Jump to content
Shipfriends

Προσάραξη του ΕΓ/ΟΓ Θεόφιλος εξω απο τις Οινουσσες (28/06/2008)


Recommended Posts

Συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με τον Polmyt.

Βασικά δεν κατάλαβα και αυτό που αναφέρει η εταιρία ότι δεν είχε πιάσει ακόμα βάρδια αλλά τέλος πάντων.

Βέβαια ξεχνάμε ότι για τον απλό κόσμο ο καπετάνιος είναι αυτός που κρατάει το τιμόνι και το πάει όπου θέλει. Οι έννοιες Α/Φ, αυτόματος πιλότος, χειριστήρια κτλ κτλ είναι παντελώς άγνωστες.

Σε γενικές γραμμές έχουμε ένα σοβαρό ατύχημα όπου τόσο το πλοίο (το οποίο έχω κράξει ως κακός shipfriend στο παρελθόν πολλάκις) από μόνο του απέδειξε πόσο γερό σκαρί είναι, οι χειρισμοί για την ασφάλεια των επιβατών φάνηκε να είναι σωστοί (το μόνο που δεν κατάλαβα είναι αυτό το πάνω κάτω με τις βάρκες) και γενικότερα είχαμε ένα αίσιο τέλος. Το ποιος φταίει και όλα τα σχετικά καλύτερα ας αφήσουμε να το δείξουνε οι έρευνες των ειδικών.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το μέλλον του βαποριού. Γιατί αν μιλάμε για ρήγμα τόσων μέτρων, πετρέλαια που φύγανε στη θάλασσα κτλ τότε σίγουρα δεν έχουμε να κάνουμε με απλές λαμαρινοδουλειές που θα το ανεβάσουμε δεξαμενή και τέλος. Και δεν σας κρύβω ότι όταν πρωτάκουσα για το συμβάν θεώρησα ότι αυτό ήταν και το τέλος του ΘΕΟΦΙΛΟΥ. Εδώ θα είμαστε και θα δούμε τη συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Μια κατατοπιστικότατη συνέντευξη του captain Φραγκιαδάκη στο ραδιοσταθμό city 99.5, κατά την οποία αναλαμβάνει όλη την ευθύνη για ότι συνέβη στο πλοίο ως υπεύθυνος του πλοίου. Όμως ξεκαθαρίζει ότι εκείνη τη στιγμή τον έλεγχο τον είχε ο υποπλοίαρχος και ότι ο ίδιος βρισκόταν στην αίθουσα χαρτών, που είναι ακριβώς δίπλα από τη γέφυρα. εμένα ο άνθρωπος μου ακούστηκε σοβαρός, και μόνο αυτο που είπε ότι ακόμα (ουσιαστικά) και αν δεν φταίει παραμένει υπεύθυνος για ότι συμβαίνει στο πλοίο και για όποιες παραλείψεις του πληρώματος τον τιμά. είπε ακόμη ότι σε 10 μήνες παίρνει σύνταξη!

όσο για το τι μέλλει γενέσθαι, κι εγώ όπως και κάποιος άλλος πίστεψα οτι αυτό ήταν το τέλος του Θεόφιλου, ο captain είπε φυσικά ότι θα πάει στη Δεξαμενή και όταν θα είναι έτοιμο θα ξαναρμενίσει...

Link to comment
Share on other sites

αναλαμβάνει όλη την ευθύνη για ότι συνέβη στο πλοίο ως υπεύθυνος του πλοίου. Όμως ξεκαθαρίζει ότι εκείνη τη στιγμή τον έλεγχο τον είχε ο υποπλοίαρχος και ότι ο ίδιος βρισκόταν στην αίθουσα χαρτών,

όσο για το τι μέλλει γενέσθαι,

Και στην περίπτωση του Ιεράπετρα πάλι είχε αναλάβει τις ευθύνες του.

Όσον αφορά το μέλλον θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε το μέγεθος της ζημιάς. Η περίπτωση της προσάραξης του Ιεράπετρα είναι αρκετά διδακτική: μιά φαινομενικά απλή προσάραξη (όπως εκτιμήθηκε αρχικά) κατέληξε να μείνει το πλοίο 2-3 μήνες εκτός δρομολογίων και το κόστος επισκευής των ζημιών έφθασε τα 2-3 εκ ευρώ. Οπότε υπομονή λίγες μέρες, ώστε να εκτιμηθει ακριβώς η ζημιά. Και αυτό θα γίνει όταν ανέβει και το πλοίο στη δεξαμενή. Πάντως, έχω την εντύπωση ότι οι ζημιές δεν είναι μικρές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απ'ότι δήλωσε θα συνεχίσει να βρίσκεται στο Θεόφιλο καθ'ότι ο Βεντούρης έχει εκφράσει (και δημόσια) την αμέριστη εμπιστοσύνη προς το πρόσωπό του.

Όσο για τη ζημιά, ίδωμεν...σε μερικές μέρες...

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφαλειες ειναι οργανισμοι που βρισκονται εκει για να καλυπτουν τις ζημιες και τα ανθρωπινα λαθη επισης .

Εαν μια ζημια κοστιζει να επισκευαστει παραπανω απο την αξια του πλοιου (την συμφωνηθησα ασφαλισμενη) τοτε το πλοιο θεωρειται τεκμαρτη ολικη απωλεια και παλι ο ασφαλισμενος παιρνει ολο το ποσο.

Εαν φτιαχνεται τοτε ο οργανισμος καλυπτει τις επισκευες.

Εαν οχι το πλοιο θεωρειται ολικη απωλεια και παλι ο ασφαλισμενος καλυπτεται.

Ολα αυτα τα γενικα, ετσι πριν εξελιχθουν τα γεγονοτα στα πιο ψιλα γραμματα που δεν βγαινουν παραεξω.

Για να δουμε τι θα δουμε σε αυτη την περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια νεώτερη πληροφορία για το σημείο της πρόσκρουσης αλλά και γενικότερα για την πορεία που ακολουθούσε (σε σχέση με τη "συνήθη" ρότα) ;

Link to comment
Share on other sites

Απο ενα ζαπινγκ στα καναλια ακουσα 1.πως η καλυψη του ρηγματος απο ελασματα θα διαρκεσει περιπου 3 μερες,2.υπαρχει σκεψη το πλοιο να μεταβει στο λιμανι της Χιου με ρυμουλκο ωστε να βγουν ολα τα οχηματα και ακολουθως να παει μονο του(με τις δικες του δυναμεις)Πειραια.3ο και τελευταιο,εχει 'χασει'=δεν λειτουργει την μια κυρια μηχανη(λογικα η αριστερη).

