Jump to content
Shipfriends

Recommended Posts

  • Replies 331
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οπότε πλέον θα πάψουν να παραπονιούνται οι Γαύδοι :) αλλά θ'αρχίσουμε να παραπονιόμαστε ημείς οι Αθηναίοι.

Διότι το πλοίο αυτό εξυπηρετούσε αφάνταστα όσους θέλαμε,ειδικά τώρα το καλοκαίρι,να πάμε μιά μονοήμερη εκδρομή γιά μπάνιο στην Αγ.Μαρίνα (και στην Σουβάλα,άν και εκεί δέν έχει καμμιά σπουδαία παραλία :D..).

Να η ευκαιρία για το ΙΛΙΟΝ.:)

Σωστός νέε μου :) Ας ελπίσουμε ότι ο πλοιοκτήτης του διαβάζει τό shipfriends.gr

Link to comment
Share on other sites

Σωστός νέε μου :) Ας ελπίσουμε ότι ο πλοιοκτήτης του διαβάζει τό shipfriends.gr

Και να το διαβάζει φίλε μου και να κάνει αίτηση για δρομολόγηση,

θα του την εγκρίνουν του χρόνου τον Αύγουστο :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σωστό κι'αυτό.Αφού το ΙΛΙΟΝ είναι "άνεργο" αυτή την περίοδο,το λογικό ήταν να πάη αυτό στην Γαύδο,εκτός άν τεχνικοί λόγοι (π.χ. κατάσταση τού εκεί λιμανιού κλπ) δέν το επιτρέπουν.

Πάντως θα είναι άσχημο να μείνη η Αγία Μαρίνα χωρίς πλοίο αυτή την περίοδο και ειδικά ένα πλοίο που το ξέρει πιά ο κόσμος και έχει αρκετό πρωτόκολλο (νομίζω το ΙΛΙΟΝ έχει μικρότερο και επίσης είναι και πιό αργό από τον "Αλέκο").

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα είναι άσχημο να μείνη η Αγία Μαρίνα χωρίς πλοίο αυτή την περίοδο και ειδικά ένα πλοίο που το ξέρει πιά ο κόσμος και έχει αρκετό πρωτόκολλο (νομίζω το ΙΛΙΟΝ έχει μικρότερο και επίσης είναι και πιό αργό από τον "Αλέκο").

Το ΙΛΙΟΝ είναι πολύ πιο γρήγορο από τον Αλέκο, αλλά μάλλον έχει μικρότερο πρωτόκολλο όπως λες

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω να είναι πολύ πιό γρήγορο το ΙΛΙΟΝ.Περίπου στά ίδια μίλια πρέπει να είναι και τά δυό πλοία.Μικρότερο πρωτόκολλο όμως σίγουρα έχει,τουλάχιστον όπως το είδα εγώ δέν πρέπει να παίρνη τά 520 άτομα τού "Αλέκου".

Πάντως η Γαύδος δέν ισχύει,ρώτησα σήμερα στό πρακτορείο (όπου είχαν ξανα-αναρτηθεί οι πίνακες με τά δρομολόγια και μάλιστα εκείνη την ώρα ερχόταν το βαπόριον γιά να εκτελέση το δρομολόγιο τών 19.00 γιά Σουβάλα και Αγ.Μαρίνα) και η πράκτωρ (όχι 007) μού απάντησε ότι το πλοίο παραμένει στά γνωστά μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω να είναι πολύ πιό γρήγορο το ΙΛΙΟΝ.Περίπου στά ίδια μίλια πρέπει να είναι και τά δυό πλοία.Μικρότερο πρωτόκολλο όμως σίγουρα έχει,τουλάχιστον όπως το είδα εγώ δέν πρέπει να παίρνη τά 520 άτομα τού "Αλέκου".

