Jump to content
Shipfriends

Saturnus (IMO 7368944)


Recommended Posts

Παίρνω αφορμή από το σχόλιο του Nick the Greek σε άλλο thread και ρωτάω: Στο πλατυγιάλι είναι;;;; Ο Σουδός έγραψε ότι πουλήθηκε για διάλυση και μετονομάστηκε σε GREENFIELD τον Ιούλιο του 2003. Τουλάχιστον ξέρουμε με ποιο όνομα είναι παροπλισμένο; Την τελευταία φορά που το είδα ήταν στον Αστακό.

Edited by Nick the Greek
tag
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 257
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ναι αυτος που το πηρε εκανε την τυχη του. Το πλοιο δεν εχει ξεμπερδεψει με τραπεζες και λοιπα και ειναι αγνωστο το ποτε θα φυγει απο κει. Επισης μου ειναι και αμφιβολο αν ποτε φυγει αν τελικα θα προλαβει να φτασει κατω και δεν το βρει κανενα κακο. Οι αλλοι βλακες ηταν που οταν ειδαν το VEGA το ξαναπουλησαν σε τουρκους διαλυτες?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Χρηστο συγγνωμη κιολας. Εγω που ειμαι fun της VENTOURIS FERRIES απο το 82 που γεννηθηκα και παλι το VEGA και το SATURNUS δεν τα ηθελα ουτε ζωγραφιστα. Και εξωτερικα αν και προτοτυπα και πρωτοπορα ηταν ασχημουλικα και εσωτερικα ητανε ζωαδικα. Δεν ξερω αν εχεις εμπειρια απο το εσωτερικο τους. Αλλα ο Αδωνις ειναι βασιλοβαπορο. Δε βρωμουσανε αλλα ητανε απεριποιητα. Περα το οτι ειχανε βυθισμα απο 4-4.2μ και στην Αδριατικη πηγαινανε σα σκουνες το χειμωνα. Γουστα ειναι αυτα παντως. Υπαρχουν και βιτσιοζοι SFs. (Ελπιζω να μην παρεξηγηθεις με το τελευταιο πλακα κανω :( )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι το πλοίο αυτό να μπαίνει στο λιμάνι της Χίου με μεγάλη σχετικά ταχύτητα κάπου το 96, λογικά με τις εκλογές. Από τότε μάλλον δεν το ξαναείδα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Χρηστο συγγνωμη κιολας. Εγω που ειμαι fun της VENTOURIS FERRIES απο το 82 που γεννηθηκα και παλι το VEGA και το SATURNUS δεν τα ηθελα ουτε ζωγραφιστα. Και εξωτερικα αν και προτοτυπα και πρωτοπορα ηταν ασχημουλικα και εσωτερικα ητανε ζωαδικα. Δεν ξερω αν εχεις εμπειρια απο το εσωτερικο τους. Αλλα ο Αδωνις ειναι βασιλοβαπορο. Δε βρωμουσανε αλλα ητανε απεριποιητα. Περα το οτι ειχανε βυθισμα απο 4-4.2μ και στην Αδριατικη πηγαινανε σα σκουνες το χειμωνα. Γουστα ειναι αυτα παντως. Υπαρχουν και βιτσιοζοι SFs. (Ελπιζω να μην παρεξηγηθεις με το τελευταιο πλακα κανω :mad: )

2 φορές ρε έχω τεξιδέψει με Βεντούρη-Athens και Polaris. Εγώ από foto που είδα μου φαινόταν ωραίο εξωτερικά , που να ξέρω πως είναι εσωτερικά. :) Δεν είπα ότι είναι το καλύτερό μου πλοίο. :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες παρακολουθοντας ενα ρεπορταζ στη ΝΕΤ για τη ΝΑΒΙΠΕ στον Αστακο εδειξαν καποια πλανα και απο το SATURNUS. Ειναι στη θεση του με σβησμενα σινιαλα. Παντως απο σκουριες δε φαινονται και πολλα πραματα αν και ειμαι σιγουρος πως απο κοντα θα φαινονται τα διαμαντια :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Οπως μου ειπε χθες ο συντεκνος Ηλιας (Ηλια σορρυ που το γραφω εγω αλλα κουβεντα να γινετε :D ) το πλοιο πουληθηκε απο τους σκραπατζηδες για δρομολογια σαν RoRo στα Δωδεκανησα. Ο αγοραστης ειναι κατα πασα πιθανοτητα ο Τσιρικος που παλια ειχε και ενα μικρο RoRo το ΑΓΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ. Οι νεοι αγοραστες εψαχναν τα τεχνικα του στοιχεια (αν εχει 2 τιμονια, προπελακια κτλ) και πως βγαινουν αξονες τιμονια προπελες... Παντως το πλοιο περα απο την ασχημη μυρωδια στο ξενοδοχειακο (λετε να χει ξεμυρισει τοσο καιρο στον Αστακο???) εχει μαυρα χαλια και στο μηχανοστασιο και καλυτερα να μη μπω σε λεπτομερειες. Σιγουρα δε θελει μονο ενα δεξαμενισμο. "Ο ΚΑΙΡΟC ΓΑΡ ΕΓΓΥC" ομως και συντομα θα το δουμε Πειραια να μαθουμε και περισσοτερα..