Καποιες φορες εχω εκφρασει τις αποριες μου σχετικα με την αλλαγη της συνηθισμενης πορειας που ακολουθουν ορισμενα πλοια.Δεν λεω πως για το ατυχημα φταιει η αλλαγη της πορειας αλλα,πως τελικα καποια πραγματα παιζουν τον ρολο τους οταν ερθει η κακια στιγμη(συμπτωσεις).

Link to comment
Share on other sites

Ακτοπλοϊα σημαινει πλεω κατα τας ακτας, δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι προσκρουω επανω τους βεβαια.

Μαθηματικως με τα ταξιδια που κανουν τα βαπορια στο Αιγαιο θα επρεπε να εχουν γινει πολλα περισοτερα.

Δεν δικαιολογω κανεναν, αλλα αν παιρνονταν ολες οι απαιτουμενες προφυλαξεις τα ταξιδια θα διαρκουσαν διπλασιο χρονο, και απο 5 μποφωρ αερα και πανω τα μισα λιμανια δεν θα εβλεπαν πλοιο, απο 7 τα ελαχιστα καλα θα βαφτιζονταν επιτοπου λιμανια καταφυγης κλπ κλπ.

Ολα αυτα εχουν και δεν εχουν σχεση με το συμβαν;)

Link to comment
Share on other sites

Aν σκεφτούμε τη περίπτωση του ACACIA στο οποίο είχαμε παρόμοιο περιστατικό και είχε καταστραφεί και η μηχανή το πλοίο επισκευάστηκε,άλλα θα δούμε σίγουρα απο ότι ακούγεται η ζημιά είναι πολύ μεγαλύτερη απο αυτό που σκεφτόμασταν στη αρχή η αρίστερη προωστήρια εγκατάσταση (έλικα άξονας μειωτήρας μηχανή)είναι πιθανόν κατεστραμένα το κόστος αποκατάστασης όλο αυτού του συστήματος θα κρίνει αν το πλοίο θα επισκευαστεί η όχι

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ όσες φορές έιχα ταξιδέψει με αυτό το βαπόρι απο Μυτυλίνη-Πειραιά την περίοδο 2005-2006 που υπηρετούσα την πατρίδα (5-6 ήταν) ποτέ δεν έιχε πάρει πορεία δυτικά των Οινουσών παρα μόνο ανατολικά και πάρα πολυ κοντά από τα παράλια της Τουρκίας

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Τα πλάνα που έδειξαν στις ειδήσεις με την προσέγγιση του Ταξιάρχη δίπλα στο Θεόφιλος (καταπέλτη με καταπέλτη) ήταν εντυπωσιακά. Η μεταφορά των οχημάτων από το ένα πλοίο στο άλλο ήταν αδύνατη και έτσι αρκέστηκαν στη μεταφορά των αποσκευών.

Link to comment
Share on other sites

Μια κατατοπιστικότατη συνέντευξη του captain Φραγκιαδάκη στο ραδιοσταθμό city 99.5, κατά την οποία αναλαμβάνει όλη την ευθύνη για ότι συνέβη στο πλοίο ως υπεύθυνος του πλοίου. Όμως ξεκαθαρίζει ότι εκείνη τη στιγμή τον έλεγχο τον είχε ο υποπλοίαρχος και ότι ο ίδιος βρισκόταν στην αίθουσα χαρτών, που είναι ακριβώς δίπλα από τη γέφυρα. εμένα ο άνθρωπος μου ακούστηκε σοβαρός, και μόνο αυτο που είπε ότι ακόμα (ουσιαστικά) και αν δεν φταίει παραμένει υπεύθυνος για ότι συμβαίνει στο πλοίο και για όποιες παραλείψεις του πληρώματος τον τιμά. είπε ακόμη ότι σε 10 μήνες παίρνει σύνταξη!

όσο για το τι μέλλει γενέσθαι, κι εγώ όπως και κάποιος άλλος πίστεψα οτι αυτό ήταν το τέλος του Θεόφιλου, ο captain είπε φυσικά ότι θα πάει στη Δεξαμενή και όταν θα είναι έτοιμο θα ξαναρμενίσει...

Νομίζω αυτή είναι η σωστή τοποθέτηση, κατά την ταπεινή μου άποψη.

Από την άλλη - και ας με συγχωρέσουν οι φίλοι shipfriends που έχουν κάνει κάποια από τα σχόλια σε αυτό το νήμα γιατί αναφέρομαι και σε αυτά - έχω μία βασική ένσταση:

Για ποιο λόγο είναι δεοντολογικό να περιμένουμε πάντα το επίσημο πόρισμα ή και την επίσιμη τελεσίδικη απόφαση (δηλαδή 10 χρόνια και βάλε) προτού να μπορούμε να διατυπώσουμε μία απόψη για το τι μπορεί να φταίει;

Δίκιο είχε ο Κλιντ με την "ιστορική" του φράση για τις απόψεις, αλλά από εκεί και πέρα δημοκρατία και διάλογος σημαίνει έκφραση απόψεων, ιδεών, προτάσεων, ακόμα και αν αυτές δεν τεκμηριώνονται με χίλιες πηγές και εκατό πορίσματα.

Για να επιστρέψω στο θέμα: Μπράβο στον πλοίαρχο για τη στάση του στις δηλώσεις του και για τις ενέργειες ΜΕΤΑ το ατύχημα. (Φίλε polmyt, φαντάζομαι λέγοντας "κατα τη διαρκεια του ατυχηματος" εννοείς "μετά την προσάραξη"). Ο πλοίαρχος είναι μία θέση ευθύνης και η απόλυτη εξουσία του σε ένα πλοίο είναι άρρηκτα δεμένη με την πλήρη ευθύνη. Ευθύνη για το πλοίο, το πλήρωμα, τους επιβάτες, αλλά και το εμπόρευμα. Οι δηλώσεις του με καλύπτουν πλήρως και ξανά μπράβο του.

Πέρα από το θέμα του πλοιάρχου, έχουμε μία σειρά από δεδομένα που δεν απαιτείται κάποιο επιστημονικό πόρισμα για να αποδειχτούν.

