Jump to content
Shipfriends

Melody (IMO 5091016)


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Προχθές 11/06/2010 που μπήκα στη ΝΑΥΣΙ στο βάθος μετά τα δελφίνια, ήταν αυτά τα κομμάτια και κάποια με οξυγόνα τα έκοβαν σε μικρότερα. Πιστεύω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι είναι απο το MELODY. Aν κάνω λάθος διορθώστε με. 1, 2, 3.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το πλοίο σχεδόν δεν υπάρχει πιά, μιας και τα περισσότερα κομμάτια του έχουν ανασυρθεί από την Αταλάντη.

Σήμερα στο Πέραμα, στην προβλήτα 2, βρήκα την βυθισμένη για χρόνια πρύμη του 1, 2, 3, 4, αλλοιωμένη από τον χρόνο και την αρμύρα 5, 6, αλλά και τα κομμάτια με το πηδάλιο 7, 8, του Melody.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Melody (IMO 5091016)

Το πλοίο σχεδόν δεν υπάρχει πιά, μιας και τα περισσότερα κομμάτια του έχουν ανασυρθεί από την Αταλάντη.

Σήμερα στο Πέραμα, στην προβλήτα 2, βρήκα την βυθισμένη για χρόνια πρύμη του 1, 2, 3, 4, αλλοιωμένη από τον χρόνο και την αρμύρα 5, 6, αλλά και τα κομμάτια με το πηδάλιο 7, 8, του Melody.

"Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο να μην πεις", πολύ δε περισσότερο στην ψωροκώσταινα.

Ένα χρόνο μετά το παρετιθέμενο ποστ, μεγάλο μέρος από το σκάφος του εξακολουθεί να παραμένει στην νησίδα Αταλάντη. Καθώς φαίνεται, τα χρήματα που είχαν διατεθεί για την απομάκρυνση του ναυαγίου, έφταναν μόνο για τις υπερκατασκευές και για ότι τέλος πάντων ήταν ορατό δια γυμνού οφθαλμού εξ αποστάσεως.

Για την ιστορία, να παραθέσουμε επιγραμματικά τα στοιχεία του πλοίου.

Djebel Dira (1948) - Phoenix (1970) - Melody (1979), IMO 5091016.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τελείωσαν τα χρήματα, εξάλλου είναι γνωστό ότι λεφτα υπάρχουν (στις κάλτσες). Αυτός που αγόρασε το πλοίο στον πλειστηριασμό απλά πετσόκοψε και πήρε τα εύκολα, και τα δύσκολα βυθισμένα κομμάτια τα άφησε για τα σκυλόψαρα του Σαρωνικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 year later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΤΑΡΧΑΣ...ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΕΨΑΧΝΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ..... ΤΟ ΠΡΩΤΟΕΙΔΑ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟΚΛΙΠ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗ
 


 
 

 
 
1655765.jpg Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ

 

http://www.shipspotting.com/gallery/photo.php?lid=1655765 εδω και το λινκ της παραπανω φωτο.....

και τελικα εχω μεινει πισω..ακομα και το κομματι της φωτο δεν υπαρχει σχεδον πια...να ειστε καλα για τις αναρτησεις.....

Edited by proud_ionian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...