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορέσει να έρθει μέχρι τον Πειραιά ή θα το κλάψουμε στον δρόμο? :D:confused:

Πάντως που το βρήκαν ρε παιδιά.Είπαμε στα ro/ro κυνηγάνε τίποτα φτηνά αλλά όχι κι έτσι.

Αύτο για να ξαναγίνει αξιόπλοο θέλει πολλά λεφτά και σίγουρα με ένα δεξαμενισμό μόνο δεν γίνεται τίποτα.Για να δούμε τώρα που θα έρθει Πειραιά τι θα του κάνουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατιεμαι θα μιλησω. Σιγουρα δεν ειναι σε καλη κατασταση. Στον Πειραια με ρυμουλκο ερχεται ανετα. Αλλα απο κατω θελει πολυ δουλεια. Ηδη πριν απο 5 χρονια που το δεσανε εκει ειχε τα χαλια του και υπολογισανε οτι για να το φτιαξουνε θελουν πανω απο 200 μυρια δρχ λαμαρινοδουλειες. Οποτε αποφασισαν να το πουλησουν για σκραπ. Αν φτιαχτει ποτε (οι μηχανες ειναι ψιλομπαχαλο οπως και οι ηλεκτρομηχανες) θα το δειξει ο καιρος. Εχει παντως για τα μετρα του αρκετα καλο και ανετο γκαραζ. Ειναι πολυ ευελικτο απο ολα τα αλλα του μηκους του γυρναει του σκοτωμου. Και πριν σταματησει ειχε και καλη ταχυτητα 19 μιλια max και υπηρεσιακη 17,5-18...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτός ο Τσιρίκος που το πήρε για να καταφύγει στην λύση αυτή σιγά μην του ρίξει λεφτά να το ξανακάνει βαπόρι.

Θα το βγάλει δεξαμένη θα πέσει χλαπάτσα που θα πάει σύννεφο ένα ψιλομερεμέτι στις μηχανές και εντάξει θα είναι.

Μακάρι να του χώσει λεφτά αλλά δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Από την μια σίγουρα δεν αξίζει-είναι σαν να πας να φτιάξεις παλάτια στην άμμο- από την άλλη όμως θα κουβαλάει 12 ψυχές συν καμια 20αριά που θα είναι το πλήρωμα και θα τις κουβαλάει και με απαγορευτικά.

Τέλος πάντων ελπίζω τα πολύ σοβαρά προβλήματα να τα φτιάξουν

Link to comment
Share on other sites

Και γω ελπιζω τουλαχιστον να ειναι αξιοπλοο γιατι ειναι απο τα ποιο κακοταξιδα που εχω μπει. Που το φανταζοταν οταν εκανε δρομολογια στην Αλβανια οτι θα ηταν ο ROROβασιλιας των Δωδεκανησων. Γιατι ειναι οτι ειναι αλλα ειναι σαφως καλυτερο απο το Νικολα. Και μια αναδρομη. Για VEGA-SATURNUS ειχε ενδιαφερθει και ο Κωστας -Γαρδουμπας- Αγαπητος πριν παρει τα Περλ και Σταρ το 2001.

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια κανενα νεο απο το πρωην κρουαζιεροπλοιο?

Ηταν να ερθει για δεξαμενισμο αυτες τις μερες αλλα ακομα ειναι αγνοουμενο. Μια εκληση στον christos και τον proud ionian που ειναι ποιο κοντα να πεταχτουνε μεχρι τον Αστακο να μας πουνε αν εφυγε.

Παντως θρυλοι λενε οτι ακομα και οταν ταξιδευε σε μια εκτακτη επιθεωρηση ειχε τα ποιο ηλιολουστα τανκια... :mad::D:D Ειμαι περιεργος αν οντως ερθει εδω η μας κλεισει κανενα Ισθμο

Link to comment
Share on other sites

Τα τάνκια του ήταν ευάερα και ευήλια ενώ τα είχαν έτσι για να αερίζονται από την κλεισούρα. :mad::D

Θα έρθει με ρυμουλκά ή το ψιλοσενιάρουν στον Αστακό και θα το βάλουν μπρος? :D

Link to comment
Share on other sites

Αμα το καταφερουν και το βαλουν μπροστα θα διαλυθει... :mad::D:D

Μετα τα ζητηματα Ιαπωνικα η Ευρωπαικα, Ξανθιες η Μελαχροινες τιθεται και ενα αλλο μεγαλο ερωτημα

:D:D SATURNUS η AGIOS EFSTATHIOS :D:D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...