Jump to content
Shipfriends

Προσάραξη του ΕΓ/ΟΓ Θεόφιλος εξω απο τις Οινουσσες (28/06/2008)


Recommended Posts

εκει εγινε κατω απο το μοναστηρι "ευαγγελισμος της θεοτοκου" κοντα στον οικισμο καστρο. στη χωρα της αιγνουσας το εμαθαν απο τους ανθρωπους του μοναστηριου. (εκατσε στη "βαλα του μοναστηριου" ειπαν)

απο οτι θυμαμαι (απο αφηγησεις μεγαλυτερων) και στη 10ετια του 50 παλι ειχε προσαραξει ποσταλι της γραμμης σε κεινα τα νερα.

το "ηλιουπολις" στα πρασονησια και πιο παλια το "κωστακης τογιας" παλι στα πρασονησια.

το ηλιουπολις μαλλιστα ειχα παραμεινει για πολυ καιρο εκει, ενω απο την ωρα της προσαραξης και μετα σφυριζε για πολλη ωρα μεχρι να πανε βαρκες απο αιγνουσσα και λαγκαδα να παρουν τον κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

o ΣΚΑΪ μιλα για ρηγμα 15 μετρων και για προανακριση που ηδη διενεργειται. στα καναλια λενε για κλιση 2,8:eek: μοιρων που μαλλον (αν κρινω απο το πλανο ειναι περισσοτερη). για 15 μετρα λενε και στο δελτιο του MEGA.

οι πληροφοριες παντως για την εκταση της ζημιας και το χρονο αποκαταστασης ειναι αντικρουομενες. απο απλο ρηγμα που θελει 10 μερες δεξαμενη αντε και αλλαγη προπελλας, μεχρι για σοβαροτατη μηχανικη ζημια σαν και αυτη που ειχε παθει το παλιο Ολυμπια στην παρο και το Patra Express στην ηγουμενιτσα στη 10ετια του 80.

η εταιρεια παντως με την ανακοινωση της περηφανευεται (δικαιως ειναι η αληθεια) για την επιτυχη εκκενωση του πλοιου

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με δημοσιογραφο το ρηγμα ειναι απο την μεση μεχρι την πρυμη:eek::eek: το ρηγμα απο οτι ξερουμε ειναι 15 μετρα , αρα συμφωνα με τα λεγομενα αυτά ποσα μετρα ειναι ο ΘΕΟΦΙΛΟΣ 30???:confused: Τι ακουσαμε παλι???? ενα θετικο δεν ακουσα......οπως ειχε πει και proud ionian (σε αλλο θεμα) μονό ο τεμπελης και ο νεκρος δεν κανουν λαθη , ενταξει ειναι απαραδεκτο να συμβαινει , οταν εχεις τοσες ζωες στα χερια σου αλλα , αφου δεν ανοιξε ουτε μυτη , γιατι πεφτουν σαν κορακια να φανε αυτους που εκαναν το λαθος και σχεδον τιποτα καλο δεν ακουγετε?

Link to comment
Share on other sites

η εταιρεια παντως με την ανακοινωση της περηφανευεται (δικαιως ειναι η αληθεια) για την επιτυχη εκκενωση του πλοιου

Να δοξάζει η Νελ πρώτα το Θεό που δεν είχε καιρό στη περιοχή και να αφήσει τις περηφάνειες. Το τι ειπώθηκε από το στόμα των επιβατών έπαθα πλάκα... " Καλά δεν το έβλεπε, εγώ το είδα που το πήγαινε όλο καταπάνω":eek:..... Πάντως με δήλωσή του στο Mega ο πρώην πλοίαρχος του Θεόφιλος Σιδερής Μαμίδης αναφέρει ότι η περιοχή είναι γεμάτη επκίνδυνα σημεία.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος πλοίαρχος του ΘΕΟΦΙΛΟΣ είναι ο Μανώλης Φραγκιαδάκης ο οποίος ήταν πλοίαρχος και στο ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ όταν αυτό είχε προσαράξει σε αμμώδη αβαθή στην Ρόδο πριν 2 περίπου χρόνια.

