Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 1.7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

θελει ο proud να κρυφτει και η χαρα δεν τον αφηνει συντροφοι:D

η βασιλισσα επεστρεψε στο θρονο της, εστω μονο για τα πρωινα.;)

αυτο το πλοιο εχει τα παντα^_^:

το μεγαλειο, της elizabeth windsor

τη διαχρονικοτητα, της ολγας τρεμη

τη βαρυτητα, της ντορας μπακογιαννη

το δυναμισμο, της tina turner

το brio, της ζωζως σαπουντζακη

και, κυριως αυτο, τον ερωτισμο της ελλης σταη:P

δυο πραγματα δεν εχει ακομη, τωρα που επεστρεψε σπιτι του: το ονομα του και την ταχυτητα του. ας ελπισουμε να τα αποκτησει ξανα και αυτα.

αφιερωμενες οι φωτο σε εσας τους πολλους, που ανεχοσασταν:wub: εμας τους λιγους που το περιμεναμε

 

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι, όπως είδατε ο Proud γύρισε από το γηροκομείο όπου και επισκέφθηκε τη γιαγιά του :D.

 

To tell the figs, figs and the trough, trough(= για να λέμε τα σύκα-σύκα και τη σκάφη-σκάφη:D) όμως, κανείς δε θα στοιχημάτιζε πρίν 23 χρόνια όταν και την πρωτοείδα στη γωνία στα Λεμονάδικα(θέσεις 113-120, αν δεν με απατά η μνήμη μου), πως θα είχε μια τόσο μακρόβια και επιτυχημένη καριέρα στην Ελλάδα. Γεγονός το οποίο οφείλεται κατ' εμέ στην φροντίδα με την οποία το περιέβαλλε η οικογένεια Στρίντζη όλα αυτά τα χρόνια, αλλά και στο ότι έμεινε μακριά από εταιρικές τράμπες/συμφωνίες και αποτυχημένους πειραματισμούς που στέρησαν νωρίτερα απ' ότι ίσως έπρεπε πολλά απ' τα αγαπημένα μας πλοία στο Αιγαίο.

 

Σιχαίνομαι όπως ο Σαμαράς το Μητσοτάκη:D, όταν αποκαλείται ένα πλοίο θρυλικό χωρίς λόγο και αιτία. Ειδικά όταν ο συγκεκριμένος επιθετικός προσδιορισμός χρησιμοποιείται αδιακρίτως και υστερικά, ακόμα περισσότερο όταν η μοναδική δικαιολογία για να τον χρησιμοποιήσει κανείς, είναι απλά η παλαιότητα ενός πλοίου. Οπότε δε θα τον χρησιμοποιήσω κι εγώ για το Κεφαλονιά. Θα πω όμως πως αν υπήρχε Hall of Fame της ελληνικής ακτοπλοίας, το συγκεκριμένο θα έμπαινε με χέρια και με πόδια. Κι αυτό το λέει κάποιος που πάντα του ήταν, και είναι, αδιάφορο σαν πλοίο. Θα ήμουν άδικος όμως αν δεν αναγώριζα την μακριοβιότητα, συνέπεια, ασφάλεια και ποιότητα των υπηρεσιών που έχει προσφέρει όλα αυτά τα χρόνια, όπως και την αταλάντευτη αγάπη με την οποία το περιβάλλουν οι πιστοί του. 

 

Προτείνω λοιπόν, αφού δε βγαίνει το Νήσος από το όνομα στα χαρτιά, να το βγάλουμε τιμής ένεκεν από το όνομα του θέματος στο topic μας, εδώ στο Shipfriends :D.

Link to comment
Share on other sites

@Nick the Greek έκλαψα (που λένε οι νέοι) με την εισαγωγή σου!

Εξάλλου περισσότερο και από αυτή τη δρομολόγηση του νήσος Κεφαλονιά στη γραμμή του, περιμέναμε το πλούσιο φωτορεπορτάζ του Proud. Αλλά και ο Proud μας αποζημίωσε και με το παραπάνω (και με εμφανή τα βίτσια του στα ονόματα - περιγραφές).

Είναι ένα πλοίο με 20ετή παρουσία στη γραμμή, αξιοπρεπέστατο και καλοσυντηρημένο γενικά, τόσο ώστε να μην ενοχλεί η ηλικία του, ούτε τις εποχές της ευμάρειας. Ε τότε είχαμε κάποια  θέματα με το γκαράζ, θέλαμε και Χάι σπήντς αλλά οκ. Συμφωνώ λοιπόν στα λεχθέντα των από πάνω, ελπίζω να φτάσει και τα 20άρια σε γκάζι και να επιστρέψει στην κανονική του ονομασία. Ε και ένα Σ στα σινιάλα δεν θα με χαλούσε αλλά μην το παρακάνουμε! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε προηγούμενο άρθρο του ekefalonia.gr μιλάει για βλάβη!! Εάν πρέπει να ανέβει σε δεξαμενή πρέπει να πάρει τη θέση του Fior Di Levante που είναι προγραμματισμένο να ανέβει αύριο στη μεγάλη δεξαμενή του Βασιλειάδη, αφού βγει το Sekavin. Αλλιώς να πάρει τη θέση του Νήσος Χίος στις 30/11 από τη μεγάλη δεξαμενή του Περάματος!! 

Link to comment
Share on other sites

εχουν βγαλει ανακοινωση για απουσια 28-29. δεν νομιζω να περιμενουν τις 30.

