Jump to content
Shipfriends

Superfast II (IMO 9458511)


Recommended Posts

Βασικα ολα τα καινουργια πλοια εχουν μικρες πορτες στο πλαι που συνηθως χρησιμοποιουνται απο το πληρωμα σε διαφορες εργασιες/επισκευες.Ισως σε αυτη την περιπτωση βεβαια η σκαλα του ΟΛΠΑ να βολευε για τους επιβατες επειδη το συγκεκριμενο(και το αδερφο του)εχουν ενα μεγαλο διαδρομο μεχρι να φτασεις στις κυλιομενες η απλα ηθελαν να κανουν κατι στο συγκεκριμενο σημειο και χρησιμοποιησαν την σκαλα σαν 'γερανο'.Δεν εχω δει παντως στην Πατρα να γινεται με αυτον τον τροπο η επιβιβαση/αποβιβαση των επιβατων.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ολα τα καινουργια πλοια εχουν μικρες πορτες στο πλαι που συνηθως χρησιμοποιουνται απο το πληρωμα σε διαφορες εργασιες/επισκευες.Ισως σε αυτη την περιπτωση βεβαια η σκαλα του ΟΛΠΑ να βολευε για τους επιβατες επειδη το συγκεκριμενο(και το αδερφο του)εχουν ενα μεγαλο διαδρομο μεχρι να φτασεις στις κυλιομενες η απλα ηθελαν να κανουν κατι στο συγκεκριμενο σημειο και χρησιμοποιησαν την σκαλα σαν 'γερανο'.Δεν εχω δει παντως στην Πατρα να γινεται με αυτον τον τροπο η επιβιβαση/αποβιβαση των επιβατων.

Ακριβώς αυτή ήταν η απορρία μου. Δεν είχε υποπέσει ούτε στην δική μου αντίληψη αποεπιβίβαση με σκάλα τα τελευταία χρόνια... Μόνο με το Καζαντζάκης μου είχε τύχει πριν πολλά χρόνια στο Ηράκλειο, να βγούμε απο το πλάϊ.

Σας ευχαριστώ και τους δύο. Ίσως βέβαια ο καλλιτέχνης να μπορεί να μας πεί με σιγουρία τι γινόταν εκείνη την μέρα στο λιμάνι ;) , ε Proud_ionian?

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πεντε αλλοδαποι βρεθηκαν να ειναι κρυμενοι στην τσιμινιερα του πλοιου στη Συρο.Αμε εισαι γκανεμης παντως.Τοσα πλοια στην Πατρα και κρυφτηκαν σε αυτο που πηγαινε για δεξαμενισμο

 

 

Εντοπίστηκαν, χθες και σήμερα, από τον Πλοίαρχο του Ε/Γ-Ο/Γ «ΣΟΥΠΕΡΦΑΣΤ ΙΙ» Ν.Π. 11930, το οποίο βρίσκεται ανελκυσμένο στα ναυπηγεία «ΝΕΩΡΙΟΝ» της Σύρου προερχόμενο από Πάτρα, πέντε (05) αλλοδαποί, οι οποίοι ήταν επιμελώς κρυμμένοι στην τσιμινιέρα.

Στελέχη της οικείας Λιμενικής Αρχής μετέβησαν στο σημείο όπου συνέλαβαν τους ανωτέρω αλλοδαπούς, οι οποίοι, κατά δήλωσή τους, είχαν επιβιβαστεί στο εν λόγω πλοίο από τον λιμένα της Πάτρας, χωρίς να γίνουν αντιληπτοί από το πλήρωμα, με σκοπό την παράνομη έξοδό τους από τη χώρα.

Σε έλεγχο που ακολούθησε διαπιστώθηκε ότι οι τρεις (03) εκ των ανωτέρω συλληφθέντων στερούνταν νομιμοποιητικών εγγράφων και οδηγήθηκαν στο Τμήμα Ασφάλειας Ερμούπολης όπου και κρατούνται, ενώ οι υπόλοιποι αφέθησαν ελεύθεροι.

Προανάκριση διενεργείται από το Λιμεναρχείο Σύρου.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι πώς επιβιβάστηκαν "χωρίς να γίνουν αντιληπτοί απ'το πλήρωμα".

 

Αν είχαν ανακατευτεί με άλλους επιβάτες που επιβιβαζόντουσαν ταυτοχρόνως,θα το καταλάβαινα.Αλλά άλλοι επιβάτες δέν υπήρχαν,αφού το πλοίο πήγαινε άδειο.Τί διάολο,απ'τίς καδένες τών αγκυρών κρεμάστηκαν κι'ανέβηκαν;

Link to comment
Share on other sites

Λογική εξήγηση,άν μάλιστα αυτή η 11 είναι γωνιακή,οπότε ανέβηκαν από πλωριό κάβο (γιατί στην πρύμνη προφανώς υπήρχε βατσιμάνης και θα τους έβλεπε).

 

Πάντως ζεστάθηκαν καλά εκεί μέσα στην τσιμινιέρα.

Link to comment
Share on other sites

άν μάλιστα αυτή η 11 είναι γωνιακή,

 

κοιτατε καλε κυριε τη γκαλερυ. γωνιακη ειναι, αλλα δεν εχει και πολλη σημασια. με τρεις καταπελτες και τοσους καβους πρυμα απο οπουδηποτε μπορει να μπηκαν

Link to comment
Share on other sites

On the road to Patras! Κάτω από την Πελοπόννησο αυτή την ώρα το βαπόρι κι αν δεν έχει γίνει κάποιο λάθος θα πιάσει δουλειά από Δευτέρα στη θέση του HELLENIC SPIRIT.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Θάνατος ναυτικού του Superfast II στην Ηγουμενίτσα

Πρώτες πρωινές ώρες σήμερα, με τον κατάπλου του Ε/Γ – Ο/Γ «SUPERFAST II» Ν.Π. 11930 στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας προερχόμενο από λιμένα Πάτρας, παρελήφθη από ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ 48χρονος ναυτικός του πλοίου και διεκομίσθη στο Τοπικό Κέντρο Υγείας με έντονη αδιαθεσία όπου και κατέληξε.

Η σωρός μεταφέρθηκε στο Εργαστήριο Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας Σχολής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων για τη διενέργεια νεκροψίας – νεκροτομής.

Προανάκριση διενεργείται από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Ηγουμενίτσας.

Πηγη: ΥΕΝ

Link to comment
Share on other sites

Θάνατος ναυτικού του Superfast II στην Ηγουμενίτσα

Πηγη: ΥΕΝ

 

Τελευταίο ταξίδι για τον Κπτ Γιώργο !

Έκανε όλους να χαμογελούν...σήμερα κάποιος άλλος αποφάσισε...

Θερμά συλληπητήρια στην οικογένειά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...