ΥΓ. Με τον συσχετισμό αυτό δεν υπονοώ ΤΙΠΟΤΑ απλά θέλω να επαληθεύσω το γεγονός

Link to comment
Share on other sites

το ρηγμα ειναι οντως πρυμα; η τελευταια πληροφορια που εχω ειναι οτι το ρηγμα ειναι απο midships και πλωρα, γι'αυτο και η εμπρωρη κλιση που εχει.

α κατι αλλο. συμφωνα με τον τερενς κουϊκ (ο οποιος ολως παραδοξως εχει κρατησει πολυ ψυχραιμη σταση και εχει πει πολλα αυτονοητα που διαφευγουν στα καναλια) χτες πριν αποφασιστει να παει το βαπορι αιγνουσσα δεν ειχαν κατεβασει βαρκες, απλα ειχαν τον κοσμο στα muster stations ετοιμο να επιβιβαστει σε αυτες.

Link to comment
Share on other sites

απ' ότι φαίνεται πάντως το πλήρωμα βοήθησε και έδωσε σωστές εντολές στος επιβάτες, κάτι το οποίο κάθε φορά που τυγχάνει κάποιος δημοσιογράφος (όπως είδα σήμερα στον ΑΝΤ1) η κάποιος επιβάτης (χτες) να το αναφέρει κανένας απο τα πάνελ δεν το σχολιάζει, το αφήνουν να πέσει γιατί προφανώς τους "χαλάει" στο υπέροχο σχέδιο καταστροφής που έχουν τα γνωστά κοράκια της τηλεόρασης...:mad:

είμαι περίεργος να δω πόσο καιρό θα πάρει να επισκευαστει!στι χειρότερη στιγμή έγινε αυτό!

πάντως αυτό το δύστυχο το παπόρο, κάνουν ο,τι μπορουν για να το δυσφημήσουν!όταν πρωτοξεκίνησε, ήταν το "οκνό", κοπάνησε και τη Χιο στις αρχές, (θυμάμαι λάθος ή όντως κοπάνησε κι άλλη φορά??) μετά ήταν οι ιστορίες με τη μηχανή και την προπέλα που πήγαινε σαν κάβουρας,και καθυστερούσε τραγικά τώρα αυτό...δηλαδή τι άλλο θέλει κανείς??? θ'ακούνε Θεόφιλος οι επιβάτες και θα τρέχουν πανικόβλητοι να αλλάξουν καράβι!ήδη γνωρίζω κάποιους που δεν θέλουν πλέον να στείλουν ούτε γραμμα...είναι κρίμα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την στιγμη ειναι το ΤΑΧΙΑΡΧΗΣ στην περιοχη εχει πλησιασει το ΘΕΟΦΙΛΟΣ (πρυμη-πρυμη) και εχουν φτιαξει μια γεφυρα ωστε να παρουν απο μεσα τις αποσκευες και μαλλον οσα οχηματα μπορουν να περασουν. Το Mega εδειξε και μερικα μακρινα πλανα.

Link to comment
Share on other sites

Μαθήματα αγγλικών:P

Εάν η μνήμη μου διατηρεί ακόμα ψήγματα φυσιολογικής (και όχι εξασθενησάσης) λειτουργίας, τα ίδια εισαγγελικής υφής ερωτήματα είχε διατυπώσει ο αυτός συγγραφεύς στο πλέον γνωστό περιοδικό του χώρου επ' ευκαιρία του ατυχήματος του Sea Diamond (ή μήπως του Aquamarine?)