Ένα πλοίο πλέει με αντικειμενικά πολύ καλές συνθήκες (ημέρα, ήρεμη θάλασσα, άριστη ορατότητα) σε ένα δρομολόγιο που είτε αυτούσιο είτε με παραλλαγές κάνει το ίδιο για δεκαετίες. Προσκρούει σε έναν χαρτογραφημένο ύφαλο, σε πολύ μικρή απόσταση από τη στεριά.

Απλή λογική:

Αν θέλεις να είσαι προνοητικός, κρατάς πάντα μεγαλύτερες αποστάσεις για να αποφύγεις περιπτώσεις τύπου "μου βγήκε από αριστερά ο Πάτροκλος" και να έχεις ένα στοιχειώδες περιθώριο αντίδρασης.

Αν θέλεις να είσαι μάγκας, πρέπει να ξέρεις που είναι το πλοίο σου και τι υπάρχει γύρω και από κάτω και πας με τα μάτια δεκατέσσερα και σε πλήρη ετοιμότητα αντίδρασης έχοντας συνείδηση των ψυχών και του πλοίου που εξαρτώνται από εσένα. Έχεις επεξεργαστεί και ένα στοιχειώδες σενάριο ελιγμών αποφυγής αν τη στιγμή που πλέεις πενήντα μέτρα από τον ύφαλο εμφανιστεί άλλο σκάφος. Αλλά αν παρουσιαστεί μηχανικό πρόβλημα, ξέρεις ότι έχεις κάνει την επιλογή σου...

Αυτά δεν αφορούν τόσο τον πλοίαρχο (εφόσον δεν ήταν στη γέφυρα) αλλά το υπόλοιπο πλήρωμα της γέφυρας. Από τον αξιωματικό που είναι στη βάρδια, μέχρι τον απλό πηδαλιούχο. Προτελευταίο επιχείρημα για να μην ξεχειλώσω το post (μπα...ξέφυγε ήδη):

Αν είσαστε ναύτης και ξέρατε ότι θα κληθείτε αύριο να πιάσετε το πηδάλιο ενός φέρυ με πρωτόκολλο χιλιάδων ψυχών και ότι αυτό το πλοίο κάνει σταθερά ένα και μόνο δρομολόγιο, θα αφιερώνατε ή όχι μία ώρα από την πολυάσχολη ζωή σας για να μελετήσετε τους χάρτες και τις ρότες ώστε πριν τύχει "η κακιά στιγμή" να μπορείτε να πείτε "πρώτε, με αυτήν την πορεία πάμε πολύ κοντά στη στεριά και υπάρχει ένας ύφαλος" ; Για τους αξιωματικούς δεν το συζητώ, αλλά τείνουμε να ξεχνάμε ότι ακόμα και το κατώτερο πλήρωμα πρέπει να έχει μια στοιχειώδη επαγγελματική επάρκεια και κυρίως συνείδηση.

Συμφωνώ απόλυτα και με αυτό που λέει ο φίλος george, μπορεί να έχουν συμβεί ένα σωρό πράγματα, από τον αυτόματο πιλότο ως τα χειριστήρια. Αλλά αν εγώ ο ίδιος πρώτα δημιουργήσω συνθήκες όπου η παραμικρή μηχανική βλάβη θα είναι κρίσιμη και παράλληλα δεν είμαι σε εγρήγορση, προφανώς δε μου φταίει τίποτα άλλο παρά η ανευθυνότητά μου. Διαβάζω για "ανθρώπινο λάθος". Λάθος είναι είναι αν χύσω τον καφέ μου, αν ρίξω ένα πλοίο 150 μέτρων στα βράχια, νομίζω η λέξη "λάθος" προσβάλει τη νοημοσύνη μας.

Ατυχήματα πάντα θα συμβαίνουν όσο τα πλοία τα φτιάχνουν και τα χειρίζονται άνθρωποι, και άνθρωποι είμαστε όλοι και κάνουμε λάθη, μικρά ή μεγάλα. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούμε αυτή τη στιγμή να πούμε με βεβαιότητα τι φταίει, ούτε να κατηγορήσουμε κάποιον από το πλήρωμα χωρίς στοιχεία.

Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω τα post του τύπου "ας μη μιλήσουμε για ευθύνες ή για το τι μπορεί να φταίει προτού βγουν τα επίσημα πορίσματα". Για ποιο λόγο πρέπει πάντα να αφήνουμε ένα παραθυράκι μήπως ήταν έργο εξωγήινων ή άλλων σκοτεινών δυνάμεων και να μη συζητάμε τα προφανή;

Γιατί να αναφέρουμε εκατό φορές τη λέξη "ανθρώπινο λάθος" αλλά να μη λέμε κουβέντα παραπάνω τι εννοούμε; Αν αγαπάμε τη θάλασσα και τα πλοία και μας ενδιαφέρει το μέλλον να είναι καλύτερο από το παρόν ή το παρελθόν, θα πρέπει μερικά πράγματα να τα λέμε με το όνομά τους ακόμα και αν μας πονάνε. Αλλιώς την επόμενη φορά τα αντίστοιχα θέματα θα μπορούν να συνοψίζονται σε ένα και μόνο τηλεγραφικό ποστ: "έγινε ατύχημα, ήταν η κακιά η ώρα, ευχόμαστε να μην ξανασυμβεί."

Συγνώμη για το κουραστικό ποστ, ίσως εν μέρει εκτός τόπικ, και σίγουρα κάποιους θα τους στεναχωρήσει ή και θα τους θυμώσει. Δικαίωμα του καθενός να διαμαρτυρηθεί, να με αντικρούσει, ακόμα και να με βρίσει, να σβήσει ή να μεταφέρει το μήνυμα. Όλα δεκτά και δημοκρατικά και τίποτα από αυτά δε με πειράζει. Ούτε ακόμα και αν διαγραφώ από μέλος. Το μόνο που με στεναχωρεί και με θλίβει είναι που τα πλοία που αγαπάμε εμπλέκονται σε τόσο αδιανόητα ατυχήματα και φοβόμαστε να μιλήσουμε ανοικτά.

Αν πάλι υπάρχουν νομικά προβλήματα, ας φύγουν τελείως όλες οι ενότητες και ας μείνουν μόνο τα φωτογραφικά κουίζ. Ή ας μείνουν ως έχουν αλλά να ξέρουμε ότι είναι μόνο για να βάζουμε links σε "έγκυρες πηγές". Κανόνας πρώτος και τελευταίος: "No official link, no post". Αυτή τη στιγμή περισσότερα μαθαίνει κανείς από τα "άσχετα" κανάλια που όλοι τα βρίζουμε και από τις επίσημες ανακοινώσεις των εταιριών παρά από εδώ.

