμπινατοι κατεβηκαν Κεφαλονια).Πραγματικα δεν μπορουσα να φανταστω οτι υπαρχουν τοσοι ανθρωποι που για τετοιο ταξειδι θελουν καμπινα.

Στα αρνητικα οτι βγαζει πολυ καπνο.

Σε γενικες γραμμες μου θυμισε ενα μικρο ΜΥΤΙΛΗΝΗ με την διαφορα οτι σαν ημεροπλοιο εχει ολους τος χωρους επιβατων σε ενα deck.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

απο ταχυτητα τοσο το πανε 20,4-20,6. τωρα αν δεν ειναι πολυ φορτωμενο παει και 20,8 αν εχει πολλα φορτηγα 20,4. λογω πετρελαιου δεν το πολυζοριζουν. 2.50 απο ντοκο σε ντοκο τη σαμη κανει ολο το καλοκαιρι και 60' σαμη βαθυ.

για τις καμπινες να μην σας κανει εντυπωση. οι κεφαλονιτες και οι θιακοι ειναι πορφυρογεννητοι. Δεν ειμαστε σαν τους χιωτες και τους μυτιληνιους που 2000 ατομα θα κανουν νυχτερινο ταξιδι σε 70 κρεββατια. Εδω για 1200 ατομα και τις μισες ωρες εχει 35.

Σοβαρα τωρα στα βραδυνα δρομολογια (ειδικα το καλοκαιρι και πασχα) πολυς κοσμος παιρνει καμπινα.

οσο για τον καπνο ειναι δολιες συκοφαντιες του polmyt. μια οφθαλαμπατη ενα οπτικο φαινομενο ηταν

post-13-128326955512_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

σημερα το πρωι στην πατρα στους μπουλμεδες του δεξιου αλλουε επεφτε ματσακονι (βασικα και εν πλω πρεπει να ματσακονιζαν) ενω αριστερα ειχαν κρεμασει ανεμοσκαλα και σκαλωσια πισω απο τη βαρδιολα και εβαφαν μινιαρισμενα φινιστρινια.

γενικα απο τοτε που τελειωσε η σαιζον βαφουμε διαρκως.

εδω σε μια απο τις γνωστες γρηγορες μανουβρες του στην πατρα για το 10 ραμπα αποψε

post-13-128326955548_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

o παρισης ειναι. εχω καιρο να δω στην πατρα τον αλλο πανω. αλλα εχω να πω οτι το παει πολυ καλα στις μανουβρες εφαμιλλος του παξινου, περαν τις πλακας παραπανω για την ευελιξια του κεφαλονια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

με μια κλιση γυρω στις 5 μοιρες ειναι μονιμως τις τελευταιες μερες το καμαρι το ιονιου.

αρχικα νομισα οτι ηταν βιαστικη φορτωση, αλλα επειδη το... συμπτωμα επιμενει κοντα μια εβδομαδα τωρα, το αναφερω :confused: .

μαλλον κανενα τανκι ερματος τρυπησε και το αδειασαμε.

βλεπετε εχουμε συνηθισει μπαταριστες μηχανες, αλλα οχι μπαταριστα βαπορια (πχ απολλωνας & ολυμπια)

Link to comment
Share on other sites

με μια κλιση γυρω στις 5 μοιρες ειναι μονιμως τις τελευταιες μερες το καμαρι το ιονιου.

Δεν μου αρεσει να παρεμβαινω σε δημοσιευματα αλλων moderators αλλα θα παρακαλουσα μια και ο λογος για καμαρι του Ιονιου, να μεταφερθει οικειοθελως το ανωθεν δημοσιευμα, στο τοπικ ΕΠΤΑΝΗΣΟΣ :P

Link to comment
Share on other sites

στην... ορθια θεση :D ηταν σημερα το βραδυ στο 4. καποια πατεντα θα εγινε προφανως (ή σαβουρωσαν με κουβαδες ;) ) γιατι για την ετησια θελει εναμισυ μηνα ακομη και δε λεει να ρισκαρουμε χειμωνα καιρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Μικρέ proud, ως γνώστης του λιμανιού των Πατρών, i need your help. (Και όποιος άλλος θέλει, βέβαια, ας βοηθήσει). Το ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ έκανε κανονικά το δρομολόγιο των 20:30 για δεν εκτελέστηκε γιατί έίχε εκδοθεί απαγορευτικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μινι απαγορευτικο σημερα. αντι 12.30 απεπλευσε στις 18.00. επειδη ηταν αγνωστος ο χρονος που θα παρεμενε στο λιμανι, εδεσε στο 3.

διακρινεται και η ελφρα κλιση προς τα αριστερα που μας συνοδευει τους τελευταιους μηνες

post-13-128326956065_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χριστουγεννα στη σαμη θα κανει. σημερα το μεσημερι πηγε μεχρι πισαετο και μετα γυρισε σαμη και εδεσε. δευτερα πρωι θα παει πισαετο απο οπου θα φυγει 07.30 το πρωι. ακριβως οτι ειχε γινει και το πασχα, μιας και πλην 2-3 ολο το πληρωμα ειναι κεφαλονιτες

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...