Link to comment
Share on other sites

O ΤΑΧΙΑΡΧΗΣ κατεβαινει Πειραια αντε να φτασει και αυτός να παρει ο κοσμος τις αποσκευες του και αν εχει παρει και οχηματα να τα παρουν και αυτα , και να μην ξεχναμε μακαρι ολά τα ατυχηματα να εχουν αυτο το φιναλε. Και οι λαμαρινες ξαναφτιαχνονται , να εχουν δουλεια και τα ναυπηγεια :D

Υ.Γ Εστω και κατω απο τις συνθηκες αυτές θα χαρουμε πολύ να τον δουμε στο ΝΕΩΡΙΟ , δεν γνωριζω κατι περι αυτου απλά επιδη εχει ξανα ερθει το λεω.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα ερωτηματα της προηγουμενης σελιδας απο το Πρωτο Θεμα, μαλλον ο συγγραφευς εχει μπλεξει το Μυτιληνη - Χιο - Πειραια, με ταξιδι Tubarao - Rotterdam φορτωμενος μινεραλι. Τι voyage instructions, πλακα κανουμε τωρα? Η μηπως νομιζει οτι εχει κανενα weather routing service o Θεοφιλος? Οσον αφορα την "πολιτικη της εταιρειας για την προστασια του περιβαλλοντος" που ρωτα τον DPA, φανταζομαι απο την πολυετη εμπειρια του να ξερει οτι ΑΝ υπαρχει τετοιο πραγμα σε μια εταιρεια, δεν οφειλει να το χαραξει ο DPA αλλα η διευθυνση της εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο ενδιαφέρον σημείο είναι το εάν ήταν ο πλοίαρχος στη γέφυρα. Σε κάποιο δελτίο άκουσα ότι δεν ήταν...αντιθέτως ο Α. Βεντούρης στο δελτίο του MEGA ήταν κατηγορηματικός:"ο πλοίαρχος ήταν στη γέφυρα, αλλά δεν είχε αναλάβει ακόμα υπηρεσία".

Link to comment
Share on other sites

α)

Tα οχηματα πως θα τα παρουν εφοσον ορισμενα σιγουρα θα ειναι κλειδωμενα και οι οδηγοι λειπουν???

Την ίδια απορία έχω και εγώ ας μας εξηγήσει κάποιος που γνωρίζει.

Edited by Angelos
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα!!αλλά τι τα θες τι τα γυρεύεις, ελάχιστοι ξερουν τον καπετάνιο, ο απλός κόσμος ξέρει το καράβι και δεν κάθεται να το ψάξει περισσότερο...

η ιστοσελίδα του "Ελεύθερου Τύπου" έχει ένα σχετικό άρθρο για τον Τεό. αλλα επίσης αναφέρει και κάποια υπέργηρα πλοία του Στόλου...ενώ βέβαια χαρακτηρίζουν το Θεόφιλο ως υπερήλικο, παρόλα αυτά δεν βρίσκεται μέσα στη σχετική λίστα... δείτε

Τα «γερασμένα» πλοία

(θα είναι ηλικίας 35 ετών και άνω το καλοκαίρι του 2008)

Μιλένα 39 ετών

Νταλιάνα 39 “

Μαρίνα 37 “

Μύκονος 37 “

Αγιος Γεώργιος 36 “

Λισσός 36 “

Μυτιλήνη 35 “

Ροδάνθη 35 “

πηγή : Ελεύθερος Τύπος

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα ελεγα να μην κατηγορουμε τον καπετανιο χωρις στοιχεια.

Απο οτι δειχνουν τα πραγματα ηταν ανθρωπινο λαθος αλλα δεν ειμαι της αποψης οτι πρεπει αμεσως να ριχνουμε τις ευθυνες πανω στον πλοιαρχο.Ειδικοι δεν ειμαστε οποτε ας αφησουμε τους ειδικους να βγαλουν το πορισμα.

Αλλωστε ολοι οι επιβατες λενε οτι οι χειρισμοι του κατα τη διαρκεια του ατυχηματος ηταν σωστοι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δυστυχώς ότι κι αν γίνεται ο καπετάνιος την πληρώνει, το ίδιο πράγμα είχα συμπεράνει και στην πτυχιακή μου εργασία...αυτός ο καημένος ο captain μηχανή έπρεπε να είναι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι προς Θεού και εγώ της άποψης στο να μην κατηγορούμε το πλοίαρχο είμαι. Αναφερόμουν στο γενικό επιβατικό κοινό και στα ΜΜΕ

Edited by Angelos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...