Αλλιώς αντιλαμβανόμουν ένα Shipfriends forum... δε νομίζω να διαμορφώνουμε εδώ το επίσημο πόρισμα ούτε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μιλάμε σαν κυβερνητικοί εκπρόσωποι, άλλοτε σαν την πυθία και άλλοτε σαν τη σφίγγα, μην τυχόν και μας ξεφύγει καμιά κουβέντα.

Σημεία των καιρών; Δεν ξέρω. Πάντως σαν κάτι να έχει αλλάξει...και δεν είμαι σίγουρος ότι είναι προς το καλύτερο, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, γιατί όπως είπα και πριν και αυτό μια προσωπική άποψη είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι καλά!

Η TV απ' τη πρώτη στιγμή 'ήθελε' να βυθίσει τον Theo, για να εξασφαλίσει χρόνο τηλεθέασης. Ευτυχώς δεν της 'έκατσε'.

Ο Theo επιπλέει (έστω με 2 μοίρες κλίση - και ποιό πλοίο δεν παίρνει 2 μοίρες κλίση με αέρα απ' το πλάϊ?) με τους επιβάτες του αγραντζούνιστους.

Σήμερα στη ΝΕΤ (Δελτίο στις 21.00) ισχυρίστηκαν ότι η οικονομία που έκανε το πλοίο ακολουθώντας αυτή τη πορεία, ήταν της ταξεως των 300 ευρώ. Και συνεχίζοντας, με την υπόθεση των 90 δρομολογίων μας είπε 'φαντάζεστε για τι ποσό πρόκειται'.

Για τί ποσό πρόκειται; 300 x 90 = 27.000 ευρώ.

Το παραπάνω ποσό μπορεί να φαίνεται μεγάλο για τον προϋπολογισμό μιας οικογένειας. Όμως για ένα πλοιίο με 70+ πλήρωμα και με μηχανές που του δίνουν ταχύτητα 18 μίλια (με τις σημερινές τιμές του πετρελαίου), είναι αστείο!

Απλά η εταιρεία, σκοπεύοντας σε οικονομία κλίμακας, υπολογίζει τα 27.000 ευρώ τον χρόνο σαν μείωση εξόδων σε αντιπαραβολή με την αύξηση των καυσίμων που αντιπροσωπεύει ένα πολύ, πολύ μεγαλύτερο έξοδο.

Άλλος 'ειδικός' στο Mega, αναφέρθκε σε βυθόμετρο που ειδοποιεί με ηχητικό σήμα όταν το πλοίο πλησιάζει σε ύφαλο (το γράφω έτσι απλοϊκά, για να ακολουθήσω το σκεπτικό του Κου 'Στραβελάκη')

Όταν ένα πλοίο πλέει με ταχύτητα 18 μιλίων, διανύει απόσταση 556 μέτρα το

λεπτό.

Τι μας είπε λοιπόν ο κος Στραβελάκης?

Ότι με ένα βυθόμετρο (άραγε ξέρει με τι μοιάζει?) με ηχητική ειδοποίηση, στα 200 μέτρα απ' τον ύφαλο θα χτυπούσε alarm και θα του έλεγε "ΠΡΟΣΕΞΕ, ΘΑ ΤΡΑΚΑΡΕΙΣ ΜΕ ΥΦΑΛΟ ΣΕ 22 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ"

Έστω κι άν ήταν έτσι, είναι αδύνατον μιά μάζα 20000 τόνων σαν τον Theo, να στρίψει ακαριαία για να αποφύγει τη σύγκρουση.

Πιό πάνω κάποιο μέλος (ζητώ συγνώμη γιατί δεν αναφέρω τ' όνομά του), ανέφερε ότι στα ΜΜΕ του εξωτερικού το συμβάν αναφέρθηκε με παραπομπή στο ναυάγιο του Sea Diamond.

Παρακαλώ εξηγείστε μου:

Είμαστε μιά χώρα με μοναδικό ή (έστω) το μεγαλύτερο έσοδο της απ' το τουριστικό συνάλλαγμα, ή μιά χώρα που πρασβλέπει σε έσοδα διαφήμισης απ' τα ΜΜΕ?

Είμαστε μια χώρα, που τα πλοία που είναι νηολογημένα σ' αυτήν (έχουν Ελληνική σημαία), τυγχάνουν καθολικής αποδοχής απ' τον διεθνή οργανισμό Paris MOU (http://www.parismou.org/) και βρίσκονται στη 'Λευκή' λίστα του, ή όχι?

Αντί για τα παραπάνω, κανείς δεν μίλησε γιά:

Την ΟΡΘΗ απόφαση του Πλοιάρχου να οδηγήσει τους επιβάτες στις βάρκες (σε πρώτο στάδιο).

Την μετέπειτα οδηγία του, να αποβιβαστούν απ' τις βάρκες ξανά στο πλοίο, αφού διεπίστωσε οτι αυτό δεν διέτρεχε κίνδυνο.

Οτι για ακόμα μιά φορά, σε ναυτικό ατύχημα πλοίου με Ελληνική σημαία, δεν υπήρξαν ανθρώπινες απώλειες.

Θυμηθείτε ποιό είναι το consept του ISM:

Προστασία της ανθρώπινη ζωής

Προστασία του περιβάλοντος

Προστασία του πλοίου και του εξοπλισμού του

Προφανέστατα, πρόκειται για ανθρώπινο λάθος και οι κανονισμοί που ισχύουν - κε Στραβελάκη - θα το αποδείξουν. Γι' αυτό άλλωσε μιλάμε για 'ατύχημα' και όχι για 'δόλο', 'Miele' ή οτιδήποτε άλλο...

Τελειώνοντας, θέλω να στείλω τα συγχαρητήριά μου στους ναυτικούς του Theo, που εκτέλεσαν μ' επιτυχία το contigency plan που είχαν διδαχθεί.

Μπράβο παιδιά, που δεν θρηνήσαμε θύματα και είστε όλοι καλά.

Καλά Ταξίδια!

