Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

Αν ήμουν Ιταλός καραβολάτρης (πιο πολύ με την έννοια ότι θα ασχολούμουν φυσιολογικά με τα ιταλικά φέρρις) θα νόμιζα με μία πρώτη ματιά ότι "έχτισαν" πλώρα το Af Marina και όχι το Tommy πρύμα. Εδώ φαίνεται ότι δεν έχουμε μια απλή προσθήκη παραπάνω καμπινών τύπου Zeus Palace για να μιλάμε για χτίσιμο πίσω από τη γέφυρα (ίσως να θελουν να κρατήσουν τα facilities, πισίνα, poolbar αίθριο κλπ) αλλά για ολική αλλαγή του ρόλου του μια και βλέπουμε ότι χτίζουν και μέρος του γκαραζ. Μετατρέπουν ένα ro-pax (όπως ήταν όταν παραγγέλθηκε από τις Μινωικές) σε πλοίο τύπου "Βενιζέλος" με έμφαση στις καμπίνες και τα μεγάλα ταξίδια επιβατικού κοινού και με λιγότερο γκαραζ.

 

Βέβαια οπτικά, μακραν ότι χειρότερο έχω δει σε μετασκευή μέχρι τώρα. Ο Τεό πολύ πιο διακριτικός ίσως και λόγω φουγάρου. 

Edited by Global_Creta
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι ο βιασμ...εεε η μετασκευή θα επηρεάσει τόσο πολύ τους κραδασμούς... Συμπεριφορά και ταχύτητα ίσως.

 

Η δική μου απορία θα είχε να κάνει με την ευστάθια και αν απαιτηθούν (ή προβλέπεται να γίνουν) περαιτέρω ενέργειες επ' αυτού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και προσυπογράφω. Το πλοίο βρίσκεται στη Νάπολη όπου και μεταμορφώνεται σε Θεόφιλο της Ιταλίας. Ό,τι κι αν δείχνουν οι φωτογραφίες όμως, τις οποίες είχα δεί κι εγώ πρίν επισκεφθώ τη Νάπολη, πραγματικά δεν μπορούν να σε προετοιμάσουν για το τερατώδες του θεάματος. Πρέπει να το δείς ο ίδιος. Είναι τραβηγμένες το περασμένο Σαββατοκύριακο, σε τραγικές καιρικές συνθήκες.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα δείγμα που αποδεικνύει περίτρανα ότι αυτός ο λαός στην ναυτική και ναυπηγική βιομηχανια (και γενικά) μπορεί να κάνει από θαύματα μέχρι εκτρώματα (προφανώς το συγκεκριμένο παράδειγμα εντάσσεται στην δεύτερη κατηγορία).

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Φτάσαμε στον Ιανουάριο, αλλά το πλοίο ακόμα πουθενά στα πλάνα τση Moby για το καλοκαίρι του 2017, για να δούμε που θα κάτσει η μπίλια. Η λογική λέει επανάληψη της περυσινής κίνησης με αναχωρήσεις από τη Ζζζζένοβα για Olbia. Αλλά για να μην έχουν δημοσιοποιηθεί ακόμα δρομολόγια, μάλλον κάτι άλλο σκέφτονται στα Onoratέικα Αχαίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Και πάμε για το μηνιαίο post σχετικά με το μέλλον του Moby Tommy, σε στύλ "Γιατί δεν βγαίνει ο Δούρος στο τηλέφωνο?" :D

Φτάσαμε λοιπόν και στο Φεβρουάριο αλλά ακόμα δεν έχουμε δεί φως στο τούνελ. Πάντως το πλοίο έχει επαναδραστηριοποιηθεί και τις τελευταίες εβδομάδες έχει διπλώσει το Giuseppe Sa, σαν φορτηγό-οχηματαγωγό στη γραμμή Piombino - Olbia, μετά την πώληση του Luigi Pa. Δε νομίζω όμως πως του προσετέθησαν τόσοι χώροι επιβατών το καλοκαίρι για να κάνει το ρο-ρο επί μονίμου βάσεως. Αναμένουμε τις αποφάσεις του αφεντικού λοιπόν.

 

In the meantime, που λένε και στα Καβάσιλα Ηλείας, ας το βλεφαριάσουμε στις αρχές του περασμένου Ιουλίου να αναχωρεί από την Olbia. Κάτι οι επαγγελματικές υποχρεώσεις, κάτι οι διακοπές του site, φτάσαμε στο Φλεβάρη για να το ανεβάσω, εδώ και σε πρυμνιά όψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

'Ηρθε και ο Μάρτιος:D, κανένα νέο για το Moby το Tommy και τα καλοκαιρινά του δρομολόγια. Εδώ και 2 μέρες στο Λιβόρνο μετά το πέρας των δρομολογίων του σαν roro στη γραμμή Piombino - Olbia. Αναμένουμε στο ακουστικό μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κάτι που έχουμε παραλείψει να πούμε, είναι πως από πέρυσι το πλοίο έχει βγάλει τα σινιάλα της Moby, και έχει φορέσει τα σινιάλα της Tirrenia. Πιθανολογώ πως αυτό συμβαίνει επειδή η Moby θεωρεί πως στη συγκεκριμένη γραμμή το brand name της Tirrenia είναι εγκαθιδρυμένο και ισχυρό. Το βλέπουμε σε μεσημεριανή αναχώρηση από την Olbia για την Civitavecchia, νομίζω πως το Tirrenia στα πλάγια του είναι πιο κομψό από το Moby. Η δευτερόπρυμη όψη είναι απλά τραγική, παρατηρείστε τον Duffy Duck με το ημίψηλο καπέλο στην πρύμη.

 

Και bonus μια νυχτερινή στην Civitavecchia.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα σινιάλα το έρμο θυμίζει από την μέση και πλώρα Moby της περιόδου των νεοναυπηγήσεων στα '00s, και από την μέση και πρύμα Tirrenia των πανωσηκωμάτων των Poeta Class στα early '90s.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 months later...
  • 3 weeks later...
  • 11 months later...
  • 1 year later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...