Πάντως η Γαύδος δέν ισχύει,ρώτησα σήμερα στό πρακτορείο (όπου είχαν ξανα-αναρτηθεί οι πίνακες με τά δρομολόγια και μάλιστα εκείνη την ώρα ερχόταν το βαπόριον γιά να εκτελέση το δρομολόγιο τών 19.00 γιά Σουβάλα και Αγ.Μαρίνα) και η πράκτωρ (όχι 007) μού απάντησε ότι το πλοίο παραμένει στά γνωστά μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Το Ιλιον σίγουρα έχει πάνω απο 500 πρωτόκολλο. 550 μπορεί και παραπάνω. Απο ταχύτητες πάει γύρω στα 15.5 μίλια στην πορεία του. Ο Αλέκος πόσο πάει αλήθεια? Είναι πιο γρήγορος τώρα με την προσθήκη του βολβού απο οτι παλαιότερα?

Link to comment
Share on other sites

Χμ δέν ξέρω να σού πώ,πάντως Πειραιά-Σουβάλα κάνει μία ώρα ακριβώς και Σουβάλα-Αγ.Μαρίνα 25 λεπτά (χρονομετρημένες αμφότερες οι διαδρομές παρά τής αφεντομουτσουνάρας μου :D ).

Οταν έκανε direct Αγ.Μαρίνα είχα μετρήσει και 55 λεπτά διάρκεια,δέν θυμάμαι όμως άν ήταν πΒ ή μΒ (πρό βολβού ή μετά βολβόν δηλαδή :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλ.η απόσταση Πειραιάς-Σουβάλα είναι 14,5 μίλια;Νόμιζα ότι ήταν λιγώτερο.

Αυτό σημαίνει ότι τό δρομολόγιο πρός Αγκιστρι τό κάνει σε περισσότερη ώρα απ΄όση τά ΦΑΙΔΡΑ και ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΕΛΛΑΣ.

Ενα ευχάριστο πάντως που παρατήρησα στό πλοίο είναι πως έχει διορθωθεί το πρόβλημα με τίς μπόμπες τών αγκυρών του,που τόσο ταλαιπωρούσε τόν λοστρόμο του στό παρελθόν.Δέν ξέρω άν αυτό ήταν η αιτία (ή έστω,μιά από τίς αιτίες) που παραιτήθηκε :mad: (γιατί φέτος διαπίστωσα ότι έχει αναλάβει άλλος).

Link to comment
Share on other sites

Χτες παντως που γυρισε απο Αιγινα δυσκολευτικε ελαφρως να δεσει.Ο καταπελτης επεσε σχεδον διπλα στην μπιντα και μεχρι να κανει λιγο πιο δεξια το πλοιο εφαγε κανα 5 λεπτο.

Κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι το καταπελτης της πρυμης κανει μια γωνια απο κατασκευης του με αποτελεσμα τον Πειραια να μην στρωνει καλα και οι μηχανες να δυσκολευονται να βγουν.Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω που χρησιμευει και τον φτιαξανε ετσι

post-15-128327002165_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι έχω καταλάβει,τον καταπέλτη τόν έφτιαξαν έτσι γιατί αλλιώς θα "έβρισκε" πάνω στό άκρο τού άνω καταστρώματος.

Γι'αυτό άλλωστε και στην Αγία Μαρίνα πλέον δέν δένει με την πρύμνη ποτέ,αλλά μόνο με το πλάϊ (που ο καταπέλτης είναι ευθύγραμμος.Παλιά,που πρυμνοδετούσε,δυσκολευόντουσαν οι οδηγοί τών δικύκλων να τά βάλουν και να τά βγάλουν,ιδίως τό απόγευμα που πιάνει και κύμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Απώλεια άγκυρας Ε/Γ «ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» στον Πειραιά

Πηγη: ΥΕΝ

Την δεξιά του άγκυρα απώλεσε, τη Τρίτη 12/10/10 στις 07.45, το Ε/Γ «ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» Ν.Π. 10767, το οποίο είναι προσδεδεμένο στο λιμάνι του Πειραιά.

