Jump to content
Shipfriends

Superfast II (IMO 9458511)


Recommended Posts

Πάντως, η ΗΜΕΡΗΣΙΑ σήμερα γράφει οτι θα παραληφθεί εντός της εβδομάδας,

[...]Το νεότευκτο πλοίο της, Superfast 2 παραλαμβάνει εντός της εβδομάδας από τα ναυπηγεία Nuovi Cantieri Apuania η Sυperfast του ομίλου της Attica. Το πλοίο αναμένεται να δρομολογηθεί μέσα στο πρώτο δεκαήμερο του Οκτωβρίου στη γραμμή Πάτρα - Ηγουμενίτσα - Μπάρι.

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12334&subid=2&pubid=17279216

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω σημερα το βραδυ πρεπει να ξεκινησει ωστε να ειναι Κυριακη πρωι Πατρα για να ψηφισει:P.Καλοριζικο και αναμενουμε με ενδιαφερον τις αλυσιδωτες αντιδρασεις του ερχομου του;)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθε λοιπόν και αυτό :) Στην πρώτη του προσέγγιση στην Πάτρα συνάντησε και το αδερφάκι του.

Από την Τρίτη και επίσημα στα δρομολόγια αντικαθιστώντας αρχικά, όπως ήδη ξέρουμε, το αδερφό του.

Καλοτάξιδο το πλοίο και καλές θάλασσες στους ναυτικούς του :)

Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι κατα τις 7, το ειδα δεμενο στο 11. (φωτο δεν ηταν εφικτη για... τεχνικους:D λογους). μετα απο τον ημερησιο υπνο και το... δημοκρατικο καθηκον, καταφερα μα φωτογραφησω την πλωρη του να ξεπροβαλει απο την πλωρη του ionia king και με φοντο το hellenic spirit.

Link to comment
Share on other sites

Και η γεφυρα ακομα σε λευκο φοντο,λετε να το εκαναν για να το ξεχωριζουν απο το αδερφο του:P?Εμενα τελικα παντως,σαν σκαρια,για τον τυπο τους,μου αρεσουν.Δεν ειναι ακριβως SUPERFAST FERRY αλλα τα σινιαλα του πανε....τουλαχιστον:o

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, η άφιξή του ανήμερα των εκλογών και μόλις άνοιξαν οι κάλπες δεν θα πρέπει να είναι και εντελώς τυχαία.:rolleyes:

Δεν είμαι όμως βέβαιος τι ακριβώς σηματοδοτεί.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν παει καλα με το πλοιο καθως ειναι Ηγουμενιτσα.Το ειχα δει χτες στο ais να φευγει απο Μπαρι και να μην ξεπερναει τα 20μιλια αλλα ειπα μπορει να ανοιξει πιο μετα.Τελικα οπως φαινεται στο track του η ταχυτητα του διατηρηθηκε

κατω των 20.

Edited by NHSOS XIOS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

θα σας αναφέρω μια σύντομη ιστορία που αφορά λίγο το πλοίο για την οποία ενημερώθηκα.(είναι λίγο περίπλοκη). Η μητέρα μου συζητούσε με έναν πελάτη της και κουβέντα στην κουβέντα γυρίζει ο πελάτης και της λέει. ''Μωρέ, είναι καλά αυτός ο βγενόπουλος? Τι κουνίστρες είναι αυτές που έχει βάλει για το Μπάρι? Όλοι οι νταλικέρηδες με τους οποίους μιλάω μου λένε ότι ψάχνουν να βρούν άλλη εταιρεία. Συγκεκριμένα, χτες μιλούσα με εναν ο οποίος μόλις είχε επιστρέψει και μου είπε ότι βρήκανε καιρό και το καράβι πήγαινε σαν καρυδότσουφλο. Όλα τα πιάτα, τα σερβίτσια, τα φλιτζάνια... γίνανε θρίψαλα και οτι (χωρίς υπερβολή) οι μισοί νταλικέρηδες είχαν βγει έξω και ξερνοβολούσαν.'' Η πλάκα είναι οτι εγώ αύριο φεύγω για Μπάρι με αυτά:P. Μου έκανε την καρδιά περιβόλλι:D

Υ.Γ: Εγώ απο την πρώτη στιγμή που τα είδα κατάλαβα οτι κάτι δεν πήγαινε καλά

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα superfastship...

Αν φεύγεις αύριο με αυτό πάρε μαζί σου κανα σερβίτσιο και κάτι για τη λιγούρα γιατί δεν πρέπει να έμεινε τίποτα όρθιο.

Αν όμως όλα έγιναν θρίψαλα,που άραγε έφαγαν τόσοι επιβάτες και πλήρωμα από εκείνη την ημέρα που έπεσε σε καιρό ?

Χωρίς υπερβολή πάντως...δεν υπάρχει πλοίο που να μην κουνάει όταν πέσει σε καιρό ή σε 5 μέτρα swell !

Καλό ταξίδι αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα. Όταν έχει καιρό τα βαπόρια από λίγο έως πολύ θα κουνήσουν ανάλογα τον κυματισμό. Κανένα δεν πηγαίνει σε ράγες.

Όσο για το κουνίστρες η έκφραση είναι υπερβολική.Συζητάμε πάντα για ένα 200μ ολοκαίνουριο βαπόρι το οποίο είναι πιστοποιημένο με τους τελευταίους κανονισμούς ασφαλείας.

Αν ήταν έτσι οι κουνίστρες τότε θα πρέπει να μην είχαμε βαπόρι να ταξιδέψουμε.

Edited by Earl Granville
Link to comment
Share on other sites

Το βαπορι ισα ισα που απο την πολυ καλη ευσταθεια που εχει, κανει γρηγορες επαναφορες γι αυτο και κουραζει στο ταξιδι του. Αλλα απο κει περα να λεμε ετσι ενα βαπορι ουτε 2 μηνων καινουριο ε ειναι τραβηγμενο. Ενταξει δεν εχει το ταξιδεμα που εχουν τα αλλα Φαστ μπορει να μην πηγαινει ακομα και οπως παλαιοτερα πλοια αλλα μην υπερβαλουμε. Ειλικρινα με τοσα που λεγονται θελω να το ταξιδεψω με καιρο να δω πως παει. Τωρα για τις μεταφορικες αμα ψαχνουν να φυγουν και το βαπορι βαζει 80-120 κομματια ε ας φυγουν και ενα δυο τι να κανουμε :D

Της Ανκονα τα Φαστ δε νομιζω να εχουνε τετοιους μεσους ορους παντως ;)

Edited by Neptune
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρότερα έξαλα δεν είναι κριτήριο για την ευστάθεια (αν και στον δυνατό αέρα επηρεάζονται λιγότερο). Η γρήγορη επαναφορά είναι πρόβλημα. Αλλά δεν έχουν τα πλοία πτερύγια ευσταθείας? Με fin σε λειτουργία λογικά θα έπρεπε να μην έχουν πρόβλημα (εκτός αν δεν τα θέτουν σε λειτουργία για να μην χάνουν λίγη ταχύτητα).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...