καλα για να ερχεται ξανα στους 6 μηνες δεν υπαρχει αμφιβολια οτι ειναι κατι εκτακτο. απλα αναρωτιεμαι τι να συνεβη. 

Link to comment
Share on other sites

βρισκεται μεταξυ δερβενιου και ξυλοκαστρου. ταχυτητα σταθερα πανω απο 18.

σε καθε περιπτωση, δεν πρεπει να μιλαμε για σοβαρη βλαβη σε μηχανες ή αξονικα. κανα χτυπημα; κανα bow?

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα στο bow thruster είναι επίσημα η αίτια για να έρθει το Νήσος Κεφαλονιά στο Πειραιά. Όπως λέει η ανακοίνωση του ΥΕΝ για τη βλάβη, διαπιστώθηκε αύξηση της στάθμης ελαίου που οφείλεται σε εισροή ύδατος εντός της δεξαμενής.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Panagia Ekatontapiliani said:

Πρόβλημα στο bow thruster είναι επίσημα η αίτια για να έρθει το Νήσος Κεφαλονιά στο Πειραιά. Όπως λέει η ανακοίνωση του ΥΕΝ για τη βλάβη, διαπιστώθηκε αύξηση της στάθμης ελαίου που οφείλεται σε εισροή ύδατος εντός της δεξαμενής.

Αυξηση σταθμης ελαιου απο εισροη υδατος? Ποια δεξαμενη ελαιου? Και αυτο εκανε ζημια στο προπελακι? Δε μου το κανει καποιος διφραγκα γιατι καπου το εχασα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μεγαλώνουμε, οι υποχρεώσεις να αλλάζουν, αφήνοντας σου λιγότερο ελεύθερο χρόνο για να κάνεις τα πράματα που σου άρεσαν, πάντα κλέβεις όμως 5 λεπτά για να πείς στην μεγάλη σου αγάπη, και στους φίλους που φέρει, ένα κλεφτό "γειά" μέχρι την επόμενη στιγμή που θα τους συναντήσεις..... 

showphoto.aspx?photoid=2924565&size=full     showphoto.aspx?photoid=2924566&size=full   showphoto.aspx?photoid=2924568&size=full   showphoto.aspx?photoid=2924567&size=full

Link to comment
Share on other sites

@proud_ionian, στο είχα πει, γι αυτό το πλοίο και μόνο πλέον, αξίζει να ασχολούμαι, γιατί μου έχει προσφέρει υπέροχες στιγμές, όπως χθες που έφτασα στο παρά 5, είπα την καλησπέρα μου στον κάπτεν  (και στον υπεύθυνο της μόνιμης ) μέσω vhf, και αμέσως μου απάντησε με κοφτους συριγμους. ...

Η κουβέντα που άκουσα,  από φίλο στην πέτρινη και με χαροποίησε ήταν πως "έτσι όπως τελικά το προσέχει ο Λυκουδης, θα το έχετε για πολύ καιρό ακόμα το πλοίο "

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε, δυο πραγματα του λειπουν ακομη:D

On 6/11/2017 at 11:49 PM, proud_ionian said:

δυο πραγματα δεν εχει ακομη, τωρα που επεστρεψε σπιτι του: το ονομα του και την ταχυτητα του. ας ελπισουμε να τα αποκτησει ξανα και αυτα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

για οσους εχετε ξεχαστει, το παλιο λιμανι της πατρας εξακολουθει να αποκτα ζωη καθε μεσημερι :D 

δενει παντα στο 4 (με εξαιρεση τα θεοφανεια που πηγε 10 ραμπα και ισως καμια μερα ακομη που να μου εχει ξεφυγει). σχεδον ολες οι αφιξεις ειναι απο νοτια, αλλα αρκετες φορες εχει βγει απο βορεια, οταν συμπιπτει η αναχωρηση του με αφιξη στο νεο λιμανι (εξακολουθουν να μπαινουν και να βγαινουν απο βορεια λογω εργων).

συνηθως δεν πεφτει τελειως διπλα στο ντοκο, αλλα το κρατα λοξα στις αγκυρες (υπαρχει και ενα θεματακι με τη δεστρα πρυμα που ειναι καταμεσης στη ραμπα).

χτες φουνταρε απικο, για την ακριβεια τις μαϊναρε.

 

large.5a6d15cc7a6e3_nKefalonia@patra27122018a.JPG.87ca43b755c186d21a6e4b2db88a9223.JPGlarge.5a6d162b75ded_nKefalonia@patra27122018b.JPG.f517dd69c5b5b5721ceb9526704a5621.JPGlarge.5a6d16f573152_nKefalonia@patra27122018d.JPG.5aa284536f8aa716d0b5430cf3b0f475.JPG

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μια ζυγισμενη αναρτηση του e-kefalonia, που με αντικειμενικοτητα:P και μετριοπαθεια μιλα για το κεφαλονια και το θιακι:)

loni.thumb.jpg.082faecd2ef523f1682e020e46c72370.jpg

(η φωτο, απο τον αναγνωστη του e-kefalonia σπυρο καγκαδη)

Quote

Ανοιξιάτικη φωτογραφία του “Νήσος Κεφαλονιά” καθώς μόλις μπαίνει στο λιμάνι του Πόρου Κεφαλονιάς ερχόμενο από το κοσμοϊστορικό νησί της Ιθάκης!

δεν εχω γραψει εγω τη λεζαντα^_^ ειναι πολυ συγκρατημενη:lol:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...