Edited by Neptune
Διορθωση ονοματος
Link to comment
Share on other sites

Απλά η εταιρεία, σκοπεύοντας σε οικονομία κλίμακας, υπολογίζει τα 27.000 ευρώ τον χρόνο σαν μείωση εξόδων σε αντιπαραβολή με την αύξηση των καυσίμων που αντιπροσωπεύει ένα πολύ, πολύ μεγαλύτερο έξοδο.

Φίλε skapoulos, αν είναι έτσι, τότε καταρρίπτεται και η τελευταία λογική εξήγηση για τη ρότα. Νομίζω αυτό είναι αρνητικό, όχι θετικό.

Προφανέστατα, πρόκειται για ανθρώπινο λάθος και οι κανονισμοί που ισχύουν - κε Στραβελάκη - θα το αποδείξουν. Γι' αυτό άλλωσε μιλάμε για 'ατύχημα' και όχι για 'δόλο', 'Miele' ή οτιδήποτε άλλο...

Και το μηχανικό πρόβλημα και η αστοχία των οργάνων ναυσιπλοΐας, ανθρώπινα λάθη είναι. Το μόνο που διαφέρει σε σχέση με το σφάλμα χειρισμού, είναι ο χρόνος εκδήλωσής τους.

f/b Θεόφιλος -Όλα καλά

Χαίρομαι με την αισιοδοξία σου... τι άλλο να πω, λίγο με εξέπληξε ο τίτλος στην προκειμένη περίπτωση, ίσως όμως απλά είμαι εγώ πολύ μίζερος.

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Φίλε skapoulos, αν είναι έτσι, τότε καταρρίπτεται και η τελευταία λογική εξήγηση για τη ρότα. Νομίζω αυτό είναι αρνητικό, όχι θετικό.

Γειά σου iason

Δεν υπάρχει εξήγηση για τη ρότα. Τα πλοία δεν πάνε από δρόμους όπως τ' αυτοκίνητα. Η θάλασσα είναι δική τους, να πάνε όπως θέλουν. Εκεί είναι η ευθύνη του καπετάνιου, να τα πάει στη ρότα που έχει διαλέξει με ασφάλεια.

Στις μέρες μας, ο καπετάνιος μπορεί να διαλέξει άλλη ρότα έατω και για 300 ευρώ. Εννοείται ότι η ασφάλεια των επιβατών και του πλοίου είναι το πρώτο μέλημα.

Και το μηχανικό πρόβλημα και η αστοχία των οργάνων ναυσιπλοΐας, ανθρώπινα λάθη είναι. Το μόνο που διαφέρει σε σχέση με το σφάλμα χειρισμού, είναι ο χρόνος εκδήλωσής τους.

Αν πρόκειται για 'μηχανικό' πορόβλημα (πχ κόλλησε το τιμόνι) ΟΚ, δεν μπορεις να επανορθώσεις γρήγορα.

Αν το πρόβλημα είνσι ηλεκτρονικό, (πχ οι εντολές της γέφυρας σεν φτάνουν στο πηδάλιο), πιστεύω να δεχθείς ότι και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις δεν φταίνε οι ναυτικοί μας

Και το μηχανικό πρόβλημα και η αστοχία των οργάνων ναυσιπλοΐας, ανθρώπινα λάθη είναι. Το μόνο που διαφέρει σε σχέση με το σφάλμα χειρισμού, είναι ο χρόνος εκδήλωσής τους.

Γιατί η αστοχία οργάνων να είναι ανθρώπινο λάθος?

Όταν μια εταιρία αγοράζει ένα προϊόν safety από κάποιον προμηθευτή, προσέχει ώστε το προϊόν αυτό να είναι εγκεκριμένο απ΄την ελέγχουσα αρχή (πχ με Ελληνική σημαία την ΕΕΠ).

Από κει και πέρα, η αστοχία του εγκεκριμένου υλικού (εφόσον αυτό είναι συντηρημένο, πιστοποιημένο και εντός του διαστήματος λειτουργίας του), βαρύνει τον προμηθευτή του.

Edited by Angelos
Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για 'μηχανικό' πορόβλημα (πχ κόλλησε το τιμόνι) ΟΚ, δεν μπορεις να επανορθώσεις γρήγορα.

Αν το πρόβλημα είνσι ηλεκτρονικό, (πχ οι εντολές της γέφυρας σεν φτάνουν στο πηδάλιο), πιστεύω να δεχθείς ότι και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις δεν φταίνε οι ναυτικοί μας

Και το μηχανικό πρόβλημα και η αστοχία των οργάνων ναυσιπλοΐας, ανθρώπινα λάθη είναι. Το μόνο που διαφέρει σε σχέση με το σφάλμα χειρισμού, είναι ο χρόνος εκδήλωσής τους.

Μα νομίζω αυτό είναι σαφές. Και στις δύο περιπτώσεις -συνήθως- το ανθρώπινο λάθος έχει γίνει πολύ νωρίτερα: όταν σχεδιαζόταν ο εξοπλισμός, όταν κατασκευάστηκαν τα κομμάτια του, όταν συναρμολογήθηκαν, όταν μπήκαν στο πλοίο, όταν έγιναν οι δοκιμές και οι τελικές ρυθμίσεις, όταν γίνονταν οι τακτικές συντηρήσεις.

Οι περιπτώσεις ευθύνης των ναυτικών σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως έχουν να κάνουν (α) με μη συμμόρφωση με οδηγίες και πλαίσιο χρήσης (β) με μη αναφορά δυσλειτουργιών (γ) με υιοθέτηση "κακών πρακτικών".

Όχι, ο πηδαλιούχος δε φταίει αν κολλήσει το πηδάλιο. Ούτε ο αξιωματικός αν σταματήσουν να ανταποκρίνονται τα χειριστήρια.

Αυτό είναι αυτονόητο.

Αλλά πάλι, ποτέ τίποτα δεν είναι απόλυτο:

Μια που αναφέρεις το θέμα των εντολών της γέφυρας και μια που μιλάμε για τον Θεόφιλο, φαντάζομαι θα γνωρίζεις την προηγούμενη μεγάλη περιπέτεια του και τα αίτια της.

Τελικά ποτέ δε φταίει ένα πράγμα μόνο, τα ατυχήματα είναι πάντα συνδυασμός παραγόντων.

Γιατί η αστοχία οργάνων να είναι ανθρώπινο λάθος?

Όταν μια εταιρία αγοράζει ένα προϊόν safety από κάποιον προμηθευτή, προσέχει ώστε το προϊόν αυτό να είναι εγκεκριμένο απ΄την ελέγχουσα αρχή (πχ με Ελληνική σημαία την ΕΕΠ).