Από τη Λιμενική Αρχή Πειραιά, απαγορεύθηκε ο απόπλους μέχρι να αντικατασταθεί η άγκυρα και να προσκομισθεί πιστοποιητικό διατήρησης κλάσης από το Νηογνώμονα που το παρακολουθεί, ενώ το επόμενο προγραμματισμένο δρομολόγιο του πλοίου από Πειραιά προς Σουβάλα Αίγινας είναι στις 15/10/2010.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως του τις παρέσυρε κανένα πλοίο που αναχωρούσε από εκεί?? Γιατί έχει τύχει να έχουν μπλεχτεί οι άγκυρες πλοίου του Σαρωνικού και τον έχει πάρει μαζί του!!!

Αν ήταν έτσι θα είχαμε αναφορά και γιά τό άλλο εμπλεκόμενο πλοίο.Αλλά από το δημοσίευμα δέν προκύπτει κάτι τέτοιο.

Μάλλον αυτό που λέει ο proud πρέπει να έγινε,ήταν φαγωμένος ο πείρος και η άγκυρα αποσπάστηκε από την καδένα της και έκανε μπλούμ.

Ευτυχώς πάντως που το συμβάν έγινε μέσα στο λιμάνι πρίν την αναχώρηση και όχι εν πλώ,ή κατά την άφιξη σε κάποιο προορισμό γιά πρυμνοδέτηση,όπου δέν θα μπορούσε να φουντάρη την άγκυρα γιά να δέση και να βγάλη τούς επιβάτες.

Link to comment
Share on other sites

Ναί αλλά ο "Αλέκος" δέν πρυμνοδετεί παρά μόνο στον Πειραιά,σ'όλα τ'άλλα λιμάνια που πιάνει πλαγιοδετεί (τουλάχιστον στην Σουβάλα και Αγία Μαρίνα που ξέρω και που πάει πιό συχνά,γιά τό Αγκίστρι δέν ξέρω,αλλά και πάλι υποθέτω ότι πλαγιοδετεί όπως κάνανε παλιά και οι Κεραυνοί).Οπότε πώς είναι δυνατόν να έχουν φθαρεί τόσο πολύ οι πείροι στίς άγκυρές του;

Το μονο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι επειδή μέχρι πρόσφατα το πλοίο είχε ένα θεματάκι γενικά με την δεξιά του καδένα (γλίστραγε πάνω στο αυλάκι τού βαρούλκου κατά το βιράρισμα) η φθορά ήταν σε κάποιο άλλο σημείο της κι'όχι εκεί που ενώνεται η καδένα με την άγκυρα.

Edited by Hastaroth
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και όμως την άγκυρα του Αλέξανδρος την έχασε γιατί μπλέχτηκε με τη δεξιά άγκυρα του πλοίου που ήταν δεμένο εκ των δεξιών του. Το λογικότερο θα ήταν να είχε μπλεχτεί με την αριστερή αλλά…

Link to comment
Share on other sites

Σάν πολύ...δεξιά τού ήρθαν δηλαδή όλα :D Η αλήθεια βέβαια είναι πως όλό αυτό το κομμάτι τής λιμενολεκάνης είναι πολύ "γεμάτο" από πλοία και είναι αναμενόμενο κάποιες άγκυρες να μπλέκωνται.Χτές πάντως που πέρασα από εκεί περί την μεσημβρίαν,ο "Αλέκος" είχε εκ δεξιών του την ΦΑΙΔΡΑ,η οποία φούνταρε την αριστερή άγκυρα σχεδόν δίπλα στο HS4 που διάγει τίς χειμερινές του διακοπές στά 200ρια.Ο δέ "Αλέκος" -που είχε φτάσει λίγο πρίν- φούνταρε ελάχιστα κλειδιά από την δική του αριστερή,προφανώς "φυσώντας πλέον και το γιαούρτι".....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Επανέρχονται οι φήμες ότι αποχωρεί το Αλέξανδρος από το Σαρωνικό.

Είναι εντελώς αβέβαιη και η επιστροφή του πλοίου ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, το οποίο επίσης φαίνεται να έχει πωληθεί και κανείς δεν γνωρίζει αν ο νέος ιδιοκτήτης του θα το φέρει στην ίδια γραμμή ή θα το μετακινήσει αλλού.

Πηγή: ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...