Jump to content
Shipfriends

Εξπρές Ολύμπια (IMO 7310258)


Recommended Posts

Μάλλον κι αυτή την εβδομάδα θα την φάνε εδώ.Εχούν κάτι δουλειές ακόμη να κάνουν στα βαπόρια γιατί θέλουν να είναι σίγουροι ότι δεν θα πάθουν καμια πλάκα μιας και αυτή την εποχή επικρατούν οι μουσώνες στην περιοχή τους και το ταξίδι για την Ινδία δεν θα είναι στρωμένο με ροδοπέταλα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά από ότι έμαθα μόλις τώρα το νέο λιμάνι νηολόγησης των ΟΛΥΜΠΙΑ και ΠΟΣΕΙΔΩΝ είναι αυτό της Κουάλα Λουμπόυρ.

Από τα σαλόνια στα αλώνια και ξαφνικός θάνατος μετά.

Link to comment
Share on other sites

Kuala Lumpur = Μαλαισια. Εμενα ομως γιατι μου φαινεται "κουλο" νηολογιο για πλοια που πανε για κοψιμο? Δεν εχει κανενα τεραστιο στολο(εκτος απο την MISC δηλαδη) αλλα απ' οσο θυμαμαι δεν ειναι και μεσα σε καμια μαυρη λιστα του Paris MOU...

Link to comment
Share on other sites

Στην επομενη συναντηση θα τελεστει και μνημοσυνο υπερ κοφθεντων, βυθισθεντων και παροπλισθεντων αγαπημενων πλοιων ημων B):D

Για την ιστορια, ειχα δικιο για τη σημαια μια και νηολογηθηκαν στην Ulan Baator(σημαια Μογγολιας δηλαδη), η οποια ειναι και η πρωτευουσα του κρατους. Τη θυμαμαι γιατι ειχα χασει εξ' αιτιας της 3 τζαμπα μπυρες σε ενα Pub quiz. :D

Link to comment
Share on other sites

Αντιο φιλενάδα... Μπορη να μας ταλεπώρουσες καμιά φορά αλλα μαζί σου ταξιδεψαμέ πάντα όμορφα, πάντα κλασσικά, πάντα ρομαντικά...

Link to comment
Share on other sites

Να αναλάβει κάποιος να δίνει τον Εφοπλιστή στον Ηλία αφού πρώτα κάνει προσεκτικό έλεγχο ύλης. Πιθανή μελλοντική φωτογραφία νεκροταφείου με το πλοίο μισό ενδέχεται να τον ωθήσει στο απονενοημένο διάβημα.

ΥΓ. Γνωρίζετε αν του είχαν βάλει τους σταμπιλιζατόρους εδώ ή τους είχε εκ γεννετής; Αν είχαν μπει εδώ, ξέρετε πότε;

Link to comment
Share on other sites

harlek τα stabilaizers στο ΟΛΥΜΠΙΑ ;) προστέθηκαν το 1980 όταν πουλήθηκε στην SEALINK και μετονομάστηκε σε EARL GRANVILLE.

Τότε μάλιστα αλλάχτηκαν και οι μηχανές του και μπήκαν αυτές οι 2 pielstick -crossley των 11.600 ίππων που είχε μέχρι σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θλιβερο να φευγει το Ολυμπια με τα κακα του και τα λιγα καλα του ετσι οπως το χανε καταντησει και να μενει ο Αδωνις που εχει μονο κακα και δεν το θελει κανεις και τον βριζει ολος ο κοσμος... Αν και δεν αργει ο καιρος να δουμε μαλλον να εμφανιζεται στον Πειραια και το ονομα ΕΞΠΡΕΣ Α....

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα κι εγώ μόνο του τον ΑΔΩΝΙ την Τρίτη το απόγευμα πάγωσα.

Αν και είχα πληροφορειθεί ότι έφυγε τότε το συνειδητοποίησα.