Από κει και πέρα, η αστοχία του εγκεκριμένου υλικού (εφόσον αυτό είναι συντηρημένο, πιστοποιημένο και εντός του διαστήματος λειτουργίας του), βαρύνει τον προμηθευτή του.

Φίλε skapoulos, και στον προμηθευτή άνθρωποι εργάζονται. Η πιθανότητα ανθρώπινου λάθους δεν περιορίζεται στο πλήρωμα. Στα πορίσματα ατυχημάτων γίνονται συνήθως συστάσεις και στους κατασκευαστές, ενώ πολύ συχνά προκύπτουν ευθύνες συγκεκριμένων τεχνικών ή συντηρητών που δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, οι ναυτικοί μας είναι αυτοί που όχι μόνο θα αντιμετωπίσουν μετά από κάθε ατύχημα "τη βάσανο" της διερεύνησης και της απόδοσης ευθυνών αλλά την ώρα του κακού είναι εκείνοι που θα πρέπει να βρουν άμεση και σωτήρια λύση στα λάθη άλλων. Διπλά δαρμένοι δηλαδή.

Edited by Angelos
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αυτή είναι η σωστή τοποθέτηση, κατά την ταπεινή μου άποψη.

Για ποιο λόγο είναι δεοντολογικό να περιμένουμε πάντα το επίσημο πόρισμα ή και την επίσιμη τελεσίδικη απόφαση (δηλαδή 10 χρόνια και βάλε) προτού να μπορούμε να διατυπώσουμε μία απόψη για το τι μπορεί να φταίει;

Δίκιο είχε ο Κλιντ με την "ιστορική" του φράση για τις απόψεις, αλλά από εκεί και πέρα δημοκρατία και διάλογος σημαίνει έκφραση απόψεων, ιδεών, προτάσεων, ακόμα και αν αυτές δεν τεκμηριώνονται με χίλιες πηγές και εκατό πορίσματα.

Απλή λογική:

Αν θέλεις να είσαι προνοητικός, κρατάς πάντα μεγαλύτερες αποστάσεις για να αποφύγεις περιπτώσεις τύπου "μου βγήκε από αριστερά ο Πάτροκλος" και να έχεις ένα στοιχειώδες περιθώριο αντίδρασης.

Αν θέλεις να είσαι μάγκας, πρέπει να ξέρεις που είναι το πλοίο σου και τι υπάρχει γύρω και από κάτω και πας με τα μάτια δεκατέσσερα και σε πλήρη ετοιμότητα αντίδρασης έχοντας συνείδηση των ψυχών και του πλοίου που εξαρτώνται από εσένα. Έχεις επεξεργαστεί και ένα στοιχειώδες σενάριο ελιγμών αποφυγής αν τη στιγμή που πλέεις πενήντα μέτρα από τον ύφαλο εμφανιστεί άλλο σκάφος. Αλλά αν παρουσιαστεί μηχανικό πρόβλημα, ξέρεις ότι έχεις κάνει την επιλογή σου...

Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω τα post του τύπου "ας μη μιλήσουμε για ευθύνες ή για το τι μπορεί να φταίει προτού βγουν τα επίσημα πορίσματα". Για ποιο λόγο πρέπει πάντα να αφήνουμε ένα παραθυράκι μήπως ήταν έργο εξωγήινων ή άλλων σκοτεινών δυνάμεων και να μη συζητάμε τα προφανή;

Αν πάλι υπάρχουν νομικά προβλήματα, ας φύγουν τελείως όλες οι ενότητες και ας μείνουν μόνο τα φωτογραφικά κουίζ. Ή ας μείνουν ως έχουν αλλά να ξέρουμε ότι είναι μόνο για να βάζουμε links σε "έγκυρες πηγές". Κανόνας πρώτος και τελευταίος: "No official link, no post". Αυτή τη στιγμή περισσότερα μαθαίνει κανείς από τα "άσχετα" κανάλια που όλοι τα βρίζουμε και από τις επίσημες ανακοινώσεις των εταιριών παρά από εδώ.

Αλλιώς αντιλαμβανόμουν ένα Shipfriends forum... δε νομίζω να διαμορφώνουμε εδώ το επίσημο πόρισμα ούτε καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μιλάμε σαν κυβερνητικοί εκπρόσωποι, άλλοτε σαν την πυθία και άλλοτε σαν τη σφίγγα, μην τυχόν και μας ξεφύγει καμιά κουβέντα.

.

Oλα καλα και σωστα, συμφωνω απολυτα μαζι σου.

Υπαρχει ομως μεσα σε ολα ενα μικρο προβλημα, δεν μιλαμε για το ποσο εχει παει ο καφες στο σουπερ μαρκετ και ενα ειναι σωστο να τον πληρωνουμε τοσο.

Ουτε κανουμε κριτικη σε ακαδημαϊκο επιπεδο σε μια αιθουσα συσκεψεων 'η ενα αμφιθεατρο πανεπιστημιου.

Οπως μιλαμε εμεις και αναπτυσουμε αποψεις ετσι και ο οποιοσδηποτε μπορει να τις διαβαζει και αναλογως την προθεση του να τις χρησιμοποιησει οπου εκεινος κρινει. Και αυτο λογικο σε δημοκρατια ζουμε, αλλα τα γραπτα μενουν.

Το λεπτο της υποθεσης ειναι το οτι πραγματευομαστε μια τεραστια βιομηχανια με ενα μεγαλο back up χρηματων, συμφεροντων και αξιωσεων.

Και ενω εμεις το κανουμε χομπιστικα καπιοι αλλοι ισως το κανουν ωφελιμιστικα χρησιμοποιωντας τις χομπιστικες και ερασιτεχνικες μας προθεσεις.

Τωρα το ολο μυστυριο του θεματος ειναι οτι εχουμε να κανουμε με επαγγελματιες ανθρωπους της θαλασσας και την καρριερα τους συνεπακολουθα την επιβιωση τους και των οικογενειων τους επισης.

Αν αυτο συνδυαστει με ολα τα προηγουμενα γινεται νομιζω κατανοητο το οτι δεν ειναι κατι απλο και ευκολο να γραφουμε οτι μας αρεσει (ειμαι υπερμαχος της ελευθεροτυπιας και του καθαρου αερα) γιατι ισως εμεις το κανουμε ετσι απλα, ενω με το δικο μας χαλαρο σχολιο καποιος ισως να εχει πολυ διαφορετικες συνεπειες απο αυτες που θα ειχε χωρις αυτο.

