Jump to content
Shipfriends

Cruise segments


Recommended Posts

η θάλασσα σημαίνει διακοπές αλλα όχι πάντα.

ιδού ένα ερώτημα που ξέρω προκαταβολικά ότι δεν θα λάβω απάντηση.

Μελετάω την αμερικανικη κρουαζιέρα αυτές τις ημερες παράλληλα με το corporate events management.

δεν θα "πολυλογησω".

είναι γνωστό ότι μύρια δολάρια σπαταλούνται από τις αμερικανικες εταιρείες για να οργανώσουν events, conferences και αλλα παρόμοια.

Ψάχνω πηγες κυρίως ακαδημαϊκές που να δείχνουν την πιθανότητα και την ανάγκη να μεταφερθούν αυτά τα events πάνω σε ένα κρουαζιερόπλοιο (ανάλογης κατασκευής).

Έχω βρει αρκετά αλλα καθώς το project δεν είναι αποκλειστικό δικό μου ούτε μπορώ να πω περισσότερα ούτε να αποκαλύψω τα του τι και πως.

είμαι παρολαυτά ανοικτός σε συζητήσεις περί του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ψάχνω πηγες κυρίως ακαδημαϊκές που να δείχνουν την πιθανότητα και την ανάγκη να μεταφερθούν αυτά τα events πάνω σε ένα κρουαζιερόπλοιο (ανάλογης κατασκευής).

Εννοείς άρθρα αυτού του τύπου:

Journal of Convention & Event Tourism

Volume: 7 Issue: 2

ISSN: 1547-0148 Pub Date: 10/26/2005

WooMi Phillips, Morgan Geddie, An Analysis of Cruise Ship Meetings: Factors Influencing Organization Meeting Planners to Select Cruise Ships Over Hotels for Meetings

Abstract:

Cruise ships have become one of the many options for corporate meeting planners when faced with a decision regarding a destination for meetings and incentives (employee rewards). In the past five years, all major cruise lines have unveiled mega cruise ships to attract a piece of the more than $20 billion corporate meeting and incentives market (Buia, 2001). But how much interest really exists among the meeting planners in holding their meetings aboard cruise ships? Are cruise ship meetings really comparable to meetings planned in land based meeting facilities? This paper explores the meeting planners' perceptions and interests in cruise ship meetings.

Αν μου εξηγήσεις περισσότερο τι ψάχνεις, ίσως μπορώ να σε βοηθήσω. Στείλε μου PM αν δε θες να γράψεις κάτι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ιάσων ευχαριστώ που έψαξες τα post μου αλλα 2 χρονια μετά το θέμα το έγραψα χρησιμοποιώντας και το journal που αναφέρεις.

Η ανάλυση τότε είχε σαν αποτέλεσμα ότι υπάρχει ανάγκη στον χώρο αλλα όχι αρκετή για να δημιουργηθεί τέτοιο ακριβώς πλοίο.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς... τώρα είδα την ημερομηνία...

Κάποιος απάντησε στο post σου πριν από λίγες μέρες και έτσι είδα το topic και είπα να απαντήσω και εγώ. Δεν πρόσεξα ότι το αρχικό μήνυμα ήταν τόσο παλιό.

Επίσης μάλλον και ο άλλος φίλος που απάντησε πρόσεξε ότι το θέμα ήταν παλιό και έτσι διέγραψε το μήνυμά του. Κρίμα που δεν το είδα και εγώ νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...