Που δεν το είδα. :rolleyes:

Και είπα μέσα μου πάει η ΦΡΟΣΩ. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Θα συνεχισω εδω αυτο που λεγετε στο τοπικ του Πηγασου για το Εξπρες Ολυμπια. Περα απο μας που ειμαστε κολλημενοι με τα συγκεκριμενα βαπορια και δε μπορουμε να κρινουμε αντικειμενικα οι γνωμες που ακουγονται ειναι διαφορες. Αλλοι ακουν Ολυμπια και τρεχουνε οπως και αλλοι ακουνε Πηγασο και φτυνουν τον κορφο τους. Ετσι ειναι αυτα... Εγω μια ζωη ταξιδευα στον Πηγασο στη γεφυρα. Οποτε δεν εχω ζοριστει ουτε να βρω θεση ουτε να βρω καμπινα ουτε να ειμαι ορθιος ενα ολοκληρο ταξιδι.... Οποτε οι γνωμες εχουν καποια αποσταση.. Ρωτηστε ας πουμε ενα σχολειο που πηγε 5νθημερη με το Ολυμπια πως του φανηκε και θα δειτε. Οσο για το Ολυμπια αν το προσεχαν οταν επρεπε και δε λεω τα τελευταια 2-3 χρονια εννοω ακομα πιο πριν ισως υπηρχε ακομα και σημερα γιατι παρα το μικρο του μεγεθος πηγαινε παντου. Αλλα και ο Ποσειδωνας περυσι με τα χαλια του φισκα γυρνουσε στον Πειραια.. Αρα αλλοι ειναι οι λογοι που εφυγαν και οχι οτι ηταν αχρηστα τα βαπορια....

(απο αλλου ξεκινησα και αλλου κατεληξα.. μονο εγω τα κανω αυτα :D )

Link to comment
Share on other sites

Το ΟΛΥΜΠΙΑ βασικά το διώξανε γιατί όλα τα χρόνια που το είχε αυτή η εταιρία δεν είχε πέσει δραχμή επάνω του αν και πηγαινοερχόταν γεμάτο και έφερνε πολλά λεφτά στην εταιρία του με την άριστη εκμεταλλευση των εσωτερικών του χώρων και της οικονομίας του στα καυσιμα κι όταν ήρθε η στιγμή που θα έπρεπε επιτέλους να βάλουν το χέρι στην τσεπη το παροπλίσανε και το πετάξανε. :D

Edited by c3po
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Και ενθυμομενος το "Ικαριωτικο" του Παριου:

Και ο Earl απ' την Ικαρια,

εχει μαυρο πονο στην καρδια,

γιατι εφυγε το Ολυμπια,

και δε θα ξαναρθει πισω πια,

κι αφου το πονα,

κι αφου τ' αγαπα,

ειναι κριμα να' ναι μακρια... :o:D

Edited by c3po
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το εγγλέζικο περιοδικό ferry scene στην έκδοσή του summer 2005 έχει αφιερώμα στα VIKING 3/VIKING 4 (ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ) ;) .Από το ΟΛΥΜΠΙΑ :D έχει φωτογραφίες από το self service(κορυφαίο για πλοίο της ηλικίας του με απιστευτη θέα πλώρα) το μπαρ της οικονομικής θέσης τα αεροπορικά καθίσματα ενώ από φωτο της σιλουετας του πλοίου έχει 3 μία σαν EARL GRANVILLE μία σαν ΕΞΠΡΕΣ ΟΛΥΜΠΙΑ επί HELLAS FERRIES και μία λίγο πριν το τέλος όταν ήταν δεμένο πλάι στον ΑΔΩΝΙ στον προλιμένα. :D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 year later...

Όχι βεβαιώνω με το χέρι στο ευαγγέλιο ότι η αξιολόγηση της φωτογραφίας που θα έμπαινε έγινε με καθαρες διαδικασίες χωρίς υπόγειες παρεμβάσεις προς τους αρμοδίους.:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...