Με αλλα λογια, αν ολα αυτα μαζευομαστε και τα λεγαμε μεταξυ μας θα ημουν πρωτος που θα το επικροτουσα και ο τελευταιος που θα εφευγε απο την κουβεντα, τωρα ομως..

Οσο για το ατυχημα καθεαυτο δεν εχω να πω τιποτα περα απο αυτα που εχω πει πιο πριν. Η ναυτιλιακη βιομηχανια ειναι εκτος ολων των αλλων χαρακτηριστικων της μια πολυ σκληρη βιομηχανια.

Εαν οι ελεγκτες ηταν απολυτοι εφαρμοστες των νομων τα πραγματα θα ηταν σιγουρα αλλιως, καθως και εαν επισης τα βαπορια τα πηγαιναν ρομποτ μαλλον δεν θα ειχαμε καθολου ατυχηματα (εκτος αυτα που θα προεκυπταν απο τις κατασκευαστικες αστοχιες των ρομποτ).

Στο πολυ μικρο κομματακι αυτης της βιομηχανιας που λεγεται ακτοπλοοια και δη Αιγαιο, ας αφαιρεσουμε ενα μεγαλο ποσοστο επιτυχιας του τυπικου συστηματος λογω κατασκευαστικης αστοχιας του πλαστη του;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με ανεπιβεβαιωτες ακομα πληροφοριες παντως το χτυπημα ειναι πολυ μεγαλυτερο απο 15 μετρα. Και αν αληθευει οτι εχει παρει και κουζινετα τοτε ειτε η μηχανη εχει κουνηθει απο τη θεση της (κλαφτα Χαραλαμπε) ή εχει χτυπήσει ο αξονας (κλαφτα λιγοτερο Χαραλαμπε αλλα παλι κλαφτα). Εγω προς το παρον το βλεπω 50-50 να ξαναταξιδεψει. Και επειδη ειμαι φυσιν απαισιοδοξος το βλεπω να χανει το καλοκαιρι αν αποφασιστει η επισκευη του.

Edited by Neptune
ορθογραφία (τα σκότωσα)
Link to comment
Share on other sites

Το νέο που μαθαίνουμε από το δελτίο τύπου του ΥΕΝ είναι η μετάγγιση καυσίμων. Αν βέβαια αφαιρεθούν όλα τα καύσιμα, το πλοίο πρέπει να ρυμουλκηθεί και όχι να πλεύσει αυτοδύναμα μέχρι τον Πειραιά.

Όσο για την μηχανή και το σύστημα έλικα- άξονας που αναφέρει ο Νeptune, έχω την εντύπωση ότι μετά το τράκο, το πλοίο πήρε όλο αριστερά , που σημαίνει ότι έχασε την κίνηση από την αριστερή προπέλα.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι πηρε ολο αριστερα μπορει να ειναι και αποτελεσμα του χτυπηματος αριστερα. Δηλαδη με το χτυπημα να γυρισε αριστερα πανω στη ξερα. Χωρις βεβαια αυτο να αναιρει αυτο που λεει ο Χιωτης οτι δηλαδη μετα το χτυπημα εχασε το αριστερο συστημα προωσης ;)

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΝΙΚΟΛΑΤΟΣ

Γνώριζαν ότι κινδυνεύουν επιβάτες

Μία πλήρως αποκαλυπτική αναφορά αποδεικνύει ότι όλοι οι αρμόδιοι, εδώ και πολύ καιρό, γνωρίζουν ότι πολλά από τα επιβατηγά πλοία, μεταξύ αυτών και το "Θεόφιλος", έπρεπε να έχουν ελεγχθεί για την ασφάλεια των επιβατών, αλλά...

Με μια καταγγελία σοκ στην τηλεοπτική "Ζούγκλα" λίγο μετά από το ναυάγιο του “Sea diamond” είχε αποκαλυφθεί η ανυπαρξία των ελέγχων για την ασφάλεια των επιβατών των πλοίων. Οι αποκαλύψεις που είχε κάνει με επιστολή του στον Πρωθυπουργό ο Λεωνίδας Νικολάτος, πρώην επιθεωρητής του κλάδου εμπορικών πλοίων, προκάλεσε την παρέμβαση της εισαγγελίας του Ναυτοδικείου Πειραιά, τον περασμένο Ιούνιο και αφορούσε τους ελέγχους που θα έπρεπε να έχουν γίνει και στο επιβατηγό «Θεόφιλος». Σήμερα η zougla.gr φέρνει στο φως τα ντοκουμέντα που

αποδεικνύουν ότι δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα.

Το χρονικό των αποκαλύψεων

Ο επιθεωρητής Λεωνίδας Νικολάτος συντάσσει αναφορά που αποστέλλεται στον Πρωθυπουργό και αποκαλύπτει ότι σε πολλά από τα επιβατηγά πλοία δεν έχει γίνει έλεγχος για το κατά πόσο μπορούν να ανταποκριθούν στους διεθνείς κανόνες εγκατάλειψης από τους επιβάτες. Στην τηλεοπτική "Ζούγκλα" γίνεται γνωστή η αναφορά του, αλλά και οι καταγγελίες του που θορύβησαν τους πάντες στον κόσμο της ναυτιλίας. Δείτε το απόσπασμα της εκπομπής με την αναφορά του κ. Νικολάτου προς τον κ. Κ. Καραμανλή.

