Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Προσωπικά θεωρώ λάθος τη μετακίνηση του Λίμπερτυ από τον Πειραιά. Εκεί είναι ο φυσικός του χώρος, δίπλα στα πλοία του Π.Ν., λογικά θα επιστρέψει το Βέλος, θα δείχνει παράταιρο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι επιθυμια του δωροθετη και επιπλεον εχω την εντυπωση οτι αποτελει εκρεμμοτητα ετσι κι αλλιως καθως δεν προβλεπεται το liberty να καταλαμβανει χρησιμο για τη cosco  χωρο στο λιμανι.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Strofalos said:

Γιατί το λίμπερτι ελληνικό σκαρί είναι? Πέρα από την Ολυμπιάς, όλα τα άλλα ξένα είναι. Την ιστορία που κουβαλούν, εν Ελλάς, τονίζουμε εδώ. Τέσπα, σαν ιδέα μου πέρασε αυτό..μπορεί να είναι και άσχετο. 

Είναι τεράστια η προσφορά των liberties,μαζί με τα πληρώματα εννοείται,στο μεταπολεμικό θαύμα της ελληνικής νυτιλίας.

 

11 hours ago, gtogias said:

Προσωπικά θεωρώ λάθος τη μετακίνηση του Λίμπερτυ από τον Πειραιά. Εκεί είναι ο φυσικός του χώρος, δίπλα στα πλοία του Π.Ν., λογικά θα επιστρέψει το Βέλος, θα δείχνει παράταιρο.

Το ΒΕΛΟΣ δεν βλέπω να επιστρέφει

10 hours ago, marioskef said:

Ειναι επιθυμια του δωροθετη και επιπλεον εχω την εντυπωση οτι αποτελει εκρεμμοτητα ετσι κι αλλιως καθως δεν προβλεπεται το liberty να καταλαμβανει χρησιμο για τη cosco  χωρο στο λιμανι.

Με συγχωρείς άλλο δωροθέτης κ άλλο δωρητής,έχει διαφορά.

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2023 at 10:08 AM, gtogias said:

Προσωπικά θεωρώ λάθος τη μετακίνηση του Λίμπερτυ από τον Πειραιά. Εκεί είναι ο φυσικός του χώρος, δίπλα στα πλοία του Π.Ν., λογικά θα επιστρέψει το Βέλος, θα δείχνει παράταιρο.

 

Έχεις ένα δίκαιο, από την άλλη εκεί που βρισκόταν και μη επισκέψιμο, δεν είχε και πολύ νόημα η ύπαρξή του. Καλύτερα εκεί με παρέα και περισσότερους επισκέπτες.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέψιμο είναι  αλλά με λύπη μου καταλάβαινα  ότιο πολύς κόσμος αγνοούσε το τι έβλεπε κ την σημασία του

Είναι γενικότερο πρόβλημα όταν κάτι ξεφεύγει από τα συνήθη ενδιαφέροντα του μέσου Ελλήνα.

Edited by proud_ionian
quote
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

Η   φ/γ πρώην HMS AMBUSCADE F172 μετέπειτα PNS TARIQ τύπου 21 δωρήθηκε μετά τον παροπλισμό της από το Πακιστάν στην Βρετανία γιά να γίνει μουσείο στη Σκωτία
Το πλοίο είναι βετεράνος του πολέμου των Φώκλαντς το 1982 Αυτά από χώρες σαν τη Γηραιά Αλβιόνα που σέβονται την ναυτική ιστορία κ  παράδοσή τους
Οι τύπου 21 είχαν τραβήξει το ενδιαφέρον του ΠΝ πριν από την παραγγελία των S.

 

Ambuscade F172-02.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...