Μετά από τις αποκαλύψεις της εκπομπής, στην υπόθεση παρεμβαίνει η εισαγγελέας του Ναυτοδικείου Πειραιά Χριστίνα Μπιρμπίλα, η οποία ζητά την ενεργοποίηση της αρμόδιας επιτροπής του Υπουργείου Εμπορικής Ναυτιλίας προκειμένου να διαπιστωθεί αν ευσταθούν οι καταγγελίες και να γίνουν οι απαραίτητοι έλεγχοι. Η επιτροπή «ευαισθητοποιείται» πέντε μήνες μετά και καλεί τον κ. Νικολάτο για να υποδείξει τους ελέγχους που πρέπει να γίνουν. Τον Ιανουάριο του 2008 ο επιθεωρητής δίνει την αναφορά του, όπου μεταξύ όλων των άλλων κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για τα πλοία που δεν πληρούν τους κανονισμούς ασφαλείας και πρέπει να ελεγχθούν. Μέσα σε αυτά και το «Θεόφιλος»

Η αδιαφορία

Από τον περασμένο Ιανουάριο έως σήμερα δεν έχει γίνει απολύτως τίποτα. Τι κι αν «φώναζε» η εισαγγελία, τι κι αν ο επιθεωρητής προειδοποιούσε, τίποτα. Η Πανελλήνια Ένωση Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού, με καταγγελία της το Φεβρουάριο του 2008, επισημαίνει ότι όχι απλώς δεν έχει γίνει τίποτα αλλά και ότι η αρμόδια επιτροπή του Υπουργείου υπολειτουργεί με διάφορα προσχήματα. Στην καταγγελία της η Π.Ε.Μ.Ε.Ν επικαλείται την αναφορά του κ. Νικολάτου, που αφορά στο ότι δεν μπορεί να γίνει εγκατάλειψη του πλοίου μέσα σε 30 λεπτά όπως

προβλέπεται, αλλά και ότι δεν υπάρχει και ο απαιτούμενος χώρος που αντιστοιχεί σε κάθε επιβάτη στους σταθμούς συγκέντρωσης (0,25τ.μ. ανά επιβάτη).

Τα ερωτήματα για το ατύχημα του ε/γ-ο/γ Θεόφιλος

Η διασφάλιση της ασφάλειας στη θάλασσα, της πρόληψης ανθρώπινου τραυματισμού ή απώλειας ζωής και της αποφυγής βλάβης στο περιβάλλον, ιδιαίτερα στο θαλάσσιο περιβάλλον και στη περιουσία, είναι οι στόχοι του Διεθνούς Κώδικα Διαχείρισης για την ασφαλή λειτουργία των Πλοίων και για την πρόληψη ρύπανσης του περιβάλλοντος (ISM Code), που είναι το κεφάλαιο ΙΧ της Διεθνούς Σύμβασης, για την ασφάλεια της ανθρώπινης ζωής στη θάλασσα SOLAS .

02. Για την διασφάλιση της ασφαλούς λειτουργίας κάθε πλοίου και για τον καθορισμό συνδέσμου μεταξύ της εταιρείας και του προσωπικού του πλοίου, κάθε εταιρεία πρέπει να ορίσει ένα πρόσωπο στην ξηρά που να έχει απ' ευθείας πρόσβαση στο υψηλότερο επίπεδο της διαχείρισης. Η ευθύνη και η αρμοδιότητα του Εξουσιοδοτημένου προσώπουκαι στα Αγγλικά Designated Person Ashore (DPA), πρέπει να περιλαμβάνει την παρακολούθηση θεμάτων που αφορούν στην ασφάλεια και πρόληψη ρύπανσης από τη λειτουργία κάθε πλοίου και να διασφαλίζει ότι παρέχονται τα

απαραίτητα μέσα και η υποστήριξη ξηράς, όπως απαιτείται.

03. O ακρογωνιαίος λίθος μιας καλής, ασφαλούς διαχείρισης είναι η δέσμευση της κορυφής της ιεραρχίας.

Σε ζητήματα ασφάλειας και πρόληψης ρύπανσης, η συνέπεια, η συμπεριφορά και η ενεργοποίηση των ατόμων σε όλα τα επίπεδα καθορίζουν το τελικό αποτέλεσμα.

04. Τα ερωτήματα προς το Εξουσιοδοτημένο Πρόσωπο/DPA, της εταιρείας του Ε/Γ - Ο/Γ ΘΕΟΦΙΛΟΣ είναι.

ΑΑ. Ποια είναι η πολιτική της εταιρείας σχετικά με την ασφάλεια και την προστασία του περιβάλλοντος ;

BB. Ποιο ήταν Voyage/Passage Plan ;

ΓΓ. Γιατί το πλοίο έπλεε σε no go area ;

ΔΔ.Ποιες ήσαν οι voyage instructions ;

ΕΕ. Ποιες ήσαν οι Master's Standing Orders ;

ΖΖ. Ποια ήταν η συμμόρφωση ως προς τον υπολογισμό των στιγμάτων και την μεταφορά τους στο χάρτη, κατα τον πλού πλησιάζοντας τις ακτές της Χίου και των Οινουσσών ;

Ship's position fixed at sufficiently frequent intervals by multi methods with relevant marking on chart.

ΗΗ. Ποια ήταν η coastal navigation & narrow waters checklist ;

ΘΘ.Ποια είναι τα αποτελέσματα του unscheduled Management meeting με θέμα investigation and analysis του ατυχήματος ;

'Ολες οι κυβερνήσεις έχουν κληθεί να λάβουν τα απαιτούμενα μέτρα για την προστασία του Πλοιάρχου κατά την εκπλήρωση των υποχρεώσεών του, αναφορικά με την ασφάλεια στη θάλασσα και την προστασία του θαλασσίου περιβάλλοντος (ISM Code, SOLAS Chapter IX).

...αυτή είναι η άλλη όψη της αλήθειας.Επειδή όμως ΔΕΝ είμαι πλοίαρχος,ούτε κάν ναυτικός, δεν έχω προσωπική άποψη και δεν θα γίνω "τηλεοπτική κατίνα"

πηγη :www.zougla.gr

post-878-128326974986_thumb.jpg

post-878-128326974987_thumb.jpg

Edited by polmyt
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το από που περνάει το πλοίο (Χίος - Οινούσες ή Οινούσες - Τουρκία) πάντα γινόταν ένα από τα δυο. Έχω κάνει το δρομολόγιο Μυτιλήνη - Χίο πάνω από 300 φορές στη ζωή μου. Αυτό που θυμάμε είναι συνήθως τα πλοία της ΝΕΛ να πηγαίνουν από Οινούσες - Τουρκία, ελάχιστες οι φορές που τα είχε πετύχει να πηγαίνουν από ανάμεσα. Αυτό μέχρι την έλευση του Νήσος Χίος, καθώς το Χίος εγκαινίασα συστηματικά το Χίος - Οινούσες. Λόγο δεν ξέρω, ίσως γιατί είναι πιο γρήγορο κατά 5 λεπτά και όλα μετράνε? Ίσως.

Πάντως δεν πρέπει να το θεωρούμε κάτι περίεργο το να περνάνε από αυτό το στενό, πολλές φορές τα πλοία περνάνε από